Retinol i retinoidy - jak je stosować?
2018-03-20


WITAMINA MŁODOŚCI
Zarówno retinol, jak i inne retinoidy to związki organiczne będące pochodnymi witaminy A, która jest uznawana za jedną z najważniejszych witamin młodości, przede wszystkim z uwagi na działanie przeciwstarzeniowe oraz stymulujące komórki do odnowy. Jest jednocześnie jedną z najlepiej przebadanych substancji w przemyśle kosmetycznym. Jak wiemy, witamina A należy do grupy 4 witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dzięki czemu dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka i tym samym działa efektywniej niż składniki rozpuszczalne w wodzie.
DZIAŁANIE
Pochodne witaminy A są substancjami o wielokierunkowym działaniu, dlatego też zostały tak dobrze przyjęte przez konsumentów. Przede wszystkim przyspieszają metabolizm komórkowy. Co to oznacza? Po prostu działają anti-age, spłycają blizny i rozjaśniają przebarwienia. Zmniejszają produkcję sebum, dzięki czemu są bardzo skuteczną substancją w leczeniu trądziku oraz złuszczają martwy naskórek, wygładzając tym samym skórę. Dodatkowym działaniem pochodnych witaminy A jest antyoksydacja, która hamuje powstawanie wolnych rodników. Retinole stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Ponadto wyrównują jej koloryt i przyspieszają regenerację komórek.
Wielokierunkowe działanie pochodnych witaminy A:
- działają przeciwstarzeniowo,
- poprawiają jędrność skóry,
- regulują produkcję sebum,
- rozjaśniają i wygładzają skórę,
- pomagają w walce z trądzikiem,
- przyspieszają proces tworzenia się nowych komórek (przyspieszają keratynizację).
DLA KOGO?
Wielokierunkowe działanie tych składników aktywnych sprawia, że sprawdzą się przy każdym rodzaju skóry. Retinol rozjaśni i wygładzi cerę dojrzałą, wyrówna koloryt i zniweluje stany zapalne skór tłustych i trądzikowych. Składnik ten będzie odpowiedni także dla cer suchych, naczyniowych czy wrażliwych, jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na stężenie retinolu w preparacie, ponieważ wysokie stężenia mogą powodować podrażnienie skóry. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po bardzo niskie stężenie retinolu albo jego niedrażniący zamiennik - bakuchiol.
CZYM RÓŻNIĄ SIĘ OD SIEBIE RETINOIDY?
Jeśli chcecie szybkich efektów z możliwym ryzykiem podrażnienia, wybierzcie retinol. Jeśli natomiast macie skóry wrażliwe, suche lub nie chcecie podejmować ryzyka podrażnienia, wybierzcie inne retinoidy, które wykazują dużo mniejsze działanie drażniące niż retinol, np. Hydroxypinacolone Retinoate.
Jednak nie porównywałabym “siły” retinolu i innych retinoidów w produktach kosmetycznych ze względu na to, że są to związki o innym wzorze chemicznym i nie działają identycznie. To tak samo, jakby porównywać różne formy witaminy C - jedna jest bardziej stabilna, ale nie podrażnia skóry, inna natomiast zapewnia szybkie działanie z możliwym ryzykiem podrażnienia.
Należy pamiętać, że wszystkie pochodne witaminy A muszą przekształcić się w kwas retinowy (dostępny w produktach na receptę), by zadziałać. Jak więc wygląda łańcuch przekształceń form witaminy A w skórze?

STOSOWANIE POCHODNYCH WITAMINY A
Preparat z witaminą A należy aplikować na noc ze względu na jej działanie fotouczulające. W przypadku podrażnionej, przesuszonej skóry z otwartymi ranami, nie zaleca się rozpoczynania kuracji retinolem, ponieważ może ona wywołać podrażnienie. Wtedy należy zaczekać do całkowitego zagojenia i rozpocząć kurację. Oprócz tego warto pamiętać o intensywnym nawilżaniu skóry, ponieważ retinol działa silnie wysuszająco. Dodatkowo, po każdej aplikacji kosmetyku należy umyć dłonie, aby preparat nie dostał się do oczu. Pamiętajcie o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej!
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY KURACJI RETINOLEM?
Podczas stosowania retinolu warto suplementować cynk, który jest niezbędny do prawidłowej przemiany retinolu w kwas retinowy – wywiera największy wpływ na skórę. Konieczne jest włączenie ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ podczas kuracji retinolem i jego pochodnymi występuje przyspieszony proces złuszczania, a także nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne. Należy także pamiętać, że witamina A łatwo ulega utlenieniu, przez co traci swoje dobroczynne właściwości, dlatego produkty z tą substancją czynną należy chronić przed powietrzem i światłem. Ponadto zawartość dodatkowych antyoksydantów i cynku w kosmetykach z retinolem spowoduje zwiększenie działania antyoksydacyjnego retinolu.
Warto wspomnieć również o budowaniu tolerancji na ten składnik. Jeśli nie używaliście wcześniej retinoidów, sięgnijcie po niskie stężenie produktu (do 0,5%) i używajcie go raz na kilka dni, obserwując skórę. Jeśli nie wystąpiło podrażnienie, każdym tygodniem zwiększajcie jego częstotliwość. Gdy skóra przyzwyczai się do kosmetyku, możecie zacząć stosować wyższe stężenie składnika w produkcie. Budowanie tolerancji odbywa się w takim sam sposób, jak przy niskim stężeniu - początkowo raz na kilka dni i coraz częściej z każdym tygodniem, jeśli nie wystąpiło podrażnienie.
Pamiętajcie, że efekty nie pojawią się po jednym dniu, tygodniu czy miesiącu. Aby zauważyć efekty kuracji retinoidami, należy je stosować przynajmniej przez 12 tygodni.
WSKAZANIA
- nierówności na powierzchni skóry,
- każdy rodzaj skóry,
- przebarwienia,
- zmarszczki,
- łojotok,
- trądzik.
Choć retinol i inne pochodne sprawdzą się przy każdym rodzaju skóry, istnieją pewne przeciwwskazania.
- Ciąża i karmienie piersią - substancja może spowodować wady w rozwoju płodu.
- Nadwrażliwość na pochodne witaminy A.
- Stosowanie witaminy A doustnie.
- Stosowanie innych preparatów silnie złuszczających - nadtlenek benzoilu, kuracje kwasami czy antybiotykami.
- Podrażniona skóra z otwartymi ranami - należy zaczekać do całkowitego zagojenia.
- Wzmożona ekspozycja na słońce - podczas kuracji retinolem konieczne jest zastosowanie wysokiej fotoprotekcji ze względu na silne działanie fotouczulające tych substancji. Niestosowanie fotoprotekcji podczas kuracji może spowodować silne przebarwienia skórne.
Nazywany jest roślinnym retinoidem. Pozyskuje się go z Psoralea corylifolia - rośliny stosowanej od lat w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz indyjskiej jako substancja o działaniu przeciwzapalnym i wspomagająca leczenie egzemy. Ma podobną skuteczność do retinolu, ale nie wykazuje jego teratogennego działania, dzięki czemu jest to idealna alternatywa dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jego najwyższe dopuszczalne stężenie w gotowym kosmetyku to 1%. W odróżnieniu od retinolu nie działa fotouczulająco i drażniąco na skórę. Co więcej, łagodzi podrażnienia słoneczne oraz koi i łagodzi skórę, dzięki czemu idealnie nada się do skór wrażliwych.
RETINOL - Retinol/Hydrogenated Retinol
- Szmaragdowe Żuki - Cerasus - Serum Antyoksydacyjne z 0,3% Retinolu
- BasicLab - Esteticus - Serum z Retinolem 0,5%, Koenzymem Q10 i Skwalanem
- Lynia - Eliksir z Retinolem oraz Olejkiem ze Skórki Pomarańczy
- Liqpharm - LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk - Serum na Noc z 0,3% Retinolem
RETINAL/RETINALDEHYD (metabolit retinolu) - Retinal/Retinylaldehyde
RETINOID (ester witaminy A) - Retinyl Palmitate, Retinyl Acetate (głównie jako składnik pomocniczy)
- Sesderma - Hidraderm Hyal - Liposomal Serum - Nawilżające Serum Liposomowe
- Embryolisse - Embryoderme - Krem Odżywczo-Nawilżający
NOWY RETINOID (ester kwasu all-trans retinowy (HPR)) - Hydroxypinacolone Retinoate
- The Ordinary - Granactive Retinoid 2% in Squalane - Serum z 2% Retinoidem w Skwalanie
- NIOD - Copper Amino Isolate Serum 2:1 - Serum Przeciwzmarszczkowe z Kompleksem Miedzi
- NIOD - Neck Elasticity Catalyst - Serum Poprawiające Elastyczność Skóry Szyi
BAKUCHIOL (alternatywa dla retinolu) - Bakuchiol oraz Psoralea Corylifolia Extract, Babchi (Bakuchi) Oil lub Psoralea Corylifolia Oil
- Szmaragdowe Żuki - Bakuchiol Booster
- Evolve Organic Beauty - Bio-Retinol + C Booster
- SYLVECO - Serum Wygładzające z 1% Bakuchiolu
- INDEED LABS - Bakuchiol Reface™Pads
Reasumując, pochodne witaminy A (m.in. retinol, retinal czy inne retinoidy) to jedne z najefektywniejszych substancji aktywnych na rynku. Mimo że mogą wywoływać działania niepożądane, to współcześnie otrzymywane pochodne witaminy A zdecydowanie zmniejszają ryzyko podrażnienia. Warto zatem wprowadzić do swojej pielęgnacji kurację tą witaminą, która dopełni kurację przeciwzmarszczkową oraz antytrądzikową. Pamiętajcie jednak, aby stopniowo wprowadzać taką substancję ze względu na jej działanie drażniące. Najlepiej zacząć od niższego stężenia, a potem stopniowo wdrażać wyższe.
Jeśli macie wątpliwości co do stosowania retinolu lub nadal nie jesteście pewni, jaki produkt wybrać, napiszcie do nas na facebooku bądź instagramie (cosibella.pl) lub zadzwońcie na nr 22 602 28 32. Możecie także skorzystać z naszej konsultacji kosmetologicznej. :)

Agata Kowalczyk
Kosmetolog
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2018
Polecane

26,00 zł1300 pkt.

24,00 zł1200 pkt.

44,00 zł2200 pkt.

63,00 zł3150 pkt.

43,00 zł2150 pkt.

326,00 zł16300 pkt.

165,00 zł8250 pkt.

272,00 zł13600 pkt.

185,00 zł9250 pkt.

159,00 zł7950 pkt.

119,90 zł5995 pkt.