Skóra głowy – jak o nią dbać? Rady od trycholożki!

0 0 5 min
Skóra głowy – jak o nią dbać? Rady od trycholożki!
Włosy
0 0 5 min

Spis treści

  Pielęgnacja skóry głowy to temat bardzo złożony. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na naszej skórze istnieje różnorodne środowisko mikroorganizmów, dbających o równowagę. Dokładnie tak samo dzieje się z owłosioną skórą głowy! A powszechnie wiadomo, że tylko zdrowa skóra głowy da nam efekt w postaci pięknych i zdrowych włosów. Pod hasłem dbania o włosy kryje się tak naprawdę dbanie o siebie. Jak więc utrzymać skórę głowy w doskonałej kondycji?

  Holistyczne podejście do skóry głowy

  Jest tylko jedna właściwa droga — holistyczna. Warto zacząć od tego, że skóra to żywy narząd- ma swoją określoną budowę, podlega podziałom komórkowym, ma także układ krwionośny zapewniający skórze i włosom dostarczenie niezbędnego tlenu, hormonów czy składników odżywczych. To tutaj, od środka, zaczyna się kluczowa pielęgnacja skóry głowy.

  Jak dbać o włosy i skórę głowy kompleksowo?

  Dieta dla włosów skóry głowy

  Włosy są stworzone w głównej mierze z keratyny, która jest białkiem. Średnie spożycie dla zdrowych osób to ok. 1 gram białka na każdy kilogram masy ciała – to podstawowy składnik w naszej diecie i powinien stanowić ok. 30% dziennego zapotrzebowania.

  W diecie dla zdrowych włosów nie zapomnij także o witaminach z grupy B, żelazie, cynku, selenie, kwasach omega-3, witaminie E. To, co jesz i jak jesz, będzie widać także na skórze głowy. Oś jelito-mózg-skóra wywodzi się z ektodermy, dokładnie jak nasz układ pokarmowy. To bardzo ważny filar w dbaniu o piękne włosy.

  Nawodnienie to klucz

  Woda to kluczowy punkt w pielęgnacji skóry głowy i włosów, jej odpowiednie spożycie może zniwelować nawet kruchość i łamliwość włosów. Prawdziwe nawilżenie włosa także bierze się od środka, od zewnątrz możemy działać tylko doraźnie.

  Sen, regeneracja, regulacja rytmu dobowego

  Nasze włosy, jako mikroorgany posiadają mechanizmy samoregulacji i podlegają ścisłym uwarunkowaniom hormonalnym, te z kolei są regulowane dobowo – tylko działanie zgodne z ich rytmem będzie korzystne dla włosów.

  Umiarkowana aktywność fizyczna

  Prawidłowe krążenie, usuwanie zbędnych toksyn i wolnych rodników, redukcja stresu- to tylko kilka pozytywnych aspektów działających na każdy włos dzięki regularnemu uprawianiu sportu. Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci radość, a korzyści będzie znacznie więcej.

  Techniki mycia włosów

  Nie tylko to, co nakładamy na skórę głowy, ale też jak to robimy, ma ogromne znaczenie. Nieprawidłowe oczyszczanie skóry w codziennej pielęgnacji, błędne stosowanie produktów, zbyt długi lub zbyt krótki czas nakładania, niedokładne spłukiwanie – to wszystko będzie skutkować nieprzyjemnymi objawami ze strony skóry.

  Prawidłowy mikrobiom

  Na naszej skórze głowy znajdują się mikroorganizmy, które stanowią indywidualny mikrobiom dla każdego z nas. Jest wręcz porównywalny do odcisku palca — niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju, każde jego rozchwianie będzie powodować problemy skórne.

  Dokładne oczyszczanie skóry głowy

  Większość osób zgłaszających się do gabinetu trychologicznego ma nieprawidłowo oczyszczoną skórę i to stanowi podłoże do wielu problemów skórnych. Oprócz odpowiednio dobranego szamponu nie można pominąć odpowiednio dobranego peelingu! W pielęgnacji wyróżniamy peelingi chemiczne (może to być peeling enzymatyczny lub kwasowy) oraz peelingi mechaniczne. Peeling skóry głowy nie tylko daje dokładne oczyszczenie, pozbywając się warstwy zrogowaciałych, martwych komórek naskórka, ale także może pośrednio wspomagać wzrost włosów, przez to, że poprawia ukrwienie skóry głowy, a nawet może przedłużać świeżość i wpływać na zwiększoną objętość. To bardzo ważny element pielęgnacji.

  Poprawne mycie skóry głowy:

  • Myjemy skórę głowy odpowiednio dobranym do potrzeb skóry szamponem. Pamiętaj, by przed myciem włosy rozczesać – to pozwoli uniknąć niepotrzebnego szarpania po myciu, powodującego łamanie i wypadanie włosów.
  • Mycie wykonujemy dwukrotnie. Pierwsze mycie ma za zadanie pozbyć się powierzchownej warstwy kurzu, łoju, brudu i dokładnie zwilży całą skórę głowy. Przy drugim myciu dajemy szansę zadziałać składnikom aktywnym formuły, dlatego też pozostawiamy pianę na kilka minut zgodnie z zaleceniem producenta. Do mycia stosujemy wodę letnią.
  • Do mycia skóry głowy używamy opuszków palców i staramy się dotrzeć do każdej przestrzeni między włosami. Myjemy skórę, nie włosy! Ściekająca piana doskonale poradzi sobie z umyciem łodygi włosa.
  • Masaż przy myciu wykonujemy dokładnie i delikatnie – to ma być dla nas relaksujące. Nie pomijamy żadnej części jak np. zakola czy potylica.
  • Ważnym krokiem jest dokładne spłukanie szamponu- tak, by na skórze nie pozostały resztki produktu.

  Najczęstsze problemy skóry głowy i jak sobie z nimi radzić?

  Swędzenie, pieczenie, krostki

  Patologiczna mikroflora skóry głowy będzie powodować niepożądane skutki uboczne w postaci zwiększonej nadwrażliwości skóry głowy, jej pieczenia, swędzenia a czasem nawet pojawienia się krostek czy zapalenia mieszków włosowych na powierzchni skóry głowy. Podstawą pielęgnacji, jeśli masz wrażliwą skórę głowy, jest przede wszystkim przywrócenie prawidłowego mikrobiomu. Aby tego dokonać, przede wszystkim należy wspomóc naturalną fizjologię skóry głowy, zapewnić jej odpowiednie pH, dzięki szamponom o wspierającej formulacji i pH w okolicach zbliżonych do pH skóry (4,5-5,5). W przypadku takich dolegliwości szczególnie warto udać się do specjalisty i wykonać dodatkowe badania diagnostyczne w postaci badań mykologicznych.

  Skóra sucha

  Sucha skóra bardzo często objawia się w postaci zaczerwienienia, napięcia i ściągnięcia, bywa też matowa i szorstka, a nawet w konsekwencji niedostatecznego nawilżenia może powodować wzmożone przetłuszczanie, które wówczas nazywamy łojotokiem suchym. Jeśli masz suchą skórę głowy, jak łatwo się domyślić, przede wszystkim warto zadbać o nawilżenie. Jak to zrobić? Szukaj substancji aktywnych, które będą mieć właściwości zatrzymywania nawilżenia w skórze lub same w sobie będą nawilżać. Zwróć także uwagę na szampon. Nie powinien silnie redukować warstwy hydrolipidowej, warto więc, by był oparty na łagodniejszych detergantach.

  Co może pogarszać stan skóry głowy?

  • Środki do stylizacji jak np. lakiery do włosów, które stosowane zbyt często mogą nasilać problemy,
  • środki do koloryzacji – farby, rozjaśniacze – podobnie mogą zaostrzać przesuszenie skóry,
  • zmiany temperatur, suszenie gorącym nawiewem i klimatyzację – suche powietrze, gwałtowne zmiany temperatur- to coś, czego nasza skóra głowy nie lubi,
  • źle spłukiwane produkty – pozostałości po detergentach niestety także będą się przyczyniać do swędzenia, pieczenia- pamiętaj o ich dokładnym spłukiwaniu,
  • alergie, choroby skóry jak atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, hashimoto- mogą także manifestować się na skórze głowy w postaci suchości.

  Skóra przetłuszczająca się

  Przetłuszczanie skóry głowy to normalny, fizjologiczny objaw- w ten sposób skóra reguluje swoje nawilżenie i nawilżenie łodygi włosa. Problem pojawia się dopiero w momencie, kiedy pojawia się wzmożone wydzielanie sebum. Więc jeśli musisz myć skórę głowy codziennie a skóra i tak nie jest w zadowalającym stanie- warto dowiedzieć się co może być tego przyczyną. A przyczyn może być całe mnóstwo. Z pewnością taka skóra wymaga szczególnej opieki i holistycznego podejścia, bo najczęściej wskazuje na problemy z gospodarką cukrową i/lub hormonalną. Aby nie dopuścić do kolejnych niepożądanych skutków jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, skóra musi być odpowiednio pielęgnowana i dobrze oczyszczana, a także wspomagana środkami seboregulującymi.

  Co jeszcze ma wpływ na nadmierną pracę gruczołów łojowych?

  • Nadmierny stres,
  • duże ilości cukrów prostych w diecie,
  • zaburzenie frakcji cholesterolu,
  • – zaburzenia hormonalne szczególnie hiperandrogenizm i hiperprolaktynemia.

  Niestety wyżej wymienione dolegliwości mogą mieć znacznie poważniejsze podłoże niż błędy pielęgnacyjne, dlatego po diagnozę warto udać się do specjalisty- trychologa, który wykona i zleci niezbędne badania w celu pogłębienia diagnostyki, bo tylko zadziałanie na przyczynę problemu będzie w stanie go zredukować lub nawet całkowicie wyeliminować.

  Potrzebujesz pomocy przy wyborze kosmetyków i stworzeniu swojej rutyny pielęgnacyjnej? Zgłoś się do nas na Konsultację Kosmetologiczną, a nasz kosmetolog sprawdzi składy Twoich kosmetyków i stworzy spersonalizowaną pielęgnację dopasowaną do potrzeb Twojej skóry.

  Skontaktuj się z nami również na na Facebooku i Instagramie lub dzwoń na nr 226022832.

  Justyna Grzelak
  Trycholog

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments