Skuteczne oczyszczanie twarzy – dlaczego jest takie ważne?

0 0 7 min
Skuteczne oczyszczanie twarzy – dlaczego jest takie ważne?
Pielęgnacja twarzy
0 0 7 min

Spis treści

    Jeśli chcesz, by Twoja skóra wyglądała zdrowo, Twoja podstawowa rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z 5 kroków: oczyszczania twarzy, złuszczania martwego naskórka, nawilżania, ochrony i regeneracji. Dziś skupimy się na pierwszym z nich. Prawidłowe, dokładne, a jednocześnie delikatne oczyszczenie twarzy to jeden z najważniejszych elementów Twojej codziennej pielęgnacji – to fundament, bez którego dalsze kroki nie mają znaczenia. Jeśli jeszcze nie wiesz, dlaczego skuteczne oczyszczanie skóry twarzy jest tak ważne i jak prawidłowo je przeprowadzić, zapraszam do lektury. Czas na małą lekcję pielęgnacji! ☺

    Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest takie ważne?

    Oczyszczanie twarzy, choć może być dla Ciebie tylko „zwykłym” punktem w codziennej rutynie, jest podstawą, bez której się nie obędziesz. Myślisz, że wystarczy jakkolwiek umyć buzię, bo przecież to serum czy krem odkrywają największą rolę? W takim razie poznaj powody, przez które warto bardziej przyłożyć się do oczyszczania cery.

    Właśnie dlatego nie lekceważ tej części swojej rutyny, bo prawidłowe oczyszczanie skóry to fundament, na którym budowana jest cała reszta Twojej pielęgnacji.

    Skuteczne oczyszczanie twarzy – etapy, których nie może zabraknąć w Twojej rutynie

    Zastanawiasz się teraz jak skutecznie oczyścić twarz? W pielęgnacji porannej wystarczy dokładne umycie cery dedykowanym kosmetykiem i jej tonizacja, natomiast pielęgnacja wieczorna powinna być nieco bardziej rozbudowana. Po całym dniu towarzystwa różnych zanieczyszczeń, przed spaniem najlepiej wykonać dwuetapowe oczyszczanie skóry. Zaraz opowiem Ci dokładniej o myciu twarzy krok po kroku.

    Demakijaż

    To pierwszy etap podczas wieczornego oczyszczania twarzy. Po całym dniu na Twojej skórze gromadzi się wytworzone przez nią sebum z dodatkiem kurzu, zrogowaciałego naskórka, a także resztek makijażu i produktów pielęgnacyjnych. Jak to wszystko najlepiej usunąć? Czymś tłustym! W wielu kosmetykach, których używasz, znajdują się silikony, woski i inne lipidy, a jak dobrze wiadomo – tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. To samo tyczy się sebum. Pamiętaj – zacznij od demakijażu oczu, a następnie przejdź do zmycia make-upu z reszty twarzy.

    Zastanawiasz się, czy warto stosować ten krok, jeśli nie nakładasz makijażu? Z pewnością używasz jednak kremu z filtrem, prawda? Jeśli chcesz się go skutecznie pozbyć ze swojej twarzy, by nie pogorszył jej stanu, to odpowiedź brzmi: tak 😀. W tym celu również najlepiej sprawdzą się kosmetyki na bazie olejków.

    Jeśli chcesz poszerzyć swoją demakijażową wiedzę, sporo informacji i ciekawe kosmetyki znajdziesz w tych wpisach:

    Oczyszczanie właściwe

    Po dokładnym demakijażu przejdź do właściwego mycia twarzy. Ma ono na celu pozbycie się pozostałości olei z kosmetyków do demakijażu, resztek pielęgnacji oraz odświeżenie skóry twarzy. W tym kroku możesz użyć pianki, żelu, emulsji lub specjalnego mydła – forma samego produktu zależy od Twoich osobistych preferencji. Zwróć jednak uwagę na detergenty w nim zawarte – wybierz takie, które są skuteczne w oczyszczaniu skóry, ale jednocześnie dbają o jej naturalną barierę ochronną. Kojarzysz uczucie ściągniętej, napiętej skóry po umyciu? Oznacza to, że produkt myjący jest dla Ciebie za mocny. Silnych detergentów powinny unikać zarówno osoby ze skórą suchą, która naturalnie wytwarza za małą ilość łoju, a także posiadacze cery tłustej, która nadmiernie oczyszczona zostaje pozbawiona swojego płaszcza hydrolipidowego, dając skutek odwrotny od zamierzonego i wytwarzając jeszcze większą ilość sebum.

    Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Środki powierzchniowo czynne podczas mycia reagują z lipidami (tłuszczami) na powierzchni naszego naskórka, prowadząc do ich solubilizacji (zwiększenia rozpuszczalności substancji). Już tłumaczę, o co w tym chodzi. Tak jak wcześniej wspominałam, po całym dniu na Twojej skórze znajduje się nic innego jak mieszanina tłuszczy z kurzem, brudem i resztkami kosmetyków. Sposób ich usuwania przez środki powierzchniowo czynne świetnie przedstawia ta grafika:

    Skuteczne oczyszczanie twarzy – dlaczego jest takie ważne?

    Łatwo możesz się zatem domyślić, że nie tylko brud zostaje usunięty z powierzchni Twojej skóry, ale także dobre lipidy wytworzone przez nią – w końcu ich chemiczna budowa jest do siebie zbliżona. Stopień “odtłuszczenia” Twojej skóry po myciu zależy od zdolności myjących danego środka powierzchniowo czynnego, jego stężenia, a także obecności substancji renatłuszczających w produkcie.

    Skuteczne oczyszczanie twarzy – dlaczego jest takie ważne?

    Jak widzisz, bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego środka myjącego. Więcej o podziale środków myjących, możesz przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie o składnikach myjących przygotowanym przez kosmetologa Kaję. 🙂

    Zachęcam Cię również do poznania innych wpisów na temat oczyszczania skóry:

    Nie wiesz, na który produkt do mycia twarzy warto zwrócić uwagę? W linku poniżej znajdziesz kosmetyki, które są polecane przez naszych kosmetologów!

    Złuszczanie

    Po oczyszczaniu cery 1, a maksymalnie 2 razy w tygodniu warto złuszczać martwy naskórek. O tym, jak poprawnie stosować peeling do twarzy i jak powinna wyglądać pielęgnacja cery po jego użyciu, przeczytasz we wpisie Igi.

    Przede wszystkim musisz pamiętać o odpowiednim doborze tego typu kosmetyku. Powinien być dostosowany do typu Twojej cery. Możesz wybierać spośród produktów enzymatycznych, kwasowych i mechanicznych (z drobinkami). Nałóż niewielką ilość peelingu na skórę i delikatnie masuj ją kolistymi ruchami, a następnie zmyj letnią wodą (przy niektórych kosmetykach może być konieczne pozostawienie ich na kilka minut). Pamiętaj również, by stosować się do zaleceń producenta – jest to szczególnie ważne w przypadku kosmetyków z kwasami, zwłaszcza o ich wysokim stężeniu.

    Tonizacja

    To ostatni krok, który warto stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Tonik to coś więcej niż tylko odświeżenie cery. Pomoże Ci przede wszystkim przywrócić skórze właściwe pH, co jest ważne po użyciu mydeł czy żeli oczyszczających. Delikatnie przetrzyj twarz płatkiem nasączonym tonikiem, aby usunąć ostatnie resztki zanieczyszczeń i przygotować skórę na nałożenie serum czy kremu. Możesz także dać produkt na dłonie i lekko wklepać go w cerę. Taki produkt pomoże Ci również zwiększyć wchłanianie kolejnych kosmetyków, które nałożysz na buzię.

    Na naszym blogu znajdziesz także wiele wpisów na temat toników:

    Jak oczyścić twarz? Postaw na skuteczność

    Mam nadzieję, że już wiesz, jak oczyszczać twarz i dlaczego warto poświęcić tej części pielęgnacji trochę więcej czasu niż tylko tyle, co na przemycie buzi pianką lub żelem. Jeśli chcesz, żeby Twoja cera była zdrowa i w dobrej kondycji, skuteczne mycie to obowiązkowy punkt 😊.

    Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, napisz do nas na Facebooku bądź Instagramie lub zadzwoń na nr 22 602 28 32. Zachęcam Cię także do skorzystania z konsultacji kosmetologicznej, szczególnie jeśli nie wiesz, jak dobrać odpowiednią pielęgnację do swojego typu skóry.

    Podobał Ci się ten wpis?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments