Jak rozpoznać rodzaj cery?

0 0 4 min
Jak rozpoznać rodzaj cery?
Pielęgnacja twarzy
0 0 4 min

Spis treści

  Bez odpowiedzi na pytanie „Jaki jest Twój rodzaj cery?” bardzo ciężko jest ułożyć odpowiednią pielęgnację. Jest to podstawa do tego, by zacząć swoją przygodę z kosmetykami i dobrać je w taki sposób, aby przynosiły optymalne efekty. Jeśli masz problem z określeniem rodzaju skóry lub Twoja aktualna pielęgnacja nie przynosi zadowalających rezultatów, może warto wrócić do punktu wyjścia i zastanowić się jaka ta skóra w ogóle jest i czego właściwie potrzebuje.
  Jak rozpoznać rodzaj cery?Wyróżniamy 4 podstawowe typy cery: normalna, sucha, tłusta i mieszana.

  Cera normalna

  Najczęściej występuje u dzieci, znacznie rzadziej u dorosłych. Jest to najbardziej pożądany rodzaj skóry, który można uznać za swojego rodzaju wzorzec. Cechuje się tym, że ma gładką powierzchnię, niewidoczne ujścia gruczołów łojowych, jednolity koloryt, zachowany odpowiedni poziom nawilżenia, a płaszcz hydrolipidowy jest w dobrej kondycji. Skóra prawidłowo reaguje na odpowiednią pielęgnację, nie jest ściągnięta po myciu ani nie przetłuszcza się nadmiernie w ciągu dnia.

  Cera sucha

  Jest to skóra, która nie produkuje wystarczającej ilości sebum, jest matowa, szorstka, ściągnięta, bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, takie jaki wiatr i mróz. Ma zaburzony proces rogowacenia i złuszczania warstwy rogowej naskórka. U osób z tym rodzajem cery często występują suche skórki, uczucie dyskomfortu po myciu i potrzeba nakładania kremu po osuszeniu. Rzadko pojawiają się na niej wypryski, a ujścia gruczołów łojowych (pory) są zwężone. W pielęgnacji tego typu skóry należy odbudować płaszcz hydrolipidowy, który zazwyczaj jest uszkodzony, nie zatrzymuje wystarczająco wody w naskórku i nie pełni odpowiednio swojej funkcji. Na skórze suchej najszybciej niestety widać oznaki starzenia. Wraz z wiekiem maleje też aktywność gruczołów łojowych, więc możemy zostać posiadaczkami tego typu skóry dopiero w pewnym wieku, nawet jeśli przez całe życie nie było problemów z brakiem natłuszczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego wpisu o skórze suchej – dowiesz się, jak powinna wyglądać przykładowa pielęgnacja skóry, która wymaga intensywnego nawilżenia.

  Cera tłusta

  Cera, w której gruczoły łojowe są nadreaktywne i produkują zwiększoną ilość łoju. Objawia się to wyświecaniem w ciągu dnia, na całej powierzchni twarzy. Skóra tłusta zazwyczaj jest grubsza, ma ziemisty koloryt i rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zwłaszcza w strefie T, czasem też na policzkach. Często problemem są zaskórniki, mogą pojawiać się także wypryski. Nie jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Czasami zdarza się, że skórę tłustą traktujemy dość agresywnie, mocno oczyszczamy, matujemy i często złuszczamy, co paradoksalnie może wręcz nasilać wydzielanie sebum i tworzyć się mechanizm błędnego koła.

  Cera mieszana

  Jest to połączenie cech skóry tłustej i cech skóry suchej. Najczęściej objawia się nadprodukcją sebum w strefie T (czoło, nos i broda) oraz matowymi, suchymi policzkami. Czasami zdarza się też inne rozmieszczenie tych stref, np. przetłuszczające się jedynie czoło, podczas gdy reszta twarzy jest sucha lub normalna. Cera mieszana jest popularnym typem cery i jednocześnie dość trudnym w pielęgnacji, ponieważ trzeba ją traktować zarówno jak skórę suchą, jak i tłustą, i znaleźć w pielęgnacji odpowiedni balans. Często sprawdza się stosowanie różnych kosmetyków na różne partie twarzy lub produktów uniwersalnych, które dają odpowiednie uczucie nawilżenia bez nadmiernego obciążania skóry. Warto też wprowadzić podział na pielęgnację dzienną i nocną.

  PODTYPY SKÓRY


  Jeśli chodzi o podtypy cery, wyróżniamy najczęściej cerę: naczyniową, trądzikową, wrażliwą, alergiczną, odwodnioną i dojrzałą. Możemy mieć jeden lub kilka podtypów cery i mogą one występować przy dowolnym typie skóry.

  Cera naczyniowa

  Ten typ cery charakteryzuje się tendencją do zaczerwienienia i uwidacznianiem rozszerzonych naczyń krwionośnych na skórze. Najczęściej pojawiają się one na policzkach i w okolicach skrzydełek nosa. Skóra naczyniowa jest też bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak wiatr, zmiany temperatury, promieniowanie UV, stres, pikantne przyprawy, alkohol lub wysiłek fizyczny. Skóra naczyniowa ma największe predyspozycje do trądziku różowatego, dlatego tak ważna jest odpowiednia prewencja. Przy cerze naczyniowej pielęgnacja powinna być naprawdę delikatna, nastawiona na działanie przeciwzapalne, kojące i uszczelniające naczynia krwionośne. Ponadto, należy unikać wszelkiego pocierania skóry. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skórze naczyniowej, kliknij tutaj.

  Cera trądzikowa

  Aktualnie coraz częściej spotykany typ cery. Charakteryzuje się tendencją do powstawania różnego rodzaju zmian niezapalnych i zapalnych. Oczywiście występuje wiele rodzajów trądziku, stąd w jego przebiegu mogą występować różne zmiany. Zmianami niezapalnymi są zaskórniki zamknięte i otwarte, natomiast zmianami zapalnymi są krostki, grudki, guzy i cysty. Cera trądzikowa bardzo często dotyczy nastolatków w okresie dorastania, ale też coraz częściej występuje u osób dorosłych. Przyczyn trądziku może być bardzo dużo i jest to bardzo złożony problem, do którego należy podejść holistycznie (hormony, dieta, nieodpowiednia pielęgnacja, podłoże genetyczne, leki, inne choroby, stres). Czasami udaje się wyciszyć zmiany trądzikowe, ale pozostaje tendencja do ich powstawania, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o skórę trądzikową oraz jak powinna wyglądać prawidłowa jej pielęgnacja, zajrzyj do naszego wpisu.

  Cera wrażliwa

  Niektóre skóry wykazują większą wrażliwość na czynniki zewnętrzne, reagując na nie pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem ściągnięcia, kłucia, podrażnienia, a czasami nawet świądu… Jest to stan stały i możemy się z taką skórą urodzić lub nabyć w ciągu życia, np. po kuracji dermatologicznej. Najczęściej taki podtyp występuje przy cerze suchej, ale nie jest to reguła. Taka cera wymaga bardzo delikatnego obchodzenia się z nią, ochrony i doboru odpowiednich kosmetyków dedykowanych właśnie skórze wrażliwej. Nie jest to stan przejściowy, więc warto dobrze nauczyć się odpowiednio ją pielęgnować, aby uniknąć nieprzyjemności. Na co uważać? Jak ją pielęgnować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym wpisie blogowym, poświęconym skórze wrażliwej.

  Cera alergiczna

  Bardzo intensywnie reaguje na dany czynnik, który normalnie nie wywołałby reakcji alergicznej. Jest to stan przejściowy i ustaje po wyeliminowaniu działania alergenu. Czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną może być tak naprawdę wszystko i jest to bardzo indywidualna kwestia. Alergenem może być każdy składnik kosmetyku (także naturalny), nawet potencjalnie bezpieczny. Objawy skórne mogą dawać także inne alergie, np. pokarmowe. Taka skóra ma też często zaburzoną barierę ochronną i bardzo ważne jest dbanie o mikrobiom oraz warstwę hydrolipidową. Odczucia, jakie pojawiają się na skórze to przede wszystkim intensywny świąd, wysypka, pieczenie, zaczerwienienie, a czasem nawet pęcherze, opuchlizna, łuszczenie czy ból. Reakcja alergiczna nie musi pojawić się od razu przy pierwszym kontakcie z alergenem, może o sobie dać znać dopiero przy drugim lub trzecim zetknięciu. Przy mocnych reakcjach alergicznych zawsze należy niezwłocznie udać się do lekarza.

  Cera odwodniona

  Jest to okresowe przesuszenie naskórka objawiające się łuszczeniem i szorstkością, uwydatnieniem zmarszczek, brakiem elastyczności, uczuciem ściągnięcia po myciu. Może występować w wyniku czynników atmosferycznych, takich jak mróz i wiatr lub być spowodowane nieprawidłową pielęgnacją, np. po nadużywaniu produktów złuszczających. Często jest mylona z cerą suchą, jednak nie odnosi się to do zbyt małej ilości wytwarzanego sebum, a do zbyt małej ilości związanej wody w naskórku. Co ciekawe, nawet skóra tłusta może być skórą odwodnioną. Jeśli nieodpowiednio o nią zadbamy, paradoksalnie zaczyna się ona przetłuszczać jeszcze intensywniej, aby jak najbardziej ograniczyć transepidermalną ucieczkę wody z naskórka.

  Cera dojrzała

  Jest ściśle związana z genetyką oraz wiekiem. Cechy charakterystyczne to widoczne zmarszczki, utrata jędrności i gęstości, przebarwienia. Taki stan skóry bardzo ciężko jest zmienić samymi kosmetykami, ważne, aby zapobiegać procesom starzenia. Najważniejszym krokiem w pielęgnacji skóry dojrzałej jest codzienne stosowanie antyoksydantów oraz kremów z filtrami UV. Dowiedz się więcej o pielęgnacji przeciwstarzeniowej z naszego wpisu. Czy nadal masz problemy z określeniem swojego typu skóry? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytanie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowaliśmy krótki, podstawowy test, który może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości. Oczywiście nie zawsze trzeba sztywno trzymać się zasad i warto sprawdzać, jakie składniki i formulacje lubi nasza skóra. Typ i podtyp skóry mogą zmieniać się w trakcie życia, wraz z wiekiem, w wyniku zmian hormonalnych, dobieranej pielęgnacji, zabiegów, warunków środowiskowych i wielu innych aspektów. Najlepiej po prostu obserwować swoją skórę i dobierać produkty do jej aktualnych potrzeb.

  DOWIEDZ SIĘ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY
  zrób test

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments