OLEJOWANIE WŁOSÓW
Być może już kilka razy zdarzyło Wam się widzieć lub słyszeć frazę „
olejowanie włosów„. Musi być jakiś powód, dlaczego tak często pojawia się ten temat, prawda? Faktyczne jest, bo olejowanie naprawdę może
odmienić wygląd włosów. Jeśli nadal nie macie pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego ludzie zamiast do smażenia zużywają litry oleju na włosy, przeczytajcie ten wpis. 😉 JJeśli nadal nie macie pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego ludzie zamiast do smażenia zużywają litry oleju na włosy, przeczytajcie ten wpis. 😉 Twoje włosy Ci za to podziękują!
Olejowanie włosów – co to jest?
Olejowanie włosów nic innego jak forma pielęgnacji włosów, poprzez nakładanie oleju na długość pasm w celu
poprawy kondycji, wygładzenia, nabłyszczenia oraz
odżywienia włosów. Zabieg ten jest stosowany od wielu lat np. przez hinduski. Olejowanie można robić zarówno na sucho, jak i na mokro – tutaj jest wiele metod, m.in. na hydrolat/mgiełkę, odżywkę czy też tzw. rosołek, czyli moczenie włosów w misce z wodą i olejem.Jest to jeden z niewielu zabiegów pielęgnacyjnych, który aż tak dobrze wpłynie na Twoje włosy. Łodyga włosa na długości nie ma zdolności regenerujących, więc nie jesteśmy w stanie jej „naprawić”, jeśli zostanie zniszczona zabiegami np. rozjaśniania. Jednak warto olejować włosy, ponieważ cząsteczki oleju wypełnią ubytki we włosach i zatrzymają w nich nawilżenie. Marzysz o błyszczących, elastycznych włosach, które codziennie wyglądają jak po wyjściu od fryzjera? Postaw na olejowanie włosów!
Dla kogo jest olejowanie włosów?
Dla każdego! Olejowanie szczególnie sprawdzi się u osób z włosami suchymi, zniszczonymi, po nieudanych zabiegach fryzjerskich, ale stosować może je tak naprawdę każdy, kto chce poprawić kondycję swoich włosów.
Co daje olejowanie włosów?
- odżywienie,
- nawilżenie,
- wygładzenie,
- nabłyszczenie,
- wzmacnia strukturę włosa,
- ułatwienie rozczesywania,
- poprawia kondycję włosów,
- ochrona końcówek przed rozdwajaniem,
- ochrona przed szkodliwymi czynnikami środowiska.
Brak. 😉 Tak naprawdę olejowanie nie ma wad. Jeśli komuś taki zabieg nie przypasował, może to wynikać jedynie ze
złego doboru oleju do porowatości, wybranie niewłaściwej dla swoich włosów metody olejowania bądź
niedokładne zemulgowanie oleju. Dlatego tak ważne jest, aby przed wypowiedzeniem słów “olejowanie nie jest dla mnie” wypróbować różnych metod! A czym jest
emulgowanie oleju, dowiecie się w dalszej części wpisu. 🙂
Jaki olej do olejowania włosów wybrać?
Aby olejowanie było efektywne,
olej powinien być odpowiednio dobrany do porowatości waszych włosów. Jeśli jeszcze jej nie znacie, to koniecznie nadróbcie straty i sprawdźcie ją
TUTAJ.
Jeśli już ją znacie, spójrzcie na tabelę poniżej i znajdźcie odpowiednie dla Was oleje. Możecie też
zescreenować i mieć zawsze przy sobie na wypadek zakupów. 🙂 Warto jednak pamiętać, że nie są to sztywne wytyczne, bardzo możliwe, że sprawdzą się oleje w teorii przeznaczone dla innego typu porowatości. Przygodę z olejowaniem
warto zacząć od olejów, które można znaleźć w kuchni (droższe oleje nie oznaczają lepszych rezultatów), więc jest to kolejny powód, żeby zacząć ją jak najszybciej.
Olejowanie włosów niskoporowatych
Aby olejować włosy niskoporowate, najlepiej postawić na oleje nasycone, najczęściej polecanym jest olej kokosowy, olej babassu ale też masło shea czy masło mango. Włosy niskoporowate łatwo obciążyć, dlatego pamiętaj o tym, aby nie przesadzać z ilością, a także zmyć dokładnie olej z włosów, żeby były lśniące i sypkie.
Olejowanie włosów średnioporowatych
Do olejowania włosów średnioporowatych sprawdzą się jednonienasycone oleje. Do takich możemy zaliczyć np. olej z orzechów laskowych, olej z pestek moreli, olej rycynowy, olej arganowy. Możesz także skorzystać z gotowych mieszanek olejów przeznaczonych do włosów średnioporowatych.
Olejowanie włosów wysokoporowatych
Jeżeli mówimy o zabiegu olejowania włosów wysokoporowatych, jest to zdecydowanie najłatwiejszy wybór. Do włosów wysokoporowatych sprawdzi się najwięcej olejów, są też mało podatne na obciążenie. Wybierz olej spośród tych kilku propozycji: olej z nasion bawełny, olej lniany, olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy, olej awokado.
Jak olejować włosy? Techniki olejowania
Jeśli już wiecie jaki olej wybrać do swojej porowatości włosów, teraz kolejna zagwostka – jaki
rodzaj olejowania włosów wybrać, aby efekt był najlepszy? Niestety nie damy Wam tu odpowiedzi. Każdy włos jest inny i pozostaje Wam nic innego, jak testować. Całe szczęście do olejowania nie potrzebujecie multum kosmetyków, dzięki czemu cały zabieg daje naprawdę
świetne efekty przy bardzo niskim nakładzie cenowym. Po prostu się opłaca. 😉
Olej na suche włosy
Olejowanie włosów na sucho jak nie trudno się domyśleć,
polega na nałożeniu oleju na suche włosy. Ten sposób jest zdecydowanie najszybszy,
pozwala zaoszczędzić trochę czasu oraz co ciekawe, wspomaga wygładzenie i rozprostowanie skrętu. Niestety, po takiej aplikacji olej zmywa się ciężej, a poza tym łatwo przesadzić z nałożeniem zbyt dużej ilości.
KORZYŚCI
- działa wygładzająco,
- najszybsza opcja olejowania,
- pomaga rozprostować skręt.
MINUSY
- cięższe zmycie oleju,
- nałożenie zbyt dużej ilości oleju.
Olejowanie na podkład nawilżający
Polega na uprzednim nałożeniu podkładu nawilżającego. Może to być zarówno
hydrolat, jak i
żel aloesowy czy zrobiony samemu żel z siemienia lnianego.
Polecane produkty na podkład nawilżający:
To produkt, który warto mieć w swojej łazience, ponieważ ma bardzo szerokie zastosowanie. Taki żel aloesowy świetnie sprawdza się jako podkład pod olej. Wystarczy naprawdę niewielka ilość, by pokryć nim włosy. Oprócz tego świetnie łagodzi podrażnioną skórę głowy.
Olejowanie „rosołek”/w misce
Brzmi zabawnie, dlatego już tłumaczymy. To nic innego jak dodanie kilku pompek oleju do miski z ciepłą wodą i zanurzenie w niej włosów na chwilę, po czym wyjęcie ich, odsączenie nadmiaru wody i zawinięcie w turban. Olej z miski osiądzie na włosach, a Wy unikniecie zbędnego brudzenia swoich rąk i umywalki w oleju. Ponadto taka aplikacja oleju pozwala na równomierne pokrycie włosów olejem.
KORZYŚCI
- dobranie właściwej ilości oleju – nie da się przesadzić,
- równomierne pokrycie na długości,
- łatwe zmywanie oleju.
MINUSY
- nie sprawdzi się przy krótkich włosach,
- trzeba myć miskę. 😉
Olejowanie krok po kroku
Kiedy mamy już odpowiednie produkty, wybraliśmy odpowiednią metodę olejowania pozostaje ostatnie – jak to w ogóle zrobić? Wbrew pozorom
olejowanie jest bardzo proste i wystarczy kilka takich zabiegów, aby się wkręcić i zostać jednym z włosomaniaków. 😀 Wiemy, że wiele z Was myśli, że zajmuje to bardzo dużo czasu – i to prawda, ale ten czas warunkuje trzymanie oleju na włosach, bo olej powinien być na włosach jakiś czas, by dać mu szansę zadziałać. 🙂
KROK 1 – przygotuj włosy do olejowania
Pierwszym krokiem niezależnie od wybranej metody jest dokładne rozczesanie włosów. Następnie, jeśli wybrałąś podkład nawilżający, spryskaj włosy hydrolatem bądź nałóż żel aloesowy i ponownie rozczesz włosy. Na rozczesane włosy nakładacie niewielką ilość oleju, dopasowaną do swojej długości włosow – wbrew pozorom wystarczy jedna łyżka, aby dokładnie pokryć włosy sięgające do łopatek. Jeśli olejujecie na sucho, to oczywiście omijacie krok z podkładem.
KROK 2 – Trzymaj olej na włosach
Naolejowane włosy związujecie gumką bądź splatacie w luźny warkocz, aby nie pobrudziły Wam ubrania. Warto dodatkowo zabezpieczyć włosy, np.
turbanem od Anwen. Niesie to wiele korzyści, przede wszystkim zabezpiecza ubranie przed zabrudzeniem oraz tworzy swego rodzaju kompres, gdzie pod wpływem ciepła łuski rozchylają się, co zwiększa działanie oleju. Olej na włosach warto trzymać chociaż godzinę, warto jednak wydłużyć zabieg do kilku godzin, a najlepiej zostawić je na noc (nie polecamy tego przy miskowaniu).
