Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu kosmetyków do porowatości włosów?

0 0 6 min
Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu kosmetyków do porowatości włosów?
Włosy
0 0 6 min

Spis treści

  Z poprzedniego wpisu o porowatości włosów już wiesz, jakie są rodzaje włosa oraz jak rozpoznać swój typ włosów. Dzisiejszy wpis poświęciłam kosmetykom, na które warto zwrócić uwagę przy dobieraniu pielęgnacji do swojej porowatości włosa. Dzisiaj dowiesz się, jakie składniki są pożądane przy Twojej porowatości, czego warto unikać, a po co sięgać sporadycznie. Jeśli znasz już swoją porowatość włosów, ale nadal nie wiesz, na czym się skupiać przy doborze kosmetyków, czytaj dalej.

  STOSOWANIE PRODUKTÓW DOBRANYCH DO POROWATOŚCI WŁOSÓW


  Dlaczego jest to tak ważne i jakie korzyści za tym idą?

  To najlepsza droga do opanowania swoich włosów, poprawy ich kondycji oraz dążenia do tego, by wyglądały zdrowo i ładnie. Przy zakupie kosmetyków bardzo ważne jest, aby brać pod uwagę swoją porowatość. Oczywiście nie może być to jedyny czynnik decydujący o tym, jaki produkt kupisz. Obserwuj kondycję swoich włosów i dobieraj kosmetyki pod problem, z jakim aktualnie się borykasz. Znajomość porowatości swoich włosów pomoże Ci dowiedzieć się, które składniki nieszczególnie sprawdzą się przy Twojej pielęgnacji, a jakie spotkają się z dużą aprobatą.

  Równowaga PEH

  Zanim przejdziemy do omówienia pielęgnacji każdego z typów porowatości, musisz wiedzieć o czymś jeszcze. 🙂 W produktach do włosów wyróżniamy 3 typy składników, które mają szczególny wpływ na poprawę kondycji Twoich włosów. Są to:
  • Proteiny – np. proteiny pszeniczne, jedwabne czy keratyna. Są to substancje odżywcze, które wypełniają ubytki włosa (ale nie na stałe).
  • Emolienty – substancje tworzące okluzję (ochronną warstwę), zapobiegają utracie wody, głównie oleje, masła oraz silikony, np. cyclopentasiloxane.
  • Humektanty – substancje nawilżające, np. gliceryna, miód czy pantenol.

  Aby włosy były w jak najlepszej kondycji, w naszej pielęgnacji musi panować równowaga pomiędzy tymi składnikami, co w skrócie nazywamy równowagą PEH. Równowaga dla każdego typu porowatości jest nieco inna, jedne włosy potrzebują więcej nawilżenia, więc wymagają pielęgnacji produktami z zawartością humektantów, inne niemal zupełnie ich nie potrzebują.

  Włosy niskoporowate

  WŁOSY NISKOPOROWATE


  Jakie składniki lubią?

  • składniki nawilżające, jak kwas hialuronowy, aloes, kwas mlekowy czy pantenol – szukaj ich w składach kosmetyków do włosów,
  • oleje małocząsteczkowe – olej kokosowy, masło babassu czy masło shea. Pamiętaj jednak, żeby emolienty nie grały pierwszych skrzypiec w składzie, bo mogą doprowadzić do obciążenia Twoich włosów,
  • ekstrakty ziołowe i glinki, które odbiją włosy od nasady.

  Jakich składników nie lubią?

  • protein – po odżywce czy masce z proteinami mogą być obciążone i sprawiać wrażenie nieświeżych, przetłuszczonych włosów,
  • dużej ilości olejów – odżywki/maski posiadające emolientowe składy mogą obciążyć włosy i sprawić, że nie będą miały one objętości.

  Propozycje kosmetyków do włosów niskoporowatych  Włosy średniporowate

  WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE


  Jakie składniki lubią?

  • proteiny o średniej wielkości cząsteczek, jak hydrolizowany jedwab czy keratyna,
  • oleje średniocząsteczkowe, na przykład olej ze słodkich migdałów czy olej z pestek śliwek,
  • humektanty stosowane z umiarem,
  • silikony w serum do włosów (jeśli Twoje włosy są falowane, pamiętaj, że silikony mogą osłabić ich skręt).

  Jakich składników nie lubią?

  • oleju kokosowego – może spuszyć włosy,
  • gliceryny bardzo wysoko w składzie (nie w każdym przypadku).

  Propozycje kosmetyków do włosów średnioporowatych  Włosy wysokoporowate

  WŁOSY WYSOKOPOROWATE


  Jakie składniki lubią?

  • proteiny wielkocząsteczkowe, jak kolagen, elastyna, kazeina, proteiny mleczne, owsiane, jedwabiu i pszeniczne,
  • oleje wielkocząsteczkoweolej z nasion bawełny, olej z nasion ogórecznika – włosy wysokoporowate uwielbiają emolienty i to one powinny być podstawą pielęgnacji tej porowatości.
  • silikony w serum do włosów (jeśli Twoje włosy są kręcone, pamiętaj, że silikony mogą osłabić ich skręt).

  Jakich składników nie lubią?

  • oleju kokosowego i maseł – na takim typie włosów powodują puch,
  • humektantów, jak gliceryna, aloes czy miód – mogą być stosowane od czasu do czasu, jednak w nadmiarze będą powodowały puszenie się włosów.

  Propozycje kosmetyków do włosów wysokoporowatych  W zakładce „Włosy” na naszej stronie możesz filtrować produkty, m.in. według podziału PEH – na proteiny, emolienty i humektanty. Filtry pomogą Ci w dobieraniu właściwych produktów do pielęgnacji włosów. Pamiętaj jednak, by w pierwszej kolejności “słuchać” swoich włosów. Obserwuj je, sprawdzaj ich kondycję i patrz, jak reagują na konkretne kosmetyki. Każde włosy są inne i mimo tego, że dany produkt jest przeznaczony do określonej porowatości, nie ma gwarancji, że się sprawdzi. Przede wszystkim reaguj na potrzeby swoich włosów. Jeśli są spuszone, wymagają dociążenia emolientami. W przypadku włosów zniszczonych istotne będzie wprowadzenie protein do pielęgnacji, które pomogą w regeneracji. Z kolei włosy bez objętości będą potrzebować składników, które pomogą odbić je u nasady.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments