Oczyszczanie cery suchej – delikatność przede wszystkim

0 0 5 min
Oczyszczanie cery suchej – delikatność przede wszystkim
Pielęgnacja twarzy
0 0 5 min

Spis treści

  Cera sucha jest  jednym z najczęściej współcześnie występujących typów skóry. Zazwyczaj charakteryzuje się tym, że jest napięta, szorstka w dotyku i matowa. Przy takim typie cery jej posiadacz często odczuwa ściągnięcie, łuszczenie, swędzenie i pieczenie, które powodują dyskomfort.

  Jakie czynniki mają wpływ na to, że mamy cerę suchą lub z tendencją do przesuszania?

  Sucha skóra może być wynikiem braku wystarczającej ilości nawilżenia skóry i nadmiernego narażania jej na czynniki przesuszające. Spożywanie zbyt małej ilości wody, suche powietrze – zwłaszcza w zimie lub w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy częste gorące kąpiele mogą przyczyniać się do odwodnienia cery.

  Skłonność do przesuszania może być również cechą dziedziczną w rodzinie. Gruczoły łojowe wytwarzają mniej sebum – naturalnego “oleju” który jest odpowiedzialny za nawilżenie i natłuszczanie skóry, co – zwłaszcza przy niewłaściwej pielęgnacji z zewnątrz – prowadzi do tego, że skóra nie ma skąd czerpać  niezbędnej jej wody.

  Również czynniki środowiskowe, takie, jak niska wilgotność powietrza, jego zanieczyszczenie, promieniowanie UV, zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury – mogą istotnie wpływać na kondycję skóry.

  Na poziom nawilżenia wpływ ma również nasza metryka – wraz z wiekiem skóra ma tendencję do utraty naturalnej wilgoci i elastyczności – cera dojrzała oznacza często skórę suchą.

  I wreszcie czynnik najbardziej od nas zależny, a którym sami sobie najbardziej szkodzimy: zbyt częste mycie przy użyciu zbyt agresywnych detergentów lub akcesoriów. Niewłaściwe oczyszczanie usuwa naturalne oleje i lipidy z powierzchni skóry, prowadząc do jej wysuszenia. Jeśli w pielęgnacji cery suchej stosujemy nieodpowiednie produkty oczyszczające – zawierające drażniące składniki lub alkohol możemy doprowadzić do tego, że każdy inny typ (tak, nawet skóra tłusta!) – ulegnie przesuszeniu. Na szczęście jeśli chodzi o oczyszczanie skóry suchej – samodzielne wprowadzenie zmian nie będzie trudne.

  Bariera hydrolipidowa

  Wspomniana bariera to warstwa ochronna skóry, która składa się z mieszanki występujących na skórze substancji lipidowych i wody. Pełni ważną rolę w utrzymaniu funkcji i dobrego wyglądu skóry. Głównymi składnikami bariery hydrolipidowej są, oczywiście lipidy, takie jak ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe, które tworzą płaszcz na powierzchni skóry.

  Do głównych funkcji bariery hydrolipidowej należą:
  • Ochrona przed utratą wody: bariera hydrolipidowa tworzy niewidoczną warstwę na powierzchni skóry, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. To pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
  • Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi: bariera hydrolipidowa chroni skórę przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak: zanieczyszczenia, substancje drażniące, promieniowanie UV i zmiany temperatury. Działa jak fizyczna bariera, która utrudnia przenikanie szkodliwych substancji do skóry.
  • Zapobieganie infekcjom: warstwa lipidowa na powierzchni skóry hamowuje namnażanie się zagrażających skórze mikroorganizmów i utrzymuje równowagę flory bakteryjnej. Dzięki temu bariera hydrolipidowa pomaga zapobiegać infekcjom skóry.
  • Utrzymywanie elastyczności i gładkości skóry: płaszcz lipidowy przyczynia się do utrzymania elastyczności i gładkości skóry. Zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wilgoci, co pomaga zachować miękkość i jędrność skóry.
  Naruszenie bariery hydrolipidowej, na przykład na skutek częstego mycia, stosowania drażniących substancji lub podczas przebiegu chorób, powoduje, że skóra staje się się sucha, szorstka, podrażniona i znacznie bardziej podatna na infekcje. Dlatego tak ważne jest dbanie o jej prawidłowe funkcjonowanie.

  Czego unikać?

  Wskutek złej pielęgnacji w tym niewłaściwego oczyszczania skóry, możemy sami przyczyniać się do zniszczenia naturalnego płaszcza ochronnego naszej skóry. Bariera hydrolipidowa, jak pisaliśmy wyżej, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i kondycji skóry: jej zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed utratą wilgoci oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, promienie UV, zmiany temperatury.

  A więc jak skutecznie oczyszczać cerę suchą, aby utrzymać ją w dobrej kondycji i doprowadzić do wzmocnienia bariery hydrolipidowej?

  Przy oczyszczaniu cery suchej warto unikać pewnych czynników i substancji, które mogą pogarszać jej stan. Zwróć uwagę na poniższe

  Silne detergenty i mydła

  Unikaj mydeł o silnych właściwościach odtłuszczających i zbyt agresywnych substancji myjących, które usuwają naturalne oleje z powierzchni skóry. Do takich należą SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) – to najpopularniejsze i najczęściej dodawane do szamponów i środków myjących silne detergenty. Zamiast tego, wybieraj łagodne, nawilżające środki myjące o neutralnym pH. W pierwszym etapie oczyszczania skóry warto stosować olejki znajdujące się w płynnych kosmetykach do mycia lub masełkach.

  Gorąca woda

  Unikaj mycia twarzy i kąpieli w wysokich temperaturach, gdyż może usunąć naturalne oleje z powierzchni skóry, które stanowią jej warstwę okluzyjną i przyspieszyć tym samym wyparowywanie wilgoci.

  Silne preparaty złuszczające

  Niedobór lipidów sprawia, że skóra sucha łatwo ulega podrażnieniom a częste złuszczanie zabiera z jej powierzchni warstwę ochronną niezbędną do samoobrony przed czynnikami zewnętrznymi. Unikaj więc mocnych produktów złuszczających, które mogą powodować dodatkowe przesuszanie. Zdecydowanie odradzamy używanie peelingów mechanicznych – to te z drobinkami, które podrażniają suchą skórę przez samo pocieranie. Do złuszczania skóry wybierz delikatny w działaniu kwas mlekowy, czy laktobionowy lub peeling enzymatyczny, które zapobiegają powstawaniu uciążliwych suchych skórek.

  Zbyt częste i zbyt agresywne mycie twarzy

  Mycie twarzy rano i wieczorem w zupełności wystarcza. Nie ma sensu robić tego częściej. W przypadku skóry suchej należy również uważać na popularne gadżety typu szczoteczki czy zbyt ostre gąbki do mycia, które poprzez tarcie powodują, że cera sucha traci swoją barierę ochronną. Tak samo odradzamy wszelkie żele z drobinkami, które „szorując” po skórze mogą ją dodatkowo podrażniać i niepotrzebnie usuwać chroniącą ją warstwę.

  Co wybierać?

  Dowiedzmy się, co lubi skóra sucha i przy pomocy jakich składników do oczyszczania utrzymać jej długotrwałe nawilżenie. Korzystne dla suchej skóry będą:
  • Ceramidy: tłuszcze, które występują naturalnie w skórze, tworzą nieprzepuszczalną powłokę dla wody, odpowiadają za elastyczność powierzchniowej warstwy naskórka. W dużej mierze to dzięki ceramidom cera jest nawilżona i miękka w dotyku.
  • Kwas hialuronowy: naturalnie występuje w skórze, jest silną substancją nawilżającą, która pomaga utrzymać jej jędrność i elastyczność.
  • Skwalan: ma właściwości wygładzające, nawilżające, zmiękczające, stabilizuje strukturę lipidów skórnych. Łatwo wnika w wierzchnie warstwy naskórka, dzięki czemu pomaga w przenoszeniu substancji aktywnych głębiej.
  • Gliceryna: pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, zapobiega jej wysychaniu.
  • Oleje roślinne: jojoba, migdałowy, arganowy czy oliwa z oliwek – są bogate w składniki odżywcze i tłuszcze, które pomagają zatrzymywać wodę w naskórku.
  • Masło shea: naturalne masło roślinne bogate w tłuszcze i witaminy doskonałe do nawilżania i zmiękczania suchej skóry.
  • Ekstrakty roślinne: rośliny takie jak aloes, rumianek, ogórek czy zielona herbata mają właściwości łagodzące, nawilżające i przeciwzapalne.
  • Mocznik i kwas mlekowy: zmiękczają, delikatnie złuszczają i silnie nawilżają skórę.

  Wieczorem: oczyszczanie dwuetapowe

  Oczyszczanie jest ważnym etapem w pielęgnacji suchej skóry –  pomaga usunąć zanieczyszczenia, nadmiar sebum i martwe komórki przygotowując cerę na następne kroki pielęgnacyjne. Najskuteczniejszą metodą, zwłaszcza kiedy nosimy makijaż i filtry przeciwsłoneczne (mamy nadzieję, że nie wychodzisz z domu bez SPFa!) jest oczyszczanie dwuetapowe. Ta metoda zapewnia głębokie i skuteczne oczyszczenie cery suchej, bez zaburzania jej bariery hydrolipidowej. 

  Tradycyjne metody oczyszczania, czyli zastosowanie żelu lub pianki do mycia bezpośrednio na twarz, bez etapu wstępnego, mogą w przypadku skóry suchej przyczyniać się do jej dalszego odwodnienia. Najlepsze dla tego typu cery będzie dwuetapowe oczyszczanie, które składa się z etapu olejowego i etapu wodnego. 

  Krok 1: Oczyszczanie olejowe

  Pierwszym etapem dwuetapowego oczyszczania cery suchej jest zdjęcie przy pomocy oleju zabrudzeń, resztek kosmetyków pielęgnacyjnych bądź makijażu. Olejek, masło lub balsam do oczyszczania delikatnie rozpuści pozostające na skórze po całym dniu zanieczyszczenia, nadmiar sebum i makijaż. Olej wiąże się z tłuszczem i brudem na skórze, umożliwiając ich skuteczne usunięcie.

  Zanieczyszczenia na twarzy wyglądają na rozpuszczone? Teraz są dwie możliwości. Pierwsza: zwilż ręce ciepłą wodą i kontynuuj masaż, aby olej się delikatnie zemulgował, tworząc lekką emulsję na skórze. Na koniec spłucz skórę letnią wodą.

  Metoda druga sprawdzi się zwłaszcza u osób noszących cięższy makijaż, lub reaplikujących kilkakrotnie w ciągu dnia filtry: użyj ciepłego ręcznika lub muślinowej ściereczki, aby delikatnie usunąć resztki oleju wraz z zanieczyszczeniami. Na rynku dostępne są również przyjemne w użyciu oleje z substancjami emulgującymi, które w kontakcie z wodą zamieniają olej w delikatną łatwą do zmycia  piankę.

  Krok 2: Mycie skóry żelem lub pianką

  Po zakończeniu oczyszczania olejowego przystępujemy do drugiego etapu, czyli “mycia właściwego”. Ten etap ma na celu dokładne usunięcie resztek oleju, zanieczyszczeń i martwych komórek skóry, pozostawienie jej gotowej na następne etapy. Tu najlepiej użyć delikatnego mleczka, żelu lub kremowej pianki do mycia, który będzie odpowiedni dla cery suchej.

  Nałóż niewielką ilość produktu na wilgotną skórę i delikatnie masuj twarz przez kilka minut, skupiając się na miejscach problematycznych – okolice nosa, broda, brwi. Pamiętaj o linii włosów oraz o podbródku i szyi – w końcu na te okolice też nakładamy kosmetyki pielęgnacyjne i te do makijażu. Podczas mycia unikaj silnego pocierania, żeby nie do prowadzić do podrażnień skóry. Następnie spłucz skórę letnią wodą, dokładnie usuwając produkt.

  Najlepsze produkty do dwuetapowego oczyszczania cery suchej

  Olej lub mieszanki olejów do oczyszczania: jeśli nie przepadasz za etapem zmywania olejku – wybierz te, które emulgują – cała akcja jest wtedy łatwiejsza do przeprowadzenia.
  Balsamy lub masełka do oczyszczania: te kosmetyki składają się z olejów, ale mają stałą konsystencję – jak olej kokosowy w temperaturze pokojowej która roztapia się pod wpływem ciepła skóry.
  Żele do mycia: wybieraj delikatne żele oczyszczające, które nie zawierają mocnych detergentów ani substancji drażniących (SLS, SLES).
  Dwuetapowe oczyszczanie cery suchej to skuteczna metoda, która zapewnia dogłębne oczyszczenie skóry, jednocześnie utrzymując jej naturalne nawilżenie. Pamiętaj, że regularne oczyszczanie jest kluczowe, ale nie przesadzaj z częstotliwością, aby nie naruszyć naturalnej równowagi skóry i nie zniszczyć bariery hydrolipidowej. Przystosuj swoją rutynę do indywidualnych potrzeb Twojej skóry i ciesz się zdrową, nawilżoną cerą przez długi czas.

  Oczyszczona i co dalej?

  Po zmyciu kosmetyków z twarzy masz uczucie ściągnięcia i nie radzisz sobie z suchością skóry? Czas przejść do etapów które przyczynią się do wzmocnienia bariery lipidowej. Zastosuj tonik lub hydrolat, esencję lub mgiełkę antyoksydacyjną. Takie kosmetyki również łagodzą podrażnienia i przygotowują skórę do przyjęcia dalszych etapów pielęgnacji.

  Potrzebujesz pomocy przy wyborze kosmetyków i stworzeniu swojej rutyny pielęgnacyjnej? Zgłoś się do nas na Konsultację Kosmetologiczną, a nasz kosmetolog sprawdzi składy Twoich kosmetyków i stworzy spersonalizowaną pielęgnację dopasowaną do potrzeb Twojej skóry.

  Skontaktuj się z nami również na Facebooku i Instagramie lub dzwoń na nr 226022832

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments