Cera tłusta to taka, która charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów łojowych. Nadprodukcja sebum to nie tylko defekt kosmetyczny skóry – niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do zatykania porów, powstawania trądziku i innych niedoskonałości skóry. Główną potrzebą skóry tłustej jest unormowanie nadmiernego wydzielania łoju skórnego i zapobieganie powstawaniu niedoskonałości. Przy niewłaściwej pielęgnacji zmiany te mogą pójść dalej i wtedy cera tłusta zamienia się w cerę trądzikową: zwiększa się widoczność porów, pojawiają się wypryski bakteryjne.
Normalizacja wydzielania sebum nie może być jednak być zbyt drastyczna a na pewno nie powinna być rozumiana jako nadmierne jej przesuszanie.
Oczyszczanie cery tłustej jest kluczowym krokiem w codziennej pielęgnacji, aby zmniejszyć łojotok, zminimalizować widoczność porów i utrzymać ją zdrową i promienną.
Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić uwagę na składniki, które pomogą zredukować nadmiar tłuszczu i zredukować wydzielanie sebum. Oczyszczanie cery tłustej warto wspomóc następującymi składnikami:
Jak dokładnie oczyścić skórę tłustą i jak zapobiec jej nadmiernemu przetłuszczaniu? Mam dla Ciebie kilka etapów, ale nie kkażdy z nich wymaga codziennego stosowania. Dobierz je do aktualnych potrzeb swojej skóry 🙂
Tłusta skóra wymaga oczyszczania dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli nosisz makijaż i stosujesz filtry przeciwsłoneczne (mamy nadzieję, że to drugie na pewno!), najpierw zmyj twarz przy pomocy olejku, balsamu, mleczka – dowolnego preparatu o lekkiej konsystencji do wstępnego oczyszczania.
Jeśli wolisz płyn micelarny, to on też świetnie się nada do wstępnego etapu oczyszczania. Do domycia skóry w drugim etapie wybierz delikatny żel lub piankę oczyszczającą, która nie wysuszy skóry, ze składnikami dostosowanymi do potrzeb skóry tłustej. Unikaj mydła! Jeśli masz zmiany trądzikowe, nie stosuj szczoteczek, ostrych gąbek, czy kosmetyków z drobinkami, bo podrażnią już istniejące na skórze zmiany.
Po umyciu skórę należy delikatnie osuszyć, czystym ręczniczkiem przeznaczonym wyłącznie do twarzy unikając tarcia, które niepotrzebnie aktywizuje gruczoły łojowe. Można też użyć płatka ręcznika papierowego.
Tonik to kolejny ważny krok w oczyszczaniu cery tłustej. Wybierz tonik bez alkoholu, który pomoże w zamykaniu porów i usunięciu resztek po demakijażu, które mogą się gromadzić na skórze. Zmyj kilka razy, aż uzyskasz czysty wacik. Następnie dłońmi z wylanym na nie produktem możesz go delikatnie wklepać w skórę unikając pocierania. Tonizowanie nie jest etapem koniecznym, ale przy skórze tłustej jest wskazane, bo regulując pH skóry stabilizuje pracę gruczołów łojowych.
Regularne stosowanie kosmetyków złuszczającego to konieczny etap oczyszczania cery tłustej, który zapobiega powstawaniu niedoskonałości.
Masz do wyboru peelingi, które usuwają martwe komórki skóry i odblokowują zatkane pory, pomagając w zapobieganiu powstawaniu trądziku. Wybieraj delikatne peelingi chemiczne lub enzymatyczne, które nie podrażniają skóry. Stosuj go raz lub dwa razy w tygodniu, zgodnie z zaleceniami producenta.
Kwasy – to również forma peelingu – dobierz odpowiednie stężenia i pamiętaj, że lepiej stosować częściej łagodniejsze niż te o bardzo wysokich stężeniach, które stymulują cerę tłustą do jeszcze większej produkcji sebum. Możesz używać ich w formie preparatu do mycia, toniku, maski oczyszczającej czy serum.
Jeśli na co dzień używasz retinoidów – nie stosuj już dodatkowych form złuszczania: peelingów enzymatycznych, czy kwasów. Co za dużo to nie zdrowo. Nadmierne złuszczanie powoduje, że skóra zaczyna nadprodukcję sebum, więc zamiast poprawiać jej stan – szkodzisz.
Maski to doskonały sposób na dogłębne oczyszczenie skóry tłustej. Wybieraj zawierające składniki takie jak glinka, węgiel aktywny, kwas salicylowy lub ekstrakt z drzewa herbacianego. Mogą być w płachcie, w formie kremu, lub glinki do samodzielnego połączenia z hydrolatem, tonikiem, czy wodą. Maski wchłaniają warstwę sebum i usuwają zanieczyszczenia z porów. Warto stosować je regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta.
Jeden z większych błędów w pielęgnacji cery tłustej, to brak regularnego nawilżania. Paradoksalnie skóra tłusta często bywa odwodniona. Należy rozpocząć je wdrażać już na etapie mycia, wybierając kosmetyki z substancjami, które chronią barierę hydrolipidową. Do późniejszej pielęgnacji warto wybrać lekki żel lub krem, który zapewni skórze odpowiednią dawkę nawilżenia, jednocześnie nie obciążając jej nadmiarem substancji emolientowych.
Pielęgnacja cery tłustej to proces, który wymaga systematyczności i cierpliwości. Jednak wsłuchiwanie się w potrzeby skóry i regularne stosowanie produktów, które wzmacniają jej kondycję w dłuższej perspektywie przyniesie wyraźnie odczuwalne korzyści. Jeśli masz trudności w doborze odpowiednich produktów – skonsultuj się z kosmetologiem Cosibelli, który pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojej cery. Może umówisz się na bezpłatną konsultację video, gdzie w ciągu 30 minut możesz zadać naszej specjalistce dowolne pytania na takie tematy, jak pielęgnacja tłustej skóry, czy dobór odpowiednich kosmetyków do poszczególnych jej etapów.
Potrzebujesz pomocy przy wyborze kosmetyków i stworzeniu swojej rutyny pielęgnacyjnej? Zgłoś się do nas na Konsultację Kosmetologiczną, a nasz kosmetolog sprawdzi składy Twoich kosmetyków i stworzy spersonalizowaną pielęgnację dopasowaną do potrzeb Twojej skóry.
Skontaktuj się z nami również na Facebooku i Instagramie lub dzwoń na nr 226022832
Podobał Ci się ten wpis?