zapytaj eksperta

Kwasy AHA/BHA/PHA

Ilość produktów: 561

DZIAŁANIE

W zależności od stężenia i rodzaju kwasy mają różne spektrum działania. Działają one złuszczająco lub nawilżająco, a także wykazują właściwości przeciwzapalne, rozjaśniające oraz wyrównujące koloryt skóry.

TYP SKÓRY

Głównie polecane są osobom ze skórą tłustą, mieszaną i problematyczną. Odpowiednio dobrane, sprawdzą się również przy skórze suchej, dojrzałej, a nawet wrażliwej i naczyniowej.

CIEKAWOSTKA

Kwas hialuronowy paradoksalnie nie należy do kwasów złuszczających. Występuje naturalnie w organizmie człowieka i odpowiada za nawilżanie oraz regenerację skóry.

Kwasy dzielimy na trzy grupy:

Kwasy AHA to alfahydroksykwasy. Wyróżnia się 7 rodzajów tych kwasów: kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy, kwas maleinowy, kwas cytrynowy, kwas winowy oraz kwas migdałowy. Jak wcześniej wspomniano, w zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia mogą one mieć m.in. właściwości nawilżające, złuszczające, przeciwzapalne, antybakteryjne, normalizujące czy przeciwzmarszczkowe.

Kwasy BHA to inaczej betahydroksykwasy i w tej grupie występuje tylko jeden kwas - kwas salicylowy. Wykazuje on właściwości keratolityczne i antybakteryjne, dlatego często wybierany jest przez osoby ze skórą tłustą i zanieczyszczoną.

Ostatnim rodzajem kwasów są kwasy PHA, gdzie wyróżniamy glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. To grupa z najłagodniejszą formą kwasów, które sprawdzą się przy cerach wrażliwych.

Niezalecane jest stosowanie kwasów w trakcie ciąży. Większości kwasów nie aplikujemy też latem. Opcjonalnie wybierzmy w tym okresie delikatniejsze kwasy - z grupy PHA lub kwas azelainowy czy kwas migdałowy. Nie powodują one podrażnienia skóry i sprawdzą się nawet przy cerach naczyniowych i wrażliwych. Należy pamiętać, że podczas kuracji kwasowej niezwykle ważna i niezbędna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna.

W celu zasięgnięcia większej dawki informacji na temat kwasów i doboru odpowiednich ich rodzajów zachęcamy do zajrzenia na naszego bloga - Kwasy AHA i BHA w kosmetyce – złuszczanie martwego naskórka, Kwasy The Ordinary co musisz o nich wiedzieć?, Podrażniona skóra po kwasach/retinolu - jak złagodzić suchą skórę po kuracjach złuszczających?