Za oknem coraz chłodniej, słońce nie doskwiera tak bardzo jak wcześniej,
dlatego warto zastanowić się nad obecną pielęgnacją.
Zauważasz jakieś zmiany w swojej skórze? Czujesz, że potrzebujesz
doprowadzić ją do "porządku" po miesiącach upałów, wakacji lub po prostu chcesz ją odświeżyć?
Mam dla Ciebie kilka propozycji :)
Jesień to czas RETINOLU!
Przeprowadzę Cię więc przez proces jego wprowadzania, ale znajdzie się też
tutaj coś dla Ciebie, jeżeli wybierzesz
inny składnik pielęgnacyjny, np. kwasy AHA/BHA.
Składniki, które warto włączyć w okresie jesiennym, są czasem wrażliwe na
promieniowanie UV. Dlatego oprócz wprowadzenia nowych produktów do pielęgnacji
skóry jesienią,
nie zapominaj o całorocznym stosowaniu kremu z filtrem SPF!
Retinol, czym tak właściwie jest?
Retinol jest związkiem chemicznym, pochodną witaminy A, tak
samo jak inne retinoidy. Są to związki lipofilowe, co oznacza, że są dobrze
rozpuszczalne w tłuszczach, a więc łatwo przenikają przez warstwę rogową
naskórka. Następnie "podróżują" przez cement międzykomórkowy, a także mają
możliwość przejścia przez mieszki włosowe. Retinoidy w większości przenikają
do naskórka, jednak część z nich dociera do głębszych warstw skóry: skóry
właściwej, a nawet do tkanki podskórnej! Celem retinoidów jest "żywa" warstwa
naskórka, czyli ta, w której zachodzą podziały. Nie chcę Cię zanudzać, więc
tyle o charakterystyce retinolu i retinoidów. Opowiem za chwilkę o różnicach
między retinolem, a retinalem, więc zostań ze mną!
Retinol czy retinal - co wybrać?
Retinol, jak i retinal oraz inne retinoidy, aby zadziałać, muszą przekształcić
się w kwas retinowy. W praktyce wygląda to tak, że retinol (lub retinoid)
przenika przez barierę skórną, następnie związuje się z białkiem i jako taki
kompleks zostaje przekształcony w kwas retinowy. Dopiero po przekształceniu,
ma szansę działać! W przypadku retinolu wygląda to tak:
RETINOL -> RETINAL -> KWAS RETINOWY.
Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z tych
substancji jest lepsza.
Dowiedz się więcej o retinolu i retinoidach z
poprzedniego wpisu o tej tematyce!
Retinal w tym produkcie występuje w stężeniu 0,3% i jest w formule olejowej. Jest
to silny produkt, który nie jest polecany na początku drogi, ale zdecydowałam się o nim opowiedzieć, bo wiem, że część z Was na pewno miała już styczność z retinoidami, a chce na tym blogu znaleźć coś dla siebie:)
Retinal w tym produkcie
występuje w towarzystwie skwalanu i oleju z pestek arbuza, dzięki czemu mimo swojej olejowej formuły szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej skóry.
Wyrównuje strukturę powierzchni skóry,
wygładza zmarszczki, dba o sprężystość skóry i jej elastyczność, redukuje także widoczność przebarwień i przyspiesza naturalne złuszczanie naskórka, polecany jest szczególnie do skóry dojrzałej, ale ma wiele do zaoferowania więc każdy znajdzie zastosowanie tego produktu na swojej skórze!
Jakie są korzyści i zasady stosowania retinolu?
Zalety stosowania retinolu:
- zwiększa podziały komórkowe w warstwie podstawnej naskórka,
- pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, a co za tym idzie, zmniejsza aktywność enzymów, które niszczą kolagen i elastynę,
- reguluje proces złuszczania naskórka,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- w czasie regularnego stosowania redukuje zmarszczki, przebarwienia potrądzikowe, wygładza strukturę skóry,
- pomaga w leczeniu trądziku,
- zwiększa jędrność skóry
Zasady stosowania retinolu:
-
NIE SZALEJ! Retinol należy wprowadzać ostrożnie. Najważniejszy jest PROCES RETYNIZACJI, czyli po prostu przyzwyczajenie skóry do stosowania retinoidów, budowanie tolerancji. Zazwyczaj trwa to około 6-12 tygodni. Zacznij od 2 razy w tygodniu, zawsze aplikuj produkt na suchą skórę, około pół godziny po umyciu twarzy. Nakładaj niewielką ilość produktu, na początku najlepsza będzie ilość ziarnka groszku. W momencie, kiedy przy stosowaniu 2 razy w tygodniu skóra nie reaguje podrażnieniem, aplikuj produkt 3 razy w tygodniu.
-
Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, wypróbuj inne metody aplikacji. Po 1. możesz mieszać kosmetyk z grupy retinoidów z innym produktem (najlepiej niech to będzie zwykły, bazowy krem nawilżający). Drugim sposobem jest aplikacja najpierw innego produktu np. kremu nawilżającego/odżywczego, a na to produktu z retinolem. Ewentualnie, możesz wykorzystać metodę krótkiego kontaktu, czyli około 20 minut po aplikacji po prostu go zmyć, a na skórę twarzy nałożyć coś regenerującego.
-
Nie zapominaj o REGENERACJI SKÓRY! Moim zdaniem w zestawie z retinolem powinny być produkty typu CICA, regerujące lub odżywcze :D Jest to must-have przy terapii retinoidami. W dni, które nie nakładasz retinoidów, postaw na zadbanie o barierę skórną, czyli stosuj składniki regenerujące takie jak: ceramidy, kwasy tłuszczowe, skwalan, czy takie o działaniu nawilżającym np. trehaloza.
- ZAWSZE stosuj wysoką ochronę przeciwsłoneczną! Retinol uwrażliwia skórę na promieniowanie UVA i UVB, więc jeżeli nie chcesz widzieć na swojej skórze przebarwień i podrażnień, dodaj krem z SPF do swojej rutyny pielęgnacyjnej.
- Podczas stosowania retinolu, wyklucz każdy peeling chemiczny, czy mechaniczny. Skóra i tak jest delikatna i nie potrzebujesz jej dodatkowo złuszczać, musisz dać jej czas na regenerację.
Mawawo zrobiło miłą niespodziankę, wypuszczając produkty z retinolem w trzech stężeniach: 0,25%, 0,5% i 1%, co oznacza, że możesz zacząć swoją przygodę od tego produktu, a później tylko wchodzić na wyższe stężenia, nie martwiąc się, że produkt się nie sprawdzi!
Retinol w tym produkcie został umieszczony w liposomach, to znaczy, że cząsteczki retinolu są otoczone taką "tłuszczową" kapsułką, dzięki czemu dużo łatwiej penetrują komórki naskórka!
Co ciekawe, w produkcie znajduje się także 5% Vegetable Collagen, który wspiera barierę hydrolipidową i wzmacnia tolerancję skóry na retinol, a także hydromanil w stężeniu 4% o podobnych właściwościach. Retinol
wygładza skórę, redukuje drobne zmarszczki, reguluje odnowę komórkową i pomaga wyrównać koloryt skóry.
Jak dobrać stężenie retinolu?
- Zacznij od niskich stężeń. Nie oznacza to, że nie zadziałają, wręcz przeciwnie! Wykorzystasz wszystkie pozytywne cechy kuracji retinolem, a podrażnienie skóry nie będzie tak dokuczliwe.
- Jeżeli nigdy nie stosowałaś retinolu, albo Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, zacznij od 0.1%. Jeżeli jednak masz już jakiekolwiek doświadczenie z retinolem, albo Twoja skóra jest troszkę bardziej odporna, możesz stosować retinol w stężeniu 0.25-0.3%.
- Inaczej sprawa wygląda w przypadku retinalu. Tutaj wybierz jak najniższe stężenie na początek, a później, po zbudowaniu tolerancji, przechodź na wyższe. Nie oznacza to, że procent retinolu równa się procentowi retinalu. Są to inne związki, więc nawet stosując wyższe stężenia retinolu, zaczynając przygodę z retinalem, zacznij od niższych.
Czym złuszczać martwe komórki naskórka?
Oprócz retinolu są składniki, które także złuszczają martwy naskórek, rozjaśniają przebarwienia, wygładzają skórę i poprawiają koloryt skóry. Mam na myśli kwasy AHA i BHA! Mogą to być peelingi chemiczne, kwasy w postaci serum lub kremu. Jeżeli stosowanie retinolu nie jest dla Ciebie z różnych powodów, postaw na kwasy!
Stosowanie kwasów:
- rozjaśnia istniejące przebarwienia, plamy pigmentacyjne, wyrównuje koloryt skóry,
- redukuje niedoskonałości, zmniejsza widoczność zaskórników,
- wspomaga produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego, elastyny, poprawia kondycję cery,
- oczyszcza skórę, poprzez delikatny proces łuszczenia się naskórka, przygotowując skórę na przyjęcie składników aktywnych obecnych w produktach kosmetycznych,
- pomaga wygładzić drobne zmarszczki, uelastycznia skórę.
Jakie kwasy wybrać?
To zależy od tego co chcesz osiągnąć, jeżeli Twoim największym problemem są zaskórniki, wybierz
kwas salicylowy, czyli kwas BHA Powstał o tym cały wpis, dlatego zachęcam do przeczytania. Jeżeli chcesz złuszczyć naskórek, oczyścić skórę, zredukować drobne niedoskonałości, zmarszczki, czy przebarwienia,
postaw na kwasy AHA i przeczytaj wpis, w którym znajdziesz charakterystykę każdego z nich. A jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, obawiasz się suchości skóry jesienią, a jednak chcesz zadbać o dostarczenie składników odżywczych i elastyczność skóry, to postaw na kwasy PHA. Jest to np, glukonolakton, kwas laktobionowy. Takie produkty będą dbały o Twój płaszcz hydrolipidowy, jednocześnie zapewniając Ci działanie składników aktywnych.
Masz zaskórniki, stany zapalne, a czujesz, że Twoja skóra jest obciążona stosowaniem wielu kosmetyków? Wypróbuj
serum z kwasem salicylowym! Jest to jedyny kwas, który jest w stanie rozpuścić zaskórniki, a także oczyścić skórę i uregulować wydzielanie sebum.
Dodatkowo ma lekką, żelową konsystencję, która nie pozostawia ściągnięcia, ani nie podrażnia skóry. Obecna w produkcie sarkozyna doskonale działa przeciw przetłuszczaniu się skóry, a także ma działanie przeciwzmarszczkowe.
Jak stosować kwasy?
- Wprowadzając składnik aktywny, rób to pojedynczo. Nie wprowadzaj w jednym czasie kwasów, retinolu i witaminy C, ponieważ jedyne co zauważysz, to suchość i podrażnienie skóry. Zacznij od jednego produktu.
- Stosuj dodatkowo składniki odżywcze, nawilżające np. okluzyjne masło shea, czy wiążący wodę kwas hialuronowy, odbudowujące ceramidy. Wzmocnij swoją barierę hydrolipidową, aby złagodzić działanie kwasów.
- Nie zapominaj o fotoprotekcji! Stosując składniki aktywne, które są wrażliwe na promieniowanie słoneczne, musisz stosować krem z filtrem SPF przez cały rok, jeżeli nie chcesz nabawić się przebarwień.
- Stosuj produkty z kwasami w pielęgnacji wieczornej.
- Zawsze czytaj sposób użycia produktu, jaką częstotliwość zaleca producent. Jeżeli nie wiesz, gdzie znaleźć takie informacje, nasze opisy produktowe Ci w tym pomogą!
Idealnym produktem, który
wzmocni i zadba o regenerację skóry jesienią, jest krem-maska od Neutrea! Jest to dobry krem nawilżający, dbający o barierę ochronną skóry, zawiera pantenol, alantoinę, skwalan, a także ekstrakt z aloesu. Dzięki niemu możesz mieć pewność, że każde podrażnienie, czy przesuszenie skóry zniknie :)
Wystarczy jedna, mała kropka kremu a skóra na długo pozostaje odżywiona i złagodzona. Nie będę ukrywać, ten produkt skradł już serca wielu osób, a w okresie jesiennym, kiedy szalejemy ze składnikami aktywnymi, jest szczególnie pożądany. A dodatkowo kosztuje tylko 49,00 zł! Czy to nie wystarczające argumenty, aby go wypróbować? :)
Jeżeli jednak potrzebujesz konsultacji, pomocy w doborze kosmetyku, masz pytanie odnośnie kosmetyków z kwasami, czy retinolem, napisz do nas na IG! Kosmetolodzy Cosibelli chętnie odpiszą na wszystkie Twoje wątpliwości, możesz zawsze liczyć na wyczerpującą odpowiedź :)
Jeśli nadal zastanawiasz się, który kosmetyk będzie najlepszy dla Twojej
skóry, zachęcam do skorzystania z kontaktu z kosmetologiem przez nasz
formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na
Facebooku
i
Instagramie
lub dzwoń na nr
226022832.