Jak rozpoznać rodzaj cery?

0 0 6 min
Jak rozpoznać rodzaj cery?
Pielęgnacja twarzy
0 0 6 min

Spis treści

    Kupujesz kosmetyki w „ciemno” i liczysz na to, że przyniosą Ci spektakularne efekty? Oczywiście jeśli trafisz na odpowiedni kosmetyk, z pewnością Cię on zadowoli, ale może się zdarzyć również tak, że pogorszy wygląd Twojej skóry. Chcesz dokonywać świadomych wyborów i skończyć z zakupami na „chybił-trafił”? Twoja cera jest tak samo unikalna, jak Twoje odciski palców. Dlatego właśnie rozpoznanie jej typu to pierwszy krok, jaki należy podjąć, jeśli chcesz świadomie pielęgnować swoją skórę. Rozsiądź się wygodnie i poznaj typy cery, wśród których z pewnością znajdziesz swój.

    Podstawowe typy cery

    Domyślam się, że chcesz, by Twoja codzienna pielęgnacja była skuteczna i przynosiła Ci zamierzone działania. Właśnie dlatego na samym początku określ swój typ cery i dokładnie poznaj jej cechy oraz potrzeby – tylko tak będziesz wiedzieć, jak poprawnie dbać o jej kondycję. 

    Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Zaraz opowiem Ci o nich więcej 😊.

    Cera normalna

    Najczęściej występuje u dzieci, znacznie rzadziej u dorosłych. Jest to najbardziej pożądany rodzaj skóry, który można uznać za swojego rodzaju wzorzec. Cechuje się tym, że ma gładką powierzchnię, niewidoczne ujścia gruczołów łojowych, jednolity koloryt, zachowany odpowiedni poziom nawilżenia, a płaszcz hydrolipidowy jest w dobrej kondycji. Skóra prawidłowo reaguje na odpowiednią pielęgnację, nie jest ściągnięta po myciu ani nie przetłuszcza się nadmiernie w ciągu dnia.

    Cera sucha

    Jest to skóra, która nie produkuje wystarczającej ilości sebum, jest matowa, szorstka, ściągnięta, bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, takie jaki wiatr i mróz. Ma zaburzony proces rogowacenia i złuszczania warstwy rogowej naskórka. Jeśli dotyczy Ciebie, z pewnością zauważysz u siebie suche skórki, uczucie dyskomfortu po myciu i potrzebę nałożenia kremu zaraz po osuszeniu. Rzadko pojawiają się na niej wypryski, a pory są zwężone. Na skórze suchej niestety najszybciej widać oznaki starzenia. Ten typ cery może pojawić się dopiero po upływie wielu lat, ponieważ wraz z wiekiem maleje aktywność gruczołów łojowych. W pielęgnacji tego typu skóry przede wszystkim należy postawić na odbudowę płaszcza hydrolipidowego, który zazwyczaj jest uszkodzony, nie zatrzymuje wystarczającej ilości wody w naskórku i nieodpowiednio pełni swoją funkcję. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego wpisu o skórze suchej.

    Cera tłusta

    Cera, w której gruczoły łojowe są nadreaktywne i produkują zwiększoną ilość łoju. Objawia się to wyświecaniem w ciągu dnia, na całej powierzchni twarzy. Skóra tłusta zazwyczaj jest grubsza, ma ziemisty koloryt i rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zwłaszcza w strefie T, czasem też na policzkach. Często problemem są zaskórniki, mogą pojawiać się także wypryski. Nie jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Jeśli taką skórę będziesz traktować zbyt agresywnie, mocno oczyszczać, matować i często złuszczać, nasilisz wydzielanie sebum i utkniesz w błędnym kole. Jeśli tego nie chcesz, zerknij do wpisu o pielęgnacji cery tłustej.

    Cera mieszana

    Jest to połączenie cech skóry tłustej i suchej. Najczęściej objawia się nadprodukcją sebum w strefie T (czoło, nos i broda) oraz matowymi, suchymi policzkami. Czasami zdarza się też inne rozmieszczenie tych stref, np. przetłuszczające się jedynie czoło, podczas gdy reszta twarzy jest sucha lub normalna. Cera mieszana jest popularnym typem cery i jednocześnie dość trudnym w pielęgnacji, ponieważ trzeba ją traktować zarówno jak skórę suchą, jak i tłustą, i znaleźć w pielęgnacji odpowiedni balans. Często sprawdza się stosowanie różnych kosmetyków na różne partie twarzy lub produktów uniwersalnych, które dają odpowiednie uczucie nawilżenia bez nadmiernego obciążania skóry. Warto też wprowadzić podział na pielęgnację dzienną nocną. W tym wpisie poznasz podstawowe zasady pielęgnacji cery mieszanej.

    Podtypy cery

    Każdy rodzaj skóry może mieć także swój podtyp (i to nawet nie jeden), dlatego na nie także zwróć uwagę. Charakterystyki tych najpowszechniejszych znajdziesz poniżej.

    Cera naczyniowa

    Ten typ cery charakteryzuje się tendencją do zaczerwienienia i uwidacznianiem rozszerzonych naczyń krwionośnych na skórze. Najczęściej pojawiają się one na policzkach i w okolicach skrzydełek nosa. Skóra naczyniowa jest też bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak wiatr, zmiany temperatury, promieniowanie UV, stres, pikantne przyprawy, alkohol lub wysiłek fizyczny. Skóra naczyniowa ma największe predyspozycje do trądziku różowatego, dlatego tak ważna jest odpowiednia prewencja. Przy cerze naczyniowej pielęgnacja powinna być naprawdę delikatna, nastawiona na działanie przeciwzapalne, kojące i uszczelniające naczynia krwionośne. Ponadto, należy unikać wszelkiego silnego pocierania skóry. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skórze naczyniowej, przeczytasz o niej w tym wpisie.

    Cera trądzikowa

    Aktualnie coraz częściej spotykany typ cery. Charakteryzuje się tendencją do powstawania różnego rodzaju zmian niezapalnych i zapalnych. Oczywiście występuje wiele rodzajów trądziku, stąd w jego przebiegu mogą występować różne zmiany. Zmianami niezapalnymi są zaskórniki zamknięte otwarte, natomiast zmianami zapalnymi są krostki, grudki, guzy cysty. Cera trądzikowa bardzo często dotyczy nastolatków w okresie dorastania, ale też coraz częściej występuje u osób dorosłych. Przyczyn trądziku może być bardzo dużo i jest to bardzo złożony problem, do którego należy podejść holistycznie. Czasami udaje się wyciszyć zmiany trądzikowe, ale pozostaje tendencja do ich powstawania, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o skórę trądzikową oraz jak powinna wyglądać prawidłowa jej pielęgnacja, zajrzyj do tego wpisu.

    Cera wrażliwa

    Niektóre skóry wykazują większą wrażliwość na czynniki zewnętrzne, reagując na nie pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem ściągnięcia, kłucia, podrażnienia, a czasami nawet świądu… Jest to stan stały i możemy się z taką skórą urodzić lub nabyć w ciągu życia, np. po kuracji dermatologicznej. Najczęściej taki podtyp występuje przy cerze suchej, ale nie jest to reguła. Taka cera wymaga bardzo delikatnego obchodzenia się z nią, ochrony i doboru odpowiednich kosmetyków dedykowanych właśnie skórze wrażliwej. Nie jest to stan przejściowy, więc warto dobrze nauczyć się odpowiednio ją pielęgnować, aby uniknąć nieprzyjemności. Na co uważać? Jak ją pielęgnować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym wpisie blogowym poświęconym skórze wrażliwej.

    Cera alergiczna

    Bardzo intensywnie reaguje na dany czynnik, który normalnie nie wywołałby reakcji alergicznej. Jest to stan przejściowy i ustaje po wyeliminowaniu działania alergenu. Czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną może być tak naprawdę wszystko i jest to bardzo indywidualna kwestia. Alergenem może być każdy składnik kosmetyku (także naturalny), nawet potencjalnie bezpieczny. Objawy skórne mogą dawać także inne alergie, np. pokarmowe. Taka cera ma też często zaburzoną barierę ochronną, dlatego bardzo ważne jest dbanie o mikrobiom oraz warstwę hydrolipidową. Odczucia, jakie pojawiają się na skórze to przede wszystkim intensywny świąd, wysypka, pieczenie, zaczerwienienie, a czasem nawet pęcherze, opuchlizna, łuszczenie czy ból. Reakcja alergiczna nie musi pojawić się od razu przy pierwszym kontakcie z alergenem, może o sobie dać znać dopiero przy drugim lub trzecim zetknięciu. Przy mocnych reakcjach alergicznych udaj się niezwłocznie do lekarza.

    Cera odwodniona

    Jest to okresowe przesuszenie naskórka objawiające się łuszczeniem i szorstkością, uwydatnieniem zmarszczek, brakiem elastyczności, uczuciem ściągnięcia po myciu. Może występować w wyniku czynników atmosferycznych, takich jak mróz i wiatr lub być spowodowane nieprawidłową pielęgnacją, np. po nadużywaniu produktów złuszczających. Często jest mylona z cerą suchą, jednak nie odnosi się to do zbyt małej ilości wytwarzanego sebum, a do zbyt małej ilości związanej wody w naskórku. Co ciekawe, nawet skóra tłusta może być skórą odwodnioną. Jeśli nieodpowiednio o nią zadbamy, paradoksalnie zaczyna się ona przetłuszczać jeszcze intensywniej, aby jak najbardziej ograniczyć transepidermalną ucieczkę wody z naskórka.

    Cera dojrzała

    Jest ściśle związana z genetyką oraz wiekiem. Cechy charakterystyczne to widoczne zmarszczki, utrata jędrności i gęstości, przebarwienia. Taki stan skóry bardzo ciężko jest zmienić samymi kosmetykami, ważne jest, aby zapobiegać procesom starzenia. Najważniejszym krokiem w pielęgnacji skóry dojrzałej jest codzienne stosowanie antyoksydantów oraz kremów z filtrami UV. Z tego wpisu dowiesz się więcej o pielęgnacji cery dojrzałej

    Jak ustalić typ cery?

    Jeśli masz problem z ustaleniem podstawowego typu cery, możesz wypróbować te sposoby:

    1. Obserwacja po myciu. Oczyść twarzy delikatnym środkiem myjącym, a następnie lekko ją osusz bez mocnego tarcia skóry. Po kilku minutach zwróć uwagę na jej reakcję:
    1.  Test chusteczką. Po ok. godzinie od mycia przyłóż cienką chusteczkę higieniczną do różnych obszarów twarzy. To pokaże, gdzie występuje u Ciebie większa ilość sebum:
    1. Reakcja na czynniki zewnętrzne. Zwróć uwagę, jak skóra reaguje na zmiany pogody lub kosmetyki. Cera sucha jest wrażliwa na zimno i wiatr, które mogą powodować jej ściągnięcie, podczas gdy cera tłusta może nadmiernie błyszczeć się w cieplejszych warunkach.
    2. Konsultacja ze specjalistą. Jeśli nadal masz wątpliwości co do typu swojej cery lub chcesz uzyskać bardziej szczegółową diagnozę, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem. Dzięki temu nie tylko dokładniej określisz typ cery i jej problemy, ale także uzyskasz pomoc w doborze kosmetyków. Ja jak zwykle zachęcam Cię do kontaktu z naszymi kosmetologami przez formularz kosmetologiczny lub do umówienia się na wizytę w jednym z naszych Cosibella Corner. Dzięki temu zyskasz kompleksową opiekę w jednym miejscu 😊.
    3. Rozwiązanie krókiego testu. Dla Twojej wygody na naszej stronie internetowej znajdziesz specjalnie opracowany test, który pomoże Ci określić typ cery. Może nie zastąpi konsultacji z kosmetologiem, ale jest naprawdę pomocny (szczególnie jeśli jesteś na początku przygody z pielęgnacją twarzy).

    Zapomnij o niepewności i zacznij świadomie dbać o swoją cerę. Określenie jej typu to jak ułożenie ostatniego puzzla w najbardziej kluczowym miejscu – wszystko nabiera sensu i zostaje spięte w spójną całość. Dlatego jeśli Twoja pielęgnacja nie przynosi Ci zadowalających efektów, przyjrzyj się swojej cerze raz jeszcze. Może właśnie puzzel trafił jednak tam, gdzie nie powinien 😉. A pielęgnację zawsze można poprawić!

    Jak już wspominałam w razie wszelkich pytań i wątpliwości skontaktuj się z naszymi kosmetologami przez formularz kosmetologiczny. Możesz także napisać do nas na Facebooku, Instagramie lub zadzwonić na numer 226022832.

    jak-rozpoznac-rodzaj-cery

    Autor

    Natalia Mikołajczyk

    Zobacz profil

    Cześć :) Od wielu już lat fascynuje mnie natura i olbrzymia moc kryjąca się w roślinach. Dzięki tej pasji ukończyłam studia związane z ziołami. Uwielbiam zgłębiać wiedzę o ich właściwościach i wykorzystaniu w kosmetykach. Wierzę, że dzięki połączeniu ich siły z nauką można wydobyć naturalne piękno, dbając przy tym o zdrowie całego ciała oraz środowisko. Jestem zapaloną włosomaniaczką, dlatego tematy z tym związane są mi szczególnie bliskie. Staram się, by moje treści były dla Ciebie jasne i proste w odbiorze. Mam nadzieję, że w ten sposób dokładam cegiełkę, dzięki której Twoja codzienna pielęgnacja stanie się czystą przyjemnością.

    Podobał Ci się ten wpis?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments