Każda skóra jest wyjątkowa, ale cera dojrzała wymaga szczególnej troski i uwagi. W miarę starzenia się skóra traci swoją naturalną zdolność do regeneracji, co może prowadzić do suchości, utraty jędrności i pojawienia się zmarszczek. Dobra wiadomość jest taka, że za pomocą odpowiednio dobranych metod i produktów pielęgnacyjnych można skutecznie spowalniać proces starzenia oraz przywrócić skórze zdrowy blask i elastyczność.
Jeśli chcesz dobrze zadbać o swoją dojrzałą skórę, musisz przyjrzeć się jej potrzebom w tym okresie życia, dobrze je zrozumieć oraz wprowadzić do pielęgnacji odpowiednie kosmetyki, które nawilżają oraz wspierają procesy odnowy. W tym wpisie poznasz praktyczne porady, jak skutecznie dbać o cerę dojrzałą, aby wyglądała ona promiennie i zdrowo.
Cera dojrzała, zazwyczaj określana jest jako skóra osób po 50. roku życia, choć oczywiście pierwsze oznaki starzenia mogą pojawić się już dużo wcześniej. Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć sprawdza się również w kontekście dbania o skórę, dlatego o prewencję przeciwstarzeniową warto zacząć dbać od około 25. roku życia i porady, które przedstawię w dalszej części wpisu warto stosować również właśnie w ramach prewencji.
Pierwszą i najbardziej zauważalną cechą cery dojrzałej jest jej suchość. Z upływem czasu skóra traci zdolność do zatrzymywania wilgoci, głównie z powodu zmniejszenia produkcji naturalnych lipidów i sebum, a także spada poziom kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Efektem jest uczucie ściągnięcia, które prowadzi do dyskomfortu i przyspiesza powstawanie drobnych linii oraz zmarszczek.
Kolejnym ważnym aspektem jest utrata elastyczności. Zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za sprężystość i jędrność skóry jest naturalnym procesem starzenia się. To prowadzi do zwiększenia się widoczności zmarszczek, wiotkiej skóry oraz zmiany konturu twarzy.
Dodatkowo, cera dojrzała często wykazuje większą wrażliwość. Cieńsza skóra i mniej odporna na zewnętrzne czynniki bariera ochronna sprawiają, że staje się ona bardziej podatna na podrażnienia, reakcje alergiczne i uszkodzenia spowodowane przez czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia czy ekstremalne warunki pogodowe.
Hiperpigmentacja jest także typowym problemem dla cery dojrzałej. Zmiany w pigmentacji, takie jak utrwalone, brązowe przebarwienia oraz plamy soczewicowate, mogą być wynikiem długotrwałej ekspozycji na słońce lub wahań hormonalnych, które często towarzyszą menopauzie.
Oczywiście typową cechą dla skóry dojrzałej są też zmarszczki. Tutaj warto zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów zmarszczek, przyczyn ich powstawania, a ich głębokość może być różna. Mamy zmarszczki mimiczne, które są efektem właśnie naszej mimiki i zazwyczaj wynikają z zaciśniętych i przykurczonych mięśni. Bruzdy nosowo-wargowe to wynik zmian w głębszych warstwach skóry i często przesunięć na poziomie tkanek. Na zmarszczki może wpływać także zgryz i cała postawa naszego ciała, dlatego aby zmniejszyć ich widoczność i zapobiegać ich pogłębianiu musisz zadbać nie tylko o skórę, ale holistycznie o całe swoje ciało.
Składników aktywnych, które wspierają prewencję przeciwstarzeniową jest naprawdę wiele, ale zdecydowanie jednymi z najlepszych substancji przeciwstarzeniowych są retinoidy, np. retinol, który stymuluje produkcję kolagenu, przyspiesza proces tworzenia się nowych komórek i skutecznie spowalnia proces starzenia.
Innymi składnikami wspierającymi prewencję przeciwstarzeniową są antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze), np. witamina C lub koenzym Q10, które walczą z wolnymi rodnikami, czyli je neutralizują.
Jeśli Twoja skóra wymaga nawilżenia, zainteresuje cię również kwas hialuronowy, peptydy oraz kolagen. Te składniki skutecznie poprawią nawilżenie twojej skóry, odżywią ją oraz poprawią elastyczność. Odpowiednie nawilżenie to podstawa pielęgnacji skóry dojrzałej i kiedy jest ona odwodniona, zmarszczki stają się bardziej widoczne, a skóra jest mniej sprężysta.
Zajrzyj do naszego wpisu składnikach aktywnych dla skóry dojrzałej, aby dowiedzieć się więcej!
Przechodzimy do konkretów! Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja cery dojrzałej? W tej części pokażę ci z jakich etapów powinna składać się pielęgnacja skóry dojrzałej, aby odpowiednio o nią zadbać i spowolnić procesy starzenia się skóry. W każdym kroku przedstawię też przykłady konkretnych kosmetyków, żeby usprawnić ci wybór właściwych produktów 🙂
Oczyszczanie to absolutna podstawa pielęgnacji niezależnie od wieku i problemów skórnych. Ma ono za zadanie oczyścić skórę z makijażu i filtrów oraz zanieczyszczeń, sebum i potu, które gromadzą się na naszej skórze w ciągu dnia. Biorąc pod uwagę charakterystykę skóry dojrzałej, czyli jej większą skłonność do suchości, delikatność i wrażliwość, w tym okresie preparaty myjące mogą być już łagodniejsze. Skóra zazwyczaj nie wytwarza tak dużo sebum, więc mocne oczyszczanie również nie jest konieczne.
Przeczytaj również: Wyjątkowe oczyszczanie skóry dojrzałej
Naszym hasłem przewodnim dla pierwszego etapu oczyszczania jest: delikatność. Chcemy uniknąć pocierania i ciągnięcia ze względu na wrażliwość, ale również, aby nie rozciągać skóry, która i tak już zmaga się z utratą jędrności.
Z tego powodu zachęcam cię do zrezygnowania z płynów micelarnych na rzecz olejków i balsamów oczyszczających. One nie wymagają użycia wacików i pocierania nimi skóry, za co z pewnością będzie ci wdzięczna. Możesz natomiast używać płynu micelarnego do demakijażu oczu, jednak rób to delikatnie – zamiast ciągnąć cienką skórę wokół oczu, przykładaj płatek kosmetyczny do oka na kilkanaście sekund i delikatnie ściągaj kolorowe kosmetyki.
Drugi etap wieczornego oczyszczania to żel, pianka lub emulsja myjąca, które pomogą domyć produkt do demakijażu, kosmetyki kolorowe oraz pozostałe zanieczyszczenia. Tym produktem myjącym oczyszczaj skórę również rano po przebudzeniu. Jeśli jednak zmagasz się z suchością i twoja skóra nie produkuje dużo sebum, poranne oczyszczanie możesz wykonywać tylko z użyciem wody.
Kosmetyk myjący powinien dobrze oczyszczać skórę, ale to nie znaczy, że ma mieć silne właściwości oczyszczające i pozostawiać skórę skrzypiącą. To jest efekt, którego chcemy zdecydowanie uniknąć. Twój produkt do mycia powinien być łagodny dla skóry i nie pozostawiać jej ściągniętej ani napiętej. Poniżej pokażę ci kilka przykładów właśnie takich kosmetyków:
Tonizacja nie jest krokiem koniecznym, ale może świetnie wzbogacić pielęgnację. Tonik przywraca szybciej naturalne pH skóry oraz przygotowuje ją na przyjęcie kolejnych etapów pielęgnacyjnych. Jeśli twoja skóra jest sucha lub odwodniona, tonik może być również dodatkowym krokiem zwiększającym nawilżenie.
Tonik może być też świetnym produktem, który będzie działał w twojej pielęgnacji antyoksydacyjnie i dzięki niemu nie trzeba będzie kupować kolejnego, oddzielnego serum z zawartością antyoksydantów. W tonikach najczęściej spotkasz je w postaci witaminy C, niacynamidu i różnych ekstraktów roślinnych.
Przechodzimy do kosmetyku o najbardziej skoncentrowanym składzie i aktywnym działaniu, czyli serum. Serum może skutecznie podkręcić prewencję przeciwstarzeniową, a nawet zmniejszyć oznaki starzenia. Zdecydowanie jedną z najlepszych substancji przeciwstarzeniowych jest obecnie retinol oraz inne retinoidy i wprowadzając je do swojej pielęgnacji mocno podkręcisz działanie anti-againg. Pamiętaj jednak, że retinoidy wymagają systematyczności i widoczne efekty mogą pojawić się po kilku miesiącach, jednak są tego naprawdę warte.
Jeśli silne działanie przeciwstarzeniowe nie jest twoim priorytetem i wolisz nieco mniej wymagające składniki, możesz sięgnąć po serum z peptydami, a w przypadku skóry suchej, gdzie zależy ci przede wszystkim na nawilżeniu, z kwasem hialuronowym.
W pielęgnacji porannej warto rozważyć wprowadzenie serum z zawartością antyoksydantów, które neutralizują nadmierną ilość wolnych rodników. Pamiętaj jednak, że nie musisz wprowadzać tych wszystkich produktów i stosować każdego składnika anti-aging. Czasem mniej znaczy lepiej i nie każda skóra polubi się z dużą ilością kosmetyków – obserwuj ją i wybieraj to co najlepsze dla ciebie 🙂
Czy krem musi posiadać działanie przeciwstarzeniowe? Nie! Jeśli w pielęgnacji stosujesz już serum o takim działaniu to nie ma potrzeby, żeby krem nawilżający też je posiadał i wręcz zachęcam cię, żeby przy wyborze tego produktu skupić się przede wszystkim na kremie, który odpowiednio nawilży i wspomoże regenerację skóry (szczególnie podczas snu). Twoja skóra poza stymulacją i składnikami o działaniu przeciwstarzeniowym potrzebuje też chwili wytchnienia i przestrzeni na regenerację.
W kremach możesz szukać składników, które wspomogą właśnie procesy regeneracji i wzmocnią barierę hydrolipidową skóry, np. ceramidy, cholesterol, wąkrota azjatycka, skwalan.
Tuż obok oczyszczania i kremu nawilżającego krem z filtrami przeciwsłonecznymi jest absolutną podstawą pielęgnacji skóry dojrzałej. Możesz nie stosować serum, jeśli nie masz czasu lub ochoty, ale zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną – krem z filtrem będzie twoim najlepszym 'serum’ 🙂 To dlatego, że promieniowanie UV (szczególnie UVA, które dociera do nas również w zimowe i pochmurne dni) powoduje szybsze starzenie się skóry, utratę elastyczności oraz przebarwienia skóry.
Dodatkowo słońce wysusza skórę, więc jeśli już masz problem z suchością ekspozycja na silne słońce latem czy opalanie będzie to nasilać. Obecnie jest już mnóstwo kremów z filtrem o lekkich formułach, które nie bielą i są komfortowe w noszeniu, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Jakie nawyki i działania będą przyspieszać starzenie się twojej skóry? Na pewno warto podkreślić to co pojawiło się już wyżej: ekspozycja na promieniowanie UV oraz nadmierne rozciąganie i pocieranie skóry. Jeśli wykonujesz masaże (które też działają świetnie prewencyjnie), np. masaż płytką do gua sha, również zadbaj o odpowiednie nawilżenie i poślizg na skórze. Traktuj swoją skórę delikatnie, a z pewnością będzie ci za to wdzięczna 🙂
Poza pielęgnacją bardzo istotny jest też twój styl życia, dlatego do dbania o skórę podejdź holistycznie. Zadbaj o zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce i zmniejsz spożycie cukru. Nakładanie antyoksydantów na skórę jest super, ale dostarczanie ich organizmowi od wewnątrz wraz z pożywieniem jest równie ważne i skuteczne. Niestety nieodpowiednia dieta, pełna przetworzonej żywności, uboga w substancje odżywcze i witaminy nie będzie wspomagać ani wzmacniać twojej skóry. Dodajmy do tego jeszcze używki, takie jak palenie papierosów i nie ważne jak będzie wyglądać pielęgnacja, skóra i tak będzie starzeć się szybciej. Postaraj się też unikać momentów silnego i długiego stresu. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i postaraj się wysypiać tak często jak to możliwe – tutaj poza długoterminowym wpływem na organizm, który może nie być widoczny od razu, na pewno bardzo szybko zauważysz różnicę w w postaci bardziej promiennego wyglądu skóry, zdrowego kolorytu i mniej zmęczonej okolicy oczu.
Mam nadzieję, że ten wpis okazał się pomocny i teraz już wiesz jak dbać o swoją dojrzałą skórę oraz spowolnić procesy starzenia zarówno przy pomocy pielęgnacji jak i dbania o takie aspekty jak dieta i styl życia. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy lub masz wątpliwości, skontaktuj się z naszymi kosmetologami poprzez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?