KROK 3 – Zemulguj i zmyj olej
Krokiem 3 jest
emulgowanie oleju. Polega to na tym, że po kilku godzinach moczycie włosy i rozprowadzacie na nich
lekką, najlepiej emolientową odżywkę bez silikonów, np.
Emolientową Różę od Anwen – w końcu tłuszcz najlepiej zmywa się tłuszczem. Po kilku minutach zmywacie odżywkę wodą, myjecie
skórę głowy jak zwykle i opcjonalnie możecie nałożyć na kilka minut odżywkę. Teoretycznie możecie zmyć olej samym szamponem, jednak zemulgowanie oleju odżywką bez silikonów zapewni Wam zmycie oleju całkowicie.
A jeśli olej się nie zmywa?
To chyba najczęstsza obawa przed wypróbowaniem olejowania. Oczywiście, jest taka możliwość, ale dokładne zmycie oleju
nie jest trudne i skomplikowane. Jeżeli olej jest bardzo lekki lub
olejowaliście na podkład, samo umycie włosów szamponem zazwyczaj wystarcza, aby go usunąć z powierzchni włosa. Jeśli jednak nadal obawiacie się, że olej może zostać na włosach, a macie ważne spotkanie i musicie wyjść z domu, zastosujecie
zmycie oleju poprzez zemulgowanie. Osobiście polecamy robić to za każdym razem – ryzyko niedokładnego zmycia oleju spada niemalże do zera.
Olejowanie włosów na noc – cechy i metody
Olejowanie włosów na noc jest wygodnym sposobem, kiedy nie masz czasu nałożyć oleju w trakcie dnia, albo myjesz włosy rano. Jednak w tym przypadku wybierz metodę na sucho. Olejowanie na noc wiąże się z potrzebą zabezpieczenia włosów, aby nie pobrudzić poduszki, np. turbanem lub czepkiem. Takie olejowanie przynosi korzyści, ale nie jest to konieczne, aby olej zadziałał. Tak jak w każdej innej metodzie olejowania, dobierz to do swoich preferencji i porowatości włosów. Włosy niskoporowate mogą gorzej znosić zabieg trzymania oleju na włosach.
Olejowanie włosów – jak często można to robić?
Olejowanie włosów i jego częstotliwość zależy od kondycji, porowatości włosów, a także Twoich osobistych preferencji. Niektórzy olejują włosy przed każdym myciem, niektórzy stawiają na olejowanie raz w tygodniu. Obserwuj swoje włosy i dobierz jak często olejować włosy do swoich potrzeb.
Olejowanie skóry głowy
Jak działa olejowanie skóry głowy? W zależności od wybranego oleju, przyspiesza wzrost włosów, zapobiega ich wypadaniu, redukuje przetłuszczanie skóry głowy i wspomaga walkę z łupieżem. Jednak olejowanie skóry głowy nie jest dla każdego – jeżeli widzisz negatywne efekty, zrezygnuj z olejowania i postaw na wcierki, są lżejsze i sprawdzają się przy większej ilości osób.
Jakie oleje sprawdzą się do olejowania skóry głowy? Najczęściej polecanym przy problemach z przetłuszczaniem się skóry głowy, a także problemów z łupieżem jest olej neem, czyli olej z miodli indyjskiej. Inne oleje, nadające się do olejowania skóry głowy to: olej lniany, olej konopny, olej z wiesiołka, olej z czasnuszki, olej musztardowy, który przeciwdziała wypadaniu włosów.
Jak olejować skórę głowy? Zaleca się nałożenie niewielkiej ilości oleju na skórę głowy przed myciem i pozostawienie oleju na około 30 minut. Następnie należy dokładnie zmyć olej z włosów i skóry głowy.
Wiemy, że początkowo może być z tym dużo zabawy, ale uwierzcie nam, że zakochacie się w efektach, jakie niesie olejowanie włosów. To świetny zabieg, który uratuje zniszczone włosy oraz ogólnie poprawi ich kondycję. Poza tym jest to zabieg, który nie wymaga dużego nakładu pieniędzy. 🙂
Jeśli macie jakieś pytania, napiszcie do nas na
facebooku bądź instagramie (
cosibella.pl) lub zadzwońcie na nr 22 602 28 32. Możecie także skorzystać z naszej
konsultacji kosmetologicznej, dzięki której kosmetolog dobierze odpowiednią pielęgnację do Waszej skóry. 🙂
Podobał Ci się ten wpis?