Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

Kwas hialuronowy - przegląd najlepszych kosmetyków


Ten tekst przeczytasz w 6 minut.

Kwas hialuronowy na twarz w kosmetykach

Kwas hialuronowy na twarz w kosmetykach małe

Kwas hialuronowy to składnik, który już od wielu lat znajduje zastosowanie w kosmetykach, medycynie estetycznej, a nawet farmacji. Dla naszej skóry. kwas hialuronowy ma wyjątkowe znaczenie: dba o jej prawidłowe nawilżenie, elastyczność i spowalnia proces starzenia się skóry.

Ze względu na szerokie zastosowanie i korzyści, jakie przynosi skórze, producenci chętnie stosują kwas hialuronowy w swoich kosmetykach i obecnie ich wybór jest bardzo duży. Tylko, który wybrać? Mam nadzieję, że uda mi się pomóc! W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą najlepszymi kosmetykami zawierającymi kwas hialuronowy, które testowałam w ostatnim czasie.

Kwas hialuronowy - co to za substancja?

Zanim przejdziemy do zestawienia, najpierw trochę teorii. Z reklam, które do nas docierają, można by wywnioskować, że kwas hialuronowy to niemal 'magiczna' substancja, która naprawi każdy problem skórny. Jednak jako zwolenniczka świadomej pielęgnacji uważam, że poza zapewnieniami producenta i recenzjami innych osób, warto nieco lepiej poznać dany składnik kosmetyczny, jego właściwości i zastosowanie oraz sprawdzić jakie korzyści może dać naszej skórze.

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka, m.in.: w skórze, ciele szklistym oka i mazi stawowej, jako budulec ścian naczyń krwionośnych. W organizmach żywych (bo nie tylko człowieka, ale także zwierząt) najczęściej występuje w postaci soli sodowej: hialuronianu sodu.

Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy jest polisacharydem i jego główną właściwością, którą doceniamy w kosmetyce, jest zdolność wiązania wody.

Kwas hialuronowy - właściwości


 • zapewnia prawidłowe nawilżenie,
 • działa kojąco i łagodząco,
 • działa przeciwzapalnie,
 • zmniejsza podrażnienia,
 • wiąże wodę w naskórku,
 • poprawia elastyczność skóry,
 • wspomaga procesy gojenia i regeneracji,
 • spowalnia starzenie się skóry,
 • to humektant, czyli substancja nawilżająca,
 • przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka,
 • działa antyoksydacyjnie wyłapując wolne rodniki,
 • wiąże wodę i hamuje jej odparowywanie ze skóry,
 • chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
 • tworzy okluzję na powierzchni skóry, która ogranicza uciekanie wody przez naskórek (TEWL).

POD JAKIMI NAZWAMI KRYJE SIĘ KWAS HIALURONOWY?

Kwas hialuronowy możecie znaleźć pod różnymi nazwami. Mimo wszystko wszystkie pełnią niemalże takie same funkcje.
 • Hyaluronic Acid - kwas hialuronowy, polisacharyd, ma dużą cząsteczkę, zostaje na powierzchni skóry i tworzy delikatny film ochronny, który zapobiega odparowywaniu wody z naskórka.
 • Sodium Hyaluronate - hialuronian sodu, sól sodowa kwasu hialuronowego, występuje naturalnie w organizmie, ma dużą zdolność do wiązania cząsteczek wody,
 • Sodium Hyaluronate Crosspolymer - pochodna kwasu hialuronowego, wiąże i zatrzmuje wodę w skórze.
 • Sodium Acetylated Hyaluronate - acetylowany hialuronian sodu, tzw. “kwas superhialuronowy”, ma duże powinowactwo do skóry, długo utrzymuje w niej wilgoć.
 • Hydrolyzed Sodium Hyaluronate - hydrolizowany hialuronian sodu, ma bardzo niską masę cząsteczkową, nawilża skórę.
 • Hydrolyzed Hyaluronic Acid - hydrolizowany kwas hialuronowy, powstaje w wyniku reakcji hydrolizy. Ma niską masę cząsteczkową.

Rodzaje kwasu hialuronowego


Czy każdy kosmetyk z kwasem hialuronowym działa tak samo? Oczywiście nie. Wpływ na to ma stężenie kwasu hialuronowego oraz jego rodzaj.

Kwas hialuronowy ze względu na budowę dzieli się na 3 rodzaje:

LMW (Low Molecular Weight), czyli małocząsteczkowy kwas hialuronowy

Ma najmniejszą cząsteczkę, która dociera najgłębiej. Dzięki temu bardzo skutecznie nawilża skórę, a co więcej - zapewnia to nawilżenie przez długi czas.

MMW (Medium Molecular Weight), czyli średniocząsteczkowy kwas hialuronowy

Ma średnią wielkość cząsteczki i przenika do najbardziej powierzchownej warstwy naskórka. Daje natychmiastowy, jednak dosyć krótkotrwały efekt nawilżenia.

HMW (High Molecular Weight), czyli wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy

Jego cząsteczka jest na tyle duża, że pozostaje na powierzchni skóry. Tworzy tzw. film, który zapobiega utracie wody z naskórka oraz ochrania skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Im mniejsza cząsteczka, tym lepsza przenikalność. Wielkocząsteczkowy - duża cząsteczka kwasu hialuronowego działa na powierzchni skóry i nie jest w stanie przeniknąć głębiej. Czy to źle? Absolutnie nie. Ten rodzaj kwasu hialuronowego tworzy film na powierzchni skóry, który zapobiega utracie wody z naskórka i chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Średniocząsteczkowy kwas hialuronowy przenika nieco głębiej i poprawia nawilżenie skóry, natomiast małocząsteczkowy kwas hialuronowy skutecznie nawilża skórę i efekt, jaki daje, jest długotrwały.

Zastosowanie kwasu hialuronowego - dla kogo będzie najlepszy?

Szczególnie zadowolone działania kwasu hialuronowego będę cery suche, ale także mieszane i tłuste, które zmagają się z okresowym przesuszeniem. Polecam je także skórom dojrzałym i tym z pierwszymi oznakami starzenia, które zmagają się z utratą elastyczności i odwodnieniem. Korzyści ze stosowania kwasu hialuronowego docenią także osoby mające problem z wrażliwością skóry, którą kwas hialuronowy łagodzi i zmniejsza.

Kwas hialuronowy stosuje się również w pielęgnacji włosów. Jako humektant wiążę wodę i zapewnia im odpowiednie nawilżenie. Znajdziesz go w wielu odżywkach i maskach, np. Hairy Tale Cosmetics - Merhair - Bogata Humektantowa Maska, ale możesz także stosować czysty kwas hialuronowy jako podkład pod olej.

Ważna uwaga: kwas hialuronowy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią, dlatego bez obaw możesz go stosować w tym okresie.

Czy kwas hialuronowy złuszcza?

Ze względu na słowo kwas w nazwie zdarza się, że niektórzy podejrzewają go o działanie złuszczające, ale spokojnie, nic z tych rzeczy ;-). Kwas hialuronowy nie posiada takiego działania i może być stosowany w codziennej pielęgnacji.

NAJLEPSZE KOSMETYKI Z KWASEM HIALURONOWYM


Czas na obiecane zestawienie! Przez kilkanaście tygodni testowałam różne preparaty zawierające kwas hialuronowy i poniżej pokażę Ci te, które najlepiej mi się sprawdziły.

Purito - DermHa-3 Serum - Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym

Purito - DermHa-3 Serum - Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym

Pierwszym produktem, który zdobył moje serce jest serum koreańskiej marki Purito. Serum z kwasem hialuronowym ma lekką żelową formułę i świetnie sprawdza się zarówno na noc, jak i na dzień pod makijaż. Serum odczuwalnie poprawia nawilżenie skóry, a przy tym jest lekkie i nie obciąża jej. Z tego powodu uważam, że polubią się z nim wszystkie typy cery. Dodatkowo, poza kwasem hialuronowym w postaci hialuronianu sodu, znajdziemy w nim lantoinę, pantenol, kwas azjatykowy i madekasowy, które działają łagodząco i podbijają nawilżenie. Serum zawiera także peptydy miedziowe, które wspomagają procesy gojenia i działają przeciwstarzeniowo. To także im serum zawdzięcza swój delikatnie niebieski kolor.
Formuła:lekka, wodno-żelowa.
Efekt:nawilżenie bez uczucia obciążenia.


Bioup - Kwas Hialuronowy 3%

Bioup - Kwas Hialuronowy 3%

Serum z kwasem hialuronowym marki Bioup to już bardziej treściwe serum. Ma żelową formułę, potrzebuje chwili, żeby się wchłonąć, ale odczuwalnie i silnie nawilża skórę. Zawiera 3 formy kwasu hialuronowego: ultramałocząsteczkowy (ULWM), małocząsteczkowy, (LMW) oraz wielkocząsteczkowy (HMW). Dwie pierwsze formy przenikają w głąb naskórka i skutecznie nawilżają, a trzecia z form tworzy na powierzchni skóry ochronny film, który zapobiega utracie wody, dzięki czemu nawilżenie jest długotrwałe. To serum będzie idealnym wyborem dla cer dojrzałych, z oznakami starzenia, a także dla osób ze skórą suchą i odwodnioną, które potrzebują porządnego nawilżenia.
Formuła:żelowa.
Efekt:silne i długotrwałe nawilżenie.


Geek & Gorgeous - HA 5 Rich - Serum z 5 Formami Kwasu Hialuronowego do Skóry Suchej i Odwodnionej

Geek & Gorgeous - HA 5 Rich - Serum z 5 Formami Kwasu Hialuronowego do Skóry Suchej i Odwodnionej

To kolejne serum z kategorii tych silniej odżywczych. Zawiera ono kwas hialuronowy w 5 różnych formach, który zapewnia prawidłowe nawilżenie wymagającej skórze. W serum znajdziesz także betainę i pantenol, które działają łagodząco i zmniejszają wrażliwość skóry. Mamy tu też jeden nietypowy składnik: ekstrakt z trzęsaka morszczynowatego, który dba odpowiednie nawilżenie i działa antyoksydacyjnie, czyli wspomaga prewencję przeciwstarzeniową. Serum polecam nie tylko skórze suchej, ale także osobom ze skórą normalną i mieszaną, która potrzebuje silniejszego nawilżenia.
Formuła: lekki żel.
Efekt:silne nawilżenie bez uczucia obciążenia.


Transparent Lab - Barrier Restoring Hydrating Cream - Rewitalizujący Krem do Twarzy

Transparent Lab - Barrier Restoring Hydrating Cream - Rewitalizujący Krem do Twarzy

Ten krem musiał się znaleźć w tym zestawieniu! Ma kremową, dosyć treściwą konsystencję, ale nie jest to typowy tłuścioch i nie obciąża skóry. Zawarty tutaj kwas hialuronowy zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, ceramidy i cholesterol wzmacniają barierę hydrolipidową i razem z fosfatydylocholiną zapobiegają zbyt szybkiej utracie nawilżenia. Znalazła się tu także witamina C, która rozjaśnia koloryt skóry i działa antyoksydacyjnie. Krem sprawdzi się na wielu rodzajach skóry: suchej, odwodnionej, dojrzałej, wrażliwej, ale też trądzikowej, która podczas kuracji dermatologicznych potrzebuje nawilżenia i regeneracji.
Formuła:kremowa.
Efekt:nawilżona, odżywiona i ukojona skóra.


Purito - DermHa-3 Liquid - Nawilżająco-Łagodzący Tonik

Purito - DermHa-3 Liquid - Nawilżająco-Łagodzący Tonik

Tonik z kwasem hialuronowym o działaniu nawilżającym to kolejny produkt z serii DermHa-3 Liquid i kolejny bardzo trafiony kosmetyk. Ma wodną konsystencję, ale nieco gęstszą niż 'klasyczne' wodne toniki, dzięki czemu nawilża skórę silniej. W składzie zawiera oczywiście kwas hialuronowy, pantenol, madekasozyd oraz kwas azjatykowy i madekasowy. Połączenie tych składników nawilża, wzmacnia barierę hydrolipidową oraz łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Tonik nie posiada atomizera, ale to nie problem: wylewam go na dłonie i wklepuję w skórę. Jeśli skóra jest przesuszona, zdarza mi się nakładać go kilkoma warstwami, co przekłada się na jeszcze lepsze nawilżenie. Podobnie jak w przypadku serum uważam, że sprawdzi się nie tylko do skóry suchej, ale także mieszanej i tłustej, które w danym momencie potrzebują większego nawodnienia.
Formuła: wodna (ale gęsta).
Efekt:podbite nawilżenie skóry.


Q+A - Hyaluronic Acid - Hydrating Cleanser - Nawilżająco-Łagodzący Żel do Mycia Twarzy z Kwasem Hialuronowym

Q+A - Hyaluronic Acid - Hydrating Cleanser - Nawilżająco-Łagodzący Żel do Mycia Twarzy z Kwasem Hialuronowym

Zestawienie zamyka żel oczyszczający zawierający kwas hialuronowy brytyjskiej marki Q+A. Z powodzeniem stosowałam go do porannego oczyszczania i jako drugi etap oczyszczania (po olejku lub balsamie) w pielęgnacji wieczornej. To dzięki temu, że żel dokładnie oczyszcza skórę, ale przy tym nie przesusza jej ani nie powoduje uczucia dyskomfortu. W swoim składzie zawiera kwas hialuronowy oraz ekstrakt z aloesu, które zapobiegają utracie nawilżenia i łagodzą skórę. Uważam, że żel ma świetny stosunek ceny do jakości, a dodatkowo jest bardzo wydajny. Jeśli szukasz dobrego produktu do oczyszczania i nie chcesz przepłacać, to będzie świetny wybór :-).
Formuła:żelowa.
Efekt:oczyszczona skóra, bez uczucia ściągnięcia.


Oferta kosmetyków z kwasem hialuronowym jest bardzo szeroka, dlatego mam nadzieję, że ten wpis okazał się pomocny i ułatwił Ci wybór odpowiedniego produktu :-). Koniecznie zajrzyjcie do produktów i sprawdźcie składy. :) Jeśli cały czas macie problem z suchą skórą i nie wiecie, jak skutecznie ją nawilżyć, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możecie również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2022
pixel