Demakijaż twarzy to jeden z najważniejszych kroków w codziennej pielęgnacji skóry. Jest to etap, który pozwala usunąć makijaż, zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia oraz przygotować skórę na dalszą pielęgnację. Z tego wpisu dowiesz się, jak skutecznie zmywać makijaż oraz jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się zdrową i promienną cerą każdego dnia.
Pierwszym krokiem do skutecznego demakijażu jest wybór odpowiednich produktów dostosowanych do potrzeb twojej skóry. Polecam Ci stosować oczyszczanie dwuetapowe (sprawdź nasz wpis na ten temat), które pozwoli na dokładne usunięcie wszystkich nagromadzonych zanieczyszczeń. W tym celu będziesz potrzebować produkt do pierwszego etapu, taki jak olejek czy płyn micelarny oraz żel, piankę czy emulsję, w zależności od tego jak typ kosmetyku lubisz 🙂 W jaki sposób zastosować te produkty, aby twoja skóra była dokładnie oczyszczona i gotowa na kolejne pielęgnacyjne kroki? Czytaj dalej!
Prawidłowy demakijaż twarzy to podstawa świadomej pielęgnacji skóry. Dokładne oczyszczenie skóry z makijażu, kremu SPF i nagromadzonych zanieczyszczeń zapobiega zapychaniu porów, powstawaniu niedoskonałości, szaremu kolorytowi oraz przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jest to krok, który ma za zadanie także przygotować twoją skórę na przyjęcie substancji aktywnych znajdujących się w kolejnych etapach pielęgnacji.
Niewłaściwie przeprowadzony demakijaż może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli pozostawisz na skórze resztki makijażu i zanieczyszczeń, może to prowadzić do powstawania zaskórników, podrażnień i zaczerwienień, a także przyspieszonego starzenia się skóry oraz utraty jej blasku i elastyczności.
Aby uniknąć pojawienia się tych negatywnych skutków, poznaj i stosuj w codziennej pielęgnacji prawidłową technikę oraz odpowiednie kosmetyki do demakijażu.
Poniżej pokaże Ci jak w kilku krokach przeprowadzić prawidłowy, dokładny demakijaż zarówno twarzy, oczu, jak i ust 😊.
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego wymaga twojej szczególnej uwagi. Oczyszczanie okolicy oczu możesz wykonać za pomocą płynu micelarnego czy dwufazowego, ale także stosując olejek czy balsam do demakijażu.
Bardzo ważne jest, aby produkt do tego przeznaczony był dedykowany tej okolicy, tzn. może być to produkt, który normalnie stosujesz do demakijażu całej twarzy, ale zwróć uwagę czy posiada on odpowiednią deklarację oraz badania okulistyczne.
Wybierając płyn dwufazowy czy micelarny, nasącz nim płatek kosmetyczny, a następnie przyłóż go do zamkniętej powieki i przytrzymaj przez kilka sekund – pozwoli to rozpuścić makijaż i zapobiegnie nadmiernemu tarciu oraz rozciąganiu skóry. Po tym czasie bardzo delikatnie przesuń płatek w kierunku wewnętrznego kącika oka lub w dół, kierując się od nasady rzęs ku ich końcówkom. Jeśli to konieczne powtórz tę czynność, tak aby całkowicie usunąć resztki makijażu. Pamiętaj, aby nie trzeć ani nie rozciągać tej okolicy – może to prowadzić do powstawania zmarszczek oraz podrażnia.
Gdy stosujesz olejek – nałóż go na dłonie, a następnie za jego pomocą wykonaj delikatny masaż, okrężnymi ruchami. Kiedy zauważysz, że cały makijaż rozpuścił się pod wpływem olejku, mokrymi dłońmi masuj skórę ponownie, aż do utworzenia białej emulsji, a następnie całość spłucz letnią wodą.
Do wykonania makijażu ust podobnie, jak w przypadku oczu możesz użyć płynu micelarnego, olejku czy balsamu do demakijażu. Jeśli stosujesz bardzo trwałe pomadki, to świetnie sprawdzi się także płyn dwufazowy, który łączy w sobie fazę wodną oraz olejową, dzięki czemu pozwala na usunięcie nawet bardzo trwałych kosmetyków.
Wacik nasącz wybranym płynem, a następnie delikatnie przetrzyj nim usta. Powtórz ten krok, aż do całkowitego usunięcia makijażu.
Do demakijażu skóry twarzy najlepiej sprawdzają się olejki, balsamy oraz mleczka, gdyż dokładnie rozpuszczają makijaż, a do tego są delikatne i nie wymagają tarcia czy rozciągania skóry. Wybierz taki produkt, który będzie sprawiał, że demakijaż będzie przyjemnym rytuałem, a nie przykrą koniecznością 🙂
Odpowiednią dozę wybranego olejku, balsamu czy mleczka nałóż na umyte wcześniej dłonie, następnie delikatnie wmasuj kosmetyk okrężnymi ruchami w suchą skórę (chyba że producent wskaże inaczej). Po około 1-2 minutach, zwilż dłonie i ponownie przemasuj skórę, aż do wytworzenia mlecznej emulsji, a następnie całość spłucz wodą.
Jeśli do demakijażu wolisz zastosować płyn micelarny, to jego odpowiednią ilość zaaplikuj na miękki wacik i łagodnie przetrzyj nim skórę. Kiedy zauważysz, że wacik jest już brudny, wymień go na nowy. Pamiętaj, że płyn micelarny również wymaga zmycia wodą 💧.
Oczyszczając twarz zawsze pamiętaj o linii włosów – jest to okolica, którą często pomijamy podczas demakijażu, a pozostawienie resztek produktów kolorowych w tym miejscu może prowadzić do powstawania niedoskonałości.
Po demakijażu polecam ci zawsze zastosować drugi etap oczyszczania, który pozwoli na dokładne doczyszczenie skóry i pozbycie się ewentualnych pozostałości, z którymi nie poradziły sobie produkty z pierwszego etapu.
W tym celu możesz użyć żelu, pianki czy emulsji dopasowanych do twojego typu skóry. Nanieś niewielką ilość kosmetyku na zwilżone dłonie (w przypadku żelu wytwórz delikatną pianę), następnie masuj skórę przez około minutę, a po tym czasie spłucz twarz letnią wodą.
Po dokładnym oczyszczeniu twarzy, twoja skóra jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych, które zawarte są w serum czy kremie. Pielęgnację polecam ci zacząć od toniku, który ma za zadanie nie tylko przywrócić naturalne pH skóry, ale także ją nawilżyć czy złagodzić. Następnie możesz zaaplikować serum, które może mieć na przykład działanie nawilżające czy ujędrniające – bardzo ważne by było dopasowane do potrzeb twojej skóry. Na zakończenie zastosuje swój ulubiony krem, który będzie zwieńczeniem wieczornej rutyny pielęgnacyjnej 🌛.
Aby przeprowadzić skuteczny demakijaż, niezwykle ważny jest wybór odpowiedni produktów, które dokładnie, ale łagodnie oczyszczą twoją skórę i przygotują ją na dalsze etapy pielęgnacji. Poniżej przedstawiam Ci kilka moich propozycji.
Olejki do demakijażu są świetnym rozwiązaniem dla niemal wszystkich typów skóry, szczególnie cery suchej czy wrażliwej. Dzięki nim nie musisz stosować wacików i pocierać twarzy, więc oczyszczanie jest łagodne. Są to produkty, które doskonale radzą sobie z rozpuszczeniem nawet najtrwalszych kosmetyków kolorowych czy wodoodpornych kremów z filtrem.
Balsamy i masełka to gęste produkty, które po nałożeniu na skórę, pod wpływem jej ciepła, zmieniają się w delikatny olejek. Świetnie sprawdzą się w twoim codziennym demakijażu, ale także wtedy, kiedy stosujesz bardzo trwały, wodoodporny makijaż.
Mleczka do demakijażu to idealne rozwiązanie jeśli masz skórę suchą czy wrażliwą, a nie lubisz stosowania w tym etapie olejków czy balsamów. Są niezwykle delikatne, więc nie pozostawiają uczucia dyskomfortu czy ściągnięcia skóry, a wręcz pozostawiają ją bardzo miękką i nawilżoną.
Płyny micelarne to bardzo uniwersalne produkty, które sprawdzą się u wielu typów cery. Idealnie sprawdzają się do demakijażu okolicy oczu, gdyż bardzo dobrze usuwają tusz do rzęs czy eyeliner oraz nie pozostawiają tzw. „mgły” na oczach. Jest to kolejna propozycja, jeśli nie przepadasz za olejkami 🙂
Aby rozwiać twoje wszelkie wątpliwości, dotyczące prawidłowego demakijażu twarzy oraz oczu, poniżej odpowiem na najczęściej zadawane pytania 🙂
Oczywiście zawsze pierwszym krokiem powinien być produkt do demakijażu – w tym wypadku będzie to płyn micelarny, który wstępnie usunie makijaż i zanieczyszczenia takie jak sebum czy pozostałości porannej pielęgnacji. Zawsze pamiętaj, że jest to produkt, który wymaga zmycia wodą. W drugi etapie zastosuj żel, aby doczyścić skórę np. z resztek kosmetyków kolorowych, z którymi nie poradził sobie płyn.
Do demakijażu wrażliwych oczu polecam ci wybierać produkty, które są przeznaczone do tego celu i nie podrażniają delikatnej skóry wokół oczu – może być to olejek, płyn dwufazowy czy micelarny.
Jeśli do demakijażu tej okolicy stosujesz olejek czy balsam, czyli produkty, które nie wymagają stosowania płatków kosmetycznych, to stosuj bardzo delikatne ruchy okrężne. Natomiast stosując waciki, kieruj się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka lub łagodnie w dół od nasady rzęs ku ich końcom – takie ruchy zapobiegną rozciąganiu skóry i powstawaniu zmarszczek.
Sprawdź, jakie produkty do demakijażu polecają nasi kosmetolodzy:
Mam nadzieję, że dzięki mojemu wpisowi już wiesz, jak ważnym krokiem jest demakijaż, jeżeli jednak masz jakieś wątpliwości, skorzystaj z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?