Równowaga PEH w pigułce – o co chodzi z humektantami, emolientami i proteinami?

1 0 5 min
Równowaga PEH w pigułce – o co chodzi z humektantami, emolientami i proteinami?
Włosy
1 0 5 min

Spis treści

  CO TO JEST PEH?

  Skrót PEH wziął się od pierwszych liter trzech grup składników aktywnych. Pierwsze z nich to proteiny, składniki wypełniające ubytki włosa. Drugie natomiast to emolienty, czyli wszelkie substancje tłuszczowe tworzące okluzję na powierzchni włosa, a trzecie – humektanty, składniki nawilżające. Są to 3 filary pielęgnacji włosów, do których warto się stosować, jeśli chce się poprawić ich kondycję i osiągnąć najlepsze rezultaty.

  RÓWNOWAGA PEH


  Dlaczego jest to tak ważne i jakie korzyści za tym idą?

  Czym jest równowaga PEH w pielęgnacji włosów? Wbrew pozorom nie oznacza ona takiego samego stosunku trzech rodzajów składników w pielęgnacji. Równowaga u każdego może być różna i jest zależna od wielu czynników, m.in. porowatości włosów, aktualnych ich potrzeb i tego, co lubią. Jedne włosy będą potrzebowały w głównej mierze emolientów, proteiny będą rzadkim dodatkiem w pielęgnacji, a humentantów nie będą potrzebowały w ogóle. Z kolei inne swoją pielęgnację będą opierały na proteinach i humektantach, a emolienty będą grały rolę trzecioplanową. Tak samo, jak w przypadku skóry – każdy włos jest inny i jedynie testowanie pomoże Ci w określeniu równowagi PEH.

  KIEDY KOSMETYK JEST P/E/H?

  Jest to zależne od składników zawartych w produkcie. Zdarza się też, ze np. dana odżywka może mieć tyle samo protein, jak i emolientów – w tym przypadku określa się ją jako odżywka PE. Kombinacji jest wiele i możliwe, że traficie także na produkt PEH, czyli kosmetyk łączący wszystkie grupy. Przygotowałam dla Ciebie tabelkę ze składnikami INCI i ich podziałem na proteiny, emolienty i humektanty, która (mamy nadzieję) ułatwi szukanie poszczególnych grup składników w produktach. 🙂

  Tabelka

  CO SIĘ DZIEJE, GDY RÓWNOWAGA PEH ZOSTAJE ZABURZONA?

  Wszystko zależy od tego, który składnik zdominował podczas włosingu. 😉 Włosy, które mają zaburzoną równowagę PEH najczęściej się strączkują, puszą, są matowe, suche, połamane, naelektryzowane albo wręcz przeciwnie – obciążone, tłuste i sprawiają wrażenie niedomytych. Poniżej zrobiłam podział składników oraz opisałam typowe problemy, które mogą świadczyć o nadmiarze, bądź niedomiarze danego składnika w pielęgnacji.

  Proteiny

  Proteiny to białka, które są naturalnym budulcem włosa, a te, które dostarczamy w kosmetykach, wypełniają jego ubytki i uszkodzenia. Jak możesz się domyślić, protein szczególnie potrzebują włosy zniszczone, farbowane, ale też te, które z natury posiadają wysoką porowatość, na przykład kręcone. Włosy niskoporowate dzięki proteinom mogą zyskać większą objętość.

  Niedobór protein: elektryzujące się, matowe włosy, bez objętości, osłabiony skręt w przypadku włosów kręconych.

  Nadmiar protein: matowe, sztywne włosy.

  Przykłady: keratyna, elastyna, aminokwasy, proteiny hydrolizowane.

  Przykłady produktów:

  Emolienty

  Emolienty to substancje, które na powierzchni włosa tworzą ochronny film zapobiegający nadmiernej utracie wilgoci, a więc dbają o to, aby dostarczone do włosa nawilżenie “nie uciekło” z niego zbyt szybko. Emolienty są rozwiązaniem na problem puszenia i elektryzowania się włosów, dlatego szczególnie lubią się z nimi włosy wysoko i średnioporowate. Włosy o niskiej porowatości muszą uważać, ponieważ emolienty mogą je łatwo obciążyć.

  Niedobór emolientów: elektryzujące, puszące się włosy bez blasku.

  Nadmiar emolientów: tłuste, obciążone, strączkujące się włosy.

  Przykłady: oleje, masła, alkohole tłuszczowe, silikony, woski, parafina.

  Przykłady produktów:

  Humektanty

  Humektanty to grupa substancji o właściwościach nawilżających. Wszystkie typy włosów potrzebują nawilżenia, ale ich częstotliwość mocno różni się w zależności od porowatości oraz pogody. Najczęściej mogą je stosować osoby z włosami niskoporowatymi, a wszystkie o wyższej porowatości mogą robić to dużo rzadziej. Jeśli na zewnątrz jest mokro i wilgotno włosy z tendencją do puszenia powinny unikać humektantów jak ognia 🙂

  Niedobór humektantów: suche włosy.

  Nadmiar humektantów: puszące się, suche, matowe włosy.

  Przykłady: gliceryna, miód, propolis, aloes, kwas hialuronowy, mocznik.

  Przykłady produktów:

  JAK OSIĄGNĄĆ RÓWNOWAGĘ PEH?

  Pierwszym krokiem i tak naprawdę połową sukcesu jest poznanie porowatości swoich włosów. Jeśli jeszcze jej nie znasz, z pomocą przyjdzie nasz poprzedni wpis o porowatości włosów. Określenie porowatości niekiedy bywa trudne i wymaga dłuższego czasu, ale już sama świadomość tego, że nasze włosy są bardziej czy mniej porowate będzie bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniej pielęgnacji.

  Drugą ważną kwestią jest wybór substancji z danych grup PEH. Jeżeli już wiesz, że włosom potrzeba emolientów zazwyczaj nie wystarczy użycie pierwszego lepszego, szczególnie w przypadku olei – nie każdy olej sprawdzi się przy każdym typie włosów. Podobnie jest w przypadku protein, włosy nisko i średnioporowate lubią aminokwasy, keratynę oraz proteiny hydrolizowane, a wysokoporowate – kolagen, elastyną i proteiny niehydrolizowane. Więcej o “upodobaniach” poszczególnych typów porowatości znajdziecie tutaj.

  Kiedy posiadasz już tę wiedzę, pozostaje testowanie, próbowanie i obserwacja. To jedyna droga do poznania i osiągnięcia własnej równowagi PEH, ponieważ dla każdego jest ona nieco inna.

  Pamiętaj, że w zakładce “Włosy” czekają na Ciebie filtry, które ułatwią Ci wyszukiwanie produktów pod względem PEH i nie tylko.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 1
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments