Trądzik różowaty – charakterystyka i pielęgnacja

5 0 7 min
Trądzik różowaty – charakterystyka i pielęgnacja
Pielęgnacja twarzy
5 0 7 min

Spis treści

    Czy trądzik różowaty kojarzy ci się przede wszystkim z wielkimi rumieńcami na policzkach i popękanymi naczynkami na skórze? Słowo “trądzik” nie zostało jednak użyte w nazwie bez powodu. Na twarzy nie występują tylko rumieńce, ale również liczne grudki, krostki oraz stany zapalne. W rzeczywistości to bardzo uciążliwa i ciężka choroba, której objawy nasilają się, jeśli nie jest się w kontakcie z dermatologiem lub posiada się złe nawyki i nieodpowiednio dobraną pielęgnację. Czy twoja cera posiada właśnie takie cechy? Jeśli tak, w dalszej części wpisu dowiesz się jak zapanować nad trądzikiem różowatym!

    Trądzik różowaty w pigułce

    Trądzik różowaty – co to takiego?

    Rosacea, czyli trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, który charakteryzuje się nawracającym rumieniem na twarzy, występowaniem teleangiektazji (czerwonych, nitkowatych „pajączków”), krostek oraz grudek. Jej przebieg jest wielofazowy i zapalny z okresowymi zaostrzeniami objawów.

    Zwykle częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (o jasnej karnacji i przeważających różowych podtonach) i pojawia się między 30. a 50. rokiem życia, ale pierwsze objawy może dać już w okresie dojrzewania. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się preparaty miejscowe, np. metronidazol czy kwas azelainowy, a w cięższych przypadkach również doustne antybiotyki. Niestety nie istnieje jedno skuteczne panaceum, które pozwoliłoby na jego całkowite wyleczenie. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny i kompleksowe podejście do choroby – stosowanie wymienionych leków, zabiegów laserowych, a przede wszystkim zmiana stylu życia.

    Należy jeszcze wspomnieć o tym, że trądzik różowaty i trądzik pospolity znacząco się różnią, dlatego nie można stosować dla nich tej samej pielęgnacji.

    Trądzik różowaty – objawy

    Skóra objęta trądzikiem różowatym jest zarówno wrażliwa, naczyniowa, sucha, jak i problematyczna z licznymi stanami zapalnymi. Jeśli ta choroba dotyczy ciebie, z pewnością zauważasz u siebie przede wszystkim skłonność do szybkiego rumienienia się policzków, poszerzone drobne naczynia krwionośne oraz dużą wrażliwość na pocieranie i czynniki zewnętrzne.

    Główne objawy trądziku różowatego zmieniają się zależnie od jego nasilenia. Chorobę można podzielić na 3 etapy:

    Trądzik różowaty – przyczyny

    Dokładne przyczyny trądziku różowatego są nadal tematem badań, jednak do tej pory udało się zidentyfikować już wiele z nich. Można do nich zaliczyć przede wszystkim:

    Co na trądzik różowaty? Zadbaj o właściwą pielęgnację

    Podstawy już znasz, więc teraz czas na najważniejszą część tego wpisu, a mianowicie prawidłową pielęgnację! Powinna działać kojąco, przeciwzapalnie, ochronnie, nawilżająco i regenerująco. Pamiętaj, by unikać kosmetyków, które zawierają: alkohol etylowy i benzylowy, wysokie stężenie kwasów AHA, mentol, kamforę, glikol propylenowy czy środki zapachowe.

    Demakijaż

    Jeśli zmagasz się z trądzikiem różowatym, lepiej będzie, jeśli zamienisz waciki i płyn micelarny na coś delikatniejszego, co nie wiąże się z agresywnym pocieraniem i podrażnianiem wrażliwej skóry. Warto postawić na balsamy, masełka lub olejki do demakijażu, które są znacznie delikatniejsze.

    Oczyszczanie

    Zwróć uwagę, aby twój produkt do mycia twarzy nie posiadał w składzie mocnych detergentów, np. Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS). Najlepiej będzie, jeśli w jego formule będą występowały składniki aktywne o działaniu łagodzącym, kojącym i nawilżającym, które nie pozostawią po sobie uczucia ściągnięcia.

    Złuszczanie

    Jak już wspomniałam, unikaj peelingów z wysoką zawartością kwasów AHA, a także tych mechanicznych. Zamiast nich wybieraj delikatne peelingi enzymatyczne lub z kwasami PHA – kwasem laktobionowym lub glukonolaktonem.

    Serum

    Nie powinno go zabraknąć w twojej pielęgnacji. Wybór jest wielki, a odpowiednie serum może zdziałać cuda. Ja polecam ci zaprzyjaźnić się z kwasem azelainowym lub jego pochodną – azeloglicyną – jako posiadaczka skóry wrażliwej i naczyniowej wiem, co mówię! Jeśli również posiadasz taką cerę, w tym wpisie znajdziesz najlepsze kosmetyki pomocne na zaczerwienienia.

    Krem z filtrem

    To totalny must have dla każdego, ale jeśli zmagasz się z trądzikiem różowatym, to powinien być twój chleb powszedni. Koniecznie zwróć uwagę na faktor SPF 50 oraz ochronę przed IR, czyli światłem podczerwonym, które jest zmorą dla posiadaczy wrażliwych skór.

    Krem na noc

    To kosmetyk, który powinien otulać i zapewniać sporą dawkę nawilżenia. Warto wybrać krem, który będzie dodatkowo zawierał składniki łagodzące stany zapalne oraz zaczerwienienia.

    Sprawdź inne produkty zwalczające zaczerwienienia

    Jak widzisz, wybór odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym jest niezwykle ważny, ponieważ, mogą one skutecznie zwalczać jego objawy. Jeśli jednak podłoże twojej choroby znajduje się wewnątrz twojego organizmu, pamiętaj, by nie bagatelizować tego problemu i skorzystać z opieki lekarza. W takim przypadku sama zmiana pielęgnacji może okazać się pomocna, lecz niewystarczająca.

    Jeśli masz jakieś wątpliwości lub potrzebujesz pomocy z doborem produktu, skorzystaj z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na Facebooku, Instagramie lub dzwonić na nr 226022832.

    tradzik-rozowaty-charakterystyka-i-pielegnacja

    Autor

    Natalia Mikołajczyk

    Zobacz profil

    Cześć :) Od wielu już lat fascynuje mnie natura i olbrzymia moc kryjąca się w roślinach. Dzięki tej pasji ukończyłam studia związane z ziołami. Uwielbiam zgłębiać wiedzę o ich właściwościach i wykorzystaniu w kosmetykach. Wierzę, że dzięki połączeniu ich siły z nauką można wydobyć naturalne piękno, dbając przy tym o zdrowie całego ciała oraz środowisko. Jestem zapaloną włosomaniaczką, dlatego tematy z tym związane są mi szczególnie bliskie. Staram się, by moje treści były dla Ciebie jasne i proste w odbiorze. Mam nadzieję, że w ten sposób dokładam cegiełkę, dzięki której Twoja codzienna pielęgnacja stanie się czystą przyjemnością.

    Podobał Ci się ten wpis?

    lubię 5
    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments