Sucha skóra twarzy: charakterystyka i pielęgnacja krok po kroku

1 0 6 min
Sucha skóra twarzy: charakterystyka i pielęgnacja krok po kroku
Pielęgnacja twarzy
1 0 6 min

Spis treści

  Pielęgnacja skóry suchej może być nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy suchość jest spowodowana czynnikami środowiskowymi, predyspozycjami genetycznymi, czy nieodpowiednią pielęgnacją powoduje dyskomfort, większą widoczność zmarszczek oraz, dla osób noszących makijaż, jego nieestetyczny wygląd. Jednak zrozumienie przyczyn suchości skóry oraz poznanie skutecznych sposobów na nawilżenie i zapobieganie przesuszeniu pomoże ci przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia, a tym samym zdrowy wygląd skóry.

  Cera sucha, czyli jaka?

  Sucha skóra twarzy charakteryzuje się przede wszystkim brakiem odpowiedniego nawilżenia i naturalnego natłuszczenia. Taka skóra zazwyczaj jest szorstka i matowa, towarzyszy temu uczucie dyskomfortu i ściągnięcia, a czasem może pojawić się nawet swędzenie i zaczerwienienie. Cera sucha jest również mniej elastyczna i sprężysta, zmarszczki pojawiają się na niej szybciej i są bardziej widoczne. Na takiej skórze często pojawiają się także suche skórki, które są zmorą osób noszących makijaż.

  Przyczyny suchej skóry mogą być bardzo różne. Do takiej cery można mieć predyspozycje genetyczne, ale można ją także nabyć w efekcie innych czynników, takich jak niektóre choroby, np. atopowe zapalenie skóry lub nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

  Przyczyny suchej skóry

  Jakie czynniki mogą powodować i nasilać suchość skóry?

  Jak nieodpowiednia pielęgnacja doprowadza do przesuszenia skóry

  Nad niewłaściwą pielęgnacją pochylimy się nieco bardziej. Jakie działania i kosmetyki nasilają suchość skóry? Jest to przede wszystkim stosowanie preparatów myjących o zbyt silnym działaniu oczyszczającym. Mycie skóry już samo w sobie jest dosyć agresywnym zabiegiem dla naszej skóry, ponieważ usuwa ono nie tylko zanieczyszczenia, ale też ochronne lipidy znajdujące się w naszym sebum. Dlatego w przypadku skóry suchej tak ważne jest, aby kosmetyk myjący był bardzo łagodny, dzięki czemu uczucie ściągnięcia nie powinno mieć miejsca.

  Poza silnymi substancjami oczyszczającymi suchość skóry może powodować również alkohol. Nie jest on jednoznacznie złym składnikiem, ale u posiadaczy skóry suchej może zaostrzać ten problem. W składzie znajdziesz go jako Alcohol, Alcohol Denat. czy Ethanol. Istotne jest jednak, że niekorzystnie może wpływać na skórę jeśli jest wyżej w składzie. Jeśli widzisz go pod sam koniec, to najpewniej jest go tam bardzo niewiele.

  Przesuszać skórę mogą również popularne teraz retinoidy (np. retinol, retinal) oraz kwasy. Są to świetne składniki aktywne, jednak retinoidy mogą znacząco nasilać suchość, dlatego tak ważne jest, aby podczas ich stosowania zadbać o odpowiednie nawilżenie. Kwasy stosowane w nadmiarze też mogą dawać taki efekt, a niektóre z nich mają do tego większy potencjał np. kwas glikolowy i kwas salicylowy.

  Suchość skóry będzie nasilać także promieniowanie UV i niestosowanie kremu z filtrem, szczególnie przy wysokim indeksie UV.

  Nie tylko pielęgnacja – makijaż a skóra sucha

  Kosmetyki kolorowe również nie są bez znaczenia – silnie matujące pudry oraz matujące podkłady lub takie z dużą zawartością alkoholu w składzie mogą powodować suchość skóry. Zwróć na to uwagę i pamiętaj, że makijaż wygląda najlepiej właśnie na odpowiednio nawilżonej skórze – nie tylko typ i jakość twoich produktów do makijażu ma znaczenie, ale również kosmetyki pielęgnacyjne, które aplikujesz przed nimi. Na odwodnionej skórze kosmetyki kolorowe będą podkreślać suche skórki, a po kilku godzinach od wykonania makijażu może zacząć się 'ciastkować’ i wyglądać nieestetycznie.

  Przyczyn przesuszenia skóry jest naprawdę sporo, prawda? Przeanalizuj swoją pielęgnację pod ich kątem i sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z tych błędów, które doprowadzają do nadmiernej suchości twojej skóry.

  Sucha cera czy tymczasowe przesuszenie?

  Określeń „sucha skóra” i „przesuszona/odwodniona skóra” używa się zazwyczaj zamiennie, jednak z kosmetologicznego punktu widzenia można je rozróżnić na dwa odmienne stany. Skóra lub cera sucha może być trwałym typem skóry charakteryzującym się brakiem produkcji odpowiedniej ilości sebum i zazwyczaj jest on uwarunkowany genetycznie. O taką cerę trzeba stale dbać według wskazówek pielęgnacyjnych dla skóry suchej – dzięki temu można zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, jednak nie zmieni ona swojego typu i zawsze będzie właśnie cerą suchą.

  Natomiast skóra może być także po prostu tymczasowo przesuszona lub odwodniona ze względu na przyczyny, które przedstawiłam powyżej, takie jak nieodpowiednia pielęgnacja, niekorzystne czynniki zewnętrzne czy kuracje dermatologiczne. Jest to tylko przejściowy stan, który można poprawić, eliminując czynniki, które go wywołują – i odpowiednio dbając o skórę.

  Zasady pielęgnacja cery suchej i przesuszonej

  Niezależnie czy masz suchą, czy przesuszoną skórę, pielęgnacja i stosowane składniki aktywne w obu przypadkach są podobne. Warto jednak mieć na uwadze, jaka jest różnica i jakie dzięki temu możemy mieć oczekiwania względem naszej pielęgnacji.

  Jak dbać i zapobiegać suchej skórze

  To nie musi być skomplikowane! Zadbaj o poniższe punkty, a z pewnością zauważysz znaczącą poprawę.

  W swojej pielęgnacji:

  A poza pielęgnacją:

  Składniki aktywne dla suchej skóry

  Wybierając składniki kosmetyczne, zwróć uwagę na te, które zapewniają nawilżenie, zatrzymują wilgoć w naskórku oraz wzmacniają płaszcz hydrolipidowy. Takie składniki możemy podzielić na hydrofilowe i hydrofobowe, których połączenie z wodą zapewnia odpowiednie nawilżenie.

  Hydrofilowe to są te składniki, które wiążą wodę i tym samym dostarczają skórze nawodnienia. Wśród nich znajdziesz:

  Druga grupa to składniki hydrofobowe, czyli takie, które zapobiegają ucieczce wilgoci z naskórka (którą dostarczyliśmy skórze w tej powyższej grupie) i zatrzymują ją w nim. Do tej grupy należą m. in.:

  Pielęgnacja cery suchej krok po kroku

  Teraz jak już wiesz wszystko o pielęgnacji skóry suchej, stwórzmy przykładową rutynę pielęgnacyjną.

  Oczyszczanie

  Do oczyszczania używaj łagodnych żeli, pianek lub emulsji. Emulsje sprawdzą się szczególnie dobrze jeśli przesuszenie jest duże i towarzyszy mu wrażliwość skóry.

  Jeśli nakładasz makijaż lub krem z filtrem, wieczorem wykonuj dwuetapowe oczyszczanie, w którym pierwszy etap to delikatny balsam lub olejek myjący.

  Tonizacja

  Tonik nie jest etapem koniecznym, ale dla cery suchej może być pomocna jako dodatkowa warstwa podbijająca nawilżenie. Bardzo dobrze sprawdzą się szczególnie toniki nieco gęstsze, o wodno-żelowych formułach.

  Serum

  Wybierając swoje serum znowu zadbaj o obecność składników, które poprawią nawilżenie skóry, np. z zwartością kwasu hialuronowego lub ceramidów. Wartościowym dodatkiem będą też probiotyki, które zadbają o równowagę mikrobiomu skóry.

  Krem nawilżający

  Zadbaj, żeby twój krem zawierał w składzie substancje aktywne, które pojawiły się powyżej lub inne wspierające nawilżenie, dzięki czemu taki krem skutecznie nawilży twoją skórę oraz wspomoże jej regenerację.

  Krem z filtrem przeciwsłonecznym

  Promieniowanie UV nie jest przyjacielem twojej skóry, a nadmierna ekspozycja na słońce może ją wysuszać. Dlatego dbaj o regularną aplikację kremu z filtrem. Nie tylko, żeby uniknąć przesuszenia, ale również, aby spowolnić procesy starzenia oraz zapobiec powstawaniu przebarwień i przede wszystkim nowotworom skóry.

  Złuszczanie

  Złuszczanie skóry suchej można połączyć z działaniem nawilżającym. Takie właściwości posiada kwas mlekowy oraz kwasy PHA (polihydroksywasy), czyli kwas laktobionowy i glukonolakton. Jeśli nie chcesz używać kwasów postaw na delikatne peelingi enzymatyczne.

  Myślę, że teraz już wiesz jak lepiej zadbać o swoją suchą skórę i co powinno znaleźć się w twojej pielęgnacji. Jeśli mimo to potrzebujesz specjalistycznej porady kosmetologa, możesz pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 1
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments