Jak stres wpływa na skórę? Sposoby na redukcję stresu – poznaj mindfulness!

0 0 4 min
Jak stres wpływa na skórę? Sposoby na redukcję stresu – poznaj mindfulness!
Porady kosmetologa
0 0 4 min

Spis treści

    Mindfulness to praktyka psychologiczna polegająca na świadomym skupianiu uwagi na bodźcach wewnętrznych i zewnętrznych. Znana jest również jako trening uważności lub medytacja mindfulness. Swoje korzenie ma w buddyzmie, jednak praktykowana jest na całym świecie. Propagowaniem mindfulness na Zachodzie zajął się Jon Kabat-Zinn. Określił mindfulness jako „stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”. Technika mindfulness pomoże Ci zredukować poziom stresu, zmniejszyć niepokój i gonitwę myśli.

    Mindfulness – trening uważności

    Praktyka mindfulness może być rozwijana poprzez różnorodne ćwiczenia i medytację. Wbrew pozorom, nie musisz się do nich specjalnie przygotowywać. W łatwy sposób możesz wykonać je w ciągu dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Dzięki treningowi uważności możemy skupić się na tym, czego doświadczamy w danej chwili.
    Poniżej przedstawię Ci kilka propozycji treningu uważności:
    • Zatrzymaj się i oderwij od wykonywanych czynności. Zrób krótką przerwę, którą spędzisz w ciszy, bez nadmiaru bodźców.
    • Wykorzystaj swoje zmysły. Zauważ, co w danej chwili znajduje się wokół Ciebie. Zastanów się, co teraz słyszysz, jaką temperaturę odczuwasz, jaki czujesz zapach. Zaobserwuj otaczające Cię przedmioty i skup na nich swoją uwagę.
    • Świadomie oddychaj. Usiądź wygodnie i skoncentruj się na swoim oddechu. Przez minutę wykonuj powolne, głębokie wdechy i wydechy. Postaraj się wykonać je, używając przepony.

    Po wykonaniu krótkiego ćwiczenia uważności powinieneś odczuć wyciszenie i zrelaksowanie. Taki przerywnik w trakcie intensywnego dnia może przynieść ulgę i zredukować objawy przemęczenia. Regularnie praktykowany trening uważności mindfulness ułatwia radzenie sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Badania wykazały, że stałe napięcie i nadmierne rozmyślanie zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania oraz sprzyja nawrotom depresji. Dzięki treningowi uważności możesz poprawić swoją kondycję fizyczną i psychiczną, dlatego warto poświęcić kilka chwil na praktykę mindfulness.

    Medytacja mindfulness

    Podczas medytacji mindfulness ćwiczymy naszą uważność i skupienie na chwili obecnej. Pomaga to przekierować uwagę z myśli pełnych niepokoju i stresu na bycie tu i teraz. Poprzez regularne praktykowanie techniki mindfulness możemy rozwinąć umiejętność koncentracji na danym momencie oraz uchronić się przed stresem. W trakcie medytacji mindfulness usiądź wygodnie i skup się na oddechu oraz obserwacji własnych myśli. Jeśli temat medytacji mindfulness jest dla Ciebie nowością, zachęcam do skorzystania z medytacji prowadzonych, które są dostępne w internecie i na platformach streamingowych. W trakcie takiej medytacji będziesz podążać za słyszanymi wskazówkami i w łatwy sposób się zrelaksujesz.

    Praktyka mindfulness – kiedy praktykować?

    Trening uważności midnfulness warto praktykować w każdym momencie, w którym poczujemy się przeciążeni. Ćwiczenia mindfulness możemy wykonać niezależnie od pory dnia. Wystarczy krótka przerwa, na proste ćwiczenie mindfulness poprawiające naszą uważność. Świetną opcją na radzenie sobie ze stresem jest wprowadzenie przyjemnych, codziennych rytuałów. Jednym z nich może być świadome picie herbaty lub naparu z ziół. Bardzo polecam rumianek lub melisę ze względu na ich smak i kojące właściwości! Warto celebrować ten moment i wykorzystać go jako trening uważności. Skup się na tym, jaki odczuwasz smak i zapach. Zaobserwuj, jaką temperaturę ma Twój ulubiony napój. Wykorzystaj swoje zmysły jako element praktyki mindfulness.

    Jak stres wpływa na skórę?

    Duża ilość bodźców, pośpiech i nadmiar pracy to stresory, które towarzyszą nam na co dzień. Bez wątpienia XXI wiek oferuje intensywne i wymagające tempo życia. Na pewno wiesz, że stres ma ogromny wpływ na stan naszego organizmu. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jaki jest wpływ stresu na wygląd skóry? Badania naukowe nad wpływem stresu na skórę potwierdziły, że pogarsza on jej kondycję. Podwyższony poziom hormonów stresu wpływa na procesy zachodzące w skórze. Przyjrzyjmy się, jakie objawy mogą temu towarzyszyć:
    • następuje przyspieszone starzenie skóry i przedwczesne pojawienie się zmarszczek,
    • cera staje się przesuszona i traci jędrność,
    • pojawiają się zaczerwienienia, świąd i dyskomfort,
    • gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum,
    • rozwijają się stany zapalne i zwiększona ilość wykwitów skórnych,
    • nasila się trądzik różowaty.

    Medytacja na stres

    Warto zadbać o stan swojej skóry nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Zatroszcz się o skórę, odpowiednio ją pielęgnując i wprowadzając do codziennego życia wzmacniające praktyki. Pamiętaj o regularnym piciu wody oraz o utrzymaniu zbilansowanej diety opartej na świeżych warzywach i owocach. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej utrzyma Twój organizm w dobrej formie i zainicjuje produkcję hormonów szczęścia. Formą praktyki mindfulness może być również prowadzenie dziennika, w którym zapiszesz, co obecnie czujesz. Praktykując trening uważności mindfulness, możesz skutecznie obniżyć poziom stresu i pomóc swojej skórze być w dobrej kondycji. Wiedząc, na czym polega mindfulness i jakie korzyści niesie trening uważności, zachęcam Cię do wprowadzenia go do swojego życia 🙂

    Jakie produkty wspomogą trening mindfulness?

    Praktykując trening uważności mindfulness, możesz wykorzystać produkty, które pomogą Ci wprowadzić organizm w stan relaksu. Poniżej przedstawię kilka propozycji, dzięki którym zredukujesz negatywne emocje i uporasz się z nagromadzonym stresem. Sięgnij po jedną z nich i postaw na chwilę dla siebie!

    Bosphaera - Olejek Eteryczny - Lawendowy

    Bosphaera – Olejek Eteryczny – Lawendowy

    Olejek lawendowy ma przyjemny, kwiatowo-ziołowy zapach. Posiada szereg kojących właściwości. Ułatwia zasypianie i wspomaga terapię bezsenności. Redukuje poziom stresu i napięcia. Może okazać się pomocny u osób cierpiących na stany lękowe oraz podczas ćwiczenia uważności. Warto dodać go do kominka napełnionego wodą lub specjalnego dyfuzora i oddać się odprężającej aromaterapii. Możesz wykorzystać go jako dodatek do pachnącej kąpieli lub do aplikowanego przed snem balsamu.


    Hagi - Sól do Kąpieli z Morza Martwego

    Hagi – Sól do Kąpieli z Morza Martwego

    Naturalna sól do kąpieli z Morza Martwego stanowi źródło drogocennych minerałów. Rozluźnia napięte mięśnie, regeneruje oraz poprawia krążenie. Będzie doskonałym wyborem dla osób potrzebujących chwili relaksu. Swój wyjątkowy zapach zawdzięcza kompozycji naturalnych olejków eterycznych, m.in. z lawendy i eukaliptusa. Ciepła kąpiel z wykorzystaniem soli Hagi może stanowić połączenie aromaterapii z praktyką mindfulness. Odprężenie i redukcja stresu gwarantowane!


    Ministerstwo Dobrego Mydła - Półkula do Kąpieli Mleko-Miód-Owies

    Ministerstwo Dobrego Mydła – Półkula do Kąpieli Mleko-Miód-Owies

    Półkula od Ministerstwa Dobrego Mydła to kolejny produkt, który świetnie sprawdzi się podczas relaksującej kąpieli. Ma ciepły zapach miodu, owsa i mleka, który przynosi ukojenie zszarganym nerwom. Produkt pozostawia skórę przyjemnie gładką i nawilżoną. Półkula powstała ze składników naturalnych oraz została wykonana zgodnie z ideą less waste. Podczas kąpieli możesz oddać się praktyce mindfulness. Skup swoją uważność na tu i teraz. Pomoże to zmniejszyć odczuwany przez Ciebie stres.


    Alkmie - Pink Meteors - Relaksujące Kryształy do Kąpieli

    Alkmie – Pink Meteors – Relaksujące Kryształy do Kąpieli

    Relaksujące kryształy do kąpieli od Alkmie to produkt, który doskonale zredukuje stres i wspomoże praktykę mindfulness. To naturalne kryształy wielokrotnego użytku, które zawierają bogactwo mikro- i makroelementów. Działają rozluźniająco na spięte mięśnie i wprowadzają ciało w stan wyciszenia. Kąpiele z użyciem kryształów solnych mogą być odpowiednim miejscem do wykonania ćwiczenia mindfulness.


    Bosphaera - Sojowa Świeca - Palo Santo

    Bosphaera – Sojowa Świeca – Palo Santo

    Jeśli odczuwasz stres i przemęczenie, warto wyciszyć się z ulubioną książką i świecą o aromatycznym zapachu. Ekologiczna świeca sojowa od Bosphaera zawiera olejek z wyjątkowego drzewa Palo Santo, który wprowadza w nastrój spokoju i odprężenia. Świeca ma drewniany knot, który imituje relaksujące dźwięki ogniska. Świetnie sprawdzi się podczas treningu mindfulness, pozwalając skupić się na jej przyjemnym zapachu i dźwiękach.



    Make Me Bio - Gentle Care - Maska Nawilżająca

    Make Me Bio – Gentle Care – Maska Nawilżająca

    Wieczorna pielęgnacja z odżywczą maseczką? Brzmi świetnie! Maseczka Gentle Care od Make Me Bio łagodnie zadba o Twoją cerę. Produkt zawiera oczyszczające błoto z Morza Martwego oraz kompozycję składników nawilżających. Gołym okiem zauważysz, że po jej użyciu Twoja skóra stanie się miękka i wygładzona. Maseczkę należy zmyć po 15-20 minutach, więc to doskonała opcja, aby przeznaczyć ten czas na chwilę relaksu i wyciszenia.



    Veoli Botanica - Enjoy The Calmness Relaxing Body Oil with Rose Petals - Relaksujący Olejek do Ciała z Płatkami Róży

    Veoli Botanica – Enjoy The Calmness Relaxing Body Oil with Rose Petals – Relaksujący Olejek do Ciała z Płatkami Róży

    Masaż relaksacyjny to niezastąpiona forma walki ze stresem. Taki zabieg możemy odbyć w specjalistycznych placówkach medycznych lub gabinetach kosmetologicznych, ale również możemy wykonać go w domowym zaciszu. Do samodzielnej praktyki świetnie sprawdzi się Relaksujący Olejek do Masażu od Veoli Botanica. Ma piękny zapach, a dzięki zatopionym płatkom róży wygląda równie czarująco. Rozluźniający masaż może okazać się pomocny w terapii zaburzeń lękowych oraz w redukcji napięcia i stresu. Masaż dodatkowo poprawia krążenie, ujędrnia i redukuje zmarszczki występujące na skórze.



    Mam nadzieję, że wpis okazał się pomocny i zainspirował Cię do zadbania o swoje ciało i duszę. Zachęcam Cię do wprowadzenia wspierających praktyk, które pomogą Ci uporać się ze stresem i nagromadzonym napięciem. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

    jak-stres-wplywa-na-skore-sposoby-na-redukcje-stresu-poznaj-mindfulness

    Autor

    Martyna Cichocka

    Zobacz profil

    Cześć! Mam na imię Martyna. Z wykształcenia jestem kosmetologiem. Studia ukończyłam na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Podczas ich trwania zgłębiałam wiedzę z dziedziny kosmetologii, dermatologii i chemii kosmetycznej. Prywatnie jestem fanką pielęgnacji i składników aktywnych. Lubię analizować formuły kosmetyków oraz doradzać innym w doborze odpowiednich produktów. Chętnie śledzę nowe informacje ze świata kosmetologii i cieszę się, że ta dziedzina ma wiele do zaoferowania. W Cosibelli tworzę opisy produktów, które trafiają na naszą stronę. Analizuję ich składy oraz opisuję najważniejsze właściwości, aby ułatwić Wam wybór odpowiedniej pielęgnacji. Zajmuję się również tworzeniem tekstów na naszą stronę internetową oraz opisem składników do Cosipedii.

    Podobał Ci się ten wpis?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments