Wypadanie włosów jesienią – przyczyny i rozwiązania

0 0 4 min
Wypadanie włosów jesienią – przyczyny i rozwiązania
Włosy
0 0 4 min

Spis treści

    Jesienna chandra często dopada nasze głowy „od środka”, pod względem samopoczucia, ale i również „od zewnątrz”, wpływając na stan tego, co się na niej dzieje. Nadmierne wypadanie włosów jesienią to jeden z najczęstszych problemów zaraz obok „przyklapu”, nadmiernej produkcji sebum i przetłuszczania się, elektryzowania, puszenia, plątania i kołtunienia.

    Ciężko zapanować nad swoimi kosmykami w tym okresie i z tego powodu zebrałam dla Ciebie najważniejsze informacje, które pomogą Ci zrozumieć przyczyny i znaleźć rozwiązania na wzmożone wypadanie włosów jesienią. Przeczytaj wpis i uratuj swoją fryzurę!

    Wypadanie włosów na jesień – przyczyny

    Na pewno wiesz co nieco o przesileniu jesiennym. Niestety oddziałuje ono również na stan Twojej fryzury. W tym okresie znacząco spada wydzielanie estrogenu i pojawiają się często zmiany hormonalne, czego efektem może być wzmożone wypadanie włosów.

    Przyczyny wypadania włosów ze względów zdrowotnych mogą się też wywodzić z innych powodów. Osłabienie mieszków włosowych może powodować też spadek witaminy D3 przez brak słońca lub niedobory witamin wynikające z braku odpowiednich substancji odżywczych w diecie. Rzutuje na to też zdrowie psychiczne – przewlekły stres i obniżone samopoczucie również wpływają na kondycję Twoich włosów.

    Oczywiście, wypadanie włosów to naturalny proces, bo mają one swój czas wzrostu, ale nasilenie problemu może spowodować też nieprawidłowa pielęgnacja i stylizacja. Wysokie temperatury, brak kosmetyków termoochronnych czy spanie z mokrymi włosami mogą jeszcze bardziej osłabić mieszki włosowe i zintensyfikować to jesienne wypadanie włosów.

    Czynniki środowiskowe jak niższe temperatury, jesienne wiatry, ogrzewanie w budynkach, gwałtowne zmiany temperatur itp. również mogą negatywnie wpływać na skórę głowy, co może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych. Nie polepszą też tego ubrania ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza i wzmacniają elektryzowanie

    Sezonowe wypadanie włosów jesienią – jak temu zaradzić?

    Zastanawiasz się, jak więc wzmocnić cebulki włosowe i zminimalizować wypadanie włosów? Spieszę z pomocą! Poniżej znajdziesz listę różnego typu rozwiązań, które pomogą Ci ograniczyć proces wypadania włosów od zewnątrz, jak i od środka.

    Zdrowe odżywianie

    Stwierdzenie „jesteś tym, co jesz” często rzeczywiście ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. By poprawić kondycję włosów i ograniczyć ich wypadanie, w pierwszej kolejności gorąco zachęcam Cię do regularnej kontroli zdrowia i badania się. W ten sposób ograniczysz prawdopodobieństwo niedoborów witamin i zaburzeń hormonalnych, które mogą wpłynąć na stan fryzury długodystansowo. Suplementacja diety to dobre rozwiązanie – tabletki z zawartością skrzypu polnego, drożdży czy biotyny na pewno wesprą Twój organizm. Podstawą są jednak dobre nawyki żywieniowe – spożywaj duże ilości płynów i zbilansowane posiłki zawierające białko (np. strączki, jajka, nabiał), zdrowe tłuszcze i kwasy omega – 3 (siemię lniane, awokado, orzechy włoskie), cynk i witaminy z grup B, C, D, E i H. Należy pamiętać, że wypadanie włosów może mieć charakter przejściowy, jak i stały, dlatego swoje obawy warto skonsultować z profesjonalistą, np. trychologiem, endokrynologiem czy dietetykiem. W okresie jesiennym zadbaj o swoje zdrowie kompleksowo.

    Prawidłowa pielęgnacja włosów

    Oprócz zadbania o odpowiednią i zdrową dietę zwróć uwagę na dobór kosmetyków i produktów do stylizacji. Przy układaniu staraj się nie szarpać włosów i koniecznie stosuj kosmetyki termoochronne – nie chcesz ich dodatkowo uszkodzić gorącym powietrzem. Zastanów się, co najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej fryzury. Wybierz odpowiedni przyrząd do czesania – na rynku znajdziesz przecież wiele opcji, od grzebieni z szeroko rozstawionymi zębami, po zbite szczotki.

    Istotne są też odpowiednie kosmetyki. Je też należy dobrać stosownie do potrzeb włosów i skalpu, by działać u ich nasady, jak i na całej długości. Z problemem wypadania włosów na pewno pomogą Ci wcierki i peelingi, które regularnie stosowane poprawią ukrwienie skóry głowy. Wzmocni to cebulki włosowe, ograniczy wypadające włosy i przyspieszy ich porost.

    Nie zapomnij, by zabezpieczyć kosmyki po długości, wpłynie to nie tylko na ich kondycję, ale również wygląd. Regularnie stosuj odżywki i serum na końcówki, a skórę głowy regularnie myj szamponem, który nie przesuszy, ale dokładnie oczyści i pozbędzie się zalegającego sebum.

    Odpowiednie materiały

    Ręczniki frotte i poliestrowe czapki proponuję Ci odłożyć w kąt. Postaw za to tkaniny do wycierania z bawełny lub mikrofibry, które zniwelują prawdopodobieństwo mikrouszkodzeń i dobrze wchłoną wodę. Chroń głowę od zimna czapkami z materiałów (lub z podszewkami z nich wykonanymi) typu bawełna, jedwab, satyna – są delikatniejsze, co przeciwdziała łamaniu i w konsekwencji wypadaniu włosów.

    Wypadanie włosów na jesień – już Ci niestraszne!

    Teraz znasz już przyczyny wypadania włosów jesienią i wiesz już, jak skutecznie temu przeciwdziałać. Pamiętaj nie tylko o odpowiedniej pielęgnacji włosów, ale i o systematycznej trosce o siebie i swoje samopoczucie. A może masz swoje sposoby na jesienny „wysyp”? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

    Mamy nadzieję, że teraz wiesz, co robić i jak poprawić kondycję swoich włosów w okresie jesienno-zimowym. Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas na facebooku bądź instagramie (cosibella.pl) lub zadzwoń na nr 22 602 28 32. Możesz także skorzystać z naszej konsultacji kosmetologicznej, dzięki której kosmetolog dobierze odpowiednią pielęgnację do Twojej skóry 🙂

    Podobał Ci się ten wpis?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments