W ostatnich i pierwszych miesiącach roku smagający mróz nas nie rozpieszcza. W okresie zimowym szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak niska temperatura, mroźne powietrze czy ciepło bijące od ogrzewania w domach negatywnie oddziałują na skórę. Poza tym na pewno wszyscy spędzamy dużo mniej czasu na świeżym powietrzu, co skutkuje gorszym dotlenieniem organizmu.
Niestety, cera dobitnie to odczuwa – staje się matowa, sucha i przybiera ziemistego odcienia. W tym czasie będzie miała zdecydowanie inne potrzeby niż podczas gorącego lata, więc dostosuj do tego swoją rutynę pielęgnacji skóry – sam krem ochronny na pewno „nie zrobi roboty”. W tym wpisie podpowiem Ci, jak to zrobić najlepiej.
W tym okresie suche powietrze i silny wiatr sprzyjają nadmiernemu odparowywaniu wilgoci z naskórka, przez co skóra staje się najbardziej narażona na podrażnienia. Gruczoły łojowe pracują inaczej – produkują one mniej sebum, a więc łatwo o przesuszenia.
Zatem koniecznie wzbogać swoją dietę o witaminę C, D, żelazo, cynk, białko i kwasy omega 3. Nie bez powodu mówi się „jesteś tym, co jesz” – Twoja cera też na to reaguje. Ważne jest też utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia – nie zapomnij o piciu dużej ilości wody, aby utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia.
Zachęcam Cię też do wsparcia specjalisty. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z chorobami typu atopowe zapalenie skóry, czy po prostu podczas mrozów Twoja cera staje się bardziej wrażliwa i podatna na niedoskonałości, dobrym rozwiązaniem jest dobór odpowiedniej pielęgnacji. Czasem trudno dobrać właściwe kosmetyki samemu, a znawca tematu na pewno Ci w tym pomoże.
Ale o swój organizm trzeba dbać jak od wewnątrz, tak i od zewnątrz – dlatego poniżej zebrałam trochę wskazówek, które pomogą ci dobrać kosmetyki pielęgnacyjne do panującej na zewnątrz zimowej aury.
W tym okresie warto przede wszystkim skupić się na ochronie przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie UV, niska temperatura, mroźne powietrze – i stosować odżywcze i regenerujące produkty. W ich składach często zobaczysz:
Pielęgnacja skóry twarzy zimą nie musi być jednak skomplikowana – wybieraj kosmetyki najlepsze do Twojego typu cery oraz takie, na które Twoje ciało dobrze reaguje. Poniżej podpowiemy, które produkty mogą się sprawdzić u ciebie na różnych krokach pielęgnacji.
Stosowanie tych substancji zimą jest tematem budzącym wątpliwości. Z uwagi na intensywne działanie, raczej nie zaleca się ich stosowania latem, i okres zimowy będzie na pewno bezpieczniejszym czasem na ich aplikację. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z retinoidami czy kwasami, to zima będzie dobrym czasem ze względu na to, że mniej przebywasz na słońcu. Jednak podczas obu pór roku pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Zimą słońce również przebija się przez chmury i odbijając się od śniegu, wpływa na naszą skórę.
Retinoidy i kwasy mogą powodować suchość i łuszczenie się skóry, więc konieczne jest stosowanie wysoko odżywczych i regenerujących produktów w trakcie kuracji. Dostosuj stężenia retinolu czy kwasów do potrzeb swojej cery, nie aplikuj produktów zawierających te składniki jednego dnia i stosuj je z ostrożnością.
Twoja skóra reaguje inaczej na zimowe przymrozki niż na letnie, słoneczne ciepło. W związku z tym musisz dostosować swoją rutynę pielęgnacyjną do tego okresu. Oto kilka produktów, które warto wprowadzić do zimowej pielęgnacji.
Do mycia twarzy wybieraj łagodne produkty oczyszczające z raczej niskim poziomem pH. Odstaw w kąt mydła i środki z agresywnymi detergentami w składzie, które mogą naruszać naturalną warstwę ochronną Twojej skóry. Kosmetyki z kremową lub olejową bazą są często bardziej nawilżające i mniej wysuszające niż tradycyjne pianki czy żele myjące – to doskonały wybór dla suchej i wrażliwej skóry.
Jeśli jesteś zwolennikiem oczyszczania dwuetapowego, dobierz do tego najlepszy kosmetyk dla swojej skóry. Przy używaniu olejku nie musisz wykorzystywać wacików, dzięki czemu unikniesz dodatkowego pocierania swojej twarzy i potencjalnych podrażnień. Jeśli natomiast wolisz emulsje, mleczka lub wody micelarne, zdecyduj się na te z niedrażniącymi składami.
Idealna pielęgnacja twarzy zimą wymaga odpowiednio dobranego kremu jako podstawy – w końcu to pierwszy ruch w stronę ochrony przed mrozem. W większości kosmetyków to woda jest składnikiem bazowym, ale gromadzi się między komórkami skóry, co w połączeniu z ujemną temperaturą prowadzi do zwiększenia jej objętości. Mamy do czynienia wtedy z pojawieniem się mikrouszkodzeń w skórze, czego wynikiem są podrażnienia i suchość.
W okresie zimowym warto zmienić krem do twarzy na bazie wody na półtłusty lub tłusty. Pozostawia on na skórze film ochronny, zabezpieczający przed utratą wody. Nie warto kierować się napisami na tubce i deklaracjami producenta, że krem idealnie sprawdzi się na okres zimowy, ponieważ nie oznacza to, że taki produkt rzeczywiście sprawdzi się w mroźne dni.
Najlepszym sposobem, aby upewnić się co do działania kremu, jest analiza składu! Szukaj w nim składników, o których wspomniałam wyżej.
Doskonałym wsparciem dla kremu będzie Twój ulubiony toner lub serum. Dobrze dobrany ochronny krem stworzy zabezpieczającą warstwę okluzyjną na twarzy i zamknie nałożoną pod niego wcześniej pielęgnację. Szukaj więc kosmetyków zawierających nawilżające substancje, które dotrą w głąb Twojej skóry – wybieraj te, które w składzie mają kwas hialuronowy lub inne łagodzące, antyoksydacyjne i nawilżające składniki.
Dobry krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym to must have nie tylko na lato. Na ciepłe miesiące szukamy raczej lekkich i nieobciążających produktów dla naszej skóry. Zimowy krem SPF powinien natomiast być cięższy i bardziej treściwy.
Gruczoły łojowe produkują w zimie mniej sebum i Twoja cera będzie szczególnie narażona na podrażnienia przez mróz i zmiany temperatur. Będzie potrzebować produktów, które dostarczą jej więcej odżywienia i nawilżenia – zapobiegnie to nieprzyjemnemu uczuciu ściągnięcia. Oczywiście, wybieraj takie, które są najlepiej dostosowane to Twoich potrzeb – jedne kremy sprawdzą się idealnie jako baza pod makijaż, a inne mogą go zważyć.
Skóra ust zimą też jest uwrażliwiona na działanie czynników atmosferycznych. Często też mamy tendencję do ich oblizywania, żeby je nawilżyć – ale paradoksalnie ma to zupełnie odwrotny skutek. Pamiętaj więc, by przed każdym wyjściem aplikować swój ulubiony kosmetyk do ust i w miarę możliwości regularnie robić peeling, by pozbyć się suchych skórek. Zrezygnuj z tych z zawartością mentolu – trzaskający na ulicach mróz sam zapewni ci działanie chłodzące 🙂 Wybierz produkty z zawartością kwasu hialuronowego, propolisu lub innych nawilżających składników.
Jeżeli potrzebujesz uregulować pracę gruczołów łojowych lub złuszczyć martwy naskórek, regularnie przeprowadzaj peelingi. Twoja przesuszona skóra będzie miała tendencję do łuszczenia się, tworząc nieestetyczne, odstające skórki. Odpowiednio dobrane produkty nie tylko pomogą ci się ich pozbyć, ale również ułatwią innym kosmetykom dostęp w głąb skóry – pobudzi to ją do pracy i pomoże w regeneracji potencjalnych mikrouszkodzeń. Oczywiście, po peelingu nakładaj najlepsze dla siebie kremy ochronne – złuszczanie może skutkować podrażnieniami cery.
Często traktujemy to po macoszemu, a nasze ciało też odczuwa zmiany pogody i klimatu. Ono też potrzebuje szczególnej pielęgnacji w ten chłodny czas – przez wpływ środowiska zewnętrznego, dużą ilość materiałów i gwałtowne zmiany temperatury skóra całego ciała ulega podrażnieniom o wiele szybciej.
Dlatego też stosuj podobne zasady w stosunku do ciała. Wprowadź na stałe do swojej rutyny:
Teraz chyba wiesz, że mimo że zimowa rutyna pielęgnacyjna może wymagać czegoś więcej niż tylko tłusty krem, to wcale nie jest ona tak problematyczna. Jak już stworzysz swój idealny harmonogram z ulubionymi produktami to trzymaj się go kurczowo – i obserwuj cały czas stan skóry. Dbając o regularność, znacznie ograniczysz negatywny wpływ czynników zewnętrznych i będziesz cieszyć się piękną cerą cały rok.
Wprowadź do swojego harmonogramu konkretne substancje aktywne i stosuj produkty bogate w składniki nawilżająco-odżywcze, takie jak olej arganowy czy kwas hialuronowy – dzięki temu pozytywnie wpłyniesz na płaszcz lipidowy, który zwłaszcza zimą jest podatny na wszelakiego rodzaju podrażnienia.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania (nie tylko w zakresie pielęgnacji zimą), zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na Facebooku (cosibellapl), Instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?