Sebum – czym jest i jak regulować nadmierne wydzielanie sebum?

1 0 6 min
Sebum – czym jest i jak regulować nadmierne wydzielanie sebum?
Pielęgnacja twarzy
1 0 6 min

Spis treści

  Sebum to substancja tłuszczowa wydzielana przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. Chociaż często sebum kojarzy nam się z nieestetycznym wyświecaniem, tłustą cerą i problemami z trądzikiem, sebum odgrywa ważne role w utrzymaniu zdrowia skóry. Tym artykułem nakreślę, czym jest sebum, jak działa i jak wpływa na skórę. Dowiesz się także jakimi substancjami i kosmetykami możesz regulować pracę gruczołów łojowych, by ograniczyć wydzielanie sebum.

  Czym jest sebum?

  Wiesz już, że sebum produkują gruczoły łojowe, znajdujące się w skórze. Ich wydzielina jest naturalnym elementem płaszcza hydrolipidowego, który pełni funkcję ochronną – przed bakteriami, zarazkami czy działaniem promieni UV.

  Sebum to: mieszanina substancji lipidowych – glicerydy (50%), woski (20%), skwalen (10%), cholesterol (1,5%) oraz inne substancje, np. estry cholesterolu czy węglowodory (20%).

  Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na powierzchni skóry twarzy, klatki piersiowej oraz głowy, gdzie nadaje włosom naturalny połysk, natomiast najmniej na kolanach i przedramionach. W ogóle nie posiadamy gruczołów łojowych na wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp, stąd łatwiej tam o przesuszenie skóry.

  Jakie funkcje pełni sebum?

  Dzięki obecności sebum naskórek lepiej reaguje na zmiany temperatury oraz jest zabezpieczony przed drobnoustrojami, czy uszkadzającym komórki działaniem promieni UV. Dodatkowo zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, utracie elastyczności i sprężystości. Z tych względów, nie postrzegaj go tylko pod kątem dyskomfortowego wyświecania się skóry w ciągu dnia. 🙂

  Czy zwiększona ilość sebum powinna niepokoić?

  Nadmierna produkcja sebum, czyli łojotok, nie zawsze powinna być powodem do niepokoju. W pewnym stopniu jest to naturalne zjawisko, a jego poziom może się wahać pod wpływem różnych czynników. Kłopot związany z łojotokiem pojawia się, gdy wydzielanie sebum zaczyna być zbyt duże. Taki stan staje się niekomfortowy i jest dobrym momentem, by zacząć szukać przyczyny wzmożonej produkcji sebum.

  Przyczyny nadmiaru sebum

  Nadmiar sebum, inaczej mówiąc łojotok, to sytuacja, w której gruczoły łojowe zaczynają produkować zwiększoną, zbyt dużą ilość łoju. Jakie są przyczyny powstawania łojotoku?

  1. Gospodarka hormonalna i jej zaburzenia: przez niską zawartość estrogenów oraz duże stężenie progesteronu produkcja sebum rośnie. Ponieważ poziomy hormonów w trakcie życia zmieniają się, na przykład w okresie dojrzewania, lub w czasie ciąży, również ilość wytwarzanego sebum, częściowo przez nie regulowanego będzie ulegała zmianie. Dbając o równowagę tej gospodarki, wpłyniesz ograniczająco na produkcję sebum.
  2. Genetyka: nadmierne wydzielanie łoju skórnego i twoje rodzinne uwarunkowania mają w kwestii spore powiązanie. Jeśli ty i twoi najbliżsi posiadacie cery tłuste, to jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie z genetyki wynika nadmierne wydzielanie sebum przez twoją skórę.
  3. Nieodpowiednia pielęgnacja: na przykład zbyt duża ilość produktów o działaniu regulującym wytwarzanie sebum i matującym, które powodują naruszenie bariery hydrolipidowej skóry. Jeśli stosujesz je na poziomie żelu do mycia i serum, a do tego stosujesz make-up o matowym wykończeniu i bibułki matujące, to tych działań jest zbyt dużo i prędzej, czy później doprowadzą do cyklu błędnego koła, w którym komórki będą produkować większą ilość sebum.
  4. Stres: gruczoły łojowe „wyczuwają” stres i w jego efekcie zaczynają nadmiernie wydzielać sebum. Może to pogorszyć problemy skórne, takie jak trądzik. Dzieje się tak, ponieważ stres wyzwala szereg reakcji hormonalnych w organizmie, które jak już wiesz, wpływają na gruczoły łojowe.
  5. Dieta: także może regulować aktywność gruczołów łojowych. Żywienie ubogie zwłaszcza w naturalne kwasy tłuszczowe, niedobór witamin A (np. słodkie ziemniaki, podroby, dynia, jarmuż), B2 (mięso, fasola, sery, jajka) oraz B6 (kasza, otręby, ryby), a bogate w żywność wysoko przetworzoną, z wysokim indeksem glikemicznym i potrawy smażone zwiększają aktywność i pracę gruczołów łojowych. Liczne publikacje mówią także o pozytywnym wpływie na skórę i potencjalnym wspomaganiu regulacji sebum poprzez picie odpowiedniej (zależnej od wagi, ilości aktywności) ilości wody w ciągu dnia.

  Jak zmniejszyć wydzielanie sebum?

  Z racji mojego zawodu, najszerzej opiszę wpływ pielęgnacji na produkcję sebum. Jednak pamiętaj, że dbając także o pozostałe przyczyny, które opisałam wyżej i dodając odpowiednią rutynę pielęgnacyjną, możesz zdziałać najwięcej! 🙂

  Dzięki odpowiedniej pielęgnacji jesteś w stanie ograniczyć ilość nadmiaru sebum. W jaki sposób?

  1. Oczyszczanie: często o nim wspominam, ponieważ jest jedną z ważniejszych podstaw pielęgnacji. Stosuj delikatne, a jednocześnie dokładne oczyszczanie twarzy. Ważne, aby w środkach myjących, które wybierasz, nie znajdowały się silne detergenty takie jak SLS, czy SLES, a już tym bardziej Alcohol, lub Alcohol Denat, które mają właściwości ściągające, mogą podrażniać skórę, a tym samym wzmagać aktywność gruczołów łojowych. Oczyszczając skórę twarzy, skup się na tym w pełni i nie spiesz się. Dokładne umycie skóry z sebum wymaga 1 – 3 minut masowania i zmycia obficie letnią wodą.

  2. Tonizacja: przede wszystkim zadbaj o to, aby w składzie toniku nie było alkoholu. W przeciwnym razie niechcący przyczynisz się do nasilenia łojotoku. Postaw na działanie nawilżające i przeciwzapalne oraz lekką, wodną konsystencję.

  3. Nawilżanie: to klucz do utrzymania dobrej kondycji skóry z problemem nadmiernego wydzielania sebum. Pamiętaj, że skóra, która jest odwodniona, wyprodukuje więcej sebum, w ochronie przed nadmierną utratą wody z naskórka.

  4. Złuszczanie: w regulacji nadmiaru sebum nie zapominaj o złuszczaniu, które usunie martwy naskórek i zalegające zanieczyszczenia oraz pozostawi skórę zmatowioną na dłużej. Kiedy skórze przetłuszczającej się zabraknie peelingu w pielęgnacji, obumarłe komórki zaczną blokować ujścia gruczołów łojowych, co po dłuższym czasie doprowadzi do powstania zaskórników. Możesz przy tym etapie wybrać peeling kwasowy, lub peeling enzymatyczny, zależnie od tego, jak wrażliwa jest twoja skóra i jak nasilony jest łojotok.

  Składniki normalizujące wydzielanie sebum:

  Niektóre składniki aktywne świetnie sprawdzą się w celu regulowania pracy gruczołów łojowych, są to między innymi:

  Podsumowanie

  Znasz już sposoby na regulację produkcji sebum i pielęgnację skóry tłustej i łojotokowej. Zapamiętaj, że sebum jest ważnym elementem fizjologii skóry, a jego obecność nie oznacza, że trzeba od razu wytaczać najcięższe działa i mocno oczyszczać i matowić skórę. Ważne jest, aby zadbać o nią i stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji cery przetłuszczającej się. Dzięki wskazówkom z tego wpisu produkcja sebum zacznie być możliwa do kontrolowania i uzyskasz zdrową, promienną cerę, nie podrażniając jej i nie wpadając w schemat błędnego koła.

  A jeśli masz jeszcze jakiś pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z naszymi kosmetologami poprzez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 1
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments