Ekologiczna pielęgnacja. Rozwiązania zero waste w kosmetykach

0 0 5 min
Ekologiczna pielęgnacja. Rozwiązania zero waste w kosmetykach
Kosmetyki
0 0 5 min

Spis treści

  Już 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, który ma na celu promowanie działań przyjaznych dla naszej planety. Może czasami masz wrażenie, że problemów jest za dużo, a zmiany klimatu są tak ogromne, że nie da się z nimi walczyć. Ja uważam, że razem możemy wszystko – wystarczy kilka drobnych zmian w codziennym życiu. W dzisiejszym wpisie podpowiem Ci, co możesz zrobić, aby żyć w duchu zero waste. Kiedyś przeczytałam ciekawe zdanie “Nie potrzebujemy garstki ludzi, którzy będą wdrażać zero waste idealnie. Potrzebujemy milionów, którzy robią to nieidealnie”. To Anne Marie Bonneau, popularyzatorka idei zrównoważonego stylu życia przyjaznego środowisku. Całkowicie się z nią zgadzam! Nasze wybory, nawet te najdrobniejsze, mają wpływ na planetę, na której żyjemy.

  Jak nie marnować kosmetyków?

  Kupuj kosmetyki i inne produkty, gdy naprawdę ich potrzebujesz. Sama często łapię się na tym, że kupuję kolejny krem, mimo że nie zużyłam jeszcze dwóch poprzednich. Potem pojawia się problem, bo ten pierwszy jest do wyrzucenia przez datę ważności. Od pewnego czasu staram się kupować dopiero po zużyciu całego kosmetyku. Tobie też to polecam! Po pierwsze, nie wyrzucasz do kosza pieniędzy, a po drugie nie marnujesz produktu. Produkcja kosmetyków wiąże się z ogromnym zużyciem wody oraz energii. To samo tyczy się innych produktów, na przykład żywności. Polecam Ci sprawdzony sposób na oszczędne robienie zakupów: chodź do sklepów z listą rzeczy, które potrzebujesz kupić. To pomoże powstrzymać się od kupowania pod wpływem chwili i na zapas. Po powrocie do domu ułóż produkty zgodnie z terminem ważności. Te, które mają najkrótszą datę, powinny być z przodu, na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu nic nie będzie zalegać na samym końcu szafki czy lodówki.

  Czym zastąpisz waciki? Wielorazowe akcesoria do demakijażu

  Zmywaj makijaż masełkiem lub olejkiem do demakijażu, co jest nie tylko korzystne dla Twojej skóry, ale także ogranicza marnowanie. Czy zastanawiasz się, ile zużywasz wacików jednorazowych? Zużywając 2 waciki dziennie to aż 730 rocznie! Możesz to zmienić, zastępując jednorazowe waciki tymi wielorazowymi. Wystarczają na dużo dłużej niż te tradycyjne i można je bez problemu prać w pralce. Są wykonane z bawełny i możesz je stosować z ulubionym płynem do demakijażu lub z samą wodą. Oszczędzasz pieniądze, miejsce w łazience, a co najważniejsze – naszą planetę.

  Opakowania zastępcze, refille

  Refille to super opcja dla Twoich ulubionych kosmetyków. Niestety, nie są dostępne we wszystkich produktach, ale jestem przekonana, że z czasem to się zmieni. Jeśli Twój ulubiony produkt nie ma jeszcze opcji refilli, spróbuj zacząć od mydła w płynie. Jest wiele opcji dokupienia wkładu, który zapakowany jest w opakowanie zawierające nawet 75% mniej plastiku niż standardowa butelka.

  Co zrobić z niechcianymi kosmetykami?

  Często kupujemy produkt, który z jakichś powodów nie jest dla nas. Być może to alergia, zapach, którego nie lubimy lub jego konsystencja. Najczęściej taki kosmetyk stoi miesiącami, aż upłynie termin ważności. Szkoda, prawda? Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest oddanie kosmetyku komuś bliskiemu. Może akurat będzie odpowiadał Twoim znajomym lub komuś z rodziny? Żeby nie wyrzucać, mam jeszcze jedną radę – nie kupuj produktów w opakowaniach zbiorczych. Potrzebujesz jednego kremu, ale akurat jest promocja na 3 w cenie 2? Nie kupuj, bo jest spora szansa na to, że się zmarnują.

  Szampony, mydła w kostce

  Mydło do rąk w kostce zna chyba każdy. Ale czy wiesz, że coraz większą popularnością cieszą się szampony, odżywki, a nawet dezodoranty w kostce? Mają tak samo dobry skład i działanie jak te w klasycznych butelkach, ale zapakowane są w karton, którego produkcja i recykling jest dużo przyjaźniejszy środowisku. Co więcej, możesz je zabrać zawsze ze sobą, nawet na pokład samolotu do bagażu podręcznego. Zajmują dużo mniej miejsca, są wydajne, a opakowanie nie zawiera zbędnego plastiku.

  Ekologiczne opakowania kosmetyków

  Zwracaj uwagę na opakowania produktów, które kupujesz. Wybór jest ogromny i to właśnie Ty stoisz za zmianami, które wprowadzają producenci. Najlepszym rozwiązaniem są opakowania wykonane ze szkła, ponieważ szkło jest bardzo łatwe w recyklingu. Jednak nie tylko – coraz częściej tworzywa sztuczne, z których wykonane są opakowania, pochodzą z recyklingu, jest to tzw. rPET. Tworzywo to wykonane jest np. z plastikowych butelek, dlatego tak ważny jest recykling opakowań. Dzięki niemu stare opakowania stają się nowym, w pełni bezpiecznym surowcem, z którego można zrobić nowe produkty.

  Sprzątanie świata

  Jest wiele akcji, do których możesz dołączyć, pomagając w ten sposób planecie. Jedną z nich jest sprzątanie świata z Cosibellą. Od 18 do 29 kwietnia posprzątaj swoją zieloną okolicę (las, park, skwer), zrób zdjęcie lub nagraj film i oznacz @cosibella.pl oraz @skintra_cosmetics. 100 pierwszych osób dostanie od nas kosmetyki marki SkinTra, która od początku zaangażowana jest w ochronę środowiska, sadząc lasy z Fundacją Las Na Zawsze.

  Co robić dla środowiska?

  Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do wypróbowania ekologicznych opcji kosmetycznych lub zmiany nawyków. Jeżeli jednak masz jakieś pytania, skorzystaj z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na Facebooku, Instagramie lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Możliwość komentowania została wyłączona.