Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

zuzanna.sucharska@tlen.pl

Twoja konsultacja kosmetologiczna

Karina Gwon

kosmetolog

Dzień dobry Pani Zuzanno, jestem Karina - od dzisiaj Pani osobisty kosmetolog i doradca pielęgnacyjny. Dziękuję za zaufanie i powierzenie swojej skóry w moje ręce.

Biorąc pod uwagę załączone przez Panią zdjęcia, oraz subiektywny opis skóry, stwierdzam, że jest Pani posiadaczką skóry mieszanej i trądzikowej z niewielkimi zaskórnikami, zmianami zapalnymi oraz o nierównej fakturze. Dodatkowo koloryt skóry jest nierównomierny i widoczne są na niej przebarwienia, głównie te 'świeże', różowe.

Analiza obecnej pielęgnacji

Pierwszym etapem będzie analiza Pani obecnej pielęgnacji, dzięki czemu dowie się Pani, które produkty mogą pozostać, a które warto wymienić:
  • Bandi emoliencyjne masełko oczyszczające
  • Face boom masełko do demakijażu
  • Holika Holika Aloesowy krem przeciwsłoneczny spf 50 - super, że już ma Pani produkt z filtrami przeciwsłonecznymi w swojej pielęgnacji :-).
  • Estgen aktywny koncentrat probiotyczny
  • KRUIDVAT ORIGINALS
  • Yumi pianka głęboko myjąca do twarzy - do samego składu nie mam zastrzeżeń, ale jeśli tak jak napisała Pani w formularzu pianka pozostawia skórę ściągniętą to warto zmienić ją na inny, delikatniejszy prepart myjący. Oczyszczanie skóry wbrew pozorom ma bardzo duży wpływ na ogólną kondycję skóry i zbyt mocny kosmetyk myjący może powodować przesuszenie, które ciężko będzie 'nadrobić' nawet kremem nawilżającym. Proszę pamiętać, że skóra aby była oczyszczona nie musi 'skrzypieć' pod palcami, a agresywne oczyszczanie może działać na nią bardzo niekorzystnie.

Moja propozycja

  1. Jak widać do obecnej pielęgnacji nie mam dużych zastrzeżeń. Ma Pani wiele bardzo dobrych kosmetyków i moim zdaniem w pielęgnacji podstawowej nie ma potrzeby przeprowadzania rewolucji :-). W niej proponuję jedynie zmianę preparatu myjącego na taki, który nie będzie ściągał skóry.
  2. Obecnie ze względu na kurację dermatologiczną nie możemy 'poszaleć' z substancjami o mocniejszym działaniu (np. retinoidy czy wyższe stężenia kwasów) i w kontekście trądziku przede wszystkim proszę dać szansę izotretynoinie. Efekty mogą nie pojawić się tak szybko, ale kondycja skóry powinna stopniowo zacząć ulegać poprawie.
  3. Z nowych kosmetyków o działaniu aktywnym proponuję wprowadzenie serum z kwasem azelainowym, który działa przeciwzapalnie - wspomaga redukcję wyprysków i rozjaśnia przebarwienia.
  4. Dodatkowo proponuję wprowadzić serum łagodząco-rozjaśniające, które będzie dbać o odpowiednie nawilżenie skóry i wspomoże rozjaśnianie przebarwień, a dodatkowo przyspieszy procesy gojenia oraz będzie działać łagodząco.
  5. Poza pielęgnacją, bardzo ważne jest także holistyczne podejście do dbania o skórę, a więc także dbanie o organizm od wewnątrz. Odpowiednia ilość snu, redukcja stresu (na ile to możliwe), właściwa dieta i regularny ruch fizyczny. Zmiany skórne mogą mieć podłoże nie tylko w niewłaściwej pielęgnacji, ale jego przyczyna może być wewnątrz organizmu, m.in. wahania hormonów, nietolerancje pokarmowe, problemy z układem trawiennym i styl życia, o którym wspomniałam powyżej.
    Jeśli w tym roku jeszcze nie wykonywała Pani podstawowych badań, to je też warto zrobić.
    Lista podstawowych badań
    • Morfologia
    • Cukier
    • OB
    • Witamina D
    • Lipidogram
    • Tarczyca: TSH, FT3, FT4, ATPO
    • Żelazo i ferrytyna
  6. "Świeże" przebarwienia po wypryskach nazywane PIE należy traktować nieco inaczej niż te brązowe. Takie przebarwienie to bardziej niewielka rana (podrażniona skóra z rozszerzoną siecią naczyń włosowatych) niż przebarwienie. Skórę z takimi przebarwieniami powinna Pani przede wszystkim łagodzić i koić, bardzo ważne jest też stosowanie kremu z filtrem za każdym razem, szczególnie kiedy wychodzi Pani na zewnątrz. W przypadku tego typu przebarwień proszę unikać też silnych kwasów, witaminy C w formie kwasu askorbinowego i innych substancji drażniących, które mogą wręcz pogłębić przebarwienia. Bardzo ważne jest też, aby nie wyciskała Pani i nie rozdrapywała wyprysków, ponieważ takie przebarwienia są jeszcze trudniejsze do rozjaśnienia.
    W pielęgnacji domowej składniki, które pomogą rozjaśnić ten typ przebarwień i których warto szukać w kosmetykach to przede wszystkim: niacynamid, kwas azelainowy, azeloglicyna i kwas traneksamowy.
    Jeśli nie zadba Pani odpowiednio o takie świeże przebarwienie potrądzikowe (szczególnie pomijając ochronę przeciwsłoneczną), to może ono przejść w inny rodzaj przebarwień: przebarwienie pozapalne (PIH). W skórze niechronionej przed promieniowaniem UV w obrębie PIE gromadzi się barwnik - melanina, co dla nas gołym okiem widoczne jest jako brązowe przebarwienie.
    Składniki, które pomogą rozjaśnić ten typ przebarwień i których warto szukać w kosmetykach to przede wszystkim: niacynamid, kwas kojowy, a po zakończeniu kuracji izotekiem również witamina C (np. kwas askorbinowy), kwas migdałowy i glikolowy, retinoidy.

Propozycja planu pielęgnacyjnego

Teraz pozna Pani etapy, z jakich powinna składać się prawidłowa pielęgnacja i otrzyma Pani propozycję planu pielęgnacyjnego. Chciałabym również zaznaczyć, że na stan naszej skóry wpływają nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale również gospodarka hormonalna, dieta, styl życia, zanieczyszczenia środowiska, stres i wiele innych czynników, które weźmiemy pod uwagę, aby działać nie tylko na skutek, ale też na przyczynę ewentualnych problemów. Holistyczne podejście pozwoli nam na osiągnięcie trwałych efektów.
oczyszczanie dwuetapowe
Nieprawidłowe oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, łoju, SPFu, czy makijażu może objawiać się niechcianymi wykwitami, zaskórnikami lub nawet powodować szybsze powstawanie zmarszczek. Aby mieć pewność, że Pani skóra będzie odpowiednio oczyszczona, w pielęgnacji wieczornej zastosujemy oczyszczanie dwuetapowe, które składa się z produktu o fazie olejowej oraz kosmetyku na bazie wody. Natomiast w pielęgnacji porannej pominiemy pierwszy etap i zastosujemy jedynie kosmetyk z etapu II. Poza poprawnym oczyszczaniem - proszę pamiętać również o regularnej wymianie ręcznika do twarzy i poszewki poduszki.
I Etap
Do pierwszego etapu oczyszczania najlepiej używać produktu na bazie olejów, ponieważ wodoodporne SPFy, czy kosmetyki kolorowe najczęściej nie są zmywalne samą wodą. Po dokładnym masażu produkt połączy się z sebum, pozostałościami kosmetyków, czy makijażem. Kolejnym ważnym elementem takiego idealnego produktu jest obecność emulgatora - jest to składnik, który jest w stanie połączyć wodę z olejem i stworzyć emulsje. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia połączone z olejkiem/balsamem/masłem do demakijażu zmyją się bez problemu wodą, co wyeliminuje problem np. pozostawienia niedomytego olejku w trudno dostępnych miejscach jak linia włosów lub załamania skóry. W tej kategorii znajdują się jeszcze: mleczko i płyn micelarny, które może Pani zastosować, jeśli dany olejek nie jest dedykowany okolicy oczu. Jeżeli nie przepada Pani za produktami olejowymi, może Pani wykonać pierwszy etap oczyszczania jedynie przy pomocy takiego kosmetyku.

W tym kroku proszę dalej stosować Bandi emoliencyjne masełko oczyszczające oraz Face boom masełko do demakijażu.

Z innych kosmetyków do pierwszego etapu oczyszczania polecam także:
II Etap
Do oczyszczania, w zależności od preferencji może posłużyć żel, pianka myjąca lub emulsja. Codzienny produkt do mycia powinien być jak najbardziej delikatny, oparty o produkty bez anionowych środków powierzchniowo czynnych jak SLS, SLES i ich pochodnych. Codzienne oczyszczanie skóry powinno odbywać się rano i wieczorem. Rano zmywamy nagromadzone przez noc sebum i zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni skóry, a wieczorem pozostałości makijażu (po uprzednim demakijażu) lub w przypadku, gdy się nie malujemy, zmywamy środki pielęgnacyjne, które cały dzień otulały naszą skórę.

Z kosmetyków myjących, które dobrze oczyszczają a przy tym nie ściagają ani nie wysuszają skóry polecam:
Tonizacja
Tonizacja pozwala skórze szybciej przywrócić prawidłowe pH po myciu, ale jeśli myje Pani twarz odpowiednimi produktami (obecnie zdecydowana większość preparatów myjących posiada fizjologiczne pH), to pH skóry nie jest zaburzone, dlatego tonik nie jest krokiem koniecznym. Jednak jest to bardzo przyjemny etap, który może wzbogacić codzienną pielęgnację. Aby uniknąć pocierania skóry wacikiem, najlepiej aplikować go bezpośrednio na twarz dłońmi, lub spryskać mgiełką (jeżeli posiada atomizer).

Ten krok proponuję na razie pominąć.
Serum
Serum to skoncentrowany kosmetyk i zazwyczaj ma on silniejsze działanie aktywne niż pozostałe kroki pielęgnacji. Serum cechuje wysokie stężenia składników aktywnych, które działają na konkretny problem skóry, np. przebarwienia, trądzik, suchość czy zmarszczki. Zazwyczaj ma ono lżejszą od kremu konsystencję, która może być wodna, żelowa lub mleczna. Istnieją również sera olejowe, których bazą są właśnie oleje.
Dzień
Ten krok również proponuję na razie pominąć.
Noc
W pielęgnacji wieczornej proponuję wprowadzić serum z kwasem azelainowym oraz serum łagodząco-rozjaśniające:
1) The Ordinary - Azelaic Acid Suspension 10% - kwas azelainowy reguluje pracę skóry, wygładza ją, działa przeciwzapalnie (wspomaga redukcję wyprysków) oraz rozjaśnia przebarwienia. Ponadto jest kwasem delikatnym - nie drażni i nie złuszcza jej tak silnie jak inne, dzięki czemu ryzyko podrażnienia podczas jego stosowania jest bardzo małe. Serum proszę stosować 3 razy w tygodniu.

2) SKIN1004 - Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule - to serum będzie dbać o odpowiednie nawilżenie skóry i wspomoże rozjaśnianie przebarwień szczególnie tych różowych. Dodatkowo przyspieszy procesy gojenia oraz będzie działać łagodząco.
Serum proszę stosować w pozostałe wieczory.
Krem na dzień
Ochrona przed promieniowaniem UV jest najlepszą formą prewencji przeciwstarzeniowej. Zachęcam do zaprzyjaźnienia się z wysokim SPF na cały rok :) Dobrze dobrany SPF, z powodzeniem stanie się codziennym kremem na dzień. Jeżeli krem z filtrem nie zapewnia Pani optymalnego nawilżenia, proszę nałożyć najpierw cienką warstwę kremu na noc, lub serum nawilżającego.

W tym kroku może Pani stosować Holika Holika Aloesowy krem przeciwsłoneczny spf 50.

Poniżej polecam też inne kremy, które delikatnie nawilżają, ale przy tym dobrze się wchłaniają, nie bielą i nie obciążają skóry:
Krem na noc
Odpowiednie nawilżenie jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania skóry i jest ono niezbędne w pielęgnacji każdego typu cery. Odwodnienie lub przesuszenie może nasilać różne problemy skórne, lub nawet je powodować, dlatego tak ważne jest, aby codziennie rano i wieczorem dostarczała Pani skórze nawilżenia.

Jako krem nawilżający proszę kontynuować stosowanie Estgen aktywny koncentrat probiotyczny.

Z innych kremów dla Pani typu cery polecam także:

Podsumowanie

Rano

  1. Wybrany preparat myjący (z poleconych)
  2. Estgen aktywny koncentrat probiotyczny
  3. Holika Holika Aloesowy krem przeciwsłoneczny spf 50 - za każdym razem, kiedy wychodzi Pani z domu oraz w pomieszczeniach z dużą ilością światła słonecznego
  4. Makijaż - opcjonalnie

Wieczór A (np. wt, czw, sob)

  1. Balsam oczyszczający Bandi lub Fluff
  2. Wybrany preparat myjący
  3. The Ordinary - Azelaic Acid Suspension 10% - proszę nakładać na osuszoną skórę
  4. Estgen aktywny koncentrat probiotyczny - 5-10 minut po powyższym serum

Wieczór B (np. pon, śr, pią, nd)

  1. Balsam oczyszczający Bandi lub Fluff
  2. Wybrany preparat myjący
  3. SKIN1004 - Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule
  4. Estgen aktywny koncentrat probiotyczny

Karina Gwon

kosmetolog

Sugeruję, aby wprowadzała Pani kosmetyki stopniowo, pojedynczo i obserwowała skórę. Jeśli nie pojawi się żadne podrażnienie i niepożądana reakcja po wprowadzeniu pierwszego kosmetyku, to może Pani wprowadzać następny. Jest to szczególnie istotne przy skłonności skóry do podrażnień/alergii. Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli nie jesteśmy alergikami, to może się okazać, że jakiś składnik nas podrażni lub uczuli.

Proszę pamiętać, że ocenić wpływ pielęgnacji na skórę możemy dopiero po czasie, a przed nami kilka miesięcy owocnej współpracy :-)
pixel