Oczy to nie tylko „okno na świat”, ale również obszar, w którym oznaki zmęczenia i starzenia się pojawiają się jako pierwsze. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i cienka, co sprawia, że wymaga większej troski i odpowiednio dobranych produktów. Czy wiesz, jak prawidłowo dbać o tę wrażliwą strefę? W tym wpisie przybliżę ci kluczowe zasady pielęgnacji skóry wokół oczu, dzięki którym na długo zachowasz jej młody wygląd. Chcesz je poznać? W takim razie zapraszam cię do lektury!
Skóra wokół oczu różni się od reszty twarzy, dlatego wymaga od nas poświęcenia jej szczególnej uwagi. Co ją charakteryzuje
Właśnie z powodu charakterystycznych cech skóry pod oczami, które czynią ją niezwykle delikatną i wrażliwą, jest ona bardziej podatna na wystąpienie różnych problemów. Które z nich występują najczęściej?
Okolica oczu często odzwierciedla ogólną kondycję organizmu i jest bardzo wrażliwa na różnorodne bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Poznaj kluczowe czynniki, które mają na nią negatywny wpływ:
Delikatność i regularność to jedne z najważniejszych zasad pielęgnacji skóry w tym miejscu. Każdy produkt staraj się aplikować z największą ostrożnością – bez rozciągania skóry. Pamiętaj, że pod oczami jest ona bardziej cienka i podatna na uszkodzenia niż w innych częściach twarzy. W jaki sposób najlepiej nakładać kosmetyki? Delikatnie wklepuj je opuszkiem palców od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstania zmarszczek i obrażeń tkanek, a także poprawisz wchłanianie składników aktywnych. Do jakich jeszcze zasad należy się stosować?
Nigdy nie zapominaj o demakijażu oczu i nie zasypiaj w make-upie. Używaj delikatnych produktów, które są przeznaczone do okolicy oczu i pamiętaj o najważniejszym – unikaj silnego tarcia skóry. Najlepiej będzie, jeśli postawisz na olejki, masełka czy balsamy, które nie wymagają użycia wacika i skutecznie rozpuszczają makijaż bez uczucia przesuszenia. Jeśli jednak wolisz płyny micelarne, przykładaj i przytrzymuj płatek kosmetyczny nasączony preparatem bez ciągnięcia skóry.
Skóra pod oczami potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, żeby zachować elastyczność i młody wygląd. Z racji tego, że jest cienka i zawiera małą ilość gruczołów łojowych, wymaga większego odżywienia, nawet jeśli posiadasz cerę tłustą. Dlaczego lepiej stosować dedykowany krem pod oczy niż do twarzy? Ponieważ ma on bogatszy skład, a jednocześnie delikatniejszą formułę, która nie obciąży tego wrażliwego miejsca. Działanie kremu wesprze także odpowiednie serum pod oczy, o którym także warto pamiętać.
W pielęgnacji skóry nie można oczywiście zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Ta pod oczami jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV, które może przyspieszać procesy starzenia. Dlatego zawsze pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem SPF, nawet jeśli nie planujesz długo przebywać na słońcu. By uniknąć podrażnienia oczu, nie nakładaj go zbyt blisko linii rzęs.
Płatki pod oczy, szczególnie te w hydrożelowej formie, dostarczą twojej skórze dodatkowej dawki nawilżenia i odżywienia. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników aktywnych mogą działać jak prawdziwa kuracja odmładzająca. Stosuj je regularnie, a zniwelujesz oznaki zmęczenia i starzenia.
Delikatny masaż okolic oczu pomoże ci poprawić krążenie i zredukować obrzęki oraz zasinienie. Możesz go wykonywać podczas demakijażu olejkiem, ale nie tylko. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest masaż za pomocą specjalnego urządzenia, np. rollera czy płytki gua sha, które dodatkowo zwiększy absorpcję użytych przed nim produktów pielęgnacyjnych. Przed użyciem warto go schłodzić w lodówce – znacznie lepiej zadziała na opuchliznę.
Jeśli chcesz wspierać zdrowy wygląd skóry wokół oczu, wybieraj kosmetyki, które zawierają w sobie najbardziej efektywne substancje. To właśnie one odpowiadają za utrzymanie nawilżenia, rozjaśnienie czy uelastycznienie tego miejsca. Na co zwracać uwagę? Już ci podpowiadam!
Jest białkiem, które naturalnie występuje w skórze i nadaje jej jędrność oraz sprężystość. Dlaczego zatem warto dostarczać go od zewnątrz? Ponieważ jego produkcja maleje wraz z wiekiem, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak już wspominałam, skóra pod oczami jest wrażliwa na proces starzenia, dlatego warto jak najwcześniej zacząć stosować kosmetyki z kolagenem. Pomogą ci one poprawić strukturę skóry i ją wygładzić. Zwracaj uwagę, czy w składzie takich produktów znajduje się także witamina C, kwas hialuronowy, retinol czy peptydy – są to składniki, które wspierają wchłanianie kolagenu.
To jeden z najbardziej cenionych składników aktywnych ze względu na właściwości odmładzające. Jak już wspomniałam, stymuluje on produkcję kolagenu i w ten sposób przyczynia się do redukcji drobnych linii i zmarszczek. Dodatkowo przyspiesza proces regeneracji naskórka i jego odnowę. Jeśli jeszcze w twojej rutynie pielęgnacyjnej nie pojawiły się kosmetyki z retinolem, pamiętaj, by zacząć od niskich stężeń i zbudować tolerancję na ten składnik aktywny. W produktach do pielęgnacji oczu często możesz spotkać jego łagodniejsze formy, które minimalizują ryzyko podrażnień.
Silny antyoksydant, który przede wszystkim chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wspiera ją w produkcji kolagenu. Ale to nie jej jedyne zalety. Należy pamiętać o jej właściwościach rozjaśniających, które są szczególnie ważne w pielęgnacji okolic oczu. Dzięki nim witamina C pomoże ci walczyć z jednym z typowych problemów tej części twarzy – cieniami.
Kolejny doskonały składnik, który pomoże ci zmniejszyć cienie, a także obrzęki pod oczami. W jaki sposób? Kofeina działa obkurczająco na naczynia krwionośne i poprawia mikrocyrkulację. A to właśnie zastoje krwi są odpowiedzialne za ciemniejszy odcień skóry okolicy oka. Skoro więc krew lepiej krąży, skóra w tym miejscu staje się jaśniejsza.
Są to krótkie łańcuchy aminokwasów, które wykazują się efektywnością w stymulacji produkcji kolagenu, wzmacnianiu skóry i jej regeneracji. Z tego powodu są bardzo wartościowym składnikiem kosmetyków stosowanych na skórę pod oczami – dzięki nim poprawisz jej elastyczność, jędrność, a także zredukujesz linie mimiczne oraz zmarszczki.
Z pewnością znasz już ten składnik. Jest to silny nawilżacz, który pomaga przyciągnąć i zatrzymać wodę w skórze, dzięki czemu jest ona bardziej „wypełniona”, a przez to gładka i elastyczna. Z racji tego, że naskórek wokół oczu jest narażony na suchość i pojawienie się pierwszych zmarszczek, nie może zabraknąć tej substancji w jego pielęgnacji.
Must-have w pielęgnacji twarzy, włącznie z okolicą oczu. Są one kluczowym składnikiem bariery skórnej, dlatego stosowane w kosmetykach pomagają ją wzmocnić – w ten sposób zapobiegają utracie wody z naskórka, a także chronią go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego są tak ważne w pielęgnacji skóry wokół oczu – cienkiej i narażonej na przesuszenie.
Naturalne ekstrakty, np. z arniki, ogórka czy z zielonej herbaty są pełne antyoksydantów. Spektrum ich działania zależy od konkretnej rośliny, ale na okolicę oka zadziałają przede wszystkim łagodząco na podrażnienia, kojąco, wzmacniająco na naczynia krwionośne i w konsekwencji redukująco na cienie oraz opuchliznę.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o okolice oczu, pamiętaj także o odpowiedniej diecie i nawadnianiu swojego organizmu. Możesz także odwiedzić jeden z naszych Cosibella Corner i skorzystać z porad naszych kosmetologów, którzy pomogą ci dobrać odpowiednie produkty. W naszych salonach możesz również umówić się na profesjonalne zabiegi, np. mezoterapię igłową. Dzięki niej przywrócisz jędrność skóry – pożegnasz jej wiotkość, zmarszczki wokół oczu oraz cienie. Takie działanie połączone z odpowiednią codzienną pielęgnacją przyniesie ci spektakularne efekty i pomoże na długo zachować młody, świeży, promienny wygląd.
Masz jeszcze jakieś pytania? Skonsultuj się z naszymi kosmetologami przez formularz kosmetologiczny. Możesz także napisać do nas na Facebooku, Instagramie lub zadzwonić na numer 22 602 28 32.
Podobał Ci się ten wpis?