Fotoalergia a fototoksyczność – czym są i jak sobie z nimi poradzić

0 2 5 min
Fotoalergia a fototoksyczność – czym są i jak sobie z nimi poradzić
Pielęgnacja twarzy
0 2 5 min

Spis treści

  Fotoalergia, choć może brzmieć nieco tajemniczo, jest zjawiskiem, które dotyka wielu osób. Podczas gdy wielu z nas cieszy się letnimi promieniami słońca, niektórzy mogą nieświadomie narażać swoją skórę na ryzyko jej doświadczenia. Czym jest fotoalergia, czym różni się od fototoksyczności, jak powstaje i jak się z nią uporać – tego dowiesz się w tym artykule.

  Co to jest fotoalergia?

  Fotoalergia (fotouczulenie) to reakcja immunologiczna skóry, która jest konsekwencją połączenia ekspozycji na promieniowanie UV oraz składników fotouczulających w kosmetykach lub lekach. Może się wydawać zaskakujące, ale to światło, które na co dzień uznajemy za przyjazne i zdrowe, niekiedy może stać się przyczyną nieprzyjemnych doświadczeń. Gdy twoja skóra po ekspozycji na słońce zaczyna nagle swędzieć, puchnąć, pojawia się na niej wysypka lub inne niepokojące zmiany, to znak, że mogło dojść do fotoalergii.

  Fototoksyczność a fotoalergia – czym się różnią?

  Pomimo tego, że zarówno fototoksyczność, jak i fotoalergia są wynikiem ekspozycji skóry na światło słoneczne, ich przyczyny i mechanizmy działania różnią się od siebie.

  Reakcja fototoksyczna

  Fototoksyczność objawia się, gdy pewne substancje na skórze lub w skórze (na przykład kosmetyki, perfumy, leki) stają się toksyczne po bezpośrednim naświetleniu światłem UV. Reakcja pojawia się szybko, objawy mają charakter lokalny, który ogranicza się do obszaru naświetlonego. Możesz zauważyć objawy przypominające oparzenie słoneczne, tj. zaczerwienienie, pieczenia, a nawet pęcherze. Reakcja fototoksyczna nie angażuje układu immunologicznego, występuje częściej niż reakcja fotoalergiczna i może dotknąć każdego, niezależnie od predyspozycji alergicznych.

  Reakcja fotoalergiczna

  Reakcja fotoalergiczna z kolei jest bardziej złożonym zjawiskiem, występuje rzadziej i tylko u osób predysponowanych, oraz wiąże się z zaangażowaniem układu immunologicznego organizmu. Po ekspozycji na światło, w połączeniu z określonymi substancjami chemicznymi, system odpornościowy błędnie identyfikuje te substancje jako zagrożenie, co prowadzi do reakcji alergicznej. Objawy fotoalergii mogą się pojawić na znacznie większych obszarach skóry najczęściej poprzez świąd i wyprysk kontaktowy w postaci grudek.

  Rozróżnienie tych dwóch rodzajów reakcji jest znaczące, aby odpowiednio się z nimi uporać. Przeczytaj, jak jeszcze dokładniej rozpoznać fotouczulenie.

  Jak rozpoznać fotouczulenie – objawy

  Rozpoznawanie objawów fotouczulenia to pierwszy krok do podjęcia kolejnych działań. Na które symptomy warto zwrócić uwagę?

  Objawy te mogą się pojawić od kilku minut do kilku godzin po ekspozycji na słońce w przypadku fototoksyczności, natomiast w przypadku fotoalergii mogą się opóźniać, pojawiając się nawet po 2-3 dniach.

  Co powoduje odczyn fototoksyczny?

  Odczyny fototoksyczne mogą być wywołane przez różne substancje zawarte na przykład w kosmetykach, perfumach oraz lekach. Do najczęściej oddziałujących substancji należą:

  Zioła fotouczulające

  Niektóre związki roślinne mogą powodować fotouczulenie. Lista potencjalnych roślin i ich pochodnych jest długa, a do najbardziej popularnych z nich należą:

  Substancje fotouczulające

  Jednymi z najczęstszych czynników wywołujących reakcję fototoksyczną są leki. Niektóre antybiotyki, leki stosowane przeciwzapalnie, leki przeciwgrzybicze i inne mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Jeśli przyjmujesz leki, zawsze konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą na temat ich potencjalnych efektów ubocznych, aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń.

  Witaminy fotouczulające

  Do witamin o potencjale fotouczulającym można zaliczyć witaminę A, czyli też retinol i jego pochodne. Zastosowanie tych związków na skórę powinno być konsultowane z dermatologiem oraz zawsze powinno towarzyszyć mu stosowanie kremów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, tj. krem z SPF 50+.

  Dlatego też wszelkie kuracje retinolem i jego pochodnymi podejmowane są najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy promieniowanie słoneczne jest stosunkowo mniejsze, niż w miesiącach letnich i wiosennych.

  Fotouczulenie – jak leczyć?

  Leczenie fotouczulenia zależy od jego typu i nasilenia objawów. Jeśli u ciebie wystąpi, udaj się niezwłocznie do lekarza po profesjonalną pomoc. Tutaj z kolei dowiesz się ogólnych wskazówek po wystąpieniu fotoalergii oraz tego, w jaki sposób możesz zapobiec jej powstaniu, ponieważ jak wiadomo nie od dziś, zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć 🙂

  1. Unikanie dalszej ekspozycji na słońce – to podstawowy krok. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie czekaj i schowaj się przed ekspozycją na słońce, a jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, załóż odzież ochronną oraz kapelusz, które osłonią cię przed promieniowaniem.
  2. Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym – zawsze, kiedy jesteś na zewnątrz, a szczególnie w miesiącach letnich używaj kremów o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, czyli z oznaczeniem SPF 50+, które ograniczają promieniowanie ultrafioletowe przedostające się do skóry. Pamiętaj o regularnym ich reaplikowaniu, zwłaszcza po kontakcie z wodą.
  3. Odpowiednia pielęgnacja skóry – stosuj delikatne, niedrażniące kosmetyki, które pomogą utrzymać barierę ochronną skóry w równowadze i zapobiegną dalszemu podrażnieniu.
  4. Dieta i suplementacja – bądź świadomy, że niektóre pokarmy i suplementy (np. niektóre witaminy i zioła) mogą zwiększać wrażliwość na światło. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

  Zapobieganie fotouczuleniu jest szczególnie ważne, gdy planujesz spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu lub wyjeżdżasz na wakacje w słoneczne miejsca. Teraz kiedy już wiesz, czym jest fotoalergia i fototoksyczność, jak je rozpoznać i dlaczego powstają, możesz świadomie im zapobiec oraz w przypadku ich wystąpienia podjąć dalsze kroki. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów fotouczulenia nie zwlekaj z konsultacją dermatologiczną.

  Jeśli jednak potrzebujesz pomocy lub masz wątpliwości, skontaktuj się z naszymi kosmetologami poprzez formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dzień dobry
  Poraz pierwszy spotkało mnie coś tak odrażającego co spowodowało u mnie silny niepokój związany z oszpeceniem skóry od ramion aż do nadgarstków. Zaczęło się od koszenia sporego obszaru trawy na której rosły przeróżne chwasty nawet te nieco większe przypominający przerośnięty koper.. Kosiłem w słoneczny dzień w podkoszulce. Przylbica na twarz i jadę z tym zielskiem kosą spalinową. Fragmenty zielska przylegały do ubran i odsłoniętych rąk i ramion. Dzień drugi to samo i już tego drugiego dnia zauważyłem dziwne plamy ,kreski i krosty. Na trzeci dzień koszenia również w upalny słoneczny dzień moje ramiona i ręce pokryte były czerwonymi krostami nieregularnych kształtów dokładnie tam gdzie sięgnęło mnie ta przeklęta trawa i inne przeklęte zielska. Twarz osłonięta była przylbica więc tylko trochę zielska dostało sie też w okolice karku. Krosty lekko pieką i swędzą.. dodam, że nigdy wcześnie nie kosilem tak sporego obszaru trawy, a na słońce nigdy nie miałem uczulenia, zawsze pięknie łapie mnie opalenizna. Odrazu skojarzyłem, że tam gdzie było skoszone zielsko na skórze tam są dziwne odczyny. Spodnie miałem długie z uwagi, że praca z kosą spalinową nie jest tak bezpieczna jak to się może wydawać, uderzenie żyłką w kamień, kawałek szkła czy butelkę przysłonięta trawą mogą pokaleczyć nogi. Minął już tydzień, a krosty i plamy nie schodzą. Na słońce wychodze ubrany w długi rękaw. Wstyd pokazać się ludziom, bo wygląda to jak jakaś zaraża i choć ja juz wiem co mi dolega to osąd ludzi niezaznajomionych z przyczyną i jej skutkami może prowadzić do bardzo niemiłych pomówień. Chciałbym tylko dowiedzieć się czy są szanse , że to zniknie? iJak to leczyć czy mam już poprostu zacząć przyzwyczajać sie do nowego wyglądu mojej skóry i dzikich pojrzeń jak na trędowatego mijających mnie osób.

  Last edited 11 dni temu by Tom

  Taką reakcję i zmiany na skórze należy koniecznie skonsultować z lekarzem (dermatologiem lub na początek nawet lekarzem rodzinny). Po obejrzeniu skóry na żywo lekarz będzie w stanie trafnie zdiagnozować jej stan i dobrać odpowiednie leczenie jeśli będzie ono wymagane🙂