Skuteczne oczyszczanie skóry

2019-05-23
Skuteczne oczyszczanie skóry


Codzienne oczyszczanie skóry powinno być nieodłącznym elementem jej pielęgnacji. Nie zajmuje zbyt wiele czasu i jest konieczne, jeżeli chcemy zachować zdrowy wygląd skóry. Jednak warto co jakiś czas przeprowadzić intensywniejszą kurację oczyszczającą w postaci peelingu. Dobry peeling złuszcza martwy naskórek, rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt. Zapobiega zapychaniu się porów skóry, a co za tym idzie powstawanie wągrów oraz zmian skórnych.

Jak działa peeling na skórę?

Peelingi usuwają zanieczyszczenia, sebum i obumarłe komórki zewnętrznej warstwy naskórka. Odblokowują również ujścia gruczołów łojowych, zapobiegając powstawaniu zaskórników. Oczyszczona skóra jest gotowa na kolejny krok pielęgnacji czyli aplikację balsamów i kremów, których składniki o wiele lepiej się wchłaniają. Złuszczanie poprawia również wygląd naturalnej opalenizny - staje się ona promienna, równa i dłużej się utrzymuje.

W naszej skórze nieustannie przebiega proces powstawania i obumierania komórek. Nowe komórki przemieszczają się w stronę powierzchni naskórka i tworzą tam warstwę ochronną dla naszej skóry przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Następnie komórki te obumierają i złuszczają się, a ich miejsce zastępują nowe. Cykl wymiany komórek trwa około 28 dni. Może być on jednak wydłużony ze względu na wiek, stres lub czynniki psychologiczne. Dzięki peelingom skóra staje się pobudzona do wytwarzania nowych komórek i szybciej się regeneruje. Jednak nie zawsze odnowa komórkowa zachodzi poprawnie, może ona zostać zaburzona w przypadku gdy:

• warstwa rogowa (najbardziej zewnętrzna, wierzchnia warstwa naskórka) nie jest odpowiednio nawodniona (zawartość wody powinna wynosić 10-20%). Kiedy naskórek jest nadmiernie przesuszony, powstają widoczne białe, łuszczące się skórki na powierzchni skóry, 
• komórki zaczną przedwcześnie obumierać, tworząc zbyt grubą warstwę. Nie przepuszcza ona składników aktywnych które zawarte są w kosmetykach, ale również w połączeniu z nadmiernie wydzielającym się sebum może prowadzić do zatykania się porów, 
• nowe komórki produkowane są coraz wolniej, przez co na powierzchni skóry wytwarza się zbyt wiele warstw obumarłego naskórka nadając twarzy ziemistą barwę.

Dlatego aby zachować poprawną odnowę komórkową i odpowiednio oczyszczoną skórę należy pamiętać o jej złuszczeniu.

Rodzaje peelingów

Peelingi możemy podzielić ze względu na głębokość działania:

Peelingi głębokie - sięgają do głębokich warstw skóry (powyżej 0,6mm). Stosuje się je w przypadku obszernych uszkodzeń skóry. Przykładem takiego zabiegu może być między innymi:
- dermabrazja - pozwala na częściowe usunięcie takich zmian jak np. blizny potrądzikowe czy plamy wątrobowe. Stosowane są odpowiednie końcówki (kryształki) które usuwają stare komórki naskórka,
- eksfoliacja - polega na nakładaniu różnych rodzajów preparatów zawierających kwasy.

Peelingi średniogłębokie - wykonuje się je na poziomie naskórka i górnej warstwy skóry właściwej (0,46-0,6 mm). Do wykonania tego zabiegu stosuje się najczęściej kwas TCA trójchlorooctowy. Pobudza on komórki skóry do produkcji większej ilości kolagenu i elastyny.

Peelingi powierzchniowe - wykonywane są w obrębie naskórka (maksymalnie na głębokość 0,45m). Są to głównie preparaty do samodzielnego stosowania w domu, ogólnodostępne scruby bądź peelingi typu peel-off.

Peelingi można również podzielić ze względu na sposób działania:

peelingi mechaniczne (fizyczne) - polegają na mechanicznym usuwaniu martwego naskórka np. przy pomocy materiałów ścierających. Można je wykonać zarówno w domu (peelingi cukrowe, solne oraz peelingi zawierające dobrze ścierające ziarna lub łupiny orzechów), jak i w gabinecie kosmetycznym (przykładem profesjonalnego peelingu mechanicznego jest mikrodermabrazja). Masaż z peelingiem mechanicznym to idealne połączenie które pobudza mikrokrążenie , wygładza i wyrównują powierzchnię skóry.

peelingi enzymatyczne - polegają na złuszczeniu naskórka za pomocą enzymów roślinnych głównie takich jak papaina (znajdująca się w papai) i bromelaina (znajdująca się w ananasie). Rozpuszczają delikatnie obumarłe komórki, nie powodując podrażnień. Szczególnym rodzajem peelingu enzymatycznego jest peeling typu gommage- ma on gęstą, kremową konsystencję. Działa bardzo delikatnie, rolując się na powierzchni skóry i zbierając martwy naskórek oraz odblokowując pory. Delikatny i jednocześnie odżywczy peeling ma w swojej ofercie firma Resibo - Multifunkcyny peeling do twarzy.

Jeśli posiadamy cerę bardzo wrażliwą, naczynkową czy trądzikową najlepiej zastosujmy delikatne peelingi enzymatyczne, które złuszczają skórę, dzięki zawartości enzymów rozpuszczających martwy naskórek. Zrezygnujmy z peelingów mechanicznych ponieważ w przypadku cery naczynkowej może spowodować pękanie naczyń krwionośnych a u osób które posiadają cery trądzikowe mogą wzmocnić trądzik.

peelingi chemiczne - polegają na złuszczeniu naskórka za pomocą związków chemicznych w określonym stężeniu. Substancjami do peelingów chemicznych są przede wszystkim kwasy owocowe jak alfa, beta, polihydroksykwasy (takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, salicylowy), kwas trójchloroctowy czy fenol. Substancje te głęboko wnikają w skórę i prowadzą do kompleksowej regeneracji.

Przykłady produktów złuszczających z kwasami:

The Ordinary - peeling z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym. Preparat ten idealnie nadaje się dla skóry trądzikowej, tłustej, mieszanej, dojrzałej, z przebarwieniami i nierównomierną teksturą. Kwas mlekowy dobrze przenika w głąb skóry ponieważ rozpuszcza się w wodzie, pokonuje on wierzchnią warstwę sebum i oczyszcza pory. Produkt najlepiej zastosować 2-3 razy w tygodniu na oczyszczoną skórę, najlepiej wieczorem.

The Ordinary - peeling z kwasem migdałowym i kwasem hialuronowym. Kwas migdałowy wykazuje działanie antybakteryjne, złuszczające oraz regulujące wydzielanie sebum. Powoli wnika w skórę przy czym jest bardzo delikatny i nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, nawet wrażliwej. Działa złuszczająco, rozświetlająco i wyrównuje koloryt. Zalecane jest aby stosować go raz dziennie, najlepiej wieczorem. 

The Ordinary - 2% Kwas salicylowy. Posiada on właściwości złuszczające i przeciwzapalne, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w kuracjach u osób z trądzikiem, wypryskami czy zapchanymi porami. Przyspiesza proces gojenia stanów zapalnych i podrażnień. W trakcie stosowania kwasu salicylowego nie należy korzystać z solarium i opalać się na słońcu. Kurację najlepiej rozpocząć od niewielkiej ilość preparatu na problematyczne partie skóry. Produkt najlepiej wprowadzać stopniowo, zaczynając od jednej aplikacji dziennie. Następnie nanosimy niewielką ilość preparatu na powierzchnię skóry i pozostawiamy na kilka minut, aby sprawdzić wrażliwość skóry na ten produkt. Jeśli wystąpi suchość lub złuszczanie, należy zmniejszyć dawkowanie z raz dziennie na co drugi dzień.

The Ordinary - peeling z 7% kwasem glikolowym. Przeznaczony jest do łagodnego złuszczania skóry. Przy długotrwałym stosowaniu (6 miesięcy i dłużej) preparatów zawierających kwas glikolowy dochodzi do odbudowy i regeneracji skóry i poprawy elastyczności. Równocześnie obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu. Produkt ten nie jest przeznaczony dla delikatnej, wrażliwej czy alergicznej skóry. Warunkiem koniecznym podczas jego użytkowania jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z wysokim filtrem. Produkt stosujemy raz dziennie na oczyszczoną skórę, najlepiej wieczorem.

The Ordinary - 10% kwas azelainowy. Przeznaczony jest dla osób mających skórę wrażliwą i problematyczną, z trądzikiem, z trądzikiem różowatym, skórę atopową, łuszczycę i skłonną do rumienia. Posiada właściwości bakteriostatyczne i zmniejsza produkcję melaniny. Produkt stosujemy raz dziennie na oczyszczoną skórę, najlepiej wieczorem.


Skutki uboczne stosowania peelingów chemicznych

Powikłania zdarzają się najczęściej podczas wykonywania zabiegów na skutek niewłaściwego sposobu zastosowania substancji lub przedostania się jej w nieodpowiednie miejsce (np. do oka). Zdarzają się też powikłania które są całkowicie niezwiązane z procedurą przeprowadzenia peelingu, np. w wyniku miejscowej infekcji, kontaktowego zapalenia skóry lub niewłaściwej opieki po peelingu chemicznym. Decydując się na zabieg konieczne jest stosowanie się do zaleceń, aby wykluczyć powikłania takie jak:

1. Obrzęk - pojawia się on w ciągu 24 -72 godzin po wykonaniu zabiegu, najczęściej jest on delikatny i jest to spodziewana reakcja skóry na peeling chemiczny. Przeważnie obrzęk ustępuje samoistnie albo może być  łagodzony okładami z lodu, a w ciężkich przypadkach należy zgłosić się do lekarza.

2. Ból - najczęściej występuje podczas nakładania preparatu i jest krótkotrwały nie powinien utrzymywać się dłużej niż 8-12 godzin od wykonania zabiegu. Można go również łagodzić okładami z lodu.

3. Rumień- występuje dość często, im głębszy peeling tym dłużej rumień może się utrzymywać. Jeśli przez dłuższy czas występuje, może to być oznaka nieprawidłowego gojenia się skóry i doprowadzić do powstania blizn, przebarwień.

4. Trądzik - może pojawić się u osób podatnych na występowanie trądziku i wykonanie zabiegu może pogłębić stany zapalne. Często jest to związane z wykonaniem pierwszego zabiegu, wtedy skóra oczyszcza się a ilość stanów zapalnych znacznie wzrasta.

5. Infekcja herpes simplex virus - to wirus który powoduje opryszczkę. Aby temu zapobiec stosuje się preparaty doustne z acyklowirem. Niezbędne jest poinformowanie osoby wykonującej zabieg, gdy opryszczka pojawi się kilka dni przed zabiegiem. Należy wtedy odczekać do momentu całkowitego zagojenia się.

6. Zakażenia - są  mało prawdopodobne, ponieważ kwasy wykazują działanie bakteriobójcze. Aby nie dopuścić do zakażenia należy zachować szczególną higienę: ograniczyć dotykanie twarzy brudnymi rękoma.

7. Przebarwienia - aby zapobiec temu powikłaniu należy stosować filtry przeciwsłoneczne i ograniczyć ekspozycję skóry na słońce.

Pielęgnacja twarzy po peelingu chemicznym

Skóra po peelingu chemicznym jest bardzo wrażliwa należy wtedy zachować odpowiednią pielęgnację. Podstawowym elementem jest krem nawilżający, najlepiej aplikować go co najmniej trzy razy dziennie na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Ważne jest również stosowanie kremu z wysokim filtrem (co najmniej 30 SPF). W przypadku preparatów do oczyszczania skóry należy zwrócić uwagę aby miały niskie pH. Po peelingu chemicznym nie zaleca się stosowania kremów o działaniu złuszczającym, kwasów i kosmetyków na bazie alkoholu oraz zakazana jest ekspozycja skóry twarzy na słońce. Skóra po peelingu chemicznym potrzebuje ok. dwóch tygodni na regenerację, też w tym okresie powinno się całkowicie zrezygnować z makijażu.

Kto nigdy nie powinien stosować peelingów?

Niestety, peelingi mają też swoje wady i nie każdy może z nich korzystać. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wahania dotyczące stosowania ich, warto zasięgnąć opinii lekarza - dermatologa, który pomoże dobrać odpowiednią do danego typu skóry pielęgnację. Peelingów chemicznych powinno się unikać w przypadku ciąży, karmienia piersią i chorób autoimmunologicznych. Zrezygnuj z jakiegokolwiek peelingu w przypadku wystąpienia aktywnej opryszczki, licznych znamion, jak i podczas ekspozycji skóry na słońce. Czasem przeciwwskazaniem do stosowania peelingów są ciężkie postacie trądziku (liczne krosty, torbiele ropne), które wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej.

Reasumując, dzięki zastosowaniu preparatów o właściwościach peelingujących pozbywamy się martwych komórek i zaskórników, poprawiamy koloryt twarzy oraz sprawiamy, że skóra jest gładka i delikatna w dotyku. Dzięki złuszczonemu naskórkowi zwiększa się również wchłanianie nakładanych na skórę preparatów, które wnikają dużo głębiej.

Jeżeli potrzebujesz doradztwa w doborze pielęgnacji dopasowanej do potrzeb Twojej skóry skontaktuj się z naszym kosmetologiem Karoliną - karolinab@cosibella.pl.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel