Kwas salicylowy to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych stosowanych w kosmetykach – myślę, że na pewno jest Ci znany, szczególnie jeśli masz skórę problematyczną. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest nieoceniony w terapii skóry trądzikowej, walce z zaskórnikami czy nadmiernym przetłuszczaniem. Ale jak dokładnie działa kwas salicylowy? Kto powinien go stosować, a kto unikać? W tym artykule przybliżę Ci jego właściwości, zastosowanie oraz efekty, jakie możesz uzyskać dzięki regularnemu stosowaniu tego składnika.
Kwas salicylowy należy do grupy beta-hydroksykwasów, która bardzo często w produktach kosmetycznych występuje pod skrótem BHA. Sam kwas salicylowy jest najczęściej pozyskiwany z kory wierzby białej. W INCI znajdziesz go pod nazwą Salicylic Acid, natomiast w produktach do pielęgnacji skóry, mogą występować również jego pochodne czy ekstrakty go zawierające:
W produktach kosmetycznych znajdziesz go w różnym stężeniu, natomiast maksymalne stężenie w kosmetyku to 2%.
Unikalność kwasu salicylowego wynika z jego lipofilowej cząsteczki – ale co to oznacza? Składnik ten dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, a słabo w wodzie, przez co ma większą zdolność przenikania przez warstwę sebum obecnego na skórze i dociera do tzw. porów, czyli ujść gruczołów łojowych, oczyszczając je. Takie działanie pomaga m.in. redukować zaskórniki oraz zapobiega powstawaniu nowych. Jak jeszcze działa kwas salicylowy?
Oprócz tego kwas salicylowy w kosmetykach może pełnić rolę konserwantu. 🙂
Regularne stosowanie kwasu salicylowego w pielęgnacji skóry przynosi zauważalne i wielokierunkowe efekty. Przede wszystkim, dzięki jego właściwościom odblokowującym ujścia gruczołów łojowych możesz spodziewać się zmniejszenia ilości zaskórników oraz zwężenia „porów”.
Złuszczające działanie kwasu salicylowego przyczyni się do poprawy tekstury skóry, która stanie się wyraźnie gładsza o bardziej jednolitym kolorycie. Może również delikatnie zmniejszyć/spłycić blizny potrądzikowe.
Kwas salicylowy stosuje się często w pielęgnacji skór trądzikowych, zarówno podczas zabiegów kosmetologicznych, a także w pielęgnacji domowej. Składnik ten, dzięki działaniu przeciwzapalnemu oraz antybakteryjnemu zmniejsza zmiany zapalne oraz zapobiega powstawaniu nowych. Jego stosowanie pomoże zredukować także nadmierne wydzielanie sebum, przez co skóra będzie się mniej wyświecać, co szczególnie docenią osoby z cerą tłustą.
Pierwsze efekty stosowania kwasu salicylowego można zauważyć już po kilku zastosowaniach – skóra stanie się gładsza, a niedoskonałości mniej widoczne. Na pełne rezultaty, takie jak zmniejszenie przebarwień, redukcja stanów zapalnych czy poprawa tekstury skóry, potrzeba zazwyczaj kilku tygodni regularnego stosowania.
Pamiętaj jednak, że czas w jakim możesz spodziewać się efektów, jest bardzo różny, ponieważ zależy od wielu czynników, jak nasilenie problemu, z którym się zmagasz, indywidulnych predyspozycji Twojej skóry, a także całości pielęgnacji, którą stosujesz.
Chociaż kwas salicylowy kojarzy się głównie z pielęgnacją cery problematycznej, jego wszechstronność sprawia, że znajduje zastosowanie także w innych obszarach.
Możesz także zastosować kwas salicylowy na skórę głowy, ponieważ często pojawia się on w produktach takich jak szampony czy peelingi. Taki produkt zmniejsza przetłuszczanie, wspomaga usuwanie łupieżu czy złuszcza martwe komórki naskórka, dzięki czemu poprawia wchłanianie innych, nakładanych później produktów.
Produkty zawierające kwas salicylowy świetnie sprawdzają się również do pielęgnacji ciała – będą redukować niedoskonałości np. na skórze pleców czy dekoltu, ale również zapobiegać wrastaniu włosków po depilacji, złuszczając naskórek i zmniejszając stany zapalne wokół mieszków włosowych. Dodatek kwasu salicylowego w żelu do mycia ciała czy balsamie będzie także poprawiać teksturę i koloryt skóry.
Zastosowanie kwasu salicylowego zależy od konkretnego problemu, a kluczowe jest dopasowanie produktu do potrzeb i stanu skóry oraz przestrzeganie zaleceń producenta, aby uniknąć podrażnień.
Pamiętaj, aby stosując produkty z kwasem salicylowym, zawsze chronić skórę przed słońcem – jego działanie złuszczające może powodować ścieńczenie naskórka, a w konsekwencji tego, również powstawanie przebarwień i poparzeń. Dlatego mimo wszystko zalecam stosowanie fotoprotekcji podczas kuracji kwasem BHA.
Jak najbardziej 😊. Jeśli stosujesz w pielęgnacji np. tonik czy serum, które zawiera kwas salicylowy, możesz po kilku minutach nałożyć krem nawilżający. Dzięki temu zapewnisz skórze odpowiednie nawilżenie i uchronisz ją przed ewentualnymi podrażnieniami.
W jednej pielęgnacji łącz kwas salicylowy przede wszystkim z produktami o właściwościach nawilżających czy łagodzących, które zawierają w składzie składniki tj. kwas hialuronowy, wąkrota azjatycka, pantenol, alantoina czy ceramidy. Natomiast inne składniki jak np. niacynamid stosuj w inny dzień lub o innej porze.
Pierwszym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu salicylowego, które zapewne wszędzie przeczytacie, to alergia na salicylany. Może ona wyjść również w kontakcie zewnętrznym z tym składnikiem. Jeśli Twoja skóra jest podrażniona, sucha i wrażliwa, również powinniście zrezygnować z tej substancji. Możecie w tym przypadku przetestować pochodną kwasu salicylowego o łagodniejszym działaniu.
Jeśli jesteś podczas kuracji retinoidami, również najlepiej zrezygnować z kwasu salicylowego, gdyż oba składniki mają duży potencjał drażniący i wspólnie mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Kwas salicylowego nie zaleca się w czasie ciąży i podczas karmienia piersią – może przenikać przez skórę do krwiobiegu. Niektóre badania sugerują, że długotrwałe stosowanie kwasu salicylowego może mieć wpływ na rozwój płodu, a także zwiększać ryzyko komplikacji, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Dlatego najlepiej odstawić produkty go zawierające w tym czasie.
Kwas salicylowy, mimo swoich licznych zalet, może powodować skutki uboczne, zwłaszcza jeśli jest stosowany w nadmiarze lub produkt jest nieodpowiednio dobrany do rodzaju i potrzeb skóry. Najczęstszym skutkiem ubocznym jaki może pojawić się podczas jego stosowania to podrażnienie, któremu będzie towarzyszyć zaczerwienienie, suchość czy uczucie pieczenia. W rzadkich przypadkach kwas salicylowy może wywołać reakcję alergiczną objawiającą się wysypką, obrzękiem czy świądem.
Preparaty zawierające kwas salicylowe dostępne są w różnych formach jak sera, kremy żele, tonik, szampony czy preparaty punktowe. Poniżej znajdziesz propozycję produktów z tym składnikiem, z każdej kategorii. 😊
Kosmetyki do mycia twarzy z kwasem salicylowym to doskonały wybór dla osób z cerą tłustą, mieszaną i skłonną do niedoskonałości. Taki produkt dzięki niższemu stężeniu kwasu, działa łagodniej, dzięki czemu oczyszcza skórę, odblokowuje pory i wspomaga redukcję niedoskonałości, jednocześnie przygotowując cerę do dalszych etapów pielęgnacji.
Tonik z kwasem salicylowym to świetna propozycja, jeśli szukasz efektywnego działaniu w lekkiej formule. W tej kategorii znajdziesz produkty łagodne, ale również produkty o wyższym stężeniu kwasu salicylowego, które mogą być alternatywą dla serum czy peelingu.
Serum to produkt o lekkiej konsystencji i wysokiej koncentracji składników aktywnych, w tym kwas salicylowego, który szybko przenika w głąb skóry, zapewniając efektywne działanie.
Kwas salicylowy pojawia się również w kremach, zwłaszcza tych skierowanych do cery tłustej czy trądzikowej.
Peelingi z kwasem salicylowym to doskonały sposób na głębokie oczyszczenie skóry, złuszczenie martwego naskórka i poprawę jej struktury. Są to zazwyczaj silniejsze produkty o intensywniejszym działaniu złuszczającym oraz posiadające wyższe stężenie kwasu salicylowego. W tej kategorii, oprócz zmywalnych peelingów, zamieszę również tzw. płyny złuszczające, które nie wymagają zmywania, ale posiadają intensywne działanie.
Maseczka z kwasem salicylowym to świetny sposób na dogłębne oczyszczenie skóry, szczególnie przy zaskórnikach otwartych. W tego typu produktach kwasowi towarzyszy często glinka – takie połączenie świetnie oczyszcza skórę oraz ogranicza jej przetłuszczanie.
W tej kategorii znajdziesz żele do mycia ciała, które świetnie sprawdzają się do trądzikowej skóry np. pleców – są proste w aplikacji, a ich użycie nie wymaga dużo czasu. Podczas prysznica możesz przytrzymać pianę na kilka minut, aby zapewnić lepsze działanie produktu. Oprócz produktów do mycia dostępne są również balsamy czy sera do pielęgnacji ciała zawierające kwas salicylowy, które będą skutecznie wygładzać skórę oraz zapobiegać wrastaniu włosków.
Kwas salicylowy możesz znaleźć w produktach do pielęgnacji skóry głowy – szampony, wcierki czy peelingi. Produkty w tej kategorii będą skierowane do skóry przetłuszczającej się czy z problemem łupieżu.
Jak widzisz kwas salicylowy to składnik o wielokierunkowym działaniu, który możesz wykorzystać do pielęgnacji twarzy, ciała, a także skóry głowy. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego produktu to to zachęcam do kontaktu z naszymi kosmetologami 😊 przez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?