Jak stosować peeling do twarzy? ABC pielęgnacji

1 0 4 min
Jak stosować peeling do twarzy? ABC pielęgnacji
Pielęgnacja twarzy
1 0 4 min

Spis treści

  W skład idealnej rutyny pielęgnacji bazowej wchodzą cztery filary – odpowiednie oczyszczanie, regularne złuszczanie martwego naskórka, głębokie nawilżanie warstw skóry oraz codzienna ochrona przeciwsłoneczna.

  Dziś dowiesz się więcej o drugim elemencie – złuszczaniu. Proces ten zachodzi naturalnie w organizmie, ale możesz wspomóc go w tym profesjonalnym zabiegiem lub poprzez właściwie dobrane kosmetyki złuszczające. Dzięki temu uda ci się zredukować nadmiar sebum i ujednolicić koloryt cery. To co, zaczynamy?

  Co to jest peeling do twarzy?

  Peeling to rodzaj zabiegu kosmetycznego złuszczającego martwe komórki naskórka. Taka kuracja może przyjmować różne formy, ale wszystkie one wpływają pozytywnie na skórę twarzy, m. in. redukują nadmiar sebum i zmniejszają przebarwienia. Regularnie przeprowadzany peeling twarzy znacznie poprawia kondycję skóry i skutecznie zwalcza wypryski, otwierając zatkane pory i docierając do jej głębokich warstw, co wspomaga absorbcję substancji zawartych w kosmetykach.

  Wzmacnia to też prawidłowy proces odnawiania naskórka i pozwala składnikom aktywnym pomóc organizmowi stworzyć większą ilość włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry.

  Peeling twarzy – rodzaje

  Zabieg ten w każdej formie ma swoje plusy i przynosi wiele korzyści – możesz też dostosować go do indywidualnych potrzeb swojego typu cery. Niezwykle istotne więc jest, żeby dobrać jak najlepszy peeling do twojego rodzaju skóry.

  Niezależnie jednak, na którą opcję się zdecydujesz, ważne jest by:

  Jeżeli masz wątpliwości odnośnie wyboru właściwego typu, warto skonsultować swoje wątpliwości z dermatologiem lub kosmetologiem – z tej drugiej opcji możesz skorzystać w Cosibelli online oraz w salonach Cosibella Corner. W każdym przypadku należy stosować ten zabieg według zaleceń, by nie musieć borykać się z podrażnieniami.

  Peelingi mechaniczne

  Te formy (inaczej zwane ścierającymi) zawierają niewielkie cząsteczki, które usuwają martwy naskórek w sposób fizyczny – poprzez delikatny masaż twarzy. Elementy te różnią się w zależności od typu produktu i na tej podstawie wyróżniamy dwa jego rodzaje – peeling gruboziarnisty i peeling drobnoziarnisty. Skutecznie wygładzają one skórę, lecz należy uważać, gdyż w ich przypadku łatwo jest o podrażnienia – należy więc stosować je z umiarem.

  Peeling gruboziarnisty

  Ten peeling do twarzy wykorzystuje większe cząstki do wygładzania faktury twarzy np. ziarnka cukru czy soli lub drobiny orzechów bądź pestek owoców. Często mogą mieć one dość ostre krawędzie, więc peeling ten jest niepolecany do skóry wrażliwej.

  Przeprowadza się go przez nałożenie produktu i wmasowanie go w oczyszczoną wcześniej wilgotną skórę. Ten mechaniczny peeling będzie najlepszym wyborem dla osób z cerą tłustą, gdyż lepiej ona znosi intensywne złuszczanie naskórka. Dlatego co do zasady warto stosować go nie więcej niż dwa razy w tygodniu, by nie podrażnić skóry twarzy.

  Ważne też jest to, by zachować w tym umiar, gdyż zbyt częste jego używanie może skutkować nawet uszkodzeniem bariery skórnej lub powstaniem mikrouszkodzeń na powierzchni twarzy. Jego przeciwnicy uważają, że przez to prowadzi on do łatwego rozsiewania bakterii i może narobić więcej szkód.

  Peeling drobnoziarnisty

  Mechaniczny peeling twarzy ma też swoją łagodniejszą alternatywę w drobnoziarnistej postaci. Zawiera on delikatniejsze i mniejsze elementy ścierające np. w postaci biodegradowalnych mikrogranulek – dzięki temu ta wersja jest zdecydowanie lepszym wariantem dla posiadaczy cery wrażliwej lub dla początkujących w peelingowej przygodzie.

  Procedura przeprowadzania wygląda tak samo jak w przypadku gruboziarnistego „brata” – kosmetyk nakładamy na zwilżoną skórę, co pomoże w złuszczaniu naskórka, ograniczając jednocześnie ryzyko podrażnień. Teoretycznie można go też stosować częściej, jednak w niektórych przypadkach jak najbardziej sprawdzi się powiedzenie „less is more”. 🙂

  Peelingi chemiczne

  Peeling ten, inaczej zwany kwasowym, wykorzystuje właściwości złuszczające różnego rodzaju kwasów do chemicznego rozpuszczenia martwych komórek naskórka. Nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, ale świetnie zmniejsza widoczność porów, wygładza blizny i redukuje przebarwienia. Popularnymi ich składnikami są:

  Dzięki różnorodności stosowanych składników aktywnych posiadacze każdego typu cery znajdą coś dla siebie. A dzięki postępowi przemysłu kosmetycznego teraz i ty możesz przeprowadzić taki zabieg bez wychodzenia z domu. Ważne jednak by robić to rozsądnie i rozważnie (najlepiej po konsultacji z profesjonalistą), z częstotliwością wskazaną dla określonego kwasu, aby uniknąć podrażnień na twarzy.

  Przed jego aplikacją należy wcześniej oczyścić skórę, ale kluczowe jest to, że z reguły nakładamy go na suchą skórę. Nie przeprowadza się tu masażu – po nałożeniu trzeba odczekać kilka minut i zazwyczaj go zmyć i nałożyć łagodzące produkty kosmetyczne. Uwaga! Są też kosmetyki, które zostawia się na swojej skórze i po odczekaniu konkretnej ilości czasu, nakłada się na nie kolejną część pielęgnacji. Dlatego tak ważne jest, by przed aplikacją peelingu chemicznego dokładnie stosować się do zaleceń producenta, kosmetologa lub dermatologa.

  W przypadku peelingu chemicznego niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednio dobranej ochrony przeciwsłonecznej lub możliwe unikanie tej formy w miesiącach słonecznych. Po nim skóra może być bardziej wrażliwa na negatywne efekty słońca, więc koniecznie należy zaprzyjaźnić się z dobrym kremem z filtrem i innymi produktami łagodzącymi.

  Peeling enzymatyczny

  Warto zwrócić też uwagę na peeling, który zawiera w swoim składzie enzymy roślinne delikatnie rozpuszczające martwy naskórek. Jest to zdecydowanie najdelikatniejszy rodzaj tego zabiegu, doskonale sprawdzi się więc dla cery wrażliwej. Na opakowaniach tych produktów często można zauważyć nazwy substancji takie jak papaina czy bromelaina – rozkładają one białka zawarte w komórkach skóry, łagodnie je przy tym rozpuszczając.

  Niezależnie od zaleceń producenta w kategorii nakładania na wilgotną lub suchą skórę, nie obejdzie się bez wcześniejszego, dokładnego mycia twarzy. Następnie pozostaw peeling enzymatyczny na skórze na kilka minut i zmyj go wodą. Obejdzie się tu bez tarcia i masażu, dzięki czemu nie musisz martwić się potencjalnymi podrażnieniami. Następnie zaaplikuj dalsze kroki swojej pielęgnacji. Możesz go też stosować częściej niż pozostałe peelingi z uwagi na jego łagodną naturę, jednak i w tym wypadku nie należy przesadzać i przekraczać częstotliwości wskazanej na opakowaniach.

  Zabiegi peelingujące

  Ze wszystkich wyżej opisanych form kuracji zazwyczaj możesz skorzystać w salonach kosmetycznych. Taki profesjonalny peeling twarzy przeprowadzony pod okiem kosmetologa jest zdecydowanie najbezpieczniejszym wariantem. Jednak nie są to jedyne rodzaje, na jakie możesz zdecydować się u profesjonalistów. Często wybór pada też na:

  By uzyskać jak największą skuteczność tych zabiegów, kluczowa jest przede wszystkim regularność ich przeprowadzania i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Z uwagi na to, że po prawie każdym z nich twoja skóra będzie potrzebować rekonwalescencji, musisz uzbroić się w cierpliwość na ostateczne efekty.

  Specjalista przed przeprowadzeniem któregokolwiek powinien podjąć z tobą szczegółową rozmowę, w której prawidłowo oceni twój typ cery i przedstawi ci konieczne kroki, które musisz wcielić w życie po poddaniu się kuracji. Jest to bardzo istotne z uwagi na ich intensywność, by zminimalizować ryzyko negatywnych skutków.

  Pielęgnacja skóry przy peelingach

  Właściwa troska o cerę przy częstym przeprowadzaniu peelingu jest kluczowa – niezależne czy zdecydujesz się na robienie tego w domowym zaciszu czy w gabinetach kosmetycznych. Bez niej nie osiągniesz oczekiwanych efektów, a twoja skóra będzie wymagać intensywnej regeneracji i łagodzenia podrażnień.

  Istotne elementy, na które musisz zwrócić uwagę na dostosowaniu pielęgnacji po tym zabiegu to:

  1. Intensywne nawilżanie: aby uniknąć uwrażliwienia twojej cery, dostarczaj jej odpowiednią ilość nawilżenia – stosuj więc głęboko nawilżające produkty, które pomogą w regeneracji bariery hydrolipidowej. Warto też zachować dobrą rutynę pielęgnacyjną, by nie zapewnić skórze „terapii szokowej” przez częste wprowadzanie nowych produktów.

  2. Wysoka ochrona przeciwsłoneczna: w celu ograniczenia negatywnych efektów promieniowania słonecznego, codziennie aplikuj kremy z filtrem zawierające SPF 30 lub większy i w miarę możliwości ograniczaj ekspozycję na słońce (niezależnie od pory roku).

  3. Ograniczenie mocnych składników: odstaw kosmetyki z drażniącymi substancjami w składzie, jak silne kwasy, retinole itp. – na to konto zdecyduj się na kojące produkty. Zrezygnuj też innych kuracji złuszczających i pozwól sobie na regenerację.

  4. Łagodne oczyszczanie: do mycia twarzy stosuj oczyszczacze, które nie spowodują uczucia ściągniętej skóry, aby nie narażać jej na dodatkowy dyskomfort i podrażnienia. Nie pocieraj swojej cery intensywnie – delikatny masaż podczas codziennego oczyszczania wystarczy. Regularnie wymieniaj też ręczniki i pościel, by nie rozsiewać bakterii na wrażliwej po zabiegu skórze.

  5. Zbilansowane odżywianie: zwracaj uwagę na to, co konsumujesz i dostarczaj sobie wszystkich niezbędnych mikro i makroskładników. Kontroluj też, czy to co spożywasz, nie powoduje negatywnych reakcji na twojej skórze. Koniecznie pij dużą ilość wody, aby utrzymać wysoki poziom nawilżenia od wewnątrz. Możesz też wprowadzić do swojej diety odpowiednie suplementy, jeśli w twojej diecie są jakieś braki.

  6. Obserwacja reakcji: zwracaj uwagę na funkcjonowanie swojej cery, w przypadku negatywnych objawów, skonsultuj swoje obawy ze specjalistą i wdróż odpowiednie działania zapobiegawcze.

  Każdy peeling twarzy ma swoje indywidualne efekty i każdy rodzaj może potrzebować innej formy pielęgnacji. Dostosuj ją więc do potrzeb swojej skóry, by osiągnąć jak najlepsze skutki, a wysiłek włożony w pielęgnację nie poszedł w las.

  Przykładowy harmonogram wieczornej rutyny pielęgnacyjnej przy stosowaniu Kwasowego peelingu Do twarzy
  1. Oczyść swoją cerę z łagodnym żelem, na przykład Dr Grehen – PrebioDerm – Prebio Remover Foam – Pianka do Demakijażu i Mycia Twarzy z Prebiotykami – 100ml.

  2. Na suchą skórę zaaplikuj peeling, np. The Ordinary – AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution – Peeling Kwasowy AHA 30% + BHA 2% – 30ml i pozostaw go na 10 minut, po czym zmyj dokładnie.

  3. Na wytartą czystym ręcznikiem twarz nałóż tonik kojący, jak Anua – Heartleaf 77% Soothing Toner – Kojący Tonik do Twarzy – 250ml, po czym od razu zastosuj serum nawilżające, np. Timeless – Skin Care – Hyaluronic Acid 100% Pure Serum – Serum z Kwasem Hialuronowym – 30ml nim tonik wyschnie. Potem użyj kremu nawilżającegu lub odżywczego, jak np. COSRX – Balancium Comfort Cool Ceramide Soothing Gel Cream – Żelowy Krem z Ceramidami – 85ml, by stworzyć warstwę okluzyjną i zamknąć nawilżenie w skórze.

  Na jaki peeling twarzy się zdecydować?

  Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na peeling enzymatyczny, kwasowy, peelingi mechaniczne, czy jakąkolwiek inną formę tego zabiegu – otrzymasz wiele korzyści gdy wprowadzisz go jako rutynę do swojej pielęgnacji.

  Ważne też, by stosować go prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta lub specjalisty, z którego wsparcia korzystasz i w sposób dostosowany do potrzeb twojej skóry. Przedłuży to efekty, które zabieg ten ci zapewni i ograniczy możliwe negatywne skutki w postaci np. zaczerwienienia, mikrouszkodzeń i podrażnień, suchość, łuszczenie się cery, nadwrażliwości na słońce czy reakcji alergicznej.

  Pamiętaj, by nie łączyć ze sobą nadmiernie intensywnych rodzajów peelingów i skup się na stosowaniu kojących i nawilżających produktów. Zadbaj więc o odpowiednią pielęgnację swojej twarzy i dbaj o regularność, a twoja skóra na pewno ci za to podziękuje. 🙂

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o peelingach lub masz pytania odnośnie ich stosowania, zachęcam do skorzystania z kontaktu z kosmetologiem przez nasz formularz kosmetologiczny. Możesz również pisać do nas na Facebooku i Instagramie lub dzwonić na nr 226022832.

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 1
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments