Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach - zadbaj o mikrobiom skóry


Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach małe

Holistyczne i świadome podejście do pielęgnacji staje się wielu osobom coraz bliższe. Aby jednak zrozumieć swoją skórę, należy zapoznać się z bytującymi na niej mikroorganizmami, które jak strażnicy bronią jej i stanowią barierę ochronną. Bakterie, grzyby i wirusy często kojarzone są z infekcjami. W tym wpisie przekonam Cię, że ich występowanie na skórze jest korzystne i niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. ;-)

Słysząc o probiotykach i prebiotykach, często pierwszą myślą jest mikroflora jelitowa. Jest to trafne skojarzenie, ponieważ ma ona ogromny wpływ na kondycję całego organizmu i prawidłowe funkcjonowanie układów ciała. Wiadomo już, że dieta oraz stan jelit mają swoje odzwierciedlenie na skórze. Jednakże w tym wpisie skupimy się konkretnie na występowaniu pro- i prebiotyków w kosmetykach oraz ich działaniu!

Czym jest mikrobiom skóry?

Skóra jest zasiedlana przez bakterie, grzyby, drożdże - te mikroorganizmy współtworzą mikrobiom skóry. Najistotniejsze w pielęgnacji mikrobiomu jest utrzymanie jego równowagi i balansu pomiędzy dobrymi mikroorganizmami a patogennymi. Przewaga i dominacja patogennych bakterii jest podłożem do rozwoju wielu problemów skórnych. Zaburzenie tej równowagi, nazwane zostało dysbiozą, która objawia się nasileniem zmian trądzikowych, zaostrzeniem AZS/ŁZS oraz podatnością na powstawanie podrażnień. Celem wprowadzenia do pielęgnacji pro- i prebiotycznych jest utrzymanie równowagi mikrobiomu.

Probiotyki i prebiotyki - dla jakich skór?

Kosmetyki z probiotykami i prebiotykami będą szczególnie pomocne w pielęgnacji skór:
 • tłustych,
 • trądzikowych i problematycznych,
 • suchych,
 • wrażliwych,
 • atopowych.

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Brzmią podobnie, różni je zaledwie jedna literka. Zatem czym właściwie są?
 • probiotyki = kultury dobrych bakterii, które utrzymują równowagę flory bakteryjnej
 • prebiotyki = pożywka (źródło pokarmu) dla flory bakteryjnej

Probiotyki w kosmetykach

To, co należy podkreślić to fakt, że w kosmetyku znajdują się bakterie w postaci lizatów, które nie mają możliwości niekontrolowanie się namnażać. Technolodzy odpowiedzialni za formuły produktów mają pewne ograniczenia, przez wzgląd na konieczność zachowania czystości mikrobiologicznej kosmetyku.

Funkcje probiotyków w kosmetykach

 • hamują rozwój patogenów,
 • utrzymują kwaśne pH skóry,
 • działają przeciwzapalnie,
 • przyspieszają gojenie,
 • stymulują odnowę bariery ochronnej skóry,
 • utrzymują ochronną tarczę przeciw szkodliwymi patogenami i alergenami.

Przykłady probiotyków w kosmetykach

Szukając probiotyków w kosmetykach, możesz spotkać między innymi:

Kosmetyki z probiotykamiPrebiotyki w kosmetykach

Prebiotyki to substancje odżywcze, które odpowiadają na potrzeby flory bakteryjnej. Są pożywieniem dla bakterii probiotycznych, pobudzają je do wzrostu i warunkują ich przetrwanie.

Działanie prebiotyków w kosmetykach

 • stanowią pożywkę dla probiotyków zasiedlających powierzchnię skóry,
 • stymulują wzrost flory bakteryjnej,
 • przywracają balans mikrobiomu i aktywizują go,
 • koją i łagodzą podrażnienia, a także wyciszają choroby skórne.

Przykłady prebiotyków w kosmetykach

Prebiotyki stosowane w recepturze kosmetyku to cukry, m.in. frukto- i galaktooligosacharydy. Poszukując kosmetyków prebiotycznych, zwróć uwagę na:
 • inulinę - INCI: Inulin
  Stymuluje wzrost fizjologicznej mikroflory skóry, będąc pożywką dla probiotyków bytujących na jej powierzchni. Wspomaga właściwości nawilżające kosmetyku. Ogranicza potencjał alergizujący, łagodzi podrażnienia oraz stany atopowe. Wycisza aktywność wyprysków bakteryjnych.
 • alfa-glukan - INCI: Alpha-Glucan Oligosaccharide
  Przywraca i utrzymuje równowagę mikrobiomu skóry, wzmacnia jej barierę ochronną, zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne i hamuje rozwój patogennych mikroorganizmów, które mogą powodować zaczerwienienia, podrażnienia i zmiany trądzikowe. Ponadto nawilża i ogranicza nadmierną ucieczkę wody z naskórka.
Prebiotykami są również: Galactoarabinan, Glucose, Fructose, Sucrose, Xylitol, Maltodextrin.

Kosmetyki z prebiotykamiSynbiotyki w kosmetykach


probiotyk + prebiotyk = synbiotyk


Synbiotyki łączą probiotyki z prebiotykami w jednym kosmetyku, dostarczają dobrych bakterii i jednocześnie pożywki dla nich. Kompleksy probiotyków i prebiotyków działają skutecznie na skórę, wzmacniając jej barierę ochronną.

Możesz także spotkać pojęcie postbiotyków - są to substancje wydzielane przez probiotyki, czyli metabolity bakterii probiotycznych.

Produkty do włosów z probiotykami i prebiotykami

Warto wiedzieć, że produkty z probiotykami i prebiotykami można znaleźć również w produktach do włosów. Pielęgnują one skórę głowy, odbudowując naturalny mikrobiom. Zaburzony mikrobiom skóry głowy może być powodem do powstawania łupieżu, a także czynnikiem nasilającym wypadanie włosów.

Produkty do ciała wzmacniające mikrobiom

Skupiając się na skórze twarzy, często zdarza się, że pomijamy skórę ciała i odsuwamy ją na drugi plan. Jednak pielęgnacja ciała jest równie istotna, a kosmetyki pro- i prebiotyczne mogą ją urozmaicić, niosąc za sobą ogrom korzyści. Te składniki znajdziesz także w kosmetykach do okolic intymnych.

Mam nadzieję, że tym wpisem przekonałam Cię, jak dobroczynne właściwości mają mikroorganizmy bytujące na ludzkiej skórze. Czy w Twojej pielęgnacji znajdą się kosmetyki pro- i prebiotyczne? ;-)

Potrzebujesz pomocy przy wyborze kosmetyków i stworzeniu swojej rutyny pielęgnacyjnej? Zgłoś się do nas na Konsultację Kosmetologiczną, a nasz kosmetolog sprawdzi składy Twoich kosmetyków i stworzy spersonalizowaną pielęgnację dopasowaną do potrzeb Twojej skóry.

Skontaktuj się z nami również na Facebooku i Instagramie lub dzwoń na nr 226022832Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022
Aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z robienia zakupów na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookie. Korzystając z naszych usług akceptujesz ich używanie. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z polityki prywatności.
Zamknij
pixel