Retinol / Retinal / Retinoidy

Ilość produktów: 136

DZIAŁANIE

Pochodne witaminy A wykazują wysoką skuteczność w walce z wolnymi rodnikami. Regulują wydzielanie łoju, rozjaśniają przebarwienia i stanowią niezbędny element kuracji przeciwzmarszczkowej.

TYP SKÓRY

Retinol jest jedną z najczęściej wybieranych substancji w produktach dla cer dojrzałych i z nierównomiernym kolorytem. Doskonale sprawdzi się też w pielęgnacji skór tłustych i trądzikowych.

CIEKAWOSTKA

Świetną alternatywą dla retinolu jest bakuchiol, składnik uznawany za roślinny retinoid. Ma podobną skuteczność do retinolu, ale nie wykazuje jego drażniącego i teratogennego działania, dzięki czemu jest to idealna alternatywa dla kobiet w ciąży, matek karmiących i skór bardzo wrażliwych.

Coraz częściej stosowaną i docenianą substancją w formułach produktów kosmetycznych jest witamina A, należąca do grupy retinoidów. Retinol jest aktywną formą tego związku organicznego i najczęściej spotyka się ją w preparatach dostępnych na rynku. Z kolei retinaldehyd - ulega szybszemu przekształceniu w kwas retinowy, niż retinol, dzięki czemu szybciej oddziałuje na komórki skóry. Te substancje poza niesamowitym działaniem mogą też podrażnić skórę. Zwłaszcza cery delikatne, wrażliwe, przy nadmiernej częstotliwości ich aplikacji lub zbyt wysokich stężeniach.

Ze względu na właściwości fotouczulające tych składników, kosmetyki z retinoidami zalecamy aplikować w okresie jesienno-zimowym wraz z wysoką ochroną przeciwsłoneczną w ciągu dnia. Warto też stopniowo budować tolerancję skóry na te składniki i rozpoczynać kurację od niższych stężeń oraz mniej drażniących pochodnych witaminy A. Najlepsze efekty uzyskamy w ciągu ok. 3-6 miesięcy od rozpoczęcia kuracji.

Z powodu działań teratogennych nie zaleca się stosowania ich w okresie ciąży - w tym przypadku warto sięgnąć po produkt z bakuchiolem, czyli roślinnym retinoidem, który ma działanie podobne do retinolu, ale nie wykazuje działania drażniącego i teratogennego.

W celu zasięgnięcia po większą dawkę informacji na temat retinoidów, ich działania oraz sposobów łączenia z innymi składnikami aktywnymi zachęcamy do zajrzenia na wpisy blogowe - Retinol i retinoidy - jak je stosować?, Podrażniona skóra po kwasach/retinolu - jak złagodzić suchą skórę po kuracjach złuszczających?, Jak opóźnić starzenie? Pielęgnacja przeciwstarzeniowa, Złe i dobre połączenia kosmetyczne.

ilość produktów: 30/136
Retinoidy to składniki aktywne, po które sięga coraz więcej miłośniczek zaawansowanej i ukierunkowanej na konkretne działanie pielęgnacji. Są to związki organiczne, będące analogami retinolu (czyli pochodnymi witaminy A). Ta nazywana jest przez kosmetologów witaminą młodości. Pochodne witaminy A działają na wiele różnych obszarów związanych nie tylko z pielęgnacją anti-aging. Poprawiają jędrność skóry, wygładzają zmarszczki, normalizują wydzielanie sebum, działają antytrądzikowo, wspierają proces złuszczania zrogowaciałych komórek naskórka.

Co należy wiedzieć o kosmetykach z retinoidami?

Jak rozumieć różnice między retinoidami, retinol i retinalem? Zdarza się, że retinol oraz retinoidy są uważane za synonimy i odnoszą się do tej samej substancji. Nic bardziej mylnego! Retinoidami to grupa składników, do której należą retinol, retinal oraz kwas retinowy (dostępny w produktach na receptę). Podstawową formą witaminy A jest retinol. W wyniku chemicznych procesów może być on przekształcany do retinalu, a następnie do kwasu retinowego (najbardziej aktywnej formy witaminy A). Zarówno retinol, jak i retinal są składnikami wielu kremów do twarzy i pod oczy, serów, olejków pielęgnacyjnych czy masek. Warto pamiętać, że najlepiej stosować tego typu preparaty na noc, ponieważ są fotouczulające. Retinol może działać silnie wysuszająco i podrażniać cerę, dlatego nie zaleca się jego stosowania na szczególnie wrażliwą cerę lub na widoczne podrażnienia czy uszkodzenia skóry. W przypadku cer naczyniowych lepszy będzie retinal w mniejszych stężeniach.
pixel