Jak utrwalić makijaż, by przetrwał cały dzień?

0 0 4 min
Jak utrwalić makijaż, by przetrwał cały dzień?
Makijaż
0 0 4 min

Spis treści

  Zdarzają się takie okazje, gdy make-up na twarzy musi wytrzymać wiele godzin. Wbrew pozorom, wcale nie tak trudno przedłużyć trwałość makijażu i nie musisz iść do specjalisty, by to osiągnąć. Chętnie podzielę się z tobą trikami, dzięki którym makijaż pozostanie w nienaruszonym stanie nawet przez całą noc – często pozuję jako modelka u profesjonalnych wizażystów i znam się w temacie. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co wdrożyć do swojej rutyny make-upu, by przedłużyć pożądany efekt.

  Przyczyny braku trwałości makijażu

  Na pewno nie zaskoczę cię tym, że regularna dbałość o cerę to podstawa dobrego wyglądu kosmetyków na twojej twarzy. Jednak nie tylko brak uwagi co do pielęgnacji będzie skutkować niechcianymi skutkami.

  Nieprawidłowe przygotowanie skóry

  Kluczowym elementem odpowiedniego utrwalania makijażu jest stworzenie dobrej bazy. Nie mam tu na myśli jedynie produktu nazywanego „bazą” – ważne jest to, w jaki sposób obchodzisz się z cerą przed aplikacją kosmetyków. Jeśli używasz tłustych i ciężkich kremów przed aplikacją podkładu, to zważenie się go jest niemal pewne.

  Podobnie będzie w sytuacji, jeśli nie będziesz regularnie dbać o cerę. Brak wystarczającego nawilżenia i złuszczania spowodują, że na twojej twarzy będzie widoczne więcej nierówności. Kosmetyki zawsze w nie wchodzą, nieestetycznie zbierając się w załamaniach czy przy suchych skórkach.

  Mieszanie produktów o różnych składach

  Każdy kosmetyk ma swoją unikalną formułę – silikonową, wodną lub olejową. Niestety substancje te nie łączą się w odpowiedni sposób i stąd możesz zauważyć ciastkowanie. Jeśli zaaplikujesz produkt o bazie wodnej na silikonowy, na pewno zacznie się on rozwarstwiać.

  Zanim zdecydujesz się na kupno nowości, koniecznie przeczytaj skład na opakowaniu, by mieć pewność, że dobrze połączy się z innymi etapami twojego make-upu. Często zdarza się, że kosmetyki na pierwszym miejscu w składzie mają wodę – zweryfikuj więc kolejne elementy będące wysoko na liście. Jeśli zobaczysz tam słowa z końcówkami „-siloxane”, „-cone” lub „-meticone”, to zapamiętaj, że to produkty silikonowe. Te wodne będą zazwyczaj miały na pierwszym miejscu wodę i składniki nawilżające, jak np. gliceryna.

  Nadmiar kosmetyków

  Stwierdzenie „less is more” zdecydowanie przydatne jest przy makijażu. Nie chodzi tu jednak o ilość produktów ogółem, a o to, ile zaaplikujesz danego kosmetyku na raz. Większa porcja kosmetyków, zwłaszcza tych płynnych, może długo zastygać i zbierać się w załamaniach. Przez to następne etapy twojej charakteryzacji mogą się niewystarczająco mocno trzymać lub nie łączyć ze sobą.

  Brak utrwalenia makijażu

  Jeśli nie używasz kosmetyków zastygających i nie aplikujesz przy tym nic utrwalającego, ścieranie się produktów w ciągu dnia to pewnik. Przy wykonaniu makijażu kieruj się zasadami malarza – nakładaj „farby” na „zagruntowane płótno”, które następnie „zaimpregnujesz” by przedłużyć jego trwałość. Naturalnym elementem codzienności jest wydzielanie sebum na twarzy, co może powodować rozpuszczanie się kosmetyków. Jeśli nie zastosujesz pudru utrwalającego lub fiksera, ten proces zajdzie o wiele szybciej.

  4 kroki do przedłużenia trwałości makijażu

  Tak jak mówiłam na początku, miałam okazję testować na swojej twarzy różne sposoby na to, by osiągnąć trwały makijaż. Poniżej zebrałam listę porad, które na pewno i tobie się przydadzą 😊.

  1. Dobór właściwych produktów do pielęgnacji i ich regularne stosowanie

  Prawdą jest, że na zaniedbanej skórze nawet najbardziej utalentowany profesjonalista będzie się trudzić przy malowaniu. Dlatego tak ważne jest, żeby na co dzień dbać o stan tego, co dzieje się na naszej twarzy.

  Wybieraj więc kosmetyki, które sprawdzą się u ciebie – przy cerze suchej sięgaj po kremy, które zapewnią ci odpowiednie nawilżenie, a w przypadku cery tłustej decyduj się na lekkie kosmetyki, które pomogą ustabilizować wydzielanie sebum.

  Gdy wiem, że szykuje się okazja, na której mój makijaż ma wyglądać idealnie przez wiele godzin, wdrażam odpowiednie kroki pielęgnacyjne kilka dni wcześniej. Wieczór przed imprezą robię swoją ulubioną maseczkę i dbam o regularne złuszczanie peelingiem.

  Zanim nałożę kosmetyki kolorowe, oczywiście przeprowadzam swoją rutynę pielęgnacyjną – największą uwagę zwracam na odpowiedni krem nawilżający, który zwiększa przyczepność podkładu. Dzięki temu nie nakładam kolejnej warstwy kosmetyków, co sprawdza się doskonale zwłaszcza w upalny dzień.

  2. Odpowiedni sposób aplikacji podkładu

  Nie tylko wybór kosmetyków wpływa na trwałość makijażu. Właściwa ich aplikacja też może wpłynąć na efekt końcowy. Możesz to robić za pomocą pędzla, gąbeczki lub palców, ważne jest to, by robić to odpowiednim ruchem „stemplującym”, by wtłoczyć produkt w skórę. Nie pozostawisz w ten sposób nieładnych smug czy dziur, nadasz skórze aksamitne wykończenie i zredukujesz widoczność porów. Wszystko to wpłynie oczywiście na utrwalenie makijażu – odpowiednio stopiony z twarzą produkt będzie się lepiej łączyć z innymi kosmetykami.

  U mnie podkład lepiej wygląda po rozprowadzeniu go palcami i „doklepaniu” wilgotną gąbką. Ściąga ona nadmiar kosmetyku i wyrównuje jego strukturę i ten sposób polecam 😊.

  3. Kontrola ilości nakładanych kosmetyków

  Jeśli masz dobrze dobrane kosmetyki, aplikacja podkładu to dla ciebie pestka i dalej twój makijaż nie trzyma się tak, jak powinien, to zwróć uwagę na ilość tego, co stosujesz. Bezpieczniej będzie nałożyć cienką warstwę i stopniowo dokładać, jeśli zauważysz miejsca, które tego wymagają. Unikniesz w ten sposób kolorowych plam i „jeżdżenia” make-upu po twarzy.

  4. Produkty utrwalające makijaż

  Nie zaskoczę cię, jeśli najważniejszym elementem poradnika odnośnie tego jak utrwalić makijaż, będą przeznaczone do tego kosmetyki 😂. Na rynku znajdziesz różne opcje, każda z nich ma swoje właściwości i w ekstremalnych przypadkach warto stosować je wszystkie, ale na co dzień zdecyduj się na najwygodniejszą dla siebie propozycję:

  Utrwalenie make upu – oczywista sprawa

  Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu masz pewność co do tego, jak utrwalić makijaż. Pamiętaj, że samo zastosowanie kremu nawilżającego i nałożony cienką warstwą losowo wybrany puder transparentny nie sprawią, że twoje dzieło będzie się trzymać cały dzień. Poświęć temu więcej czasu, by pożądany efekt trwał, dopóki go nie zmyjesz.

  Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości, zachęcam do kontaktu z kosmetologiem w Cosibella Corner. Możesz również pisać do nas na facebooku (cosibellapl), instagramie (cosibella.pl) lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments