Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

karpinska.katharina@gmail.com

Twoja konsultacja kosmetologiczna

Zuzanna Panuszewska

kosmetolog

Dzień dobry Pani Katarzyno, jestem Zuzanna - od dzisiaj Pani osobisty kosmetolog i doradca pielęgnacyjny. Dziękuję za zaufanie i powierzenie swojej skóry w moje ręce.

Biorąc pod uwagę załączone przez Panią zdjęcia, oraz subiektywny opis skóry, stwierdzam, że jest Pani posiadaczką skóry tłustej.

Analiza obecnej pielęgnacji

Pierwszym etapem będzie analiza Pani obecnej pielęgnacji, dzięki czemu dowie się Pani, które produkty mogą pozostać, a które warto wymienić:
  • OnlyBio Kombucha Płyn micelarny matujący - jeśli dobrze zmywa makijaż, nie podrażnia oczu i lubi Pani taką formę demakijażu, to jak najbardziej można stosować. Można też wypróbować inny sposób - dobrze sprawdzają się balsamy/oleje hydrofilowe, które mają emulgator i dobrze zmywają się po kontakcie z wodą, co zmniejsza ryzyko zapychania, a także nie wymaga pocierania skóry. Demakijaż to jeden z ważniejszych kroków i warto robić go naprawdę dokładnie, ale przy tym nie naruszać bariery hydrolipidowej.
  • SensiSana Naturkosmetik Kalmus
  • SensiSana Naturkosmetik Kalmus Tonic - opiera się na alkoholu, który mocno narusza warstwę hydrolipidową, odwadnia, powoduje przekrwienie, ale wtórnie, może też nasilać wydzielanie łoju
  • Farfalla Teebaum Gesichtsöl (drzewo herbaciane, olejek do twarzy) - choć nie wszystkie oleje są komedogenne (przyczyniające się do powstawania zaskórników) , jednak odradzam czyste formuły olejowe dla cer problematycznych. Można czasami wspomagać się kilkoma kroplami dodanymi do kremu.
  • SensiSana Naturkosmetik Kalmus Lotion
  • La Roche-Posay Substiane Eyes - taki sobie, prosty
  • Cattier Grüne Heilerde Maske Pfefferminze (maska z zielonej glinki z miętą)
  • Norel Dr Wilsz peeling enzymatyczny - dobry, ale powierzchowny

Moja propozycja

  1. Używa Pani dobrych produktów, jednak brakuje nam dogłębniejszego złsuzczania i ochrony przeciwsłonecznej. Popracujemy nad redukcją aktywnych wykwitów i utrzymaniem optymalnego poziomu nawilżenia.Uwzględnię Pani preferencje względem naturalnych produktów.
  2. Jeśli chodzi o "rozszerzone pory" oraz widoczne czarne punkty na skórze, to niestety często są one wynikiem naturalnej struktury skóry i nie zawsze jest możliwe ich zupełne usunięcie. Pory (a raczej ujścia mieszków włosowych) ma każdy z nas, a ich ilość i wielkość bardzo często są uwarunkowane genetycznie. W pielęgnacji spróbujemy jednak skupić się na tym, aby uregulować pracę gruczołów łojowych, odbudować barierę hydrolipidową, przywrócić równowagę skórze i dobrze ją nawadniać - dzięki temu wydzielanie łoju powinno się unormować, a skóra będzie bardziej jędrna, dzięki czemu pory staną się mniej widoczne. W dalszym etapie możemy także wdrożyć składniki aktywne takie jak kwasy (szczególnie salicylowy, ale to nie u Pani), czy retinoidy. W pielęgnacji bardzo istotne jest też stosowanie kremów z filtrem, które pomogą spowolnić procesy starzenia się skóry. To dlatego, że wraz z utratą jędrności pory mogą stawać się coraz bardziej widoczne. Jeśli chce się Pani dowiedzieć więcej o zaskórnikach, zachęcam do przeczytania wpisu na naszym blogu ZASKÓRNIKI - CZYM SĄ I JAK JE USUNĄĆ.
  3. Brakuje nam SPFu w codziennej pielęgnacji! Dlaczego krem z filtrem jest tak ważny? Promieniowanie słoneczne prowadzi do zmniejszenia poziomu kolagenu i elastyny, odpowiadających za sprężystość i jędrność skóry, a więc przyspiesza procesy starzenia się i pojawianie się zmarszczek. Dodatkowo powoduje powstawanie i utrwalanie przebarwień (czerwone ślady po niedoskonałościach po opalaniu mogą zamienić się w trudne do usunięcia brązowe przebarwienia). Promieniowanie UV nasila także rumień i wywołuje stres oksydacyjny, przez co mogą nasilać się problemy naczyniowe i trądzik różowaty. Jeśli chce się Pani dowiedzieć więcej o filtrach i ochronie przeciwsłonecznej, zachęcam do przeczytania wpisu na naszym blogu OCHRONA SKÓRY PRZED SŁOŃCEM i obejrzenia filmu na Youtube KREMY Z FILTREM - JAK ICH UŻYWAĆ.
  4. Uporczywy trądzik najczęściej faktycznie jest oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Proszę mieć na uwadze, że kosmetyki ze swojej definicji nie leczą, a trądzik to jednak jednostka chorobowa. U Pani problem nie jest bardzo nasilony, jednak wygląda na przewlekły. Możemy łagodzić jego objawy, ale jeśli zaburzona jest homeostaza organizmu, należy wdrożyć leczenie. Wspomniała Pani o PCOS, to niestety mocno wpływa na stan cery i dopóki nie ureguluje się poziomu hormonów, niestety jest to walka z wiatrakami.
    1.Zbadanie hormonów tarczycy (wypisze internista, TSH, FT3, FT4, ATPO).
    2. Kontrolowanie poziomu hormonów płciowych, koniecznie w porozumieniu z ginekologiem. Testosteron, DHT, estrogeny, prolaktyna, androstendion, DHEA-SO4, stosunek LH/FSH, IGF-1. Zakładam, że miała Pani wykonany podobny panel, ale wrzucam rozpiskę, jakby się miała przydać.
    3. Być może zauważa Pani u siebie niepokojące objawy żołądkowe jak zgaga? Trądzikiem może objawiać się obecność bakterii Helicobacter Pylori. Jeśli ma Pani nieprzyjemne odczucia w żołądku, może być to przyczyną, podobnie jest przy schorzeniach jelit, IBS, SIBO.
    4. Po wykluczeniu tych przyczyn sugerowałabym kontakt z dietetykiem, który wykluczy alergie pokarmowe. Często stan skóry pogarsza nabiał, kurczak, cukier i przetworzone jedzenie. Przy trądziku świetnie sprawdza się dieta o niskim indeksie glikemicznym, oraz suplementacja kwasów omega 3 i 6, które jednocześnie wspomagają nawilżenie skóry i rozrzedzają łój, dzięki czemu skóra mniej się świeci i ma mniejszą skłonność do powstawania niedoskonałości. Polecam obejrzeć nasze IGTV dotyczące wpływu diety na skórę.
    5. Jeżeli dawno nie była Pani na kontroli u stomatologa, dobrze jest się wybrać, stan zapalny w jamie ustnej może manifestować się na skórze.
Z podstawowych badań, najlepiej zrobić na NFZ:
  • Morfologia
  • Cukier
  • OB
  • Witamina D (najlepiej, jeśli internista od razu dobierze dawkę)
  • Lipidogram
  • Tarczyca TSH, FT3, FT4, ATPO
  • Żelazo, ferrytyna

Propozycja planu pielęgnacyjnego

Teraz pozna Pani etapy, z jakich powinna składać się prawidłowa pielęgnacja i otrzyma Pani propozycję planu pielęgnacyjnego. Chciałabym również zaznaczyć, że na stan naszej skóry wpływają nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale również gospodarka hormonalna, dieta, styl życia, zanieczyszczenia środowiska, stres i wiele innych czynników, które weźmiemy pod uwagę, aby działać nie tylko na skutek, ale też na przyczynę ewentualnych problemów. Holistyczne podejście pozwoli nam na osiągnięcie trwałych efektów.
oczyszczanie dwuetapowe
Nieprawidłowe oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, łoju, SPFu, czy makijażu może objawiać się niechcianymi wykwitami, zaskórnikami lub nawet powodować szybsze powstawanie zmarszczek. Aby mieć pewność, że Pani skóra będzie odpowiednio oczyszczona, w pielęgnacji wieczornej zastosujemy oczyszczanie dwuetapowe, które składa się z produktu o fazie olejowej oraz kosmetyku na bazie wody. Natomiast w pielęgnacji porannej pominiemy pierwszy etap i zastosujemy jedynie kosmetyk z etapu II. Poza poprawnym oczyszczaniem - proszę pamiętać również o regularnej wymianie ręcznika do twarzy i poszewki poduszki.
I Etap
Do pierwszego etapu oczyszczania najlepiej używać produktu na bazie olejów, ponieważ wodoodporne SPFy, czy kosmetyki kolorowe najczęściej nie są zmywalne samą wodą. Po dokładnym masażu produkt połączy się z sebum, pozostałościami kosmetyków, czy makijażem. Kolejnym ważnym elementem takiego idealnego produktu jest obecność emulgatora - jest to składnik, który jest w stanie połączyć wodę z olejem i stworzyć emulsje. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia połączone z olejkiem/balsamem/masłem do demakijażu zmyją się bez problemu wodą, co wyeliminuje problem np. pozostawienia niedomytego olejku w trudno dostępnych miejscach jak linia włosów lub załamania skóry. W tej kategorii znajdują się jeszcze: mleczko i płyn micelarny, które może Pani zastosować, jeśli dany olejek nie jest dedykowany okolicy oczu. Jeżeli nie przepada Pani za produktami olejowymi, może Pani wykonać pierwszy etap oczyszczania jedynie przy pomocy takiego kosmetyku.

O ile oleje w czystej formie do pozostawiania na skórze, nie są najlepszym wyborem - tak te zmywalne będą się świetnie łączyć z łojem, a kiedy nie pozostawiamy ich na skórze minimalizujemy ryzyko zapychania.

Wykonując króciutki masaż podczas demakijażu warto skupić się na obszarach, które są bardziej zanieczyszczone i poświęcić minutkę-dwie na przemasowanie tej okolicy, tak, by lekko produkt i ruszyć złogi łoju. Z po kilku demakijażach tym sposobem jest szansa na spłycenie zaskórników.
Proszę wykonywać takie oczyszczanie codziennie wieczorem, również w dni bez makijażu.
II Etap
Do oczyszczania, w zależności od preferencji może posłużyć żel, pianka myjąca lub emulsja. Codzienny produkt do mycia powinien być jak najbardziej delikatny, oparty o produkty bez anionowych środków powierzchniowo czynnych jak SLS, SLES i ich pochodnych. Codzienne oczyszczanie skóry powinno odbywać się rano i wieczorem. Rano zmywamy nagromadzone przez noc sebum i zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni skóry, a wieczorem pozostałości makijażu (po uprzednim demakijażu) lub w przypadku, gdy się nie malujemy, zmywamy środki pielęgnacyjne, które cały dzień otulały naszą skórę.
Tonizacja
Tonizacja pozwala skórze szybciej przywrócić prawidłowe pH po myciu, ale jeśli myje Pani twarz odpowiednimi produktami (obecnie zdecydowana większość preparatów myjących posiada fizjologiczne pH), to pH skóry nie jest zaburzone, dlatego tonik nie jest krokiem koniecznym. Jednak jest to bardzo przyjemny etap, który może wzbogacić codzienną pielęgnację. Aby uniknąć pocierania skóry wacikiem, najlepiej aplikować go bezpośrednio na twarz dłońmi, lub spryskać mgiełką (jeżeli posiada atomizer).

Niektóre toniki mogą potęgować uczucie odwodnienia, a wtórnie - nasilać łojotok, możemy całkowicie z niego zrezygnować, ale jeśli lubi Pani ten krok, mogę zaproponować alternatywy.

Serum
Serum to skoncentrowany kosmetyk i zazwyczaj ma on silniejsze działanie aktywne niż pozostałe kroki pielęgnacji. Serum cechuje wysokie stężenia składników aktywnych, które działają na konkretny problem skóry, np. przebarwienia, trądzik, suchość czy zmarszczki. Zazwyczaj ma ono lżejszą od kremu konsystencję, która może być wodna, żelowa lub mleczna. Istnieją również sera olejowe, których bazą są właśnie oleje.
Dzień
W celu ograniczenia wydzielania sebum, zmniejszenia aktywnych wykwitów oraz zwężeniu porów, dobrze sprawdzi się niacynamid. :
Reviver-To serum opiera się na azeloglicynie, która jest kompleksem kwasu azelainowego. Zachowuje jego właściwości rozjaśniające, ale nie ma takiego potencjału drażniącego, dodatkowo jest w parze z niacynamidem, który również wspomaga rozjaśnianie i pomaga zwalczać drobne niedoskonałości. O różnych sposobach stosowania polecam poczytać tutaj. To bardzo dobry produkt, który dobrze urozmaica pielęgnację i nie trzeba go stosować codziennie, a nawet co 2-3 dni, zamiennie z innymi składnikami aktywnymi, lub nakładać 2 warstwy na noc bez kremu, jako maskę rozświetlająco-odżywczą.
Bbomb i Oil patrol to sera oparte na niacynamidzie, do codziennego stosowania, regulowania ilości sebum i zwalczania aktywnych wykwitów.
Noc
Wspomniała Pani o bakuchiolu, jednak nie jest on 1:1 zamiennikiem retinoidów. Ma niezłe działanie przeciwstarzeniowe, ale przyznam, że nie wprowadzam go z cerami trądzikowymi, proszę też zwrócić uwagę, że sera z bakuchiolem opierają się na olejach. Zaproponuję Pani także retinal w przeciwzapalnym nośniku. Schemat stosowania tych produktów jest następujący:

Retinoidy aplikujemy zawsze na noc. Po oczyszczeniu skóry nie nakłada Pani już żadnego produktu i odczekuje 5-10 minut, aby odparowała cała woda. Aplikuje Pani wybrany preparat z retinolem. Po 45-60 minutach, jeżeli jest taka potrzeba, można nałożyć krem na noc. Polecam ten sposób, gdyż zmniejsza ewentualne podrażnienie, a nie zaburza działania składnika aktywnego. Pierwsze trzy tygodnie stosowania: co 4 dni, dla bakuchiolu może to być nawet co trzeci dzień. Po tym czasie, jeżeli skóra dobrze przyjmuje składnik - można stosować co 3 dni i po trzech tygodniach ponownie zwiększyć częstotliwość, również w przypadku bakuchiolu, lub pozostać przy tej. Kluczowe jest dobre nawilżenie i ochrona przeciwsłoneczna. Retinol daje efekt drażniący z opóźnieniem, nawet po 72 dwóch godzinach, dlatego na początku te odstępy są kluczowe. Przy bakuchiolu dość szybko można dość do aplikacji co drugi dzień. Dodatkowo załączam filmik i wpis na blogu o retinoidach. Retinoidy działają dwojako. Z jednej strony regulują proces rogowacenia, więc zapobiegają powstawaniu nowych niedoskonałości i zaskórników, rozjaśniają powoli przebarwienia, zaś z drugiej - docierając do warstwy skóry właściwej pogrubiają ją i działają przeciwstarzeniowo. Po 3 tygodniach, jeśli skóra dobrze toleruje retinal, to można spróbować nakładać pod oko, aby zagęścić niego skórę. Proszę aplikować tylko tam, gdzie czuje Pani pod palcem kość.

A zupełnie dodatkowo choć od serca polecam Pani Bioup - Skwalan Blue Tansy - Olejek Przeciwzapalny - baza ze skwalanu, który jest odpowiednikiem naszego skwalenu w warstwie hydrolipidowej - przez to dobrze regeneruje warstwę hydrolipidową i nie zapycha, a dodatkowo ma kompleks przeciwzapalny, który super gasi zmiany, jakby się pojawiały, super produkt w fajnej cenie, można punktowo, lub dodać do kremu, żeby mocniej nawilżał.
Krem na dzień
Ochrona przed promieniowaniem UV jest najlepszą formą prewencji przeciwstarzeniowej. Zachęcam do zaprzyjaźnienia się z wysokim SPF na cały rok :) Dobrze dobrany SPF, z powodzeniem stanie się codziennym kremem na dzień. Jeżeli krem z filtrem nie zapewnia Pani optymalnego nawilżenia, proszę nałożyć najpierw cienką warstwę kremu na noc, lub serum nawilżającego.
Podrzucam Pani propozycje SPFów, które są lekkie i niebielące.
Basiclab jest jednym z moich ulubieńców wszechczasów, szerokie spektrum ochrony, lekka konsystencja. Some by mi jest całkowicie mineralny i ma fajną konsystencję. Zaś Asoa jest również w pełni mineralny, ale niektórzy zgłaszają, że lubi się lepić.
Krem na noc
Odpowiednie nawilżenie jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania skóry i jest ono niezbędne w pielęgnacji każdego typu cery. Odwodnienie lub przesuszenie może nasilać różne problemy skórne, lub nawet je powodować, dlatego tak ważne jest, aby codziennie rano i wieczorem dostarczała Pani skórze nawilżenia.

Przy cerach problematycznych jestem fanką produktów syntetycznych, ale podrzucam naturalne opcje. Jakby zależało Pani na bakuchiolu, to może zamiast jako serum olejowe - w kremie? Podrzucam dwa bakuchiolowe kremy

Podsumowanie

Rano

  1. Wybrany preprarat myjący - SensiSana -> można zmienić na nowości
  2. Tonizacja, lub pomijamy
  3. Serum - polecam wprowadzić niacynamid
  4. SPF
  5. Makijaż (opcjonalnie)

Wieczór A
Z retinoidem, co 4 dni, lub bakuchiolem co 3

  1. I etap oczyszczania -> polecam spróbować Senelle
  2. II etap oczyszczania wybrany żel SensiSana
  3. Retinol
  4. Wybrany krem nawilżający po 45-60 minutach

Wieczór B
Samo nawilżanie, skupiamy się na regeneracji

  1. I etap oczyszzania - senelle ;)
  2. II etap SensiSana
  3. Tonizacja, lub pomijamy
  4. Wybrane serum - niacynamid, albo blue tansy
  5. Krem nawilżający

Zuzanna Panuszewska

kosmetolog

Sugeruję, aby wprowadzała Pani kosmetyki stopniowo, pojedynczo i obserwowała skórę. Jeśli nie pojawi się żadne podrażnienie i niepożądana reakcja po wprowadzeniu pierwszego kosmetyku, to może Pani wprowadzać następny. Jest to szczególnie istotne przy skłonności skóry do podrażnień/alergii. Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli nie jesteśmy alergikami, to może się okazać, że jakiś składnik nas podrażni lub uczuli.

Proszę pamiętać, że wpływ pielęgnacji na skórę możemy ocenić dopiero po czasie, a przed nami kilka miesięcy owocnej współpracy :)
pixel