Trądzik u dorosłych to temat aktualny przez cały rok. Zazwyczaj trądzik kojarzy nam się z osobami młodymi i okresem dojrzewania, jednak równie często ta zapalna choroba skóry dotyka osoby dorosłe, zwłaszcza kobiety, i wpływa na pewność siebie i jakość ich życia.
Trądzik wieku dorosłego charakteryzuje się występowaniem zaskórników i zmian zapalnych, które mogą być czerwone lub z treścią ropną. Najczęściej znajdują się w głębszych warstwach skóry, przez co wypryski są bolesne.
Zmiany mają charakter zapalny i przewlekły,umiejscowione są głównie na twarzy, chociaż dość często pojawiają się także na plecach i dekolcie. Najczęściej objawy pojawiają się po 25. roku życia i są związane z przyczynami opisanymi poniżej.
Głównymi przyczynami powstawania zmian trądzikowych jest trio: nadmierna aktywność gruczołów łojowych i wytwarzanie przez nie większej ilości sebum, hiperkeratynizacja ujść gruczołów łojowych (czyli wzmożone powstawanie nowych komórek skóry w tym obszarze) oraz kolonizacja bakterii Cutibacterium acnes.
Istotny udział w stymulowaniu tych trzech procesów mają:
Kluczem, aby okiełznać trądzik u dorosłych i osiągnąć długotrwałe efekty, jest rozpoznanie twojej indywidualnej przyczyny trądziku, jej ograniczenie/wyeliminowanie i podtrzymywanie działań zapobiegających nawrotowi zmian.
Styl żywienia wpływa na wygląd skóry i potrafi łagodzić, bądź nasilać zmiany trądzikowe. Poniżej znajdziesz przykładowe grupy pokarmów, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoją skórę.
Wysoki indeks glikemiczny – jedząc słodycze, przetworzone produkty z białej mąki oraz napoje słodzone cukrem, doprowadzasz do wzrostu poziomu glukozy we krwi. To z kolei stymuluje produkcję insuliny i hormonów, które wpływają na zwiększenie produkcji sebum w skórze, co staje się jedną z przyczyn powstawania trądziku.
Produkty mleczne – badania wykazują, że spożywanie produktów mlecznych, zwłaszcza takich, o wysokiej zawartości tłuszczu, może nasilać objawy trądziku.
Nadmiar tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans – niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans (najczęściej obecne w fast foodach i przetworzonej żywności, np. słonych przekąskach), a uboga w NNKT (omega-3, omega-6) również stymuluje gruczoły łojowe do pracy i zwiększonej produkcji sebum.
Niedobory składników odżywczych i nieróżnorodna dieta, uboga w antyoksydanty – braki witamin, takich jak C, E, A, cynku, żelaza, kwasu foliowego i kwasów tłuszczowych mogą pogarszać stan skóry i obniżać zdolności ochronne skóry przed stanem zapalnym, patogenami oraz ich metabolitami.
Alergie pokarmowe – trądzik u dorosłych może być spowodowany także nietolerancją pokarmową lub alergią na określone składniki. Najczęściej spotykanymi alergiami są: na gluten, nabiał, orzechy, soję, czy jaja. Eliminacja potencjalnych alergenów z diety może pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów trądziku.
Jak widzisz, dieta jest ważnym filarem w dbaniu o skórę trądzikową. Dlatego tak ważne jest spożywanie zróżnicowanej żywności, bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze i białko. Pamiętaj, jeśli masz wątpliwości, czy twoja dieta jest odżywcza i dobrze zbilansowana, skontaktuj się z dietetykiem, pomoże on także dobrać suplementy diety.
Istnieje duże powiązanie objawów trądziku u dorosłych z zaburzeniami hormonalnymi. Hormony mogą wpływać na wzmożoną produkcję sebum i zacząć zatykać ujścia gruczołów łojowych.
Te hormony to:
Trądzik wieku dorosłego jest chorobą skóry, przy której niekiedy konieczna jest kuracja dermatologiczna, uzupełniona o prawidłową pielęgnację. Pamiętaj, że leczenie trądziku bywa długotrwałą terapią i musisz uzbroić się w cierpliwość. Jednak rutyna i regularność to najważniejsza część pielęgnacji skóry z trądzikiem!
Aby przeprowadzić skuteczne leczenie trądziku, dermatolog może zalecić badania krwi oraz stosowanie preparatów miejscowych, a w niektórych przypadkach terapię lekami doustnymi. Część dermatologów decyduje się na współpracę z kosmetologiem, który uzupełnia plan leczenia o rutynę pielęgnacyjną i to w naszej Cosibellowej opinii najlepsze, całościowe podejście do procesu leczenia 🙂
Przede wszystkim, badania wykonuj konsultując to z lekarzem. Na własną rękę nie stawiaj diagnoz, ponieważ to może tylko wydłużyć ścieżkę dotarcia do przyczyn trądziku.
Badaniami, którymi warto się zainteresować, patrząc holistycznie na temat zmian zapalnych w przebiegu trądziku u dorosłych, są: hormony tarczycy (TSH, FT3, FT4, aTPO), hormony płciowe, (koniecznie w porozumieniu z ginekologiem) – testosteron, DHT, estrogeny, prolaktyna, androstendion, DHEA-SO4, oraz często bada się stosunek LH do FSH.
Cera trądzikowa może towarzyszyć schorzeniom jelit: IBS, SIBO lub alergiom pokarmowym. W tym kierunku także warto się przebadać, jeśli występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
W pielęgnacji skóry trądzikowej warto postawić na działanie przeciwzapalne i nawilżanie. Poznaj filary codziennej pielęgnacji skóry ze skłonnością do powstawania trądziku.
Pokażę ci dodatkowe produkty działające punktowo, dzięki którym już po kilku użyciach zauważysz redukcję istniejącej zmiany i regenerację naskórka. Poniższe propozycje pomagają również ograniczyć nawyk dotykania i skubania skóry, co pozwala się jej lepiej goić.
Dodatkową przyczyną powstawania zmian skórnych może być drobna czynność, którą wykonujesz automatycznie, na przykład podpieranie twarzy ręką w ciągu dnia. Staraj się pamiętać o tych codziennych nawykach, myśląc o holistycznym leczeniu trądziku:
Bardzo ważne: staraj się w ciągu dnia nie dotykać twarzy, nie skub i nie drap zmian, nie podpieraj się ręką, gdy pracujesz lub uczysz się przy biurku.
Ułatwiaj sobie dbanie o skórę i korzystaj z pomocy stworzonych z myślą o osobach, które zmagają się z trądzikiem. Wypróbuj poszewkę antybakteryjną! To gadżet, który wpłynie na wygląd twojej skóry podczas twojego snu.
Nie oceniaj się zbyt surowo. Pamiętaj, nieskazitelna skóra, którą oglądasz w social mediach, czy reklamach nie istnieje. Podejdź do siebie łagodniej i spróbuj trądzik na skórze potraktować jako sygnał nieprawidłowego funkcjonowania organizmu pod tytułem „przyjrzyj mi się” i zacznij szukać przyczyny.
Kiedy już do niej dotrzesz, postaw sobie realny cel i się go trzymaj – trądziku u dorosłych nie pozbędziesz się w tydzień, daj sobie czas. Jeśli posiadasz tendencję do jego powstawania, możliwe, że doświadczysz objawów trądziku u dorosłych ponownie, zachowaj wtedy spokój – już wiesz co robić. 🙂
Stresowanie się wyglądem skóry niestety może doprowadzić jedynie do zaognienia zmian i utknięcia w błędnym kole. Trądzik powoduje stres, a stres – jak już wiesz – nasila objawy trądziku. Uzbrój się w cierpliwość i spokój, a efekty przyjdą z czasem systematycznej pracy.
Jeśli cały czas masz problem z trądzikiem i nie potrafisz dobrać odpowiednich dla siebie produktów, to zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?