Ochrona skóry przed słońcem

Ekologie v Cosibelli – lokalita produktů a uhlíková stopa

Ekologie v Cosibelli – lokalita produktů a uhlíková stopa małe

JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SŁOŃCEM?


Słońce ma zbawienny wpływ na nasz organizm, przede wszystkim syntezuje witaminę D, która reguluje gospodarkę fosforanowo-wapniową. Ma również duże znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, poczynając od układu odpornościowego do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Jednak prawda jest taka, że nie ma czegoś takiego jak „bezpieczne opalanie” czy zdrowa opalenizna. Każda styczność ze słońcem nawet najmniejsza powoduje uszkodzenie skóry, a w konsekwencji do między innymi:
 • poparzeń,
 • zaburzeń barwnikowych, czyli przebarwień,
 • przyspieszenia starzenia się skóry,
 • utraty jędrności, gęstości i elastyczności skóry,
 • spadku nawilżenia skóry,
 • nowotworów skóry.
Bardzo ważne jest, aby regularnie, raz do roku badać wszelkie znamiona znajdujące się na skórze.

RODZAJE PROMIENIOWANIA SŁONECZNEGO


Promieniowanie UV dzieli się na trzy typy: UVA, UVB i UVC. Jednak promieniowanie UVC o długość fali do 290 nm nie ma większego wpływu na człowieka w naszej szerokości geograficznej, gdyż w większości pochłania je warstwa ozonowa atmosfery naszej planety, to wspomnę o dwóch najważniejszych:

PROMIENIOWANIE UVA

(długość fali 320-400 nm) - stanowi 97% promieniowania UV, które dociera do naszej skóry. Jego natężenie jest niezależne od pory dnia i roku, a promienie przenikają przez chmury, szkło i naskórek człowieka. Docierają do głębokich warstw skóry i wywołują w nich zmiany takie, jak:
 • przyspieszenie starzenia się komórek skóry,
 • tworzą wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się skóry,
 • degenerują włókna kolagenowe i powodują wiotkość skóry oraz pojawianie się zmarszczek,
 • powodują zmiany skórne, m.in znamiona barwnikowe czy posłoneczne rogowacenie skóry, które mogą przekształcać się w nowotwory skóry.

PROMIENIOWANIE UVB

(długość fali 290-320 nm) - dociera jedynie 3% promieniowania UV do naszej skóry. Przybiera różne natężenia w zależności od pory roku i dnia, a jego promienie są zatrzymywane przez chmury i szkło. Jest najsilniejsze w lecie między godziną 10 a 15, zwłaszcza w bezchmurny dzień. To właśnie ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za poparzenia słoneczne, tworzenie zmian nowotworowych oraz stymulację wydzielania melaniny, czyli powstawanie opalenizny.

JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED PROMIENIOWANIEM UV (SŁOŃCEM)?


Najważniejsze jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, czyli tak zwanych związków chemicznych, które wykorzystywane w kosmetykach mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi możemy podzielić na:

FIZYCZNE/MINERALNE

Nie przepuszczają promieniowania, działają na zasadzie mikroskopijnych luster. Są to dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Obydwa chronią przed UVB oraz częściowo przed promieniami UVA. Filtry fizyczne odbijają i pochłaniają promienie słoneczne, działając na powierzchni skóry, dlatego są polecane dla dzieci i kobiet w ciąży, a także dla skór wrażliwych i atopowych. Kosmetyki z filtrami fizycznymi:


CHEMICZNE

Pochłaniają promieniowanie słoneczne. Należą do nich: oktokrylen (UVB), silatrisol (ochrona przed UVA i UVB), avobenzon (UVA), tinosorb M (filtr nowej generacji, chroni przed UVB i UVA). Często na opakowaniach spotyka się także takie oznaczenia jak Butyl Methoxydibenzoylmethane czy Ethylhexyl Methoxycinamate. Wiele marek oferuje skuteczne produkty ochronne np.

FIZYCZNO-CHEMICZNE (zawierają oba rodzaje filtrów)


CO OZNACZA SPF I PA?

Sun Protection Factor, czyli w skrócie SPF jest współczynnikiem określającym, jak długo możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu danego preparatu do chwili wystąpienia odczynu skóry, w porównaniu do analogicznego czasu pobytu na słońcu bez jakiejkolwiek ochrony skóry. SPF na butelce z filtrem przeciwsłonecznym oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który określa, jak długo możesz pozostać na zewnątrz w ciągu dnia i być chronionym przed promieniami UVB powodującymi oparzenia słoneczne (zakładając, że stosujesz krem ​​przeciwsłoneczny we właściwy sposób). Promienie UVA są również obecne.

Niektóre filtry przeciwsłoneczne zawierają ocenę PA + na swoich produktach. Litery „PA”, po których następują znaki plus (PA +, PA ++, PA +++ i PA ++++) na etykiecie, to system ocen opracowany w Japonii, który reprezentuje stopień ochrony UVA oferowany przez produkt.

OZNACZENIA PA NA OPAKOWANIACH KREMÓW PRZECIWSŁONECZNYCH

PA + = Pewna ochrona przed promieniowaniem UVA.
PA ++ = Umiarkowana ochrona przed promieniowaniem UVA.
PA +++ = Wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA.
PA ++++ = Bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA.

Jednak należy pamiętać, że:
 • nie wszystkie kremy z SPF chronią nas zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB. Wybierać należy te kremy, które na opakowaniu mają oznaczenie ochrony zarówno przed UVA, jak i UVB,
 • powłoka filtru ochronnego jest bardzo łatwo ścieralna - pod wpływem wysiłku fizycznego, pocenia się i kąpieli – stopień ochrony przeciwsłonecznej zmniejsza się, dlatego krem czy spray należy nakładać na skórę grubą warstwą kilkakrotnie w ciągu dnia, a najlepiej co 2-3 godziny. Według badań zaleca się nakładanie około 2 miligramów kosmetyku z filtrem na centymetr kwadratowy skóry. Na samą twarz byłoby to około 1-1,25 grama. Przeważnie w okolicach 0,8 mg/cm 2.

JAKI NUMER SPF BĘDZIE NAJLEPSZY?

Wszystko zależy od naszej karnacji, stopnia nasłonecznienia, przyzwyczajenia skóry do opalania: im jaśniejsza karnacja, większe nasłonecznienie, tym wyższy filtr SPF. W momencie, w którym cały rok nasza skóra nie miała dostępu do promieni słonecznych, tym bardziej powinniśmy stopniowo przyzwyczajać ją do słońca, niezależnie od rodzaju naszej karnacji. Najlepsze są faktory od wartości SPF 50 czyli tzw. sun blockery, ponieważ zatrzymują one ok. 98% promieniowania. Istnieje również wskaźnik PA ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA: PA+, PA++ , PA+++, PA++++. Czym więcej plusów widzisz, tym większą ochronę zyskujesz. Używając kremu z tymi dwoma wskaźnikami nie tylko chronisz skórę przed chorobami i poparzeniami, ale również przed starzeniem się.

WSKAZÓWKI:

 • unikaj ekspozycji na słońce, szczególnie od godziny 11:00 do 15:00 po południu,
 • zwracaj uwagę by dzieci zawsze w tym czasie były ubrane i bawiły się wyłącznie w cieniu,
 • promieniowanie UVA przenika przez ubranie, szczególnie przez cienkie materiały. Istnieje wskaźnik, który określa ochronę przeciwsłoneczną odzieży Ultraviolet Protection Factor (UPF) - warto zaopatrzyć się w odzież, która zapewni naszej skórze taką ochronę,
 • nakładaj filtry ochronne również na wystające partie skóry: nos, uszy,
 • chroń oczy i noś okulary przeciwsłoneczne, które posiadają filtr co najmniej UV 400,
 • nie zapominaj o ustach - zabezpiecz je pomadką ochronną,
 • jeżeli zażywasz jakieś leki spytaj się swojego lekarza, czy nie są to związki fotouczulające.


Jeśli cały czas macie problem z doborem odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możecie również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2020

Polecane

Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z robienia zakupów na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystając z naszych usług akceptujesz ich używanie. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z polityki prywatności.
Zamknij
pixel