zapytaj eksperta

Witamina C

Ilość produktów: 326

DZIAŁANIE

Witamina C działa silnie przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie, wspomaga ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, uszczelnia naczynia krwionośne, a także rozjaśnia przebarwienia i dodaje skórze młodzieńczego blasku.

TYP SKÓRY

Preparaty kosmetyczne z witaminą C będą pomocne szczególnie w pielęgnacji cery dojrzałej, naczyniowej, poszarzałej, tzw. skórze palacza, z przebarwieniami i o nierównomiernym kolorycie.

CIEKAWOSTKA

Wiele roślin bogate jest w witaminę C, w tym dzika róża, rokitnik czy maliny. Kosmetyki z zawartością ich olejów lub ekstraktów również będą działały antyoksydacyjnie.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji antyoksydacyjnych w kosmetologii i chemii kosmetycznej jest witamina C, często określana jako "witamina młodości". W preparatach do pielęgnacji możemy znaleźć jej wiele form, które charakteryzują się różną trwałością. Bardzo skuteczną, jednak najmniej stabilną formą jest czysty kwas L-askorbinowy. Oznacza to, że produkt nie ma długiej daty trwałości, ale efekt rozświetlonej skóry pojawi się szybciej. Pochodne witaminy C, m.in. etylowany kwas askorbinowy, glukozyd askorbylu czy tetraizopalmitynian askorbylu wykazują wysoką stabilność, lepszą przenikalność, ale na efekty ich działania trzeba poczekać dłużej.

W zależności od jej formy niezalecane jest łączenie witaminy C z niektórymi substancjami w jednej rutynie pielęgnacyjnej, np. kwasami czy retinolem. Korzystnym połączeniem natomiast jest łączenie jej z kwasem ferulowym. Dzięki temu substancje te działają synergicznie i dają skuteczniejsze efekty.

Kobiety w ciąży mogą stosować preparaty z witaminą C, jednak warto wtedy zdecydować się na pochodną kwasu L-askorbinowego, która nie podrażnia skóry. Ważne jest też stosowanie kremów z filtrem ochronnym podczas kuracji rozjaśniających.

Aby dowiedzieć się więcej na temat witaminy C, jak ją dobrać do swojej skóry oraz jak stosować zajrzyj na nasze wpisy na blogu - TOP 10 kosmetyków z witaminą C, Witamina C w kosmetykach pielęgnacyjnych, Jak opóźnić starzenie? Pielęgnacja przeciwstarzeniowa, Pielęgnacja skóry naczyniowej, Złe i dobre połączenia kosmetyczne.

ilość produktów: 30/326