Co to jest serum do twarzy? – przewodnik pielęgnacyjny

0 0 6 min
Co to jest serum do twarzy? – przewodnik pielęgnacyjny
Kosmetyki
0 0 6 min

Spis treści

    Serum do twarzy to jeden z najbardziej efektywnych kosmetyków w codziennej pielęgnacji skóry, między innymi dzięki swojej skoncentrowanej formule pełnej aktywnych składników. W tym wpisie dowiesz się, czym dokładnie jest serum, jak działa oraz jakie rodzaje serum najlepiej odpowiadają różnym typom skóry. Poznasz również skuteczne substancje aktywne, których warto szukać w serach, aby zachować gładką i promienną cerę.

    Serum do twarzy – co to jest?

    Na początek kilka zdań teorii, które pomogą ci zrozumieć, czym jest serum 🙂 Jest to wysoko skoncentrowany kosmetyk, który zawiera dużą ilość aktywnych składników, którego głównym celem jest intensywna pielęgnacja skóry i wsparcie jej w walce z różnymi problemami, takimi jak zmarszczki, przebarwienia, suchość czy trądzik. Możesz spotkać sera o różnych konsystencjach, ale ich formuła jest zdecydowanie lżejsza niż kremów, dlatego mogą wnikać głębiej w skórę, dostarczając tam składniki aktywne oraz precyzyjniej celować w problem skóry.

    Jak działa serum do twarzy?

    Serum dzięki lżejszej i szybciej wchłaniającej się konsystencji może przenikać głębiej niż tradycyjne kremy, co pozwala na skuteczniejsze działanie. Zawiera również wyższe stężenie składników aktywnych, dzięki czemu ma ono intensywniejsze działanie niż krem. Każde serum jest formułowane z myślą o konkretnych potrzebach skóry, dlatego jego działanie będzie się różnić w zależności od składu.

    Jak często stosować serum do twarzy?

    Częstotliwość stosowania serum zależy od jego rodzaju i potrzeb skóry. Większość serum można stosować codziennie, zazwyczaj dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jednak niektóre sera, zwłaszcza te zawierające silne składniki aktywne, takie jak retinol, muszą być stosowane rzadziej, np. co drugi dzień, aby uniknąć podrażnień.

    Najpierw serum czy krem?

    Serum powinno być aplikowane na skórę przed nałożeniem kremu nawilżającego, ponieważ ma ono lżejszą konsystencję oraz zazwyczaj posiada więcej składników aktywnych. Krem nawilżający, który jest aplikowany po serum, tworzy na powierzchni skóry barierę ochronną, która pomaga zatrzymać wilgoć i składniki odżywcze dostarczone przez serum. Zastosowanie tych produktów odwrotnie prowadziłoby do utrudnionego wchłaniania serum i zwartych w nim substancji, a co za tym idzie zmniejszenia efektywności jego działania.

    Rodzaje serum do twarzy

    Rodzaje serum do twarzy możemy podzielić ze względu na ich formułę, ale także w zależności od ich właściwości.

    Pod względem formuły wyróżniamy sera:

    W zależności od działania produkty możemy podzielić na wiele kategorii, ale najpopularniejsze z nich to:

    Skuteczne składniki aktywne w serum

    Od tego, jakie substancje aktywne znajdą się w produkcie, zależy jego działanie i efektywność. W składach serum znajdziesz rozmaite składniki takie jak kwas hialuronowy, retinol czy witaminę C, które dopasujesz do potrzeb swojej skóry – bez znaczenia, czy jest dojrzała, trądzikowa, czy sucha. 

    Kwas hialuronowy to król wśród substancji nawilżających stosowany w różnych produktach, w tym serach, ponieważ jest składnikiem na tyle uniwersalnym, że znajdzie zastosowanie w pielęgnacji prawie każdej skóry. Ma właściwości dogłębnie nawilżające i wiążące wodę w naskórku, dzięki czemu zapobiega jej utracie, dlatego świetnie sprawdza się przy cerze suchej.

    Kolejny składnik na podium to witamina C, która jest silnym antyoksydantem, poprawiającym koloryt skóry i wspomagającym redukcję przebarwień. Jest także świetnym kompanem kremu SPF w porannej pielęgnacji, gdyż wspomaga jego działanie ochronne. W produktach możesz znaleźć ją w wielu formach – czystą postacią jest kwas askorbinowy, ale dostępne są również jego pochodne jak np. tetraizopalmitynian askorbylu czy 3-O etylowy kwas askorbinowy. O tych składnikach przeczytasz więcej we wpisie o formach witaminy C i ich działaniu na skórę.

    Retinoidy w postaci retinalu czy retinolu również bardzo często znajdują się w serach, szczególnie kierowanych dla cery dojrzałej, ponieważ mają właściwości redukujące zmarszczki i zwiększające elastyczność i jędrność skóry. Jednak są także odpowiednia dla skór trądzikowych, gdyż regulują pracę gruczołów łojowych oraz proces złuszczania naskórka, a także wykazują się efektywnością w redukcji przebarwień 🙂

    Obecnie bardzo często stosowany składnikiem jest niacynamid, który wykazuje bardzo szerokie działanie w zależności od stężenia oraz formuły całego produktu. Cery problematyczne, borykające się z problemem wyprysków czy nadmiernego przetłuszczania, cenią go za jego działanie seboregulujące, przeciwzapalne oraz zmniejszające widoczność porów. Natomiast jeśli zmagasz się z przebarwieniami, jest to również składnik dla ciebie, ponieważ niacynamid hamuje transport melaniny, czyli pigmentu do komórek naskórka.

    Peptydy są obecne w wielu produktach przeznaczonych dla skóry z oznakami starzenia, ale także wymagającej nawilżenia. Wspierają produkcję kolagenu i elastyny, przez co skóra jest jędrniejsza, ale także wspomagają regenerację skóry – w tym celu szczególnie ceniony jest peptyd miedziowy.

    Substancji, jakich nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu to kwasy – w serum możesz znaleźć wiele rodzajów kwasów, w zależności od tego, jakie jest wskazanie produktu. Dla skór z przebarwieniami często będzie to kwas azelainowy czy kojowy, a dla tej z problemem zaskórników – kwas salicylowy.

    Co daje serum do twarzy? Efekty stosowania serum

    Regularne stosowanie serum do twarzy może przynieść wiele korzyści natomiast niezbędne jest dopasowanie kosmetyku do potrzeb twojej skóry – w zależności od tego możesz spodziewać się różnych efektów.

    Możesz spodziewać się silnego nawilżenia i regeneracji, jeśli wybierzesz serum z kwasem hialuronowym, trehalozą czy ceramidami.

    Sera z dodatkiem retinolu czy peptydów zapewnią twojej skórze wygładzenie, redukcję drobnych zmarszczek i linii, a także dzięki stymulacji do produkcji kolagenu i elastyny sprawią, że skóra będzie bardziej jędrna i elastyczna.

    Jeśli twoja skóra jest tłusta i zdecydujesz się na serum normalizujące np. z dodatkiem niacynamidu czy kwasu salicylowego to możesz spodziewać się zmniejszenia produkcji sebum i mniejszego wyświecania skóry w ciągu dnia.

    Możesz zauważyć również wyrównanie kolorytu, rozświetlenie, czy rozjaśnienie przebarwień, decydując się na serum z kwasem traneksamowym czy witaminą C.

    Idealne serum do codziennej pielęgnacji – jakie wybrać?

    Idealne serum dla każdego z nas będzie oznaczało co innego 🙂 Dla cery mieszanej czy tłustej najlepszym wyborem będzie lekkie, wodniste lub żelowe serum, które będzie szybko się wchłaniać oraz nadmiernie nie obciążać skóry. Natomiast, jeśli zmagasz się z suchością, to swojego ideału szukaj wśród bogatszych, emulsyjnych formuł, które zapewnią twojej skórze dużą dawkę nawilżenia oraz będą ją łagodzić i regenerować. Poniżej znajdziesz kilku moich faworytów 😊

    Najczęstsze pytania o serum

    W temacie serum pojawiają się różnego rodzaju pytania – zebrałam dla was te, które pojawiają się najczęściej i postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

    Ile czasu odczekać po nałożeniu serum?

    Moja ulubiona odpowiedź – to zależy 😊. Jeśli stosujesz sera nawilżające czy regenerujące ze składnikami takim jak kwas hialuronowy, ceramidy czy wąkrota azjatycka, to krem możesz nałożyć niemal od razu – nie ma tutaj potrzeby dłuższej przerwy między aplikacjami tych produktów. Natomiast w przypadku serów zawierających kwasy warto odczekać ok. 15 minut, a przy kosmetykach z retinolem nawet 40 minut, zanim zaaplikujesz krem.

    Czy serum trzeba zmywać?

    Serum to produkt, który nie wymaga zmywania 🙂

    Czy można stosować 2 serum na raz?

    Wszystko zależy od tego, jakie składniki zawierają i czy się one wzajemnie nie wykluczają. Jeśli masz ochotę zastosować dwa sera nawilżające, lubisz pielęgnacje warstwową, to nie ma problemu. Natomiast w przypadku produktów bardziej aktywnych jak np. kwasy, polecam zdecydować się na jeden produkt.

    Mam nadzieje, że wystarczająco rozwinęłam temat serum i już wiesz, jak dobrać je do swojej cery oraz jakie różnice występują pomiędzy jego różnymi rodzajami. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości lub nie wiesz jakie serum wybrać, skorzystaj z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

    co-to-jest-serum-do-twarzy-przewodnik-pielegnacyjny

    Autor

    Wiktoria Kocięba

    Zobacz profil

    Cześć :) Jestem Wiktoria W Cosibella jestem kosmetologiem i na co dzień zajmuję się pomocą w doborze odpowiednich produktów do pielęgnacji dla naszych klientów. Tworzę także infografiki, które możesz przeczytać na naszych Social Mediach. Swoją kosmetologiczną wiedzą wspieram także inne działy w naszej firmie, a od niedawna dzielę się nią także w artykułach blogowych. Moje zainteresowanie kosmetologią zaczęło się od mojej własnej problematycznej skóry. Szukałam przyczyny pojawiających się niedoskonałości oraz jak ją pielęgnować by wyglądała jak najlepiej. Tematyka ta była dla mnie tak interesująca, że gdy przyszedł moment wyboru studiów postawiłam na kosmetologię 🌸

    Podobał Ci się ten wpis?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments