Czy jesteś szczęśliwą posiadaczką loków? Jeśli tak, to na pewno wiesz, jak duży kłopot potrafią sprawiać na co dzień. Włosy kręcone są urocze, ale ich właściwa pielęgnacja bywa prawdziwym wyzwaniem. Często możesz borykać się z problemami takimi jak nadmierne puszenie, łamliwość, suchość, czy plątanie się. Co więcej, stylizacja włosów kręconych może zajmować godziny – i jednocześnie nie zawsze prowadzi do satysfakcjonujących efektów.
Ale nie martw się: przychodzę Ci z pomocą. Już teraz odmień swoje postrzeganie pielęgnacji kręconych włosów i poznaj skuteczne strategie i praktyczne porady, które pomogą Ci zrozumieć i pokochać swoje unikalne loki. To co, do dzieła? Pozwól swoim kręconym włosom rozbłysnąć i przyciągaj spojrzenia gdziekolwiek jesteś!
Włosy kręcone są tajemnicze, pełne sprzeczności i niepowtarzalne – loki lokom nierówne, każde mogą wyglądać trochę inaczej. Naturalnie sprężyste, i pełne objętości czy puszyste i niesforne? Poznaj tajemnice włosów kręconych i dowiedz się, co czyni je tak niezwykłymi.
Kręcone włosy są jak osobiste odciski palców – nie ma dwóch identycznych. Ale dlaczego tak się kręcą? To wszystko zaczyna się od komórek w naszej skórze głowy, które tworzą włosy. Te komórki produkują keratynę – białko, które buduje włosy – w taki sposób, że tworzy spirale czyli loki.
Geny, które dziedziczymy od rodziców, też wpływają na to, jak bardzo włosy będą kręcone. One decydują o kształcie i wielkości mieszków włosowych, co bezpośrednio wpływa na to, jak ostatecznie wyglądają włosy. Ale to nie tylko geny mają tu istotne znaczenie. Na wygląd włosów wpływają też inne czynniki wewnętrzne zewnętrzne, jak np. twój stan zdrowia, pogoda, klimat czy dieta.
Ciekawe jest to, że nawet jeśli masz kręcone włosy, to każdy z nich może się kręcić na inny sposób. Możesz mieć luźne fale, ciasne spirale albo coś pomiędzy. Wszystko to sprawia, że pielęgnacja kręconych włosów to nie lada wyzwanie – i te metody pielęgnacji, które mogły zadziałać u twojej koleżanki czy znajomego nie zawsze przyniosą równie zadowalające efekty dla twoich loków. Warto zatem dobierać pielęgnację odpowiednio dobraną do twoich osobistych potrzeb.
W świecie kręconych włosów, fale i loki to dwie bardzo różne kategorie, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne. Zarówno jedne, jak i drugie dodają objętości i są wyrazem naturalnej różnorodności, jednak ich struktura i pielęgnacja diametralnie się różnią.
Fale, oznaczane w skali krętości jako typ 2, charakteryzują się łagodnym, luźnym zakrętem, przypominającym kształt litery S. Mają tendencję do bycia grubszymi i cięższymi niż loki, co często skutkuje ich opadaniem. Fale mogą wymagać produktów dodających objętości, aby utrzymać swój kształt i nie opadać pod ciężarem własnej masy.
Loki, natomiast, zwane też typem 3, mają znacznie intensywniejsze, sprężyste skręty, które mogą przybierać kształt spirali. Loki są zazwyczaj lżejsze i delikatniejsze, ale także bardziej podatne na suchość i łamliwość. Ich pielęgnacja zazwyczaj wymaga większej ilości nawilżania i ochrony przed uszkodzeniami.
By zrozumieć, czego twoje włosy potrzebują najbardziej, warto zacząć od rozpoznania ich typu. Możesz poczytać więcej o rodzajach skrętu włosów w tym wpisie, a dla ułatwienia procesu dołączamy krótką infografikę.
Pielęgnacja włosów kręconych może być nieco trudniejsza niż w przypadku innych typów włosów, a to ze względu na unikalne problemy, które mogą pojawić się wraz z kręconą strukturą. Zrozumienie, skąd te problemy wynikają, to klucz do skutecznego ich rozwiązania.
Sucha skóra głowy i suche końcówki włosów to często spotykany problem u osób z lokami. Wszystko dlatego, że naturalne oleje wydzielane przez skórę głowy mają trudności z pokonaniem drogi w dół kręconego włosa, co prowadzi do suchości.
Porowata struktura włosa to kolejna rzecz, która prowadzi do problemów: loki są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co może prowadzić do łamliwości i uszkodzeń. Z tego powodu jest im też trudniej zatrzymać w sobie wilgoć, co prowadzi do utraty definicji i skrętu. A podniesione łuski włosa, z kolei, są przyczyną puszenia.
Każdy z tych problemów – suchość, łamliwość, utrata skrętu, czy puszenie – ma swoje korzenie w podstawowej potrzebie nawilżenia włosów. Bez właściwego nawodnienia, każda z tych kwestii może się nasilić i prowadzić do tego, że zamiast pięknych loków i unikalnej fryzury będziemy mieli do czynienia ze stosem siania. Wybierając produkty i rutynę pielęgnacyjną trzeba pamiętać, że właściwe nawilżenie jest nie tylko dodatkiem, ale absolutną podstawą w pielęgnacji włosów kręconych.
Czas na praktykę! Zrozumienie specyfiki włosów kręconych to ważny krok, ale teraz musimy przełożyć tę wiedzę na konkretne działania. Więc jeśli zastwanawiasz się, jak dbać o włosy kręcone, oto podstawowe rzeczy, które musisz wiedzieć.
Pielęgnacja włosów kręconych zawsze zaczyna się od mycia, a więc nie zapominaj o ważności tego kroku. Oto kilka podstaw mycia włosów kręconych:
Nawilżanie włosów kręconych jest absolutnie kluczowe, aby zachować ich zdrowy wygląd i uniknąć problemów związanych z suchymi, łamliwymi czy matowymi włosami. Oto kilka porad, które pomogą Ci zadbać o odpowiednie nawilżenie swoich loków.
Kręcone włosy są często bardziej narażone na uszkodzenia, dlatego sposób, w jaki je suszymy, ma kluczowe znaczenie. Oto o czym musisz pamiętać, żeby utrzymać zdrowy wygląd swoich loków i podkreślić ich skręt.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem pielęgnacji włosów kręconych jest stylizacja. To dzięki niej zdefiniujesz swoje loki, dodasz im objętości, a także zabezpieczysz je przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak wilgotność czy wiatr. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podczas stylizacji włosów kręconych.
Pamiętaj, że każde włosy są inne, więc może zająć trochę czasu, zanim znajdziesz swoją idealną rutynę stylizacji. Dowiedz się więcej o tym, jak dobrać metodę stylizacji do swoich włosów w tym wpisie.
Tak, ale w odpowiedni sposób. Czesanie loków mocno różni się od czesania włosów prostych – często prowadzi do uszkodzeń i skutkuje rozczochraniem się i puszeniem się loków. Dlatego że włosy kręcone najlepiej jest rozczesywać, kiedy są mokre i mniej podatne na uszkodzenia.
Proces jest prosty: po umyciu nałóż na włosy odżywkę (pomoże to zniwelować tarcie), i delikatnie „rozczesz” włosy palcami. Unikaj szczotek do włosów, a jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowego rozplątania, używaj do tego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalnej szczotki do włosów kręconych. Czesz włosy delikatnie, zaczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się w górę, aby uniknąć zrywania i łamania loków.
Kosmetyki do włosów kręconych to prawdziwe produkty do zadań specjalnych. Mają w sobie wszystkie odpowiednie składniki, by twoje włosy były odpowiednio nawilżone, a skręt trzymał się przez cały dzień. Dlatego, jeśli chcesz regularnie cieszyć się dobrą fryzurą, warto zaopatrzyć sie w te perełki. Oto kilka rzeczy, które warto dodać do swojej włosowej kosmetyczki, jeśli masz falowane lub kręcone włosy:
PEH, to inaczej proteiny, emolienty i humektanty. Równowaga tych składników jest podstawą każdej pielęgnacji włosów, o czym już pisaliśmy w tym wpisie. Proteiny (na przykład keratyna, jedwab, czy proteiny roślinne) pomagają wzmocnić strukturę włosa, emolienty (takie jak oleje i masła) dodają blasku i miękkości, a humektanty (takie jak gliceryna czy aloes) przyciągają wilgoć z otoczenia do włosów. Jeśli chcesz zbalansować te składniki w swojej pielęgnacji, warto zaopatrzyć się w odżywki różnych rodzajów, i używać ich naprzemiennie.
To kosmetyk, który możesz zaaplikować na mokre włosy podczas stylizacji lub nawet na włosy suche, i pozostawić aż do następnego mycia. Dzięki odżywkom bez spłukiwania włosy kręcone zyskują dodatkową ochronę przed utratą wilgoci i uszkodzeniami mechanicznymi, a składniki PEH w tych produktach pomagają zwiększyć elastyczność i sprężystość skrętu.
Produkty tego typu pomagają „usprawnić” naturalny skręt włosów, dzięki czemu są bardziej zdefiniowane i mniej podatne na puszenie. Bedą one szczególnie pomocne, jeśli masz włosy falowane, które nie chcą utrzymać skrętu. Nanoś krem do zdefiniowania loków na mokre włosy na etapie stylizacji, po odżywce bez spłukiwania (jeśli z niej korzystasz) i przed żelem.
Żele do stylizacji są niezbędne, jeśli chcesz utrzymać skręt przez cały dzień. Nakładaj je na mokre włosy, zgnieć je, by loki dobrze się zdefiniowały, i zostaw do wyschnięcia. Po takiej procdurze na włosach często robi się twarda „skorupa” – nie bój się je, ona zabezpiecza włosy przed utratą nawilżenia podczas procesu suzenia. Kiedy loki już będą suche, rozbijesz ją, delikatnie zgniatając włosy.
Używanie masek do włosów to intensywny zabieg nawilżający i odżywiający. Dobrze jest zastosować maskę co najmniej raz w tygodniu, a jeśli myjesz włosy codziennie, to raz na 2-3 mycia, aby dostarczyć włosom składników odżywczych, których mogą potrzebować.
Olejki działają jako silne emolienty, zamykając wilgoć w strukturze włosa. Mogą być stosowane jako dodatek do kremów lub odżywek, lub na sucho, aby dodatkowo zabezpieczyć włosy przed utratą wilgoci. Dobrze jest nałożyć olejek na końcówki włosów, by zapobiec ich rozdwajaniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dobierać kosmetyki do pielęgnacji loków? Przeczytaj ten wpis o kosmetykach do włosów kręconych.
Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów kręconych. Jak widzisz, dobór odpowiednich kosmetyków i technik jest kluczowy do utrzymania zdrowia i piękna Twoich loków. Z prawidłową rutyną, Twoje kręcone włosy będą cieszyć się zdrowiem, sprężystością i blaskiem na co dzień.
Mam nadzieję, że skorzystasz z moich porad, ale jeżeli jednak masz jakieś wątpliwości, skorzystaj z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?