Trądzik osób dorosłych – czym jest i jak go zwalczyć?

2 0 6 min
Trądzik osób dorosłych – czym jest i jak go zwalczyć?
Problemy skórne
2 0 6 min

Spis treści

  Trądzik u dorosłych to temat aktualny przez cały rok. Zazwyczaj trądzik kojarzy nam się z osobami młodymi i okresem dojrzewania, jednak równie często ta zapalna choroba skóry dotyka osoby dorosłe, zwłaszcza kobiety, i wpływa na pewność siebie i jakość ich życia.

  Trądzik u osób dorosłych – czym się charakteryzuje?

  Trądzik wieku dorosłego charakteryzuje się występowaniem zaskórników i zmian zapalnych, które mogą być czerwone lub z treścią ropną. Najczęściej znajdują się w głębszych warstwach skóry, przez co wypryski są bolesne.

  Zmiany mają charakter zapalny i przewlekły,umiejscowione są głównie na twarzy, chociaż dość często pojawiają się także na plecach i dekolcie. Najczęściej objawy pojawiają się po 25. roku życia i są związane z przyczynami opisanymi poniżej.

  Przyczyny trądziku u dorosłych

  Głównymi przyczynami powstawania zmian trądzikowych jest trio: nadmierna aktywność gruczołów łojowych i wytwarzanie przez nie większej ilości sebum, hiperkeratynizacja ujść gruczołów łojowych (czyli wzmożone powstawanie nowych komórek skóry w tym obszarze) oraz kolonizacja bakterii Cutibacterium acnes.

  Istotny udział w stymulowaniu tych trzech procesów mają:

  Kluczem, aby okiełznać trądzik u dorosłych i osiągnąć długotrwałe efekty, jest rozpoznanie twojej indywidualnej przyczyny trądziku, jej ograniczenie/wyeliminowanie i podtrzymywanie działań zapobiegających nawrotowi zmian.

  Znaczenie diety przy trądziku u dorosłych

  Styl żywienia wpływa na wygląd skóry i potrafi łagodzić, bądź nasilać zmiany trądzikowe. Poniżej znajdziesz przykładowe grupy pokarmów, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoją skórę.

  Wysoki indeks glikemiczny – jedząc słodycze, przetworzone produkty z białej mąki oraz napoje słodzone cukrem, doprowadzasz do wzrostu poziomu glukozy we krwi. To z kolei stymuluje produkcję insuliny i hormonów, które wpływają na zwiększenie produkcji sebum w skórze, co staje się jedną z przyczyn powstawania trądziku.

  Produkty mleczne – badania wykazują, że spożywanie produktów mlecznych, zwłaszcza takich, o wysokiej zawartości tłuszczu, może nasilać objawy trądziku.

  Nadmiar tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans – niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans (najczęściej obecne w fast foodach i przetworzonej żywności, np. słonych przekąskach), a uboga w NNKT (omega-3, omega-6) również stymuluje gruczoły łojowe do pracy i zwiększonej produkcji sebum.

  Niedobory składników odżywczych i nieróżnorodna dieta, uboga w antyoksydanty – braki witamin, takich jak C, E, A, cynku, żelaza, kwasu foliowego i kwasów tłuszczowych mogą pogarszać stan skóry i obniżać zdolności ochronne skóry przed stanem zapalnym, patogenami oraz ich metabolitami.

  Alergie pokarmowe – trądzik u dorosłych może być spowodowany także nietolerancją pokarmową lub alergią na określone składniki. Najczęściej spotykanymi alergiami są: na gluten, nabiał, orzechy, soję, czy jaja. Eliminacja potencjalnych alergenów z diety może pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów trądziku.

  Jak widzisz, dieta jest ważnym filarem w dbaniu o skórę trądzikową. Dlatego tak ważne jest spożywanie zróżnicowanej żywności, bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze i białko. Pamiętaj, jeśli masz wątpliwości, czy twoja dieta jest odżywcza i dobrze zbilansowana, skontaktuj się z dietetykiem, pomoże on także dobrać suplementy diety.

  Trądzik dorosłych a hormony

  Istnieje duże powiązanie objawów trądziku u dorosłych z zaburzeniami hormonalnymi. Hormony mogą wpływać na wzmożoną produkcję sebum i zacząć zatykać ujścia gruczołów łojowych.

  Te hormony to:

  Leczenie trądziku dorosłych – dermatolog

  Trądzik wieku dorosłego jest chorobą skóry, przy której niekiedy konieczna jest kuracja dermatologiczna, uzupełniona o prawidłową pielęgnację. Pamiętaj, że leczenie trądziku bywa długotrwałą terapią i musisz uzbroić się w cierpliwość. Jednak rutyna i regularność to najważniejsza część pielęgnacji skóry z trądzikiem!

  Aby przeprowadzić skuteczne leczenie trądziku, dermatolog może zalecić badania krwi oraz stosowanie preparatów miejscowych, a w niektórych przypadkach terapię lekami doustnymi. Część dermatologów decyduje się na współpracę z kosmetologiem, który uzupełnia plan leczenia o rutynę pielęgnacyjną i to w naszej Cosibellowej opinii najlepsze, całościowe podejście do procesu leczenia 🙂

  Jakie badania należy wykonać przy trądziku dorosłych?

  Przede wszystkim, badania wykonuj konsultując to z lekarzem. Na własną rękę nie stawiaj diagnoz, ponieważ to może tylko wydłużyć ścieżkę dotarcia do przyczyn trądziku.

  Badaniami, którymi warto się zainteresować, patrząc holistycznie na temat zmian zapalnych w przebiegu trądziku u dorosłych, są: hormony tarczycy (TSH, FT3, FT4, aTPO), hormony płciowe, (koniecznie w porozumieniu z ginekologiem) – testosteron, DHT, estrogeny, prolaktyna, androstendion, DHEA-SO4, oraz często bada się stosunek LH do FSH.

  Cera trądzikowa może towarzyszyć schorzeniom jelit: IBS, SIBO lub alergiom pokarmowym. W tym kierunku także warto się przebadać, jeśli występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

  Pielęgnacja skóry trądzikowej

  W pielęgnacji skóry trądzikowej warto postawić na działanie przeciwzapalne i nawilżanie. Poznaj filary codziennej pielęgnacji skóry ze skłonnością do powstawania trądziku.

  Kosmetyki do cery trądzikowej, które warto mieć pod ręką

  Pokażę ci dodatkowe produkty działające punktowo, dzięki którym już po kilku użyciach zauważysz redukcję istniejącej zmiany i regenerację naskórka. Poniższe propozycje pomagają również ograniczyć nawyk dotykania i skubania skóry, co pozwala się jej lepiej goić.

  Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

  Dodatkową przyczyną powstawania zmian skórnych może być drobna czynność, którą wykonujesz automatycznie, na przykład podpieranie twarzy ręką w ciągu dnia. Staraj się pamiętać o tych codziennych nawykach, myśląc o holistycznym leczeniu trądziku:

  Bardzo ważne: staraj się w ciągu dnia nie dotykać twarzy, nie skub i nie drap zmian, nie podpieraj się ręką, gdy pracujesz lub uczysz się przy biurku.

  Ułatwiaj sobie dbanie o skórę i korzystaj z pomocy stworzonych z myślą o osobach, które zmagają się z trądzikiem. Wypróbuj poszewkę antybakteryjną! To gadżet, który wpłynie na wygląd twojej skóry podczas twojego snu.

  O czym jeszcze musimy pamiętać w przypadku trądziku u dorosłych?

  Nie oceniaj się zbyt surowo. Pamiętaj, nieskazitelna skóra, którą oglądasz w social mediach, czy reklamach nie istnieje. Podejdź do siebie łagodniej i spróbuj trądzik na skórze potraktować jako sygnał nieprawidłowego funkcjonowania organizmu pod tytułem „przyjrzyj mi się” i zacznij szukać przyczyny.

  Kiedy już do niej dotrzesz, postaw sobie realny cel i się go trzymaj – trądziku u dorosłych nie pozbędziesz się w tydzień, daj sobie czas. Jeśli posiadasz tendencję do jego powstawania, możliwe, że doświadczysz objawów trądziku u dorosłych ponownie, zachowaj wtedy spokój – już wiesz co robić. 🙂

  Stresowanie się wyglądem skóry niestety może doprowadzić jedynie do zaognienia zmian i utknięcia w błędnym kole. Trądzik powoduje stres, a stres – jak już wiesz – nasila objawy trądziku. Uzbrój się w cierpliwość i spokój, a efekty przyjdą z czasem systematycznej pracy.

  Jeśli cały czas masz problem z trądzikiem i nie potrafisz dobrać odpowiednich dla siebie produktów, to zachęcam do kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 2
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments