Tonik i hydrolat – z jednej strony dwa niezwykle podobne do siebie produkty, a z drugiej posiadające pewne zasadnicze różnice. Chociaż hydrolat może być tonikiem, to już zasada ta nie działa w odwrotną stronę. Zastanawiasz się jak je odróżnić od siebie? Otóż musisz pamiętać, że tonik to płynny kosmetyk przygotowywany z dodatkiem składników aktywnych, które decydują o jego działaniu. W przypadku hydrolatu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – jest to przede wszystkim surowiec kosmetyczny, który powstaje jako produkt uboczny w procesie produkcji olejków eterycznych. To właśnie z tego powodu hydrolat przejmuje właściwości rośliny, która zostaje poddawana procesowi destylacji i stanowi jej esencję. Chcesz wiedzieć, jakie są jeszcze różnice i podobieństwa między tymi produktami? Poznasz je w tym wpisie!
Tonik to płynny produkt do pielęgnacji skóry stosowany głównie po oczyszczeniu twarzy, ale przed nałożeniem serum lub kremu. Jest gotowym produktem kosmetycznym na bazie wody destylowanej lub oczyszczonej, który zawiera różne składniki aktywne niezbędne do odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Początkowo toniki zawierały wysokie stężenia alkoholu i były używane głównie do walki z nadmiernym wydzielaniem sebum i trądzikiem. Z czasem zyskały złą sławę jako produkty zbyt ściągające i wysuszające skórę. Ich dzisiejsze formuły są znacznie bardziej zaawansowane i różnorodne – zostały dostosowane do rozmaitych typów skóry i jej potrzeb, dlatego w zależności od użytych składników przyniosą ci szereg korzystnych właściwości: od nawilżających po przeciwstarzeniowe.
Toniki pomagają wyrównywać pH skóry (4,5-5,5), co jest szczególnie ważne po użyciu mydeł lub żeli oczyszczających, które mogą zaburzać naturalny, lekko kwaśny płaszcz ochronny twojej skóry. Dzięki temu radzi sobie ona lepiej z ochroną przed bakteriami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Tonik pomaga usunąć resztki makijażu, zanieczyszczenia i sebum, a także przygotowuje cerę do lepszego wchłaniania serum oraz kremu stosowanych w dalszej części pielęgnacji. Jeśli szukasz swojego ulubieńca, w tym wpisie poznasz najlepsze toniki.
Hydrolat, znany również jako woda kwiatowa, to produkt uboczny, który powstaje w procesie destylacji parą wodną części roślin (np. kwiatów, liści czy korzeni) w celu pozyskania z nich olejku eterycznego. Jest to esencja zawierająca substancje czynne pochodzące z rośliny oraz śladowe ilości uzyskanego olejku. To właśnie one nadają mu unikalne właściwości terapeutyczne i pielęgnacyjne. Hydrolaty mogą działać nawilżająco, łagodząco, a nawet antybakteryjnie i przeciwzapalnie – w zależności od użytej rośliny.
Jest to nie tylko surowiec kosmetyczny, który może zostać wykorzystany np. w toniku. Dzięki swojemu łagodnemu działaniu może być stosowany bezpośrednio na skórę, a także na włosy. Z reguły hydrolat posiada pH zbliżone do naturalnego pH skóry, ale przed jego użyciem na twarz warto sprawdzić, czy odczyn jest ≤ 5,5.
Zastosowanie hydrolatów jest bardzo wszechstronne. Mogą one zastąpić ci tonik w twojej codziennej pielęgnacji i służyć do przywracania naturalnego pH cery lub jej odświeżania w ciągu dnia. Dodatkowo możesz je także wykorzystać jako składnik domowych maseczek, wcierek do włosów czy mgiełek.
Mimo że tonik i hydrolat są do siebie podobne, posiadają wiele kluczowych różnic. Jeśli chcesz odpowiednio dobrać produkt do swojej pielęgnacji i uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty, warto je poznać i zrozumieć.
To ich podstawowa różnica. To, co pozostaje po oddzieleniu olejku eterycznego w procesie destylacji parowej, czyli woda bogata w rozpuszczalne części roślin, jest właśnie hydrolatem. Toniki natomiast mogą być złożone z wielu różnych składników, w tym z wód kwiatowych, ale także dodatków takich jak kwas hialuronowy, kwasy złuszczające, ekstrakty roślinne, witaminy oraz z innych substancji o działaniu pielęgnującym.
Hydrolaty zawierają śladowe ilości olejków eterycznych i są mniej skoncentrowane niż toniki, co czyni je bardziej delikatnymi. Z tego względu są doskonałym wyborem do codziennej pielęgnacji, szczególnie dla osób z wrażliwą cerą. Toniki mogą zawierać wyższą koncentrację składników aktywnych, które mogą mocniej oddziaływać na skórę i przez to zapewniać lepsze efekty.
Hydrolaty roślinne są często stosowane jako naturalne toniki, ale mogą też służyć jako mgiełki do twarzy, ciała, włosów, wcierki na skórę głowy, a nawet jako dodatek do maseczek domowej roboty. Natomiast najczęstszym zadaniem toników jest przygotowanie cery do przeprowadzania dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, równoważenie pH skóry i pomoc w głębszym, dokładniejszym oczyszczaniu czy nawilżaniu.
Przez to, że hydrolaty posiadają mniejszą koncentrację substancji czynnych, mają o wiele subtelniejsze działanie. Toniki natomiast są tak formułowane, by zapewnić intensywniejszą pielęgnację – celują w konkretne problemy skórne, np. nadmierne wydzielanie sebum i przynoszą szybkie rezultaty w walce z nimi.
Zarówno toniki, jak i hydrolaty mogą znacznie wpłynąć na poprawę kondycji twojej skóry, dlatego warto rozważyć ich włączenie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli zastanawiasz się, który produkt wybrać, przeanalizuj swoje indywidualne potrzeby skórne i oczekiwania względem efektów. Odkryj, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze i ciesz się zdrową, dobrze wypielęgnowaną skórą 😊
Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z naszymi kosmetologami przez formularz kosmetologiczny. Możesz także napisać do nas na Facebooku, Instagramie lub zadzwonić na numer 226022832.
Podobał Ci się ten wpis?