Mimo stale zmieniających się trendów kwas hialuronowy pozostaje jednym z topowych składników aktywnych w pielęgnacji. Jest on ceniony ze względu na swoją zdolność do zapewnienia intensywnego nawilżenia skóry, wsparcie regeneracji cery oraz redukcję widoczności drobnych linii i zmarszczek. Dlatego właśnie kwas hialuronowy znajduje zastosowanie zwłaszcza w kosmetykach do skóry dojrzałej lub suchej – jednak tę wszechstronną substancję kocha każdy typ cery.
Kwas hialuronowy to cukier złożony, należący do grupy polisacharydów, naturalnie występujący w organizmie człowieka (i innych organizmach żywych, np. zwierząt) m.in. w tkankach łącznych, skórze i oczach. Poza tym to podstawowy składnik kosmetyków o działaniu nawilżającym, a zabiegi kwasem hialuronowym to standard w każdym gabinecie medycyny estetycznej. 😉
Ta substancja pełni w naszym organizmie kilka bardzo ważnych ról. Jednym z jej podstawowych zadań jest retencja wody, co pomaga w utrzymaniu nawilżenia tkanek. Znajdziesz go w wielu elementach swojego ciała, m.in. w mazi stawowej i chrząstkach, ciele szklistym oka, tkance łącznej i oczywiście skórze.
Naturalnie, w skórze kwas hialuronowy występuje w postaci hialuronianu sodu. Odpowiada on za odpowiednie nawilżenie, jędrność skóry, elastyczność i jej młody wygląd. Z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego maleje i od ok. 25. roku życia, jego ilość w skórze stopniowo zmniejsza się, co sprawia, że skóra staje się sucha, bardziej wrażliwa oraz traci swoją elastyczność.
Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że posiada zdolność wiązania wody, a jego cząsteczki mogą zwiększać swoją objętość 1000-krotnie. Dzięki temu skutecznie zatrzymuje wodę w skórze, ograniczając transepidermalną utratę wody i zapewnia skórze głębokie nawilżenie.
Jak wspomniałam powyżej, z wiekiem jego ilość w skórze stopniowo maleje, jednak kwas hialuronowy zawarty w kosmetykach nie uzupełnia tych braków w dosłownym znaczeniu tego słowa. Mimo to jest on dla skóry bardzo cennym składnikiem i warto stosować kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie tej z pierwszymi oznakami starzenia.
Pomimo że może ci się tak kojarzyć ze względu na swoją nazwę, nie działa złuszczająco. Nie ma takich właściwości jak na przykład wygładzające kwasy AHA, które pomagają usunąć martwe komórki naskórka. Właśnie z uwagi na to nazewnictwo mogą pojawić się wątpliwości – dlatego chciałam je rozwiać i zapewnić, że kwas hialuronowy jest łagodny dla naszej skóry.
Ten składnik to nie tylko podstawa produktów kosmetycznych, ale sprawdza się również w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jednym z najbardziej powszechnych zabiegów jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – pozwala to odbudować ubytki tkankowe i nadać w tych miejscach objętość. Można też przy jego pomocy powiększać i modelować usta.
Wiesz już, czym jest i jak działa kwas hialuronowy, ale czy warto go stosować? Jego niesłabnąca popularność jest tutaj odpowiedzią – zdecydowanie tak! Nie bez powodu od tak wielu lat ma swoich zwolenników i ciągle przybywa nowych. To niezwykle wszechstronna substancja, a efekty, jakie daje, są widoczne i odczuwalne, m.in. poprawa napięcia skóry oraz jej nawilżenie.
Kwas hialuronowy to składnik odpowiedni dla każdego typu skóry. Oczywiście są osoby, u których sprawdzi się lepiej niż u innych, ale jest on bardzo uniwersalny i może być stosowany w pielęgnacji twarzy niezależnie od wieku i rodzaju cery.
Zdecydowanie najlepsze efekty odczuje skóra, która potrzebuje nawilżenia, z widocznymi oznakami starzenia oraz wymagająca poprawy napięcia. U osób z cerą suchą przyniesie ukojenie i skutecznie przywróci nawilżenie. U posiadaczy skóry dojrzałej zmniejszy widoczność głębokich zmarszczek i poprawi sprężystość, co wpłynie na ogólną poprawę wyglądu skóry.
Często od osób w ciąży i będących w trakcie laktacji pojawiają się pytania, dlatego rozwiewam wątpliwości: ciąża i karmienie piersią nie są przeciwskazaniem i bez obaw można stosować kwas hialuronowy w tym okresie.
Po użyciu kosmetyku z jego zawartością niemal od razu poczujesz, jaką „robotę robi” kwas hialuronowy. Jego właściwości nawilżające wpłyną na gładkość i miękkość Twojego ciała, jednak oczywiście najlepsze rezultaty przyniesie systematyczne stosowanie tego składnika przez dłuższy czas. Dlatego zadbaj, żeby na stałe zagościł w Twojej porannej lub wieczornej pielęgnacji – na pewno szybko dostrzeżesz, jak pozytywnie i wielokierunkowo wpływa na ogólną kondycję skóry. Pamiętaj, to nie ilość kwasu hialuronowego zaaplikowanego na twarz się tu liczy – ważniejsza jest regularność i cierpliwość!
Czeka Cię wtedy:
poprawa nawilżenia,
lepsze napięcie i elastyczność skóry,
mniejsza widoczność zmarszczek,
wygładzona struktura skóry,
przyspieszone procesy gojenia,
Kwas hialuronowy może mieć różną masę cząsteczkową i w zależności od rozmiaru cząsteczki jego działanie na skórę jest nieco inne. Wyróżniamy trzy rozmiary kwasu hialuronowego:
małocząsteczkowy kwas hialuronowy – to rodzaj o niskiej masie cząsteczkowej, która dociera do głębszych warstw naskórka. Dzięki temu bardzo skutecznie nawilża skórę, a co więcej – zapewnia to nawilżenie przez długi czas i wpływa na produkcję kolagenu,
średniocząsteczkowy kwas hialuronowy – ma średnią wielkość cząsteczki i przenika do najbardziej powierzchownej warstwy naskórka,
kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy – jest to kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej i jego cząsteczka jest na tyle duża, że pozostaje na powierzchni naskórka. Tworzy tzw. film, który zapobiega utracie wody z naskórka oraz ochrania skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
W kosmetykach stosowane są również pochodne kwasu hialuronowego: hialuronian sodu i hialuronian potasu i z pewnością często na nie trafisz, przeglądając składy kosmetyków. Działają one bardzo podobnie i skutecznie jak ta podstawowa substancja.
Stosowanie go nie jest skomplikowane i bez problemu wprowadzisz go do swojej pielęgnacji. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w wielu typach kosmetyków do różnych rodzajów cer.
Częstotliwość aplikacji produktów z jego zawartością zazwyczaj jest dowolna. Kwas hialuronowy do twarzy świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry i możesz stosować go zarówno rano, jak i wieczorem. Nie da się z nim przesadzić i możesz nakładać go tak często jak tego potrzebujesz.
Tonik lub serum na bazie kwasu hialuronowego nakładaj nie na suchą, a na delikatnie wilgotną od toniku lub po umyciu skórę. Następnie konieczne zaaplikuj swój ulubiony krem lub serum olejowe, które uchroni przed odparowaniem wody z naskórka, tworząc ochronną warstwę okluzyjną.
Można go bez obaw stosować z innymi składnikami aktywnymi, nawet takimi jak retinoidy i kwasy złuszczające. Nie musisz martwić się o podrażnienie czy to, że kwas hialuronowy wpłynie na działanie innych składników zawartych w Twoich kosmetykach. Tak jak wspomniałam – to bardzo wszechstronna substancja, która raczej nie reaguje negatywnie na żadne inne elementy – pamiętaj jedynie o aplikacji na wilgotną skórę i „domknięciu” jej odpowiednim produktem.
PS. Więcej informacji na temat łączenia kosmetyków znajdziesz w tym wpisie:
Oczywiście stosownie do preferencji i potrzeb Twojej skóry! 😉 Możesz wybrać bogate i lekkie serum z kwasem hialuronowym lub treściwy krem z jego zawartością. Dla fanów nieobciążających formuł polecam toniki, a jeśli to dla Ciebie za mało, możesz wzbogacić pielęgnację również o inne, ciekawe produkty oparte na nim.
Jeżeli planujesz wprowadzenie kwasu hialuronowego do pielęgnacji, mam nadzieję, że ten wpis Ci w tym pomógł. By ułatwić Ci stosowanie kosmetyków z jego zawartością, poniżej zebrałam dla Ciebie nie tylko przydatne wpisy, ale również odnośnik do kategorii wyboru kosmetologa, czyli produktów rekomendowanych przez naszych specjalistów.
Nie wiesz które produkty wybrać? Nasi kosmetolodzy Ci pomogą! Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji online i dowiedz się, które produkty są najbardziej odpowiednie dla Ciebie 👉Umów się na spotkanie z kosmetologiem!
Podobał Ci się ten wpis?