Składniki aktywne
Substancje aktywne w kosmetykach to składniki, które mają rzeczywiste działanie na skórę. Nazywane są także substancjami czynnymi i przede wszystkim mają niwelować problem skórny, do którego zostały przeznaczone. Są najważniejszymi kosmetykami w całej formulacji, gdyż to na nie przede wszystkim patrzą konsumenci. Jednak nie sama zawartość definiuje ich działanie - w zależności od stężenia może ono znacznie się zmienić, jak w przypadku mocznika. Jak w takim razie znaleźć składnik aktywny dla siebie? Jeśli borykasz się z zaskórnikami, wybierz kwas salicylowy. Dla osób ze skórą podrażnioną polecamy wąkrotę azjatycką, pantenol, aloes, ceramidy i mocznik. Jeśli borykasz się z trądzikiem, wybierz kwasy AHA, kwas azelainowy, niacynamid lub ekstrakt z drzewa herbacianego. Natomiast jeśli Twoim głównym problemem są przebarwienia - oprócz kwasów AHA świetnie pomoże Ci alfa arbutyna.
Składniki aktywne to nie wszystko
Aby taki składnik zadziałał, musi mieć w formulacji odpowiednie warunki i pH. Za tworzenie konsystencji kosmetyku odpowiadają składniki bazowe - np. SLES w przypadku szamponów i oczywiście woda. Oprócz tego są składniki odpowiadające za konsystencję kosmetyku - w końcu żel nie zrobi się z samej wody, trzeba go zagęścić. Oprócz tego są promotory przejścia, które pomagają wniknąć składnikom aktywnym wgłąb skóry; oraz oczywiście konserwanty, czyli podstawa każdego kosmetyku. To one dają nam bezpieczeństwo stosowania kosmetyków w określonym czasie od otwarcia. Bez nich kosmetyk by nie istniał.
Kwas hialuronowy - przegląd najlepszych kosmetyków
Witamina C - kosmetyki. Najlepsze serum z witaminą C
Retinol i retinoidy - co musisz wiedzieć o kuracji retinolem?
Zarówno retinol, jak i inne retinoidy to związki organicze pochodnej witaminy A, która jest uznawana za jedną z najważniejszych witamin młodości, przede wszystkim z uwagi na działanie przeciwstarzeniowe oraz stymulujące komórki do odnowy. Jest jednocześnie jedną z najlepiej przebadanych substancji w przemyśle kosmetycznym. Jak wiemy, witamina A należy do grupy 4 witamin rozpuszczalnych w tłuszczach , dzięki czemu dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka i tym samym działa efektywniej niż składniki rozpuszczalne w wodzie.
Bakuchiol, czy to roślinny retinol? Najlepsze kosmetyki z bakuchiolem
Bakuchiol to składnik kosmetyków, który ostatnio bardzo zyskał na popularności. Dlaczego? To świetny zamiennik retinolu, zwłaszcza dla osoób które z różnych powodów nie mogą go używać. Chcecie dowiedzieć sie o najlepszych produktach z bakuchiolem? Jeśli tak, czytajcie dalej.
Algi na twarz - jak działają algi w kosmetykach?
Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach - zadbaj o mikrobiom skóry
Witamina C w pielęgnacji skóry - 3-O-Ethyl Ascorbic Acid
Kwas mlekowy na twarz i ciało. Kosmetyki z kwasem mlekowym
Glinki - jak stosować? Rodzaje glinek do twarzy
Ceramidy - czym są i jakie jest ich działanie?
Ascorbyl glucoside w pielęgnacji - czego jeszcze nie wiesz o tej witaminie C?
Niacynamid w kosmetyce - jak działa i jakie są jego właściwości?
Aloes - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Wąkrota azjatycka w kosmetyce - co musisz o niej wiedzieć?
Śluz ślimaka w kosmetyce - najlepsze kosmetyki ze śluzem ślimaka
Najlepsze kosmetyki z witaminą C - postaw na rozświetlenie skóry
Składniki kosmetyków - przenikanie przez skórę
Timeless Skin Care - przewodnik po produktach
W jakiej kolejności nakładać krem, serum, tonik czy kwas?
Bardzo często, dostajemy od Was pytania: „Czy po tym produkcie powinnam zastosować krem?”, ”Czy najpierw powinnam zastosować serum, czy ampułkę?” albo „Czy ten produkt może być ostatnim krokiem w pielęgnacji?”.
W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam odpowiedzieć na te pytania i opowiedzieć, w jakiej kolejności powinniśmy stosować kosmetyki, aby wzmocnić ich działanie i czerpać jak najwięcej z pielęgnacji.