Ochrona skóry przed słońcem

0 0 8 min
Ochrona skóry przed słońcem
Składniki aktywne
0 0 8 min

Spis treści

  JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SŁOŃCEM?


  Słońce ma zbawienny wpływ na nasz organizm, przede wszystkim syntezuje witaminę D, która reguluje gospodarkę fosforanowo-wapniową. Ma również duże znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, poczynając od układu odpornościowego do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Jednak prawda jest taka, że nie ma czegoś takiego jak „bezpieczne opalanie” czy zdrowa opalenizna. Każda styczność ze słońcem nawet najmniejsza powoduje uszkodzenie skóry, a w konsekwencji do między innymi:
  • poparzeń,
  • zaburzeń barwnikowych, czyli przebarwień,
  • przyspieszenia starzenia się skóry,
  • utraty jędrności, gęstości i elastyczności skóry,
  • spadku nawilżenia skóry,
  • nowotworów skóry.
  Bardzo ważne jest, aby regularnie, raz do roku badać wszelkie znamiona znajdujące się na skórze. Szkodliwe promieniowanie UV może być powodem naprwdę poważnych problemów skórnych. Na szczęście badanie profilaktyczne jest bardzo proste i szybkie. Dermatolog przy pomocy dermatoskopu dokładnie ogląda zmiany barwnikowe na powiększeniu, dzięki czemu jest w stanie szybko zdiagnozować, czy dzieje się coś niedobrego i podjąć właściwe kroki. Jak dobrze wiesz, lepiej zapobiegać, niż leczyć 🙂

  RODZAJE PROMIENIOWANIA SŁONECZNEGO


  Promieniowanie UV dzieli się na trzy typy: UVA, UVB i UVC. Jednak promieniowanie UVC o długość fali do 290 nm nie ma większego wpływu na człowieka w naszej szerokości geograficznej, gdyż w większości pochłania je warstwa ozonowa atmosfery naszej planety. Dociera do nas natomiast promieniowanie UVA i UVB, które dokładnie opiszę w kolejnych częściach artykułu.

  PROMIENIOWANIE UVA

  (długość fali 320-400 nm) – stanowi 97% promieniowania UV, które dociera do naszej skóry. Jego natężenie jest niezależne od pory dnia i roku, a promienie przenikają przez chmury, szkło i naskórek człowieka.Dlatego nieprawdą jest, że podczas pochmurnych dni, albo jazdy samochodem nie potrzebne jest zastosowanie ochrony. Promienie docierają do głębokich warstw skóry i wywołują w nich zmiany takie, jak:
  • przyspieszenie starzenia się komórek skóry,
  • tworzą wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się skóry,
  • degenerują włókna kolagenowe i powodują wiotkość skóry oraz pojawianie się zmarszczek,
  • powodują zmiany skórne, m.in znamiona barwnikowe czy posłoneczne rogowacenie skóry, które mogą przekształcać się w nowotwory skóry.

  PROMIENIOWANIE UVB

  (długość fali 290-320 nm) – dociera jedynie 3% promieniowania UV do naszej skóry. Przybiera różne natężenia w zależności od pory roku i dnia, a jego promienie są zatrzymywane przez chmury i szkło. Jest najsilniejsze w lecie między godziną 10 a 15, zwłaszcza w bezchmurny dzień. To właśnie ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za poparzenia słoneczne, tworzenie zmian nowotworowych oraz stymulację wydzielania melaniny, czyli powstawanie opalenizny.

  Filtr przeciwsłoneczny – skuteczna ochrona przed promieniowaniem


  Aby uchronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV, najważniejsze jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, czyli związków chemicznych, które są wykorzystywane w kosmetykach do twarzy, ciała oraz włosów. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi możemy podzielić na:

  FIZYCZNE/MINERALNE

  Nie przepuszczają promieniowania, działają na zasadzie mikroskopijnych luster. Są to dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Obydwa chronią przed UVB oraz częściowo przed promieniami UVA. Filtry fizyczne odbijają i pochłaniają promienie słoneczne, działając na powierzchni skóry, dlatego są polecane dla dzieci i kobiet w ciąży, a także dla skór wrażliwych i atopowych. Kiedyś filtry fizyczne były kojarzone z tłustym, białym filmem na skórze, jednak dzięki nowoczesnym technologiom i zamknięciu filtrów w nano cząsteczkach problem bielenia jest spotykany dosyć rzadko. Kosmetyki z filtrami fizycznymi:

  CHEMICZNE

  Chronią skórę poprzez pochłanianie promieniowania słonecznego. Należą do nich: oktokrylen (UVB), silatrisol (ochrona przed UVA i UVB), avobenzon (UVA), tinosorb M (filtr nowej generacji, chroni przed UVB i UVA). Często na opakowaniach spotyka się także takie oznaczenia jak Butyl Methoxydibenzoylmethane czy Ethylhexyl Methoxycinamate. W porównaniu do filtrów fizycznych, chemiczne nie wykazują właściwości bielących. Wiele marek oferuje skuteczne produkty ochronne np.

  FIZYCZNO-CHEMICZNE (zawierają oba rodzaje filtrów)

  Ochrona włosów przed słońcem

  Zapewne zabezpieczasz włosy podczas suszenia suszarką lub stylizacji lokówką, czy prostownicą, aby uniknąć ich zniszczenia. Analogicznie włosy wystawione na działanie promieni słonecznych tracą swoją kondycję. Promieniowanie uv ultenia melaninę we włosie (dlatego też latem pojawiają się na włosach jaśniejsze releksy) i rozszczelnia łuski, co skutkuje trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem jego całej struktury. Aby temu zapobiec, warto przed każdym wyjściem zastosować specjalną mgiełkę do włosów z filtrami uv, a najlepiej jeszcze nakrycie głowy. Świetną mgiełkę oferuje polska marka Anwen, która w składzie posiada aż 3 filtry przeciwsłoneczne. Ma wygodny atomizer, który rozpyla równomierną mgiełkę, dodtkowo wygładza i nabłyszcza włosy, a jej zapach może uzależniać – to słodki, dojrzały arbuz 🙂

  CO OZNACZA SPF I PA?

  Sun Protection Factor, czyli w skrócie SPF jest współczynnikiem określającym, jak długo możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu danego preparatu do chwili wystąpienia odczynu skóry, w porównaniu do analogicznego czasu pobytu na słońcu bez jakiejkolwiek ochrony skóry. SPF na butelce z filtrem przeciwsłonecznym oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który określa, jak długo możesz pozostać na zewnątrz w ciągu dnia i być chronionym przed promieniami UVB powodującymi oparzenia słoneczne (zakładając, że stosujesz krem ​​przeciwsłoneczny we właściwy sposób). Promienie UVA są również obecne.

  Niektóre filtry przeciwsłoneczne zawierają ocenę PA + na swoich produktach. Litery „PA”, po których następują znaki plus (PA +, PA ++, PA +++ i PA ++++) na etykiecie, to system ocen opracowany w Japonii, który reprezentuje stopień ochrony UVA oferowany przez produkt.

  OZNACZENIA PA NA OPAKOWANIACH KREMÓW PRZECIWSŁONECZNYCH

  PA + = Pewna ochrona przed promieniowaniem UVA.
  PA ++ = Umiarkowana ochrona przed promieniowaniem UVA.
  PA +++ = Wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA.
  PA ++++ = Bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA.

  Jednak musisz pamiętać, że:
  • nie wszystkie kremy z SPF chronią zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB. Wybierać należy te kremy, które na opakowaniu mają oznaczenie ochrony zarówno przed UVA, jak i UVB. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że filtr przeciwsłoneczny zapewni Ci właściwą ochronę,
  • powłoka filtru ochronnego jest bardzo łatwo ścieralna – pod wpływem wysiłku fizycznego, pocenia się i kąpieli – stopień ochrony przeciwsłonecznej zmniejsza się, dlatego krem czy spray należy nakładać na skórę grubą warstwą kilkakrotnie w ciągu dnia, a najlepiej co 2-3 godziny. Według badań zaleca się nakładanie około 2 miligramów kosmetyku z filtrem na centymetr kwadratowy skóry. Na samą twarz byłoby to około 1-1,25 grama. Przeważnie w okolicach 0,8 mg/cm 2.

  Jaki stopień SPF jest najlepszy?

  Wszystko zależy od naszej karnacji, stopnia nasłonecznienia, przyzwyczajenia skóry do opalania: im jaśniejsza karnacja, większe nasłonecznienie, tym lepiej zastosować wyższy filtr SPF. W momencie, w którym cały rok nasza skóra nie miała dostępu do promieni słonecznych, tym bardziej należy stopniowo przyzwyczajać ją do słońca, niezależnie od rodzaju karnacji. Oczywiście najlepsze i najbardziej skuteczne są faktory od wartości SPF50, ponieważ zatrzymują one ok. 98% promieniowania. Istnieje również wskaźnik PA ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA: PA+, PA++ , PA+++, PA++++. Czym więcej plusów widzisz, tym większą ochronę zyskujesz. Używając kremu z tymi dwoma wskaźnikami nie tylko chronisz skórę przed chorobami i poparzeniami, ale również przed starzeniem się. Fotostarzenie objawia się zwiotczeniem skóry, szybkim pojawieniem się zmarszczek oraz przebarwieniami.

  WSKAZÓWKI:

  • unikaj ekspozycji na słońce, szczególnie od godziny 11:00 do 15:00 po południu,
  • zwracaj uwagę by dzieci zawsze w tym czasie były ubrane i bawiły się wyłącznie w cieniu,
  • promieniowanie UVA przenika przez ubranie, szczególnie przez cienkie materiały. Istnieje wskaźnik, który określa ochronę przeciwsłoneczną odzieży Ultraviolet Protection Factor (UPF) – warto zaopatrzyć się w odzież, która zapewni naszej skórze taką ochronę,
  • nakładaj filtry ochronne również na wystające partie skóry: nos, uszy – to one najszybciej się opalają,
  • chroń oczy i noś okulary przeciwsłoneczne, które posiadają filtr co najmniej UV 400,
  • nie zapominaj o ustach – zabezpiecz je pomadką ochronną,
  • jeżeli zażywasz jakieś leki spytaj się swojego lekarza, czy nie są to związki fotouczulające (czyli takie, które zwiększają wrażliwość na promieniowanie UV).


  Jeśli po przeczytaniu wpisu wciąż masz problem z doborem odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments