Jak nie marnować kosmetyków? Ekologiczna pielęgnacja

2 0 5 min
Jak nie marnować kosmetyków? Ekologiczna pielęgnacja
Kosmetyki
2 0 5 min

Spis treści

  Słyszysz odgłos przychodzącego powiadomienia, więc zerkasz na telefon. Wodzisz po nim wzrokiem i dowiadujesz się, że w twoim ulubionym sklepie trwa właśnie mega promocja. Zaczynasz zastanawiać się, czy przypadkiem czegoś ci nie trzeba i przypominasz sobie, że w sumie to już od dawna chcesz przetestować coś nowego. W sklepie świecą ci się oczy, bo odkrywasz całą masę nowych kosmetyków. No i jeszcze ta cena… przecież grzech nie kupić. Na tych wszystkich polecajkach produktowych były tak zachwalane, więc tym bardziej trzeba skorzystać z okazji.

  W domu, gdy podekscytowanie już opadnie, wrzucisz kolejny krem, odżywkę, tusz czy pomadkę do szuflady. Tam, gdzie znajduje się cała reszta, bo w sumie to tak naprawdę nic nowego nie było ci potrzebne. O niektórych produktach zapomnisz, inne wypróbujesz i po ogromnym rozczarowaniu schowasz je znacznie głębiej, bo “może kiedyś jednak wykorzystasz”. A i tak większość wyląduje w końcu w koszu. 

  Czy u ciebie też pojawia się ten częsty schemat? Czy również masz problem z marnowaniem kosmetyków, a co za tym idzie, także swoich pieniędzy? Do niedawna sama dokładnie tak postępowałam. Na szczęście teraz kieruję się kilkoma zasadami, dzięki którym dbam nie tylko o środowisko, ale także o stan mojego portfela. I właśnie o nich chcę ci dziś opowiedzieć.

  Krok 1: Rozpoznaj własne potrzeby

  Jest to kluczowa zasada, która pomoże ci podczas zakupów i zapobiegnie marnotrawstwu produktów kosmetycznych. Jeśli jeszcze nie masz wyrobionych codziennych nawyków lub nie znasz swoich preferencji pielęgnacyjnych, zacznij od zrobienia listy. Uwzględnij na niej produkty, których regularnie używasz i bez których się nie obędziesz. Niech odzwierciedla twoje rzeczywiste potrzeby, a nie listę kosmetyków, które wydają ci się atrakcyjne. 

  Następnie przejrzyj swoje zapasy i wyeliminuj te, których nie używasz. Warto co jakiś czas zrobić taki przegląd i zostawić tylko to, co faktycznie jest ci niezbędne. 

  Krok 2: Zorganizuj przestrzeń

  Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu kosmetyków możesz na bieżąco je monitorować. By łatwiej było ci to robić, wybierz przezroczyste pojemniki czy organizery z przedziałkami. Poukładaj w nich wszystkie produkty według kategorii: do makijażu, pielęgnacji włosów, ciała, itp. Dzięki temu o wiele łatwiej i szybciej znajdziesz to, czego w danej chwili będziesz potrzebować. Najbliżej trzymaj te, których używasz regularnie oraz te o zbliżającym się końcu ważności. 

  Krok 3: Dokonuj przemyślanych zakupów

  Podczas kolejnych zakupów zastanów się, czy produkt, który wpadł ci w oko jest potrzebny i pasujący do twojej rutyny pielęgnacyjnej. Unikaj dublowania kosmetyków o tej samej funkcji. Najlepiej idź do sklepu z listą tego, czego konkretnie potrzebujesz. Osobiście preferuję zasadę “coś za coś” – kupuję nowy produkt dopiero wtedy, gdy poprzedni się skończył. Dzięki bieżącemu monitorowaniu stanu swojej kosmetyczki możesz także z wyprzedzeniem zaplanować zakupy i skorzystać z promocji. Jeśli chcesz przetestować coś nowego, sprawdź czy możesz dostać próbkę lub miniaturkę produktu.

  Krok 4: Pomyśl o alternatywnym wykorzystaniu

  Jeśli jakiś kosmetyk nie sprawdził się u ciebie, zanim go wyrzucisz pomyśl, czy możesz zużyć go w inny sposób. 

  Jeśli jednak nie znajdziesz innego zastosowania dla nietrafionego kosmetyku, zapytaj mamę, siostrę czy przyjaciółkę, czy nie chce go dla siebie. Możesz także skorzystać z grup wymiankowych w social mediach. Możliwości jest całkiem wiele, a więc produkt nie musi wędrować od razu do kosza. 

  Co jeszcze możesz zrobić, by ograniczyć ilość odpadów?

  Chcesz jeszcze lepiej wpływać na poprawę środowiska i zmniejszyć ilość śmieci, które generujesz? By być bardziej less waste, staraj się wybierać kosmetyki, dzięki którym będzie to łatwiejsze. Postaw na:

  Mniej znaczy lepiej

  Minimalizm wcale nie oznacza gorszej pielęgnacji. Dzięki zmniejszeniu liczby produktów możesz inwestować w kosmetyki o lepszej jakości, które są wydajne i przynoszą fantastyczne rezultaty. Postaw na kilka kosmetyków, które naprawdę działają i dbają o skórę. Stosowanie się do tych kilku zasad, o których ci opowiedziałam, nie tylko pomoże ci zmniejszyć marnotrawstwo i przyczynić się do ochrony środowiska. W ten sposób osiągniesz także bardziej skupioną i satysfakcjonującą rutynę pielęgnacyjną. 

  Mam nadzieję, że zachęciłam cię do zmiany nawyków i wypróbowania ekologicznych rozwiązań. Jeśli jednak masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami poprzez chat na naszej stronie internetowej. Możesz także napisać do nas na Facebooku, Instagramie lub zadzwonić na numer:  226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 2
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments