Kwasy AHA/BHA/PHA

Ilość produktów: 512

DZIAŁANIE

W zależności od stężenia i rodzaju kwasy mają różne spektrum działania. Działają one złuszczająco lub nawilżająco, a także wykazują właściwości przeciwzapalne, rozjaśniające oraz wyrównujące koloryt skóry.

TYP SKÓRY

Głównie polecane są osobom ze skórą tłustą, mieszaną i problematyczną. Odpowiednio dobrane, sprawdzą się również przy skórze suchej, dojrzałej, a nawet wrażliwej i naczyniowej.

CIEKAWOSTKA

Kwas hialuronowy paradoksalnie nie należy do kwasów złuszczających. Występuje naturalnie w organizmie człowieka i odpowiada za nawilżanie oraz regenerację skóry.

Kwasy dzielimy na trzy grupy:

Kwasy AHA to alfahydroksykwasy. Wyróżnia się 7 rodzajów tych kwasów: kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy, kwas maleinowy, kwas cytrynowy, kwas winowy oraz kwas migdałowy. Jak wcześniej wspomniano, w zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia mogą one mieć m.in. właściwości nawilżające, złuszczające, przeciwzapalne, antybakteryjne, normalizujące czy przeciwzmarszczkowe.

Kwasy BHA to inaczej betahydroksykwasy i w tej grupie występuje tylko jeden kwas - kwas salicylowy. Wykazuje on właściwości keratolityczne i antybakteryjne, dlatego często wybierany jest przez osoby ze skórą tłustą i zanieczyszczoną.

Ostatnim rodzajem kwasów są kwasy PHA, gdzie wyróżniamy glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. To grupa z najłagodniejszą formą kwasów, które sprawdzą się przy cerach wrażliwych.

Niezalecane jest stosowanie kwasów w trakcie ciąży. Większości kwasów nie aplikujemy też latem. Opcjonalnie wybierzmy w tym okresie delikatniejsze kwasy - z grupy PHA lub kwas azelainowy czy kwas migdałowy. Nie powodują one podrażnienia skóry i sprawdzą się nawet przy cerach naczyniowych i wrażliwych. Należy pamiętać, że podczas kuracji kwasowej niezwykle ważna i niezbędna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna.

W celu zasięgnięcia większej dawki informacji na temat kwasów i doboru odpowiednich ich rodzajów zachęcamy do zajrzenia na naszego bloga - Kwasy AHA i BHA w kosmetyce – złuszczanie martwego naskórka, Kwasy The Ordinary co musisz o nich wiedzieć?, Podrażniona skóra po kwasach/retinolu - jak złagodzić suchą skórę po kuracjach złuszczających?

ilość produktów: 120/512
Kwasy to składniki aktywne, które zyskują na popularności z uwagi na swoją skuteczność. Dzielimy je na trzy grupy:

Kwasy AHA, czyli alfahydroksykwasy. To kwas mlekowy, glikolowy, jabłkowy, maleinowy, cytrynowy, winowy oraz migdałowy. Mogą różnić się działaniem i efektami w zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia. Wykazują zarówno właściwości złuszczające i antybakteryjne, jak i przeciwzapalne, normalizujące, a nawet nawilżające czy przeciwzmarszczkowe.

Kwasy BHA to inaczej betahydroksykwasy. W tej grupie znajduje się jeden, doskonale znany w kosmetologii kwas salicylowy. Stosowany jest przede wszystkim do pielęgnacji cer tłustych, trądzikowych, zanieczyszczonych, bo działa antybakteryjnie i skutecznie złuszcza zrogowaciały naskórek (czyli wykazuje właściwości keratolityczne).

Kwasy PHA to glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. To stosunkowo łagodne kwasy, które polecane są do cer wrażliwych, naczyniowych.

Co warto wiedzieć na temat kwasów AHA, BHA i PHA w kosmetyce?

Stosowanie kwasów może odmienić kondycję skóry i jej wygląd, jednak tego rodzaju pielęgnacja wymaga swoistej uwagi. Przede wszystkim należy pamiętać, że aplikacja kosmetyków z kwasami, zwłaszcza AHA i BHA, może w pierwszej fazie uwrażliwić cerę, spowodować jej zaczerwienienie, które powinno minąć z czasem. Podczas kuracji kwasami należy obligatoryjnie stosować ochronę przeciwsłoneczną. Latem, czyli w okresie mocnego nasłonecznienia, odradza się aplikowanie kwasów na twarz lub ewentualnie wybór łagodniejszej formy tego typu produktów (z kwasami PHA).