Składniki bezpieczne latem – jakie kosmetyki na lato wybrać?

1 0 4 min
Składniki bezpieczne latem – jakie kosmetyki na lato wybrać?
Pielęgnacja twarzy
1 0 4 min

Spis treści

    Lato to czas, kiedy skóra jest najbardziej narażona na promieniowanie UV. Jeżeli nałożysz na skórę kosmetyk ze składnikami wrażliwymi na słońce, może się to niestety wiązać z ryzykiem wywołania działania fotouczulającego oraz podrażnień. Dlatego podczas pielęgnacji skóry latem stosuj te składniki, które zarówno zapewnią cerze skuteczne działanie, jak i bezpieczeństwo.

    Ochrona przeciwsłoneczna – filtry UV na lato

    Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych to must have w pielęgnacji skóry w ciągu całego roku, a w szczególności podczas lata. Filtry są nie tylko bezpieczne, ale i obowiązkowe w codziennej pielęgnacji. Promieniowanie UV może prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak poparzenia słoneczne, przedwczesne starzenie się skóry, a nawet zwiększone ryzyko rozwoju raka skóry. Kremy z filtrem SPF są podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej – chronią przed utratą jędrności, przed powstawaniem przebarwień posłonecznych oraz przesuszeniem. Co więcej, zapobiegają poparzeniom słonecznym, zaczerwienieniom i dyskomfortowi, który im towarzyszy. Są również ważnym elementem pielęgnacji włosów, chroniąc je przed przesuszeniem, uszkodzeniami i utratą koloru. Jeżeli chcesz wybrać dla siebie odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, możesz zapoznać się z propozycjami kosmetyków we wpisie o ochronie skóry przed słońcem.

    Nawilżanie skóry latem

    Podczas ciepłych, letnich miesięcy, skóra jest szczególnie narażona na utratę wilgoci. Dlatego, oprócz obowiązkowej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, równie ważne jest również stosowanie kosmetyków ze składnikami nawilżającymi. Pamiętaj, że odpowiednie nawilżenie pozytywnie wpływa na ogólną kondycję skóry, jej jędrność oraz elastyczność. Za to działanie odpowiadają takie składniki jak:

    Składniki łagodzące i regenerujące

    Zdarza się, że pomimo zabezpieczenia skóry przed słońcem dochodzi do podrażnień skóry. Kosmetyki o działaniu kojącym i wspomagającym procesy regeneracyjne są wybawieniem w takich sytuacjach. W ich formułach szukaj takich składników, jak:

    Antyoksydanty – wpływ na skórę

    Inaczej zwane przeciwutleniacze to związki chemiczne, które neutralizują wolne rodniki. Ochrona przed wolnymi rodnikami jest kluczowa, ponieważ mogą one uszkadzać włókna kolagenowe i elastynowe, odpowiedzialne za elastyczność i jędrność skóry. Antyoksydanty zapobiegają ich szkodliwemu działaniu i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Takie właściwości wykazuje między innymi witamina C oraz witamina E, resweratrol, a także koenzym Q10. Pielęgnacja skóry latem powinna uwzględniać właśnie te składniki aktywne, ponieważ każde wsparcie prewencji przeciwstarzeniowej jest istotne.

    Oleje i masła – czy warto je stosować w lecie?

    W letniej kosmetyczce nie może zabraknąć kosmetyków, które odżywią skórę. Pomimo tego, że w tym czasie królują kosmetyki o lekkiej konsystencji, raz na jakiś czas w pielęgnacji wieczornej warto zastosować coś bardziej treściwego, np. kremy nawilżające wzbogacone o masło shea. Niezależnie od pory roku, cera wymaga dostarczenia jej lipidów po to, aby prawidłowo funkcjonowała jej bariera ochronna. Co więcej, oleje i masła pomagają utrzymać nawilżenie skóry wewnątrz oraz uchronić przed czynnikami zewnętrznymi.

    Jak złuszczać skórę latem?

    Regularne złuszczanie naskórka jest bardzo ważnym elementem prawidłowej pielęgnacji skóry. Peeling stymuluje procesy regeneracji, reguluje wydzielanie sebum, a także rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. W okresie letnim najlepiej sprawdzą się do tego peelingi enzymatyczne, zawierające papainę (enzym z papai) oraz bromelainę (enzym z ananasa). Wykazują działanie proteolityczne, czyli rozpuszczają białka zawarte w naskórku i ułatwiają jego złuszczanie. Dobrym wyborem są również peelingi mechaniczne, w których za działanie ścierające odpowiadają np. zmielone pestki malin lub moreli. Jeżeli jednak wiernie trwasz przy stosowaniu kwasów, bez obaw – możesz bezpiecznie złuszczać naskórek z pomocą całorocznego peelingu od SkinTra. To świetny produkt, który nie wykazuje potencjału fototoksycznego ani fotouczulającego, dzięki czemu nie zwiększa ryzyka podrażnień i przebarwień. Niezależnie od rodzaju peelingu, który wybierzesz, nie zapomnij obowiązkowo o zastosowaniu ochrony przeciwsłonecznej.

    Niacynamid latem – czy można stosować go o tej porze roku?

    Niacynamid jest pochodną witaminy B3, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność ze względu na wielokierunkowe działanie. Skutecznie łagodzi stany zapalne, normalizuje wydzielanie sebum, a także odpowiada za rozświetlenie skóry, łagodzi, nawilża i chroni przed wolnymi rodnikami. Nie wykazuje działania fotouczulającego (czyli nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne), dlatego bez obaw można go stosować latem. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tym składnikiem, zacznij od niskich stężeń.

    Czy retinol można stosować latem?

    Retinol jest znany jako jeden z najpotężniejszych składników o działaniu anti-aging, ale latem jego stosowanie może budzić obawy. Dlaczego? Może on uczynić Twoją skórę bardziej wrażliwą na słońce i w ten sposób zwiększyć ryzyko podrażnień, przebarwień i uszkodzeń słonecznych. Jednak nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z jego używania w ciepłych miesiącach! Wystarczy, że będziesz stosować się do kilku zasad.

    Po pierwsze, jeśli używasz tego składnika od dłuższego czasu i Twoja skóra ma już zbudowaną tolerancję, nie musisz go odstawiać. Jeśli jednak nie jest ona do niego przyzwyczajona, najlepiej zrobisz, gdy zaczekasz z rozpoczęciem kuracji do jesieni. Pamiętaj o tym, by na początku wybierać produkty z niskim stężeniem retinolu i nanosić je na cerę co kilka dni, jednocześnie obserwując jej reakcję. Chcesz zacząć działać przeciwstarzeniowo już teraz? W takim razie wypróbuj kosmetyki z bakuchiolem – to składnik roślinny, który działa podobnie do retinolu, ale nie ma działania fotouczulającego. Nie jest to oczywiście zamiennik, który zastąpi retinol, ale sprawdzi się lepiej przy wrażliwej skórze w słonecznych miesiącach.

    Po drugie, kosmetyki z retinolem aplikuj wieczorem. Dzięki temu ograniczysz ich kontakt z promieniami słonecznymi, które mogą znacząco obniżyć jego skuteczność, a przecież nie o to chodzi. Podczas Twojego snu będzie wspierał regenerację Twojej skóry.

    Po trzecie, bez względu na porę roku codziennie używaj kremu z SPF, najlepiej 50 lub więcej. Jest to niezwykle ważne szczególnie podczas kuracji retinolem, ponieważ zapewni Ci skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, które może nasilać negatywny wpływ tego składnika na Twoją skórę. Dodatkowo warto osłaniać swoją twarz za pomocą kapelusza lub czapki z daszkiem.

    Po czwarte, latem Twoja skóra naturalnie wymaga dbania o jej nawilżenie. Jednak stosowanie retinolu o tej porze roku dodatkowo może przesuszyć Twoją cerę i jak już wspominałam, podrażnić ją. Dlatego w swojej rutynie pielęgnacyjnej pamiętaj o produktach, które zadbają o jej regenerację, nawilżenie i ukojenie.

    Jak widzisz, retinol w lecie może być bezpiecznie przez Ciebie stosowany, o ile zachowasz odpowiednie środki ostrożności.

    Wierzę, że po przeczytaniu tego wpisu bez problemu wybierzesz dla siebie odpowiednie kosmetyki na lato bez obawy o swoją skórę. Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na Facebooku, Instagramie lub dzwonić na nr 226022832.

    Podobał Ci się ten wpis?

    lubię 1
    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments