Jak opóźnić starzenie? Pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Jak opóźnić starzenie? Pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Każdy z nas dąży do zachowania młodego wyglądu jak najdłużej. Duże znaczenie w procesie starzenia się skóry odgrywa genetyka, styl życia oraz warunki środowiskowe, w jakich żyjemy, ale także pielęgnacja naszej skóry. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam kilka ważnych kroków, które warto podjąć w prewencji przeciwstarzeniowej oraz w momencie, kiedy pierwsze oznaki starzenia już się pojawią.

Nawilżenie

Odpowiednie nawilżenie skóry to podstawa przy każdym typie cery oraz w każdym wieku. Skóra odwodniona jest słabsza, bardziej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a to zdecydowanie wpływa na szybkość z jaką ulega starzeniu. Właściwie nawilżona skóra funkcjonuje prawidłowo, jest bardziej sprężysta, elastyczna, wytrzymała, a płytkie zmarszczki stają się mniej widoczne.

Ważne, aby kremy dobierać według zmieniających się potrzeb skóry oraz panujących warunków klimatycznych, na lato mogą być to kremy lżejsze o bardziej wodnej, żelowej konsystencji, na okres jesienno-zimowy treściwsze kremy. Również skóry dojrzałe, z powodu osłabionej bariery hydrolipidowej (ochronnej) naskórka, potrzebują bardziej odżywczych kremów z dodatkiem olei, ceramidów, które pozwalają zatrzymać wilgoć w naskórku na dłużej.

Jeśli krem nie nawadnia skóry wystarczająco warto włączyć do pielęgnacji wodne sera nawilżające(zawierające na przykład kwas hialuronowy), które dodatkowo podnoszą poziom nawilżenia.

Pamiętaj również o wypijaniu odpowiedniej ilość płynów każdego dnia :-)Ochrona przeciwsłoneczna

Słońce, pomimo życiodajnych i zdrowotnych korzyści, działa na naszą skórę szkodliwie. Proces zachodzących w skórze zmian pod wpływem promieniowania słonecznego nazywamy fotostarzeniem. W przebiegu tego procesu promieniowanie (w szczególności UVA) penetruje wgłąb skóry powodując uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny, naczyń krwionośnych, tkanek oraz bariery ochronnej skóry. Efektem tego są pojawiające się przebarwienia, zmarszczki, teleangiektazje oraz pogrubiona skóra.

Warto pamiętać, że pomimo niewielu słonecznych dni w Polsce promieniowanie UV, choć niewidoczne, dociera do nas również w zimę i pochmurne dni. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym warto więc stosować codziennie przez cały rok.

Antyoksydanty

Ilość wolnych rodników, które występują w naszym organizmie naturalnie zwiększa się pod wpływem stresu, nieodpowiedniej diety, promieniowaniu UV oraz szkodliwych warunków atmosferycznych. Ich zbyt duża ilość prowadzi do naruszania struktur komórek, zaburzenia ich funkcjonowania oraz nieprawidłowości zachodzących w syntezie kolagenu. Antyoksydanty, zwane również przeciwutleniaczami, zapobiegają powstawaniu wolnych rodników i ich szkodliwemu działaniu, działają także przeciwzapalnie, przeciwmutagennie i wzmacniająco na naczynia krwionośne.

Dlatego tak ważne jest spożywanie bogatych w nie pokarmów oraz stosowanie kosmetyków z ich zawartością. Do antyoksydantów należą m.in. witaminy A, C, E, koenzym Q10, jak i substancje zawarte w wielu ekstraktach roślinnych oraz olejach. Produkty z antyoksydantami warto wprowadzić do swojej pielęgnacji nie tylko w celu opóźnienia procesu starzenia, ale również, wtedy kiedy nasza skóra jest pozbawiona blasku oraz posiada nierówny koloryt.

 • SkinTra - Light Your Skin - Serum z Witaminą C 20% i Kwasem Ferulowym
 • SkinTra - Reviver - Serum Rewitalizujące
 • NIOD - Survival 30 - Serum Antyoksydacyjne z Filtrem SPF30 
 • Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2020

  Polecane

  Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z robienia zakupów na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystając z naszych usług akceptujesz ich używanie. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z polityki prywatności.
  Zamknij
  pixel