Bist du in Deutschland? Cosibella auch!

Um Ihnen ein noch besseres Einkaufserlebnis zu bieten, leiten wir Sie zu unserem deutschen Shop weiter.

Die Produktpalette im Zielshop ist sorgfältig ausgewählt, um die Vorlieben und Bedürfnisse der deutschen Kunden zu erfüllen und ein umfassendes Einkaufserlebnis und einen persönlichen Service zu gewährleisten.

Pielęgnacja włosów kręconych z Lilą Groszek Cukierkowy


Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Pielęgnacja włosów kręconych z Lilą Groszek Cukierkowy

Pielęgnacja włosów kręconych z Lilą Groszek Cukierkowy małe

Wiele osób zastanawia się, dlaczego włosy puszą się po rozczesaniu, zawijają na końcach i falują przy twarzy od potu, lub deszczu. Posiadanie kręciołków zazwyczaj kojarzy się z drobnymi loczkami okalającymi radośnie twarz, ale tak naprawdę istnieje wiele typów skrętu. Od włosów delikatnie falowanych, po prawdziwe afro, każdy z nich jest piękny i zasługuje na podkreślenie odpowiednią pielęgnacją.

Z jakich włosów wydobywać skręt?

Jeśli twoje pasma:
  • puszą się, szczególnie po rozczesaniu na sucho,
  • odgniatają się w nierówne fale, szczególnie od spodu, lub na czubku głowy,
  • wywijają się na wiele stron na końcówkach,
  • kręcą się, ale brakuje im definicji i kształtu,
to zdecydowanie warto spróbować wydobyć ich naturalny skręt!

Na czym polega wydobycie skrętu?

Jest to technika stylizacji włosów posiadających tendencję do kręcenia się. Polega ona na odgnieceniu mokrych włosów z użyciem produktów, które utrwalają skręt i jednocześnie wygładzają pasma, żeby ograniczyć puszenie się. Nie da się wydobyć skrętu z naturalnie prostych włosów, ale jeśli chociaż troszkę się wywijają, lub falują, to możesz spróbować!

Wydobywanie skrętu krok po kroku

Umyj włosy według swoich potrzeb. Nałóż ulubioną maskę/odżywkę. Rozczesz włosy, możesz do tego użyć grzebienia, szczotki, lub palców. Następnie możesz odgnieść włosy, przyzwyczajasz je w ten sposób do skrętu. Po spłukaniu produktu także ponownie delikatnie odgnieć włosy w miękki materiał.

Na ociekające włosy nałóż odżywkę bez spłukiwania. Jeśli włosy są splątane, to ponownie je przeczesz wybranym akcesorium do stylizacji (grzebień/szczotka), lub palcami. Nie nakładaj odżywki powyżej linii ucha, ponieważ może to skutkować nadmiernym przetłuszczaniem, lub oklapnięciem włosów.

Następnie równomiernie nałóż produkt do stylizacji. Może to być żel, mleczko, krem, pianka, a nawet ponownie odżywka bez spłukiwania (niektóre włosy to lubią!). Możesz przeczesać włosy, lub rozdzielić je palcami, jeśli masz taką potrzebę. W przyszłości nauczysz się, które partie włosów “lubią” więcej stylizatora, lub potrzebują przeczesania.

Uwaga! Teraz będzie dużo ugniatania. Dla definicji loków ugniataj, stojąc prosto, a dla objętości z głową w dół.

Następnie wysusz włosy dyfuzorem. Najpierw ciepłym nawiewem, później zimnym. Rada od mojej fryzjerki: użyj przed suszeniem produktu termoochronnego! Jeśli chcesz, możesz zostawić włosy do wyschnięcia naturalnie, ale dyfuzor zdecydowanie “podbija” skręt.

(Nie zdziw się, jeśli włosy po wysuszeniu będą minimalnie sztywne, są to tzw. sucharki). Po skończonej stylizacji nałóż niewielką ilość serum/olejku na dłonie, rozetrzyj produkt i wgnieć we włosy. W tym momencie rozbijesz sztywne sucharki i powstaną z nich piękne, podkreślone loki.

Wydobywanie skrętu - wskazówki

Jeśli masz gęste włosy, to możesz je rozdzielić na partie, upinając resztę klipsem. Po wystylizowaniu każdej partii warto odgnieść ją w materiał. Jest to tak zwany mikro-plopping. Nie martw się tym podczas pierwszego wydobywania - dopiero się uczysz.

Istnieją różne metody stylizacji włosów np. nawijane ich na szczotkę, nawijanie na palec (finger coils), zawijanie ich przed suszeniem w materiał na kilkanaście minut (plopping). Zdecydowanie z czasem wybierzesz ulubioną lub wymyślisz własną.

Uważaj, jeśli masz kołtuniące się włosy, ponieważ ugniatanie ich z głową w dół może je poplątać.

Podczas ugniatania włosów muszą być one dosłownie ociekające. Lepiej bardziej, niż mniej. Możesz je ewentualnie domoczyć. Powinien się z nich wydobywać charakterystyczny dźwięk troszkę przypominający wyciskanie mokrej ścierki.

Jeśli włos nie chce nabrać skrętu, to zawsze najpierw go domocz, a później ewentualnie dołóż produkt. Intuicja podpowiada dołożenie od razu stylizatora, który przecież utrwala skręt, ale nadmiar może sprawić, że włos się rozprostuje od obciążenia.

Możesz na początek użyć maski emolientowej jako odżywki bez spłukiwania!

Co jeśli po suszeniu włosy są posklejane w strąki, jakby tłuste i wyglądające jak mokre, mimo że są suche? To oznaka zbyt dużej ilości produktu! Niewiele można już zrobić, najlepiej umyć głowę, albo spróbować mocno pomoczyć włosy i odgnieść nadmiar wody w miękki materiał.
Pamiętaj, że kluczem do pięknych loków jest zadbanie o równowagę PEH i zdrowie skóry głowy. Zniszczone włosy trudno zdyscyplinować.

Kosmetyki do wydobywania skrętu


Odżywka bez spłukiwania

Aktywator Cantu to złoty standard wydobywania skrętu. Marka oferuje kilka wersji: najlżejszy produkt do cienkich włosów, wersja awokado dla delikatnie mocniejszego dociążenia, klasyczny i jednocześnie najbardziej uniwersalny aktywator, oraz winogronowy, który jest bardzo ciężki.

Nasza polska marka Anwen także posiada w ofercie propozycje odżywek bez spłukiwania. Najlżejsza jest humektantowa, dla włosów, które lubią nawilżenie i lekkość. Mamy także proteinową, dla podbicia skrętu i objętości, oraz emolientową, dla większego dociążenia bez puchu.

Stylizator do włosów kręconych

Marka Cantu proponuje osobom z kręconymi włosami produkty, które są mocno dociążające i utrwalające skręt. Są to między innymi kremy i żele. Występują one w kilku wersjach składowych i zapachowych.

Na polskim rynku można znaleźć niewiele perełek do stylizacji, ale jednymi z nich są zdecydowanie propozycje marki Mawawo. Oferuje ona kręconowłosym mleczko i żel. Żel jest mocniej utrwalający, natomiast oba produkty świetnie podkreślają skręt stosowane zarówno osobno, jak i w duecie.

Akcesoria ułatwiające wydobycie skrętu

  • Dyfuzor (często jest z suszarką w zestawie)
  • Grzebień lub dobra jakościowo szczotka pozwolą na dokładne wyczesanie włosów i jednocześnie oddzielą pasma, które będą mogły się pięknie skręcić. Lubię mieć jedno i drugie, ponieważ plastikowy grzebień o wiele łatwiej wyczyścić i robią się po nim drobniejsze loczki, ale szczotka dokładniej rozczesuje włosy.

  • Serum na końcówki to niepozorny produkt, który nie tylko ochrania włosy, ale także ogranicza puszenie, nabłyszcza i ujarzmia skręt.

  • Produkt termoochronny to kosmetyk, który nie kojarzył mi się ze stylizacją kręciołków, dopóki nie poznałam mojej fryzjerki, która specjalizuje się w cięciu takich włosów. Dzięki niej wyrobiłam sobie nawyk ochraniania włosów przed suszeniem lekką mgiełką, która dodatkowo leciutko podbija mi skręt i sprawia, że włosy są gładsze (a także zdrowsze!).


Typów skrętów jest kilka. Wyróżniamy fale (wavy), kręciołki (curly), pół na pół (wurly) i włosy supełkowane (kinky/afro). Kiedy już poznasz swoje, to rozpoznasz, czy potrzebują one więcej dociążenia, czy wręcz przeciwnie. Stworzysz z włosami relację pełną miłości! Od rozpoznania skrętu i zauroczenia, po nauczenie się swoich potrzeb. Nie martw się, jeśli na początku nie jest idealnie, wyczucie przychodzi z czasem. Zresztą większość osób jest tak zdziwiona efektami zwykłego odgniatania, że nie może się doczekać kolejnego mycia i wypróbowania nowego stylizatora, lub odżywki. Pamiętaj, że twoje włosy są piękne! Kosmetyki nie tworzą skrętu, tylko pomagają go wydobyć. Powodzenia!


Lila
Groszek Cukierkowy


Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022
pixel