W zależności od przeznaczenia pędzla wachlarz możliwości wyboru jest naprawdę szeroki. Mogą być one naturalne, syntetyczne, bardziej zbite lub luźniejsze. Jedno jest pewne – dobrej jakości pędzel jest podwaliną udanego makijażu. Jeżeli jeszcze nie masz swoich ulubieńców, zapoznaj się z tym wpisem i wyposaż kosmetyczkę w nowe akcesoria. 😉
Jeden pędzel do wszystkiego? O nie, nie. 😉 Warto mieć w swojej kolekcji co najmniej kilka z nich, odpowiednio dobranych do poszczególnych partii twarzy. Kosmetyki kolorowe to nie wszystko, bo jak wiadomo do tanga trzeba dwojga – zatem zajmijmy się doborem pędzli.
Podkład to podstawa makijażu i baza dla późniejszych kroków makijażowych. Ważne jest dokładne i równomierne rozłożenie produktu na twarzy. Pędzel typu flat top idealnie sprawdza się w tej roli, rozprowadza podkład, nie pozostawiając smug.
Alternatywą dla pędzli są gąbki do podkładu. Przed użyciem należy zmoczyć je wodą i mocno wycisnąć, aby zapobiec wsiąkania produktu w gąbkę oraz ważenia się kosmetyku na twarzy. Podkład nałożony w ten sposób wygląda naturalnie i lekko. Gąbka umożliwia bardzo wygodną i szybką aplikację, bez efektu maski. Moją propozycją jest gąbeczka od Veoli Botanica. 🙂
Umożliwiają precyzyjne nałożenie korektora na różnych partiach twarzy – pod oczy oraz punktowo na niedoskonałości. Mniejszy pędzelek pozwala na zaaplikowanie korektora w trudniej dostępnych miejscach, np. skrzydełkach nosa.
Puder można aplikować na różne sposoby. Osobom, które zmagają się z częstym wyświecaniem skóry, proponuję wciskanie pudru w skórę, aby lepiej utrwalić makijaż i zatrzymać matowe wykończenie na dłużej. Wtłaczanie pudru umożliwiają mniejsze pędzle, nie tak bardzo puchate. Może to być pędzel, który ma płaską powierzchnię i idealnie sprawdzi się do aplikacji pudrów sypkich.
Te większe pędzle, o bardziej okrągłym kształcie zapewniają utrwalenie większej powierzchni twarzy za jednym ruchem. Jest to dobry sposób na szybkie poprawki w ciągu dnia! Osobiście jestem fanką pudrowania okolicy pod oczami, aby korektor nie migrował i nie wchodził w zmarszczki. Do tego przyda się mniejszy, bardziej precyzyjny pędzel. Z kolei pędzle kabuki to świetny wybór do aplikacji kosmetyków mineralnych.
Pora na dodanie sobie zdrowego rumieńca. 🙂 Róż odświeża makijaż i odejmuje lat! Pędzel do różu jest mniejszy od tego do pudru, może być ścięty pod skosem lub w formie kulki. Ważne, żeby nie był zbity, ponieważ mogłoby to utworzyć niechlujną plamę z różu.
Bronzer w zależności od odcienia może posłużyć jako konturowanie twarzy lub ocieplanie jej. Jeśli wybierzesz chłodny odcień z zamiarem wykonturowania policzków, czoła i żuchwy – sięgnij po pędzel ścięty i bardziej płaski. Do ocieplenia twarzy możesz użyć pędzla o większej powierzchni i wykonywać nim zamaszyste, okrągłe ruchy. Natomiast konturowanie nosa i wyszczuplenie go umożliwi Ci mniejszy i bardziej precyzyjny pędzelek, który w nazwie może być preferowany do oczu! Zacznij od płasko ściętego pędzla z krótkim włosiem, który pozwoli na dokładne wykonturowanie nosa , a następnie wyblenduj granice bardziej puchatym, lecz wciąż niewielkim pędzlem.
Czas na odrobinę błysku. Można go nałożyć subtelnie, ale są też fani glow widocznego z kosmosu! 😀 Pędzle do rozświetlacza mogą być odrobinę większe i mieć stożkowy kształt lub być bardziej precyzyjne, mniejsze oraz elastyczne. Świetnie sprawdzą się do modelowania i podkreślania policzków.
Podkreślone oko zarówno w makijażu dziennym jak i wieczorowym przykuwa uwagę. Ramą oka są brwi, więc warto o nie zadbać i pomalować odpowiednim pędzlem, który jest bardzo podobny do pędzla do eyelinera. Charakteryzuje je płaska, ostra i bardzo cienka końcówka. Umożliwia ona precyzyjne ruchy w malowaniu kreski oraz rysowanie pojedynczych linii imitujących włoski w brwiach.
Cieniowanie oka powinno być miękkie, bez wyraźnych granic. Kolory mają przenikać w siebie i tworzyć spójną całość. Najłatwiej osiągnąć to blendując cienie i rozcierając je. Odpowiednie będą pędzle z nie tak mocno zbitym włosiem, kształt może być lekko zaokrąglony, a nawet mieć kształt stożka, dzięki czemu pozwalają na lepszą kontrolę ilości nakładanego produktu i lepiej budują makijaż warstwami.
Do produkcji pędzli z włosia naturalnego używa się sierści borsuków, wiewiórek, łasic, kóz, kucyków i koni. Bardzo ważne jest to, że pozyskiwanie sierści na włosie do pędzelków do makijażu odbywa się w sposób humanitarny, nie wyrządza się krzywdy hodowanym w tym celu zwierzętom. Pozyskuje się je np. poprzez wyczesywanie zwierząt. Takie pędzle są bardzo wysokiej jakości. Pędzle z włosia syntetycznego produkowane są zazwyczaj z taklonu lub nylonu. Są bardziej sprężyste i twardsze od tych z naturalnego włosia. Z tego rodzaju włosia ucieszą się weganie. 🙂
Poniższe zestawienie wad i zalet każdego rodzaju z pewnością ułatwi Ci wybór.
Zalety włosia naturalnego:
Wady włosia naturalnego:
Zalety włosia syntetycznego:
Wady włosia syntetycznego:
Najpierw wybierana jest odpowiednia wiązka włosia, następnie skuwka, czyli metalowa tulejka, gdzie umieszcza się włosie. Do tego dokłada się trzonek i wzmacnia wszystko klejem. Wydaje się, że trwa to chwilę, ale cały proces technologiczny zajmuje kilka dni, ponieważ wszystko trzeba osuszyć i oznakować.
Pielęgnacja pędzli to bardzo istotna kwestia. Gromadzą się na nich nie tylko resztki kosmetyków, ale także naskórka, kurz, tłuszcze, a także wiele bakterii, które mogą powodować zmiany alergiczne lub rozprzestrzenianie się niedoskonałości. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o higienie oraz dezynfekcji akcesoriów do makijażu. Z pomocą przychodzą mydła do mycia pędzli, np. w formie gąbki Ibra lub żelu marki Ibra. Zawierają substancje myjące, które dokładnie czyszczą i usuwają zanieczyszczenia oraz pozostałości makijażu z przyborów. W naszym sklepie znajdziesz także płyn do mycia i dezynfekcji pędzli z Kryolan, Jego zaletą jest natychmiastowe wysychanie pędzli po osuszeniu ich chusteczką.
Gdy jesteś w trakcie makijażu oczu i chcesz tym samym pędzlem nałożyć kolejny kolor cienia, możesz zastosować czyścik do pędzli. Umożliwia pozbycie się nadmiaru kosmetyku z pędzla, dzięki czemu możesz go ponownie użyć w tym samym makijażu. Jest to szybki i doraźny sposób, natomiast nie zastępuje on mycia.
Pamiętaj, że włosie pędzli, podczas płukania pod bieżącą wodą, powinno być zawsze skierowane w dół. Woda nie powinna dostać się do skuwki.
Podobał Ci się ten wpis?