Łagodzenie skóry – jak sobie radzić z poparzeniami posłonecznymi

0 0 4 min
Łagodzenie skóry – jak sobie radzić z poparzeniami posłonecznymi
Porady kosmetologa
0 0 4 min

Spis treści

  Świadomość o konieczności stosowania filtrów przeciwsłonecznych jest coraz większa i coraz więcej osób aplikuje (a nawet reaplikuje) filtry w ciągu całego roku. Jednak w szczególności sezon wakacyjny i zbyt długa ekspozycja słoneczna może przysporzyć skórze problemów. Jak radzić sobie z poparzeniami słonecznymi i schodzącą skórą? Zapraszam do wpisu!

  Jak uniknąć oparzenia słonecznego?

  Przy ekspozycji na promieniowanie słoneczne należy pamiętać o unikaniu substancji fotouczulających, aby nie nabawić się podrażnień i przebarwień. Są to np. substancje zapachowe, takie jak olejki eteryczne, niektóre zioła np. dziurawiec, bergamotka, niektóre leki np. leki przeciwdepresyjne, a także leki przeciwcukrzycowe. Co ciekawe, jeżeli stosujesz tabletki antykoncepcyjne, Twoja skóra staje się bardziej podatna na oparzenia słoneczne. Jeżeli stosujesz jakiekolwiek z tych substancji, unikaj kąpieli słonecznych. Osoby z jasną karnacją również są bardziej narażone na działanie promieniowania słonecznego. Szczególnie w ciągu pierwszych dni opalania należy stosować sumiennie grubą warstwę kremu przeciwsłonecznego, oraz dokładanie go po każdorazowym zmyciu, np. w morzu, czy jeziorze, a także po wytarciu ręcznikiem. Krem z filtrem zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a w konsekwencji oparzeniem słonecznym, za które odpowiada promieniowanie UVB.

  Kremy z filtrem SPF

  Najlepszym środkiem ochrony skóry przed promieniowaniem UVA i UVB są produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie skóry przed słońcem, zajrzyj do naszego wpisu.

  Zaproponuję Ci produkty przeznaczone do ochrony twarzy, a także całego ciała! Niezbędniki całoroczne, a także w walizce podróżnej. 🙂

  Filtry SPF do ciała  Filtry SPF do twarzy  Materiały chroniące przed przed oparzeniami słonecznymi

  • Parasol
  Gdy jesteś na plaży, warto zadbać o parasol, który osłoni Cię przed ostrymi promieniami słońca.
  • Kapelusz
  Kapelusz w pewnym stopniu utrudni promieniom słonecznym dotarcie do twarzy. Ale nie zwalnia to z aplikacji filtra! 😉
  • Lekkie okrycie wierzchnie
  Kostium kąpielowy jest dość skąpy w materiał i nie osłania zbyt dużej powierzchni ciała. Warto sięgnąć po lekkie okrycia wierzchnie, takie jak pareo. Zapobiegnie to spalonym ramionom i oszczędzi bólu! Są także produkty, które stworzone są z tkaniny posiadającej UPF. Jest to taka wartość, która określa stopień ochrony przed promieniowaniem słonecznym. UPF jest wartością w przypadku materiałów, analogiczną do SPF w kosmetykach.

  Stopnie oparzenia słonecznego

  • Oparzenie słoneczne I stopnia
  Najłagodniejszy stopień oparzenia słonecznego, który obejmuje łagodne zaczerwienienie i dotyczy jedynie zewnętrznej warstwy skóry. Oparzenia mają charakter krótkotrwały i zazwyczaj mijają po kilku dniach.
  • Oparzenia słoneczne II stopnia
  Oparzenia tego stopnia obejmują już nie tylko naskórek, ale także dotyczą skóry właściwej. Występuje obrzęk i powstają pęcherze wypełnione płynem surowiczym. W tym typie oparzeń może dojść do częściowej martwicy naskórka, dlatego zaleca się konsultacje z lekarzem w celu złagodzenia objawów. Przy rozległych oparzeniach II stopnia oparzeniom towarzyszy ból, a domowe sposoby na oparzenia już nie są wystarczające.
  • Oparzenia słoneczne III stopnia
  Najcięższy typ poparzeń słonecznych. Obejmują naskórek, skórę właściwą, ale docierają do tkanki podskórnej i nerwów. Uszkodzone zostają nerwy czuciowe, występuje brak czucia w miejscu oparzonej skóry. W przypadku oparzeń słonecznych tego typu mogą wystąpić objawy ogólne, takie jak: przyspieszone tętno, ogólne osłabienie, bóle głowy, a nawet utrata świadomości. Są to objawy udaru słonecznego, z którymi niezwłocznie należy udać się do lekarza.

  Pielęgnacja ciała po oparzeniach słonecznych

  Stało się – na Twojej skórze pojawiły się objawy zbyt długiej lub nieostrożnej ekspozycji słonecznej, czyli zaczerwienienie skóry, bolesne pęcherze, podwyższona temperatura ciała. Co robić? Przychodzę Ci z pomocą!

  Wspomnę tylko, że warto wiedzieć, jak zapobiegać oparzeniom słonecznym i z każdej z nich wyciągać jakąś mądrość, dlatego w dalszej części wpisu opowiem Ci również jak chronić się przed oparzeniami. Aby złagodzić pierwsze objawy oparzenia, należy wziąć chłodny prysznic (nie lodowaty, raczej letni, aby nie doprowadzić do szoku termicznego), a następnie zastosować chłodny okład.

  Jeśli Twoja skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, rozpalona i piekąca w pierwszej kolejności zaleciłabym Ci aloes. Żel aloesowy możesz schłodzić w lodówce, dzięki czemu poza działaniem łagodzącym na skórę, zredukuje również ból. Jest to bardzo popularny składnik i must have w wakacyjnej walizce. Aloes świetnie łagodzi podrażnienia, koi, nawilża i przyspiesza gojenie.

  Być może na Twojej skórze pojawiły się bąble. W żadnym wypadku ich nie przekłuwaj! Jest to naturalny proces, którego nie wolno zaburzać. Jeśli skóra zaczyna się łuszczyć, warto sięgnąć po głęboko nawilżające i odżywcze balsamy, które zniwelują suche skórki i dodatkowo będą działały regenerująco.

  Składniki łagodzące skutki oparzeń słonecznych

  Jakich składników warto szukać w składzie kosmetyku, kiedy skóra ulegnie poparzeniu? Po ekspozycji na słońce warto stawiać na lekkie, żelowe formuły zawierające składniki wspomagające regenerację naskórka, zmniejszające silne zaczerwienienie skóry, o działaniu łagodzącym i mające właściwości nawilżające.
  PS! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aloesie i wąkrocie azjatyckiej, zajrzyj do wpisów dedykowanych tym składnikom. 🙂 Kliknij: aloes, wąkrota azjatycka.

  Schemat łagodnej pielęgnacji twarzy po ekspozycji na słońce

  Pielęgnacja skóry poparzonej powinna być minimalistyczna i łagodna. Powinna skupiać się na regeneracji i kojeniu rozpalonej skóry. W przypadku kąpieli słonecznych ważne są pierwsze objawy oparzenia słonecznego, które obejmują fazy zaczerwienienia zewnętrznej warstwy skóry, szczególnie w przypadku jasnej karnacji. Na początku, jeżeli nie posiadasz kosmetyków łagodzących, możesz zastosować domowe sposoby, takie jak np. chłodny okład.

  Oczyszczanie skóry

  Do oczyszczania skóry poparzonej najlepiej sprawdzą się łagodne emulsje, które poza funkcją myjącą otulą i nawilżą skórę, nie powodując ściągnięcia. Oparzoną skórę trzeba traktować jak bardzo wrażliwą, wymagającą szczególnej troski. Dobrze stosować preparaty zawierające delikatne składniki, bez substancji aktywnych np. kwasów.

  Nawilżanie i regeneracja

  Gdy skóra jest w złej kondycji, nawilżanie jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji. Właściwie, jest nim zawsze, ale w trakcie rekonwalescencji po oparzeniach szczególnie. 😉 Wybrałam propozycje kremów, które są bogate w składniki aktywne, takie jak regenerujące ceramidy, łagodzące prebiotyki oraz powlekające emolienty.

  Łagodzenie podrażnień

  W takim przypadku warto wprowadzić do pielęgnacji serum lub żel aplikowany pod krem (lub reaplikowany w ciągu dnia, w razie potrzeby), które będzie bogate w składniki łagodzące. Wraz z nałożeniem takiego produktu poczujesz dużą ulgę i ukojenie. Zastosowanie w kremach środków łagodzących dodatkowo ułatwia gojenie skóry, której powinno się takiej sytuacji dostarczać formuły dbające także o barierę hydrolipidową.

  Mam nadzieję, że tym wpisem uchronię Cię przed poparzeniem i jego nieprzyjemnymi skutkami! Słońce nie jest naszym wrogiem, ale postępuj z nim ostrożnie. 😉 Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze kosmetyków i stworzeniu swojej rutyny pielęgnacyjnej, zgłoś się do nas na Konsultację Kosmetologiczną, a nasz kosmetolog sprawdzi składy Twoich kosmetyków i stworzy spersonalizowaną pielęgnację dopasowaną do potrzeb Twojej skóry.

  Skontaktuj się z nami również na na Facebooku i Instagramie lub dzwoń na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Możliwość komentowania została wyłączona.