Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach – zadbaj o mikrobiom skóry

6 0 5 min
Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach – zadbaj o mikrobiom skóry
Składniki aktywne
6 0 5 min

Spis treści

  Holistyczne i świadome podejście do pielęgnacji staje się wielu osobom coraz bliższe. Aby jednak zrozumieć swoją skórę, należy zapoznać się z bytującymi na niej mikroorganizmami, które jak strażnicy bronią jej i stanowią barierę ochronną. Bakterie, grzyby i wirusy często kojarzone są z infekcjami. W tym wpisie przekonam Cię, że ich występowanie na skórze jest korzystne i niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. 😉

  Słysząc o probiotykach i prebiotykach, często pierwszą myślą jest mikroflora jelitowa. Jest to trafne skojarzenie, ponieważ ma ona ogromny wpływ na kondycję całego organizmu i prawidłowe funkcjonowanie układów ciała. Wiadomo już, że dieta oraz stan jelit mają swoje odzwierciedlenie na skórze. Jednakże w tym wpisie skupię się konkretnie na występowaniu pro- i prebiotyków w kosmetykach oraz ich działaniu!

  Czym jest mikrobiom skóry?

  Skóra jest zasiedlana przez bakterie, grzyby, drożdże – te mikroorganizmy współtworzą mikrobiom skóry. Najistotniejsze w pielęgnacji mikrobiomu jest utrzymanie jego równowagi i balansu pomiędzy dobrymi mikroorganizmami a patogennymi. Przewaga i dominacja patogennych bakterii jest podłożem do rozwoju wielu problemów skórnych. Zaburzenie tej równowagi, nazwane zostało dysbiozą, która objawia się nasileniem zmian trądzikowych, zaostrzeniem AZS/ŁZS oraz podatnością na powstawanie podrażnień. Celem wprowadzenia do pielęgnacji pro- i prebiotycznych jest utrzymanie równowagi mikrobiomu.

  Probiotyki i prebiotyki – dla jakich skór?

  Kosmetyki z probiotykami i prebiotykami będą szczególnie pomocne w pielęgnacji skór:
  • tłustych,
  • trądzikowych i problematycznych,
  • suchych,
  • wrażliwych,
  • atopowych.

  Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

  Brzmią podobnie, różni je zaledwie jedna literka. Zatem czym właściwie są?
  • probiotyki = kultury dobrych bakterii, które utrzymują równowagę flory bakteryjnej
  • prebiotyki = pożywka (źródło pokarmu) dla flory bakteryjnej

  Probiotyki w kosmetykach

  To, co należy podkreślić to fakt, że w kosmetyku znajdują się bakterie w postaci lizatów, które nie mają możliwości niekontrolowanie się namnażać. Technolodzy odpowiedzialni za formuły produktów mają pewne ograniczenia, przez wzgląd na konieczność zachowania czystości mikrobiologicznej kosmetyku.

  Funkcje probiotyków w kosmetykach

  • hamują rozwój patogenów,
  • utrzymują kwaśne pH skóry,
  • działają przeciwzapalnie,
  • przyspieszają gojenie,
  • stymulują odnowę bariery ochronnej skóry,
  • utrzymują ochronną tarczę przeciw szkodliwymi patogenami i alergenami.

  Przykłady probiotyków w kosmetykach

  Szukając probiotyków w kosmetykach, możesz spotkać między innymi:

  Kosmetyki z probiotykami  Prebiotyki w kosmetykach

  Prebiotyki to substancje odżywcze, które odpowiadają na potrzeby flory bakteryjnej. Są pożywieniem dla bakterii probiotycznych, pobudzają je do wzrostu i warunkują ich przetrwanie.

  Działanie prebiotyków w kosmetykach

  • stanowią pożywkę dla probiotyków zasiedlających powierzchnię skóry,
  • stymulują wzrost flory bakteryjnej,
  • przywracają balans mikrobiomu i aktywizują go,
  • koją i łagodzą podrażnienia, a także wyciszają choroby skórne.

  Przykłady prebiotyków w kosmetykach

  Prebiotyki stosowane w recepturze kosmetyku to cukry, m.in. frukto- i galaktooligosacharydy. Poszukując kosmetyków prebiotycznych, zwróć uwagę na:
  • inulinę – INCI: Inulin
   Stymuluje wzrost fizjologicznej mikroflory skóry, będąc pożywką dla probiotyków bytujących na jej powierzchni. Wspomaga właściwości nawilżające kosmetyku. Ogranicza potencjał alergizujący, łagodzi podrażnienia oraz stany atopowe. Wycisza aktywność wyprysków bakteryjnych.
  • alfa-glukan – INCI: Alpha-Glucan Oligosaccharide
   Przywraca i utrzymuje równowagę mikrobiomu skóry, wzmacnia jej barierę ochronną, zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne i hamuje rozwój patogennych mikroorganizmów, które mogą powodować zaczerwienienia, podrażnienia i zmiany trądzikowe. Ponadto nawilża i ogranicza nadmierną ucieczkę wody z naskórka.
  Prebiotykami są również: Galactoarabinan, Glucose, Fructose, Sucrose, Xylitol, Maltodextrin.

  Kosmetyki z prebiotykami  Synbiotyki w kosmetykach


  probiotyk + prebiotyk = synbiotyk


  Synbiotyki łączą probiotyki z prebiotykami w jednym kosmetyku, dostarczają dobrych bakterii i jednocześnie pożywki dla nich. Kompleksy probiotyków i prebiotyków działają skutecznie na skórę, wzmacniając jej barierę ochronną.

  Możesz także spotkać pojęcie postbiotyków – są to substancje wydzielane przez probiotyki, czyli metabolity bakterii probiotycznych.

  Produkty do włosów z probiotykami i prebiotykami

  Warto wiedzieć, że produkty z probiotykami i prebiotykami można znaleźć również w produktach do włosów. Pielęgnują one skórę głowy, odbudowując naturalny mikrobiom. Zaburzony mikrobiom skóry głowy może być powodem do powstawania łupieżu, a także czynnikiem nasilającym wypadanie włosów.

  Produkty do ciała wzmacniające mikrobiom

  Skupiając się na skórze twarzy, często zdarza się, że pomijamy skórę ciała i odsuwamy ją na drugi plan. Jednak pielęgnacja ciała jest równie istotna, a kosmetyki pro- i prebiotyczne mogą ją urozmaicić, niosąc za sobą ogrom korzyści. Te składniki znajdziesz także w kosmetykach do okolic intymnych.

  Mam nadzieję, że tym wpisem przekonałam Cię, jak dobroczynne właściwości mają mikroorganizmy bytujące na ludzkiej skórze. Czy w Twojej pielęgnacji znajdą się kosmetyki pro- i prebiotyczne? 😉

  Podobał Ci się ten wpis?

  lubię 6
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments