Pewnie nie raz twoją uwagę zwróciły kosmetyki z witaminą C. I słusznie! To świetny, jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych składników, który możesz wykorzystać w codziennej pielęgnacji na wiele sposobów. Występuje w kilku formach: podstawowej – jako kwas askorbinowy oraz w formie pochodnych, które poznasz dokładniej, przechodząc do dalszej części wpisu.
Witamina C jest antyoksydantem, chroniącym skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. A jeśli to zbyt mało, to jestem pewna, że ucieszy cię informacja, że bierze też udział w syntezie kolagenu w skórze, stając się prawdziwą witaminą młodości.
Dlatego jeśli interesuje cię przeciwdziałanie przedwczesnemu starzeniu skóry i przywrócenie jej naturalnego, wewnętrznego blasku, to proponuję ci prędkie wdrożenie tej substancji do pielęgnacji i oczywiście czytanie dalej!
Wspomniałam już, że witamina C ma działanie antyoksydacyjne, spowalniające procesy starzenia komórek skóry. Działanie to opiera się na niwelowaniu wolnych rodników, które przyspieszają uszkodzenie i starzenie komórek skóry. Witamina C wspomaga także ochronę przed promieniowaniem UV, zmniejszając m.in. rumień wywołany promieniowaniem, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie działania kremu z wysokim filtrem. Posiada także zdolność hamowania działania tyrozynazy – enzymu, który odpowiada za powstawanie barwnika i trudnych do zniwelowania przebarwień, dlatego warto stosować ją jako prewencję przeciw przebarwieniom. Dzięki zdolności do wyrównywania kolorytu skóry i redukowania widoczności zaczerwienień sprawia, że skóra staje się rozświetlona i wygląda zdrowiej i młodziej.
Dla każdego! 🙂 Natomiast nie jest tak, że każdy kosmetyk z witaminą C sprawdzi się w przypadku twojej skóry. Czym się więc kierować przy wyborze? Przede wszystkim dopasowaną do ciebie formą witaminy C. Podstawowy podział tego składnika to: kwas askorbinowy, który sprawdzi się przy skórach tłustych, mieszanych, łojotokowych i z przebarwieniami oraz pochodne kwasu askorbinowego. Poznasz je bliżej, czytając dalej, ale większość z nich świetnie sprawdzi się u osób ze skórą naczyniową, dojrzałą i z pierwszymi oznakami starzenia się.
Zanim wprowadzisz do swojej pielęgnacji witaminę C, rozważ dobór stężenia (moja podpowiedź: zawsze lepiej zaczynać od niższych), formy witaminy i sam rodzaj kosmetyku. Nie jest to nic skomplikowanego, a gdy już znajdziesz swojego ulubieńca (po tym wpisie już na pewno), jego stosowanie będzie przyjemnością, a nie obowiązkiem.
Jeśli twoja skóra jest wrażliwa, tym bardziej zdecyduj się na produkty o mniejszych stężeniach i bardziej stabilnych formach, lub zaczynaj stosowanie co drugi dzień, korzystając jednocześnie z kosmetyków regenerujących lub nawilżających. Pozostałe typy cer powinny bezproblemowo poradzić sobie z codzienną aplikacją.
Stosując witaminę C rano, pamiętaj o łączeniu jej z filtrem przeciwsłonecznym, by stworzyć duet idealny w fotoochronie. Natomiast przy stosowaniu tego składnika wieczorem, masz dwie opcje. Możesz zastosować serum z witaminą C, a potem wystarczy, że po chwili nałożysz na nią dobry krem odżywczy, lub po oczyszczeniu skóry zastosujesz krem z witaminą C.
Są połączenia w kosmetykach z witaminą C, których najlepiej unikać, by nie doświadczyć podrażnienia skóry. Przedstawię te, o które pytacie najczęściej, a mogą wywoływać podrażnienia skóry:
Dlaczego ich nie łączyć? Retinoid zneutralizuje witaminę C w reakcji chemicznej, jaka między nimi zachodzi i nie zauważysz żadnych efektów działania, a skóry wrażliwe najprawdopodobniej się podrażnią. W jaki sposób stosować je w jednej pielęgnacji? Najważniejsze, by nie zastosować jednego składnika po drugim, dlatego rozwiązaniem jest używanie ich oddzielnie – kosmetyk z witaminą C rano, a retinoid wieczorem.
Witamina C i kwasy mają wspólnie duży potencjał drażniący, dlatego nie zalecam ich stosowania po sobie. Jednak możesz je spróbować zastosować o różnych porach tego samego dnia lub w oddzielnych dniach, natomiast i tak byłabym ostrożna przy skórach bardziej wrażliwych, dlatego polecam obserwować reakcje swojej skóry i dopasować do niej pielęgnację.
Kosmetyków z niacynamidem nie zaleca się stosować łącznie z witaminą C w formie Ascorbic Acid – kwasu askorbinowego. Ich połączenie po pierwsze, neutralizuje skuteczność obu składników, a po drugie może spowodować powstanie substancji drażniącej skórę – kwasu nikotynowego. Mniej problematycznym połączeniem jest niacynamid ze stabilną formą witaminy C i istnieje sporo produktów antyoksydacyjnych, łączących je razem. 🙂
Wiem, że ilość informacji na temat witaminy C i jej pochodnych jest duża. Jednak zebrałam w tym miejscu wszystko, co musisz wiedzieć o poszczególnych formach witaminy C, ich zaletach, wadach, a także produktach ją zawierających.
Znana także jako naturalna witamina C. To aktywna postać, która niestety bywa niestabilna. Jest to zjawisko, polegające na rozpadzie substancji pod wpływem czynników zewnętrznych (takich ja: temperatura, powietrze, światło, lub nieodpowiednie pH). Skutkuje ono utratą przez witaminę C swoich cennych właściwości.
W formułach kosmetycznych, by ograniczyć niestabilność, wykorzystywany jest często kwas L-askorbinowy w formie liposomalnej (witamina C zamknięta w pęcherzykach wodno-tłuszczowych). Czysta forma witaminy C jest natomiast polecana dla skóry tłustej z nadmiernym łojotokiem i skórze z przebarwieniami.
ZALETY
WADY
Czystą formę witaminy C znajdziemy m.in. w produktach:
Wytwarzany z witaminy C oraz skrobi, jest formą kwasu askorbinowego stabilizowanego cząsteczką glukozy. Ta forma zachowuje wszystkie właściwości kwasu L-askorbinowego, przy czym wykazuje znacznie głębszą penetrację, stabilność w kosmetykach i tym samym skuteczność działania.
ZALETY
WADY
Glukozyd askorbylu zawarty jest np. w preparacie:
Jest rozpuszczalnym w tłuszczach, bardziej stabilnym odpowiednikiem kwasu askorbinowego. Witamina C w tej postaci także działa rozjaśniająco na przebarwienia oraz stymuluje syntezę kolagenu. Działa przeciwzapalnie, wykazuje ochronny wpływ w stosunku do promieniowania UVA i UVB i zmniejsza rumień powstały po opalaniu.
ZALETY
WADY
Sól ta wykazuje słabsze działanie antyoksydacyjne od czystej witaminy C o tym samym stężeniu, dlatego w produktach należy stosować wysokie stężenie MAP – co najmniej 15%. MAP polecany jest dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia oraz dla osób, których skóra wykazuje słabą tolerancję na substancje drażniące. Witamina C w postaci soli magnezowej fosforanu askorbylu jest cennym składnikiem wspomagającym działanie antyoksydacyjnych ekstraktów roślinnych w recepturze maseczek, balsamów do ciała oraz kremów przeciwstarzeniowych.
ZALETY
WADY
MAP zawiera w swoim składzie:
Sól sodowa fosforanu askorbylu cechuje się podobnymi właściwościami jak MAP, jednakże wykazuje również silne właściwości antybakteryjne, dlatego jest ona dedykowana dla cer ze skłonnością do trądziku.
ZALETY
WADY
Tetraizopalmitynian askorbylu spośród wszystkich pochodnych witaminy C cechuje się najskuteczniejszym działaniem, a także najlepszą przyswajalnością oraz tolerancją przez skórę. Występuje w formie żółtego olejku, dzięki czemu wykazuje dobre powinowactwo do warstwy lipidowej skóry. Z uwagi na hamowanie procesu melanogenezy, bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem przebarwień. Dodatkowo pochodna ta sprawdzi się u osób ze skórą delikatną.
Jest cenną, skuteczną i jedną z najdroższych postaci witaminy C stosowaną w kosmetykach. Niezwykle dobrze i skutecznie chroni skórę opóźniając pojawianie się oznak starzenia spowodowanych przez wolne rodniki.
ZALETY
WADY
Najskuteczniejszą postać witaminy C znajdziemy w produktach:
3-O Etylowy kwas askorbinowy jest najnowszą pochodną kwasu L-askorbinowego. Podobnie jak tetraizopalmitynian askorbylu cechuje się wysoką stabilnością. Wykazuje odporność na działanie światła i temperatury, a także w wysokim stopniu przenika w głąb skóry. Ponadto hamuje rozwój bakterii i wykazuje działanie przeciwzapalne. Pochodna ta jako jedyna jest rozpuszczalna zarówno w tłuszczach jak i w wodzie, dzięki czemu z łatwością można ją dodawać do wszystkich formulacji kosmetycznych. Pochodna jest odpowiednia dla cer wrażliwych.
ZALETY
WADY
Tę pochodną witaminy C zawiera:
Czas na podsumowanie. Witamina C cieszy się niezwykłą i niesłabnącą popularnością, a wpływa na to jej zdolność do rewitalizacji skóry i utrzymywania młodego wyglądu na dłużej. Z uwagi na to, że witamina C występuje w różnych formach, stała się składnikiem dla każdego. Wystarczy dopasować formę produktu i składnika do swoich preferencji.
Zobacz kosmetyki z witaminą C w naszym sklepie. Jeśli przed zakupem wolisz się skonsultować, lub chcesz stworzyć pełną rutynę pielęgnacyjną, wypełnij naszą darmową Ankietę Kosmetologiczną.
Skontaktuj się z nami również na Facebooku i Instagramie lub dzwoń na nr 226022832
Podobał Ci się ten wpis?