Jak pokonać trądzik grzybiczy? Przyczyny, objawy, leczenie 

3 0 4 min
Jak pokonać trądzik grzybiczy? Przyczyny, objawy, leczenie 
Pielęgnacja twarzy
3 0 4 min

Spis treści

  W dzisiejszym wpisie zagłębimy się w fascynujący świat skóry, gdzie mikroorganizmy, zwłaszcza grzyby z rodzaju Malassezia, odgrywają kluczową rolę. Często mylony z tradycyjnym trądzikiem, trądzik grzybiczy (fungal acne), znany również jako Malassezia folliculitis, to temat, który zyskuje coraz większą uwagę w dziedzinie kosmetologii.

  Niepozorny wróg czy nieodłączny sojusznik?

  Malassezia to rodzaj grzybów, które naturalnie występują na ludzkiej skórze, stanowiąc integralną część naszej mikrobioty. Jednakże, gdy warunki sprzyjają nadmiernemu namnażaniu się Malassezii, może to prowadzić do Malassezia folliculitis – zapalenia mieszków włosowych wywołanego przez lipofilne drożdżaki, takie jak M. globosa, M. sympodialis i M. stricta.

  Trądzik grzybiczy vs. trądzik pospolity – jak odróżnić?

  Chociaż Malassezia folliculitis może przypominać tradycyjny trądzik, istnieją subtelne różnice. Zmiany skórne przybierają postać małych, czerwonych grudek i krost, głównie na obszarach bogatych w gruczoły łojowe, takich jak twarz (szczególnie czoło), tułów i ramiona. 

  W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, dla trądziku grzybiczego charakterystyczny jest brak zaskórników. Dodatkowo, badanie lampą Wooda (specjalną lampą kwarcową) może ujawnić żółto-zieloną fluorescencję mieszków nadmiernie kolonizowanych przez Malassezię.

  Trądzik grzybiczy – jak rozpoznać?

  Diagnostyka Malassezia folliculitis może być wyzwaniem, dlatego jeśli masz podejrzane zmiany skórne lub zmagasz się z trądzikiem, udaj się do dermatologa – pomoże on zdiagnozować albo wykluczyć ten stan. Zrozumienie tej specyficznej formy trądzika pozwala skutecznie stawić czoła jej wyzwaniom i przywrócić skórze jej naturalną równowagę.

  Kto jest narażony na trądzik grzybiczy?

  Najczęściej Malassezia folliculitis występuje u nastolatków i młodych dorosłych mężczyzn. Czynniki ryzyka obejmują gorący, wilgotny klimat, wysoką produkcję sebum, nadmierną potliwość, stosowanie antybiotyków, immunosupresję oraz okluzję ze strony emolientów i filtrów przeciwsłonecznych.

  Trądzik grzybiczy – jak zapobiegać?

  Nawracający trądzik grzybiczy może być frustrującym problemem, ale istnieje szereg działań, które można podjąć, aby zapobiegać jego nawrotom. Oto kilka z nich:

  Jak leczyć trądzik grzybiczy?

  Leczenie obejmuje przeciwgrzybicze leki, które skutecznie redukują objawy, i odpowiednią pielęgnację, ale kluczowe są tu regularne kontrole u lekarza, ponieważ choroba może nawracać.

  Jeśli zmagasz się z trądzikiem grzybiczym, nie próbuj walczyć z nim samodzielnie – jest to choroba, a więc wsparcie lekarza będzie tu najważniejsze. To właśnie on dobierze ci odpowiednie leki i da niezbędne wskazówki.

  Pielęgnacja przy trądziku grzybiczym

  Warto zwrócić uwagę na produkty, które skupiają się na utrzymaniu zdrowego i zrównoważonego naskórka. Delikatne żele do mycia o łagodnych składnikach mogą pomóc utrzymać naturalny poziom pH skóry. 

  Warto również uwzględnić kremy z filtrami UV, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, co wspomaga utrzymanie jej zdrowego wyglądu. Ważne jest, aby produkty te były dostosowane do indywidualnych potrzeb skóry, dlatego przedstawione propozycje stanowią jedynie ogólne wytyczne, a dobór konkretnych kosmetyków powinien być dostosowany do rodzaju skóry i ewentualnych indywidualnych preferencji.

  Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji przy trądziku grzybiczym:

  Walka z trądzikiem grzybiczym – da się wygrać

  Podsumowując, zrozumienie specyfiki trądziku grzybiczego jest kluczowe dla skutecznego radzenia sobie z tą dolegliwością. Zalecamy skonsultować się z profesjonalnym dermatologiem oraz stosować się do jego zaleceń.

  Po wizycie u dermatologa i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, nasz zespół kosmetologów jest gotów wesprzeć cię w dalszym procesie pielęgnacji skóry. Nasze usługi mogą obejmować specjalistyczne zabiegi, które pomogą w utrzymaniu zdrowia skóry oraz wspieraniu efektów leczenia dermatologicznego. Dzięki temu kompleksowemu podejściu, możemy skutecznie pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu pięknej i zdrowej cery. Możesz też skonsultować się z naszymi kosmetologami jeśli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące pielęgnacji.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 3
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments