Podstawy pielęgnacji włosów — poznaj najważniejsze zasady

1 0 5 min
Podstawy pielęgnacji włosów — poznaj najważniejsze zasady
Włosy
1 0 5 min

Spis treści

    Mimo tego, że stosujesz świadomą pielęgnację włosów od dłuższego czasu, znasz swoją porowatość i zasady pielęgnacji włosów według PEH, to i tak masz zniszczone włosy, które są smętne i bez blasku oraz borykasz się ze wzmożonym wypadaniem włosów? Nawet najdroższy kosmetyk nie da Ci tak zwanego good hair day? Być może, jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach, albo (czego zapewne się nie spodziewasz), problem leży tuż u podstaw pielęgnacji włosów. Jak czytać składy kosmetyków? Czy delikatny szampon to podstawa? Jak słuchać potrzeb swoich włosów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się o 4 najważniejszych podstawach pielęgnacji włosów, które pozwolą ci odzyskać ich zdrowie.

    Czym są podstawy pielęgnacji włosów?

    Uważam, że jest to niesamowicie ważne pytanie, aby zrozumieć prawidłowo dalszą część artykułu. Moim zdaniem podstawą jest tak naprawdę odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. W końcu to właśnie ze skóry głowy wyrasta zdrowy włos i tak naprawdę, jeśli mamy odpowiednio zadbaną skórę w tym miejscu, to większość pracy mamy za sobą. Niestety często bywa tak, że często źle określamy rodzaj skóry głowy. Większość osób uważa, że ma przetłuszczającą się skórę, a gdy dopytuję, jak często się przetłuszcza, otrzymuję odpowiedzi „co 2-3 dni”. W takim przypadku skóra jest normalna.
    Pamiętaj! O nadmiernie przetłuszczającej się skórze głowy mówimy wtedy, gdy tego samego dnia, w którym było mycie włosów lub następnego dnia rano są one już nieświeże i po prostu kolokwialnie mówiąc tłuste.
    Od skóry głowy wszystko się zaczyna. Tak jak z ubogiej gleby nie ma co liczyć na piękne rośliny i kolorowe kwiaty, tak też nie mamy co liczyć na zdrowe, lśniące włosy, gdy skóra głowy jest zaniedbana.

    1. Jak prawidłowo myć skórę głowy? Poznaj najważniejsze punkty

    Niesamowicie ważna kwestia, która często okazuje się głównym powodem problemów. Niestety, ale skórze głowy trzeba poświęcić nieco więcej czasu na jej mycie, niż skórze twarzy. Wynika to z tego, że przez włosy trudno dotrzeć do wszystkich miejsc i dokładnie je oczyścić. Kolejnym problemem jest tzw. zanieczyszczona okolica okołomieszkowa, czyli łój, pot, martwy naskórek i zanieczyszczenia, które zbierają się wokół nasady włosa i tworzą kleistą maź. Takie miejsce znacznie trudniej oczyścić niż samo sebum, a jak sam/a wiesz, włosów na skórze głowy jest dużo… Poświęć chwilę i zrób to dokładnie! To wcale nie musi zabierać ci dużo czasu, a czasami warto dodać 3-5 minut i zaoszczędzić czasami nawet kilkaset złotych na nieskutecznych metodach.

    Prawidłowe mycie włosów — a tak naprawdę skóry głowy

    Te kilka punktów to podstawy świadomej pielęgnacji włosów, ale pamiętaj, że tarcie włosów ręcznikiem czy spanie w mokrych włosach również są błędami w pielęgnacji włosów i doprowadzają nie tylko do zniszczeń, ale i rozwoju chorób. Natomiast oprócz samych metod, równie ważne są stosowane kosmetyki, czyli szampony odpowiednio dobrane do rodzaju włosów, a właściwie skóry głowy. O wyborze szamponu decyduje tak naprawdę jedynie to, jaki masz rodzaj skóry.

    Szampon do skóry łojotokowej, z problemem łupieżu

    Some By Mi - Cica Peptide Anti Hair Loss Derma Scalp Shampoo - Peptydowy Szampon do Wypadających Włosów

    Some By Mi – Cica Peptide Anti Hair Loss Derma Scalp Shampoo – Peptydowy Szampon do Wypadających Włosów

    Jeśli borykasz się z łojotokiem lub łupieżem i szukasz szamponu, który dobrze się pieni i przedłuży świeżość włosów, przetestuj ten produkt. Zawiera składniki o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwłupieżowym, m.in. mentol i kwas salicylowy, dzięki czemu sprawdzi się szczególnie przy problemie nadmiernego wydzielania sebum. Ponadto zawiera substancje wzmacniające, w tym aż 11 typów peptydów, które działają wzmacniająco i ochronnie. Pachnie świeżo, ziołowo, delikatnie chłodzi skórę głowy i daje mocny efekt odświeżenia.

    Szampon do skóry wrażliwej i normalnej

    Evolve Organic Beauty - Monoi Rescue Natural Shampoo - Naturalny Szampon z Olejem Monoi

    Evolve Organic Beauty – Monoi Rescue Natural Shampoo – Naturalny Szampon z Olejem Monoi

    Osoby ze skórą wrażliwą, suchą i podrażnioną koniecznie powinny przetestować nowość od Evolve Organic Beauty. To mocno odżywczy, delikatny szampon, który zawiera łagodne substancje myjące, bardzo dobrze się pieni i łagodnie, ale dokładnie oczyszcza skórę głowy, działając przy tym ochronnie i poprawiając kondycję włosów dzięki oleju monoi. Włosy po nim są gładkie, lśniące i bardzo dobrze się rozczesują, co zapewnia także hydrolizowane ziarno komosy ryżowej. Moim zdaniem to must have przy wrażliwej skórze. Szampon jest wydajny i co najważniejsze — ma zapach dzieciństwa, czyli piękny, łagodny zapach gumy balonowej.

    2. Stosuj regularny peeling skóry głowy

    Tak samo, jak w pielęgnacji twarzy bardzo istotne jest regularne złuszczanie, tak też jest w przypadku skalpu. Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy, a jeśli chcemy odpowiednio zadbać o skalp, konieczny jest regularny peeling. Jest to niezbędny punkt świadomej pielęgnacji włosów. Peeling skóry głowy pozwoli na usunięcie martwego naskórka, poprawi krążenie krwi i zminimalizuje ryzyko osłabienia cebulek włosów. Pamiętaj, że dzięki peelingowi składniki odżywcze ze wcierki zadziałają znacznie lepiej – stosuj go raz w tygodniu, a sprawisz, że twoje włosy odzyskają witalność.. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o regularnym złuszczaniu skalpu, zajrzyj do naszego artykułu o peelingu skóry głowy.

    Szampon peelingujący dla początkujących

    Anwen - Wake It Up - Kawowy Szampon Enzymatyczny

    Anwen – Wake It Up – Kawowy Szampon Enzymatyczny

    Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem peelingu i obawiasz się, że coś źle zrobisz, przetestuj szampon marki Anwen . Jest świetnym wyborem dla osób zaczynających ze świadomą pielęgnacją włosów. Pachnie słodką kawą, a swoje oczyszczanie opiera na enzymie, moczniku i mocniejszym składniku myjącym. Skóra głowy po tym szamponie jest dokładnie oczyszczona, a włosy zyskują objętość.

    Kwasowy peeling skóry głowy

    Bandi - Professional - Trichoesthetic - Tricho-Peeling - Scalp Cleansing - Oczyszczający do Skóry Głowy

    Bandi – Professional – Trichoesthetic – Tricho-Peeling – Scalp Cleansing – Oczyszczający do Skóry Głowy

    Ten produkt to klasyk w peelingach do skóry głowy. Jest delikatny, nie podrażnia, ale jednocześnie dobrze oczyszcza i nawilża skórę. Jego skuteczność zapewnia kwas mlekowy oraz mocznik, które złuszczają i zmiękczają naskórek. Peeling oprócz tego, że odświeża skórę głowy, to także łagodzi świąd i przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji włosów.

    3. Chroń włosy przed zniszczeniami – pielęgnacja włosów od zewnątrz

    Włos na długości jest martwy. Oznacza to, że już nie jesteś poprawić kondycji włosów na długości od środka, a odpowiednia dieta w tym przypadku już nie zadziała. Stosowanie gorącego nawiewu, rozjaśnianie, farbowanie czy np. prostowanie włosów po każdym myciu wpływa na ich strukturę i doprowadza do uszkodzeń mechanicznych. Koniecznością w świadomej pielęgnacji jest ochrona włosów przed działaniem czynników zewnętrznych. W tym przypadku świetnie sprawdzą się serum do zabezpieczanie końcówek, które można użyć również na długości włosa. Oczywiście pamiętaj także o olejowaniu włosów – świetnym domowym zabiegu, który odżywi twoje włosy. Olejowanie włosów bardzo dobrze wpływa na końcówki. Pamiętaj, że jeśli masz bardzo zniszczone włosy, to nie unikniesz stosowania silikonów. Zresztą nie ma co się ich bać — są świetnymi składnikami, które skutecznie zapewniają ochronę włosów przed zniszczeniem.

    Silikonowe serum na końcówki

    Fanola - Smooth Care - Smoothing Protecting Serum - Wygładzające i Regenerujące Serum do Włosów

    Fanola – Smooth Care – Smoothing Protecting Serum – Wygładzające i Regenerujące Serum do Włosów

    Ochronne serum na końcówki włosów z zawartością silikonów, które świetnie wygładzają i zabezpieczają włosy przed czynnikami zewnętrznymi, np. uszkodzeniami mechanicznymi. Dociąża włosy, ogranicza ich puszenie się i jest lekkie, dzięki czemu włosy kręcone również się z nim polubią, ponieważ nie prostuje loków. Serum można stosować zarówno na mokre włosy, jak i suche. Sprawdzi się szczególnie przy wymagajacych, zniszczonych, suchych włosach, które potrzebują maksymalnej ochrony. Ma delikatny zapach i jest w dużej pojemności oraz bardzo korzystnej cenie.

    Serum na końcówki włosów w kremie

    Yope - Boost My Hair - Serum do Końcówek

    Yope – Boost My Hair – Serum do Końcówek

    Ciekawym produktem jest naturalne serum polskiej marki Yope , które ma kremową formułę. Łatwo się rozprowadza na mokrych włosach, ale śmiało możesz je stosować także na suche włosy. Nie nie skleja końcówek, dociąża i wygładza bez obciązania i efektu tłustych włosów. Serum chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Daje natychmiastowy efekt wygładzonych włosów. Świetnie sprawdzi jako codzienna ochrona, niezależnie od potrzeb twoich włosów. Ma bardzo ciekawy, intensywny zapach, który pozostaje na włosach.

    Codzienna ochrona włosów przed zniszczeniami – odżywcza pielęgnacja włosów

    Podstawą pielęgnacji włosów jest stosowanie odżywki przy każdym myciu. Niezależnie, czy masz włosy normalne czy zniszczone, warto używać odżywki. Dlaczego? Włosy potrzebują codziennej ochrony. Odżywka pozwoli na dostarczanie składników odżywczych i przede wszystkim chroni włos przed zniszczeniem. Najbardziej istotne jest to, by dostosować odżywkę do potrzeb twoich włosów. Jeśli są zniszczone, wybierz odżywkę o działaniu odżywczym, ochronnym, a jeśli suche – odżywki nawilżające sprawdzą się znakomicie. W niektórych przypadkach możesz zastosować odżywkę także bez spłukiwania

    Pamiętaj, że ochrona włosów to nie tylko kosmetyki, to także delikatne i świadome ich traktowanie. Tak naprawdę mimo używania skutecznych produktów możesz zniszczyć włosy przez codzienne ich traktowanie. Poniżej znajdziesz kilka zasad, do których warto się stosować.

    4. Stosuj wcierki do włosów

    Jeśli twój skalp jest bezproblemowy i nie zmagasz się z łupieżem czy stanami zapalnymi, wcierka do skóry głowy jest świetnym uzupełnieniem pielęgnacji, co pozwoli ci dbać o włosy świadomie. Kosmetyki tego typu pozwalają na odżywianie włosów od zewnątrz, a rodzaj włosów tak naprawdę tutaj nie ma znaczenia – dobieraj serum do skóry głowy. Jeśli zmagasz się ze wzmożonym wypadaniem, zastosuj kosmetyki porost włosów, a jeśli twoim problemem jest np. sucha skóra głowy, wybierz wcierki nawilżające. Pamiętaj jednak, że zdrowy organizm, to zdrowe włosy, więc oprócz stosowania wcierek do skalpu, zadbaj także o zdrową, zbilansowaną dietę – piękne włosy uzyskasz pielęgnacją włosów na zewnątrz i od środka. Najważniejszymi produktami w diecie dla zdrowia włosów są warzywa – pamiętaj, aby jeść je codziennie.

    Zachęcam Cię też do sprawdzenia artykułu przygotowanego przez Igę – znajdziesz tam zestawienie topowych wcierek, które wspomogą Cię w pielęgnacji skalpi.

    Choć podstawy pielęgnacji włosów mogą się wydawać trudne, dla naprawdę wprowadzenie ich do codziennej pielęgnacji jest niezwykle proste. Większość z tych punktów tak naprawdę nie potrzebuje długiego stania w łazience, a sama pielęgnacja włosów to nie droga przez mękę, a przyjemność. Pamiętaj, że zdrowie włosów zaczyna się od środka, dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłową dietę oraz odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Myj ją dokładnie – często problem polega na niesumiennym myciu i problem znika już po jednej, niewielkiej zmianie, a ty możesz się cieszyć zdrową skórą głowy i lśniącymi włosami.

    Podobał Ci się ten wpis?

    lubię 1
    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